رفلاکس نوزاد ، پیشگیری از رفلاکس معده نوزاد

رفلاکس نوزاد ، پیشگیری از رفلاکس معده نوزاد
چکیده این مطلب : انتشار :آگوست 12, 2018بدون دیدگاه

 

رفلاکس نوزاد ، پیشگیری از رفلاکس معده نوزاد استفراغ ، گریه، سرفه و بیدار شدن های متعدد شبانه این مشکلات می تواند نشانه های ناشی از رفلاکس نوزاد تان باشد. در اکثر بچه ها تشخیص رفلاکس ساده است  کوچولویتان پس از تغذیه غذا را بالا می آورد و این اتفاق می تواند هم در بچه های شیردهی شده با پستان یا ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

رفلاکس نوزاد ، پیشگیری از رفلاکس معده نوزاد

استفراغ ، گریه، سرفه و بیدار شدن های متعدد شبانه این مشکلات می تواند نشانه های ناشی از رفلاکس نوزاد تان باشد. در اکثر بچه ها تشخیص رفلاکس ساده است  کوچولویتان پس از تغذیه غذا را بالا می آورد و این اتفاق می تواند هم در بچه های شیردهی شده با پستان یا شیشه رخ دهد. اما گاهی تشخیص ریفلکس دشوارتر است.

اگر برگشت محتویات معده، از معده به داخل مری زیاد تکرار شود یا پایدار بماند به علت خاصیت اسیدی محتویات معده، تماس این مواد با بافت مری باعث سوزش و ایجاد التهاب در بافت مری خواهد شد که در این شرایط شیرخوار بی قرار و تحریک پذیر می شود.

 

جز تف کردن شیر، نشانه های دیگر رفلاکس نوزاد از این جمله اند:

  • – ناراحتی هنگام تغذیه، مثل پیچ و تاب خوردن، خم مردن پشت یا روبرگردان
  • – سرفه ی مزمن یا سرفه های متعدد شبانه ، گاهی همراه با آبریزش بینی
  • – بدخلقی یا گریه کردن پس از تغذیه
  • – عادات بد خواب و اغلب بیدار شدن شبانه
  • – تنفس با بوی ترشیدگی ، آروغ ختی مرطوب و حمله های متعدد  سکسکه
  • – افزایش وزن ضعیف

 

 علت رفلاکس نوزاد چیست؟

رفلاکس بر حدود ۵۰ درصد از بچه های زیر سه ماهه اثر می گذارد . ولی گاهی در دوزاده ماهگی نیز حدود ۱۰ درصد از کودکان همچنان دچار این مشکل هستند.

تصور می شود که علت اصلی رفلاکس در نوزادان سیستم گوارش نابالغ آنها باشد. آنچه رخ می دهد، این است که طی گوارش دریچه ی ماهیچه ای که شکم را از مری جدا می کند. هنوز کاملاً رشد نکرده است، در نتیجه به مخلوط شیر و مایعات گوارشی اجازه می دهد تا در مجرای غذا به سمت بالا حرکت کنند و وارد گلو و دهان شوند. همان طور که فرزندتان بزرگ می شود، این درچه قوی تر خواهد شد و غذاهای در حال گوارش نمی تواند به سمت بالا حرکت کند.

در مواردی، رفلاکس به علت آلرژی یا ناسازگاری غذایی بوجود می آید. پس تا رفلاکس مشکلی جدی به وجود نیاورده است با پزشک مشورت کنید تا علت واقعی مشخص شود.

 

چه باید کرد؟

از تغذیه ی بیش از حد پرهیز کنید

برنامه غذایی فرزندتان را به دفعات بیشتر و میزان کم تر تنظیم کنید ، زیرا در غیر این صورت، بچه بیش از حد پر می شود و شیر اضافه در مری به طرف بالا فشر داده می شود. اگر فرزندتان پس از تغذیه استفراغ کرد، یعی نکنید شیر بیشتری به او بنوشانید، ترجیحاً تا نوبت تغذیه بعدی صبر کنید. همچنین بعد از غذا از تکان دادن شدید و خارج کردن شدید باد شکم بچه خودداری کنید. اگر فرزندتان پس از پنج دقیقه آروغ نزد او را رها کنید

 

بیشتر بخوانید
اختلال پردازش حسی در کودکان

بچه را راست قامت نگه دارید

هنگام شیردهی و پس از هر تغذیه بیست تا سی دقیقه کوچولویتان را در وضعیت راست قامت نگه دارید به محتوای شکم اجازه دهید تا ثبات یابند. در روز اجرا می شود و به دست های آزاد خود نیاز دارید، از حمل کننده ی آویزی بچه استفادخ کنید. شب ها نیز می توانید بالای گهواره را بلند کنید یا از بالشتک مخصوص خواب بچه یا ننوی بچه استفاده کنید.

همچنین زمان روی شکم ماندن بچه روی زمین را به اوقاتی محدود کنید که شکم او پر نیست.

اگر فرزندتان پس از تغذیه استفراغ کرد، سعی نکنید شیر بیشتری به او بنوشانید؛ ترجیحاً تا نوبت تغذیه بعدی صبر کنید. همچنین بعد از غذا از تکان دادن شدید و خارج کردن شدید باد شکم بچه خودداری کنید.

 

شیر خشک را عوض کنید

اگر به فرزندتان شیر خشک می دهید ، درباره ی تعویض آنها با انواع ضد حساسیت ، ضد رفلاکس یا عاری از لاکتوز با پزشک کودکان مشورت کنید. نشانه های رفلاکس مشابه علایم حساسیت یا ناسازگاری به شیر گاو است. مادرانی که شیردهی پستانی می کنند، شاید بخواهند مصرف شیر گاو را کاهش دهند تا ببینند که آیا تفاوتی به وجود می آید. خوراکی های دیگری که می تواند رفلاکس را در بچه های شیردهی پستانی شده بدتر کند، عبارتند از مرکبات ، گوجه فرنگی، خوراکی های چرب یا پرادویه، شکلات و نوشابه های گازدار .

شیوه ی لباس پوشیدن

مطمئن شوید لباس هایی که کر کشدار زیاد تنگ نباشد و همین امر درباره ی پوشک نیز صادق است. همیشه پیش از تغذیه پوشک را عوض کنید، مراقب باشید که سر و شانه های بچه بالاتر باشند و پاهای بچه را بیش از حد بلند نکنید ترجیحاً آنها را به پهلو برگردانید.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید