اختلال پردازش حسی در کودکان

اختلال پردازش حسی در کودکان
چکیده این مطلب : انتشار :آگوست 15, 2018بدون دیدگاه

 

اختلال پردازش حسی در کودکان بچه های شش هفته ای تا دوازده ماهه تحریک بیش از حد کافی است تا هر کسی را خشمگین و عصبانی کند، اما اگر چیز دیگری علت اصلی بدخلقی فرزندتان باشد، چه باید کرد؟ اختلال پردازش حسی به شکل های مختلفی پدیدار می شود. نوزادان در هفته های ابتدایی ورودشان به این جهان مراحل دشوار را سپری می ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

اختلال پردازش حسی در کودکان

بچه های شش هفته ای تا دوازده ماهه

تحریک بیش از حد کافی است تا هر کسی را خشمگین و عصبانی کند، اما اگر چیز دیگری علت اصلی بدخلقی فرزندتان باشد، چه باید کرد؟ اختلال پردازش حسی به شکل های مختلفی پدیدار می شود.

نوزادان در هفته های ابتدایی ورودشان به این جهان مراحل دشوار را سپری می کنند.

بنابراین طبیعی است که والدین با کوچولویی مواجه باشند که گاهی برای در آغوش گرفتن یا قنداق کردنش مقاومت می کند، شستن موی سر یا پاک کردن صورتش را دوست ندارد، از نشستن روی صندلی مخصوص اتومبیل متنفر است و از صداهای بلند به شدت می ترسد. واقعا والدین در چنین شرایطی چه باید انجام دهند. اما اگر حساسیت های فرزندتان ادامه داشت، تکلیف چیست؟ اگر واقعا رفتارش بر عملکرد طبیعی شان اثر گذارد و زندگی روزمره ی شما و خانواده تان را مختل کند، چه باید کرد؟

 

اندکی بیش از حد

به گفته ی کار درمانگر ، کارین مارتین موضوع مهم در اختلال پردازش حسی (SPD) نوزادان، مشکل آنان در تنظیم (مرتب کردن) و نشان دادن واکنش مناسب به نشانه های حسی از بدن خود و محیط اطرافشان است. خانم مارتین می گوید: اما این موضوع واقعاً پیچیده تر از این هاست. نونهالان مبتلا به اختلال پردازش حسی می توانند بیش از حد حساس یا کمار از اندازه حساس باشند و این موضوع می تواند فقط در یک حس یا چندین حس وجود داشته باشد. مثلاً احتمال دارد برخی از نونهالان مبتلا به اختلال پردازش حسی به یک تماس ساده واکنش بیش از اندازه نشان دهند و تماس جسمی برایشان تحمل ناپذیر باشد یا وقتی انواع خاصی از لباس را می پوشند، بسیار ناراحت یا مضطرب شوند، یا وقتی در معرض صداهایی قرار می گیرند که دوست ندارند به شدت ناراحت شوند یا فریاد بکشند.

البته ممکن است برخی از نوزادان مبتلا به اختلال پردازش حسی در واکنش نشان دادن به اطلاعات حسی کند باشند و به محرک هیچ واکنشی نشان ندهند یا واکنش کمی نشان دهند (که شامل احساسات شدید مثل درد یا گرما یا سرمای شدید) حتی ممکن است پردازش ضعیفی از پیام هایی که از ماهیچه ها و پیوندهای بدن دریافت می کنند ونشان دهند که می تواند بر حرکات و حالت بدن آنان اثر گذارد. به گفته ی خانم مارتین این خردسالان معمولاً شل یا بی حال دیده می شوند و امکان دارد در نقاط عطف حرکات درشت نیز تاخیر داشته باشند.

 

چگونه می دانید که اگر فرزندتان دچار اختلال پردازش حسی است؟

رای بچه های مبتلا به اختلال پردازش حسی، اطلاعات احساسی از سوی مغز به روشی پردازش می شود که باعث تنش ناراحتی و یا آشفتگی می شود. شاید نشانه های زیر در بچه ی مبتلا به اختلال پردازش حسی وجود داشته باشد:

بیشتر بخوانید
راهکارهایی برای افزایش مقاومت بدن نوزادان

عموما به شدت بدخلق و ناراحت و گریه ی زیاد بدون علت آشکار

مشکل در به خواب رفتن و بیدار شدن های متعدد طی شب که به تغذیه و تعویض پوشک مربوط نباشد.

مشکل در آرام کردن خود، یا بچه ای که معمولا برای آرام کردنش باید از روش های نسبتاً افراطی استفاده کرد مثلا تاب دادن شدید در دستانتان

مشکل در تغذیه، مثلا از تغییر روش تغذیه سینه مادر به شیشه شیر را به سادگی تحمل نمی کند و در پذیرش غذایی بعدی پیشرفتی ندارد (مثل خوردن غذاهایی با بافت سفت تر) و یا عق زدن و تف کردن غذاهای با بافت سفت تر

اضطراب به علت تغییر در برنامه ی معمول که اغلب با دوره های طولانی از بدخلقی یا گریه کردن مشخص می شود.

سستی در رسیدن به نقاط عطف رشدی

استرس و ناراحتی به علت قرار گرفتن در معرض اطلاعات ورودی حسی خاص که شامل لمس کردن، تحرک، صداها و نورها می شود.

 

اگر فرزندم دچار اختلال پردازش حسی است، چه کاری باید انجام دهم؟

بنابر پزوهش ها ، مداخلات زودهنگام می تواند بدخلقی های مربوط به مشکلات حسی در کودکان را کاهش دهد. به گفته ی خانم مارتین ، خردسالانی که مشکل پردازش ضعیف احساسی دارند اگر درمان نشوند، می تواند به بچه های مضطرب بدل شوند و امکان دارد آنان در زندگی آتی خود دچار عوارض رشدی جدی تری شوند. همچنین این احتمال وجود دارد  که در بچه های بزرگ تر و افراد بالغ اختلال پردازش حسی موجب ضعف در تمرکز حواس، فعالیت کم یا زیادو یا تاخیر یا مشکل در مهارت های دیگر مثل بازی وظایف مربوط به کار یا تعامل اجتماعی مرتبط باشد.

اگر فرزندتان بزرگ تر از شش ماهه است، از حد میانگین بدخلق تر است و حداقل دو نمونه از نشانه هی گفته شده را نشان می دهد، بهتر است تا یک متخصص کار درمانگر که متخصص در یکپارچگی حواس ملاقات داشته باشید.

 

درمان هر کودکی متفاوت است و به نیازهای شخصی او بستگی دارد ولی اغلب مستلزم کمک به آنان است تا به اطلاعت ورودی حسی که در پردازش آنان مشکل دارند، مناسبت تر واکنش نشان دهند. برای والدین نیز راهکارهای متفاوتی درباره ی چگونگی مدیریت یا پرداختن به نیازهای حسی فرزندانشان وجود دارد.

علت اختلال پردازش حسی چیست؟

علل شناخته شده نیستند، گرچه طبق مطالعه ای ، احتمالا حساسیت شدید به نور و صدا عوامل ژنتیکی داشته باشد.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید