شکل گیری میکروبیوتا روده ای (فلور روده ای) از بدو تولد

شکل گیری میکروبیوتا روده ای (فلور روده ای) از بدو تولد
چکیده این مطلب : انتشار :آگوست 7, 2018بدون دیدگاه

 

شکل گیری میکروبیوتا روده ای (فلور روده ای) از بدو تولد میکروبیوتای روده که تا پیش از این با عنوان "فلور روده ای" از آن یاد می شد از تعداد ۱۰۰ هزار میلیارد باکتری (۱۰ برابر بیشتر از سلول های بدن انسان) تشکیل شده و اثرات بسیار مثبت و قابل توجهی در حفظ سلامت میزبان خود دارد. عوامل متعددی در توسعه و ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

شکل گیری میکروبیوتا روده ای (فلور روده ای) از بدو تولد

میکروبیوتای روده که تا پیش از این با عنوان “فلور روده ای” از آن یاد می شد از تعداد ۱۰۰ هزار میلیارد باکتری (۱۰ برابر بیشتر از سلول های بدن انسان) تشکیل شده و اثرات بسیار مثبت و قابل توجهی در حفظ سلامت میزبان خود دارد.

عوامل متعددی در توسعه و تشکیل باکتری های مفید روده موثرند، به همین علت توجه به این مساله از بدو تولد و نخستین سالهای زندگی نوزاد بسیار حائز اهمیت است.

میکروبیوتای روده که تا پیش از این تحت عنوان “فلور روده ای” شناخته می شد امروزه از نظر دانشمندان تقریبا به عنوان عضوی فراموش شده از اعضای بدن انسان محسوب می شود این تجمع بی شمار از میکروارگانیسم های ساکن روده در بهبود و تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش بسیار مهمی برعهده داشته و از بدن در برابر عفونت های ناشی از باکتری های بیماری زا محافظت می کنند.

شکل گیری میکروبیوتای روده ای از بدو تولد در بدن آغاز می شود در واقع این میکروارگانیسم های خارجی به دنبال نخستین تماس نوزاد با محیط از روش های مختلفی نظیر شیردهی، تغذیه، محیط اطراف و … به دستگاه گوارش او هجوم می برند. به این ترتیب نوزاد در نخستین سال های زندیگ خود دارای میکروبیوتای روده ای بسیار متنوع و پیچیده ای است که تقریبا در سنین ۲ الی ۳ سالگی ترکیب آن به ثبات و پایداری لازم می رسد از آنجایی که میکروبیوتای روده بر وضعیت سلامت میزبان خود در تمام طول زندگی تاثیرگذار است باید از بدو تولد و نخستین سالهای زندگی نوزاد که زمان توسعه و تشکیل میکروبیوت روده است به این مساله اهمیت خاص و ویژه ای داشت چرا که تشکیل میکروبیوت روده نوزاد، در حکم تضمینی برای عملکرد صحیح صیستم ایمنی بدن او در تمام طول زندگی است.

شکل گیری میکروبیوت روده ای از بدو تولد

جنین در دوران زندگی درون رحمی فاقد میکروبیوت روده ای است در واقع دستگاه گوارش نوزاد دارای هیچ نوع باکتری نبوده و کاملا استریل است. به محض تولد نوزاد باکتری های روده ای از راه های مختلفی نظیر تنفس، تماس فیزیکی با محیط، شیر خوردن، غذا خوردن و .. شروع به رشد و تکثیر می کنند.

بدن نوزاد به واسطه انتقال میکروبیوتای پوست، روده و واژن مادر و همچنین میکروارگانیسم های محیطی به تدریج ترکیب متنوعی از میکروبیوتای روده را تشکیل می دهد که در سنین ۲ الی ۳ سالگی به توازن و پایداری لازم می رسد این میکروارگانیسم ها که در سرتاسر دستگاه گوارش ساکن می شوند نه تنها در روند گوارش و هضم غذا بلکه در عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن نیز نقش بسیار مهمی ایفا می کنند ولی با این وجود به نظر می رسد که برخی از آنها نیز مضر بوده و زمینه ابتلا میزبان به بیماری های مختلف از جمله اضافه وزن، الرژی و بیماری های التهابی روده را فراهم می کنند.

میکروبیوت ضعیف در نوزادان متولد شده به روش سزارین

عوامل مختلفی در رشد و تکثیر میکروبیوت روده ای تاثیر دارند که عبارتند از:

شیوه زایمان / نوزادی از طریق زایمان طبیعی یا واژینال متولد می شود بخش اعظمی از باکتری های دستگاه گوارش خود را از واژن مادر و در حین عبور از کانال زایمان دریافت می کند. در حالیکه این مساله در مورد نوزادانی که از طریق سزارین متولد می شوند. صدق نمی کند در نتیجه میکروبیوت روده نوزای که از طریق سزارین متولد شده ضعیف تر بوده و از آنجایی که نسبت به زایمان طبیعی از تنوع کمتری برخوردار است طبیعتا به مدت زمان بیشتری برای شکل گیری نیاز خواهند داشت.

بیشتر بخوانید
برقراری ارتباط با نوزاد- ارتباط برقرار کردن پدر با نوزاد

تغذیه نوزاد/ تغذیه با شیر مادر ترکیب میکروبیوت روده ای را تنظیم کرده و جمعیت باکتری های مفیدی نظیر “بیفیدوباکترها” و “لاکتوباسیل ها” را افزایش می دهد و این در حالی است که تغذیه با شیر خشک زمینه افزایش “انتروباکترها” که از زمره باکتری های مضر روده ای می باشند را فراهم می کند.

حاصل مطالعات صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد که ترکیب غیر متوازن و تعداد کم بیفیدوباکترها در میکروبیوت روده نوزاد با خطر ابتلا او به چاقی در سنین پیش از بلوغ در ارتباط است. ترکیب میکروبیبوت بدن نوزاد با شروع تغذیه تکمیلی و استفاده تدریجی از مواد غذایی جدید به خصوص خوراکی های جامد مجددا دستخوش تغییر می شود.

مصرف دارو / درمان آنتی بیوتیکی با تاثیر بر میکروبیوت روده می تواند و کمیت آن را کاهش دهد. زیرا مصرف مکرر این داروها علاوه بر نابودی باکتری ها مضر باعث از میان رفتن باکتری های مفید روده نیز خواهد شد. گر چه گونه های اصلی این باکتری ها تا حد بسیار زیادی قادر به بازسازی مجدد هستند ولی مصرف این داروها در دراز مدت می تواند زمینه ساز تغییراتی در ترکیب میکروبیوت روده شود.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید