علت پوسیدگی دندان چیست؟ – پیشگیری و روش های درمان پوسیدگی دندان

علت پوسیدگی دندان چیست؟ - پیشگیری و روش های درمان پوسیدگی دندان
چکیده این مطلب : انتشار :نوامبر 4, 2018بدون دیدگاه

 

علت پوسیدگی دندان چیست؟ - پیشگیری و روش های درمان پوسیدگی دندان پوسیدگی دندان و بیماری های لثه یک معضل عمده بهداشتی در کشورهای صنعتی است و در کشورهای در حال توسعه تهدیدی روز افزون به حساب می آید . کارشناسان می گویند که بسیاری از مردم این مسئله را که بهداشت دهان می تواند بر طول عمر بیفزاید و کیفیت زندگی ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

علت پوسیدگی دندان چیست؟ – پیشگیری و روش های درمان پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان و بیماری های لثه یک معضل عمده بهداشتی در کشورهای صنعتی است و در کشورهای در حال توسعه تهدیدی روز افزون به حساب می آید .

کارشناسان می گویند که بسیاری از مردم این مسئله را که بهداشت دهان می تواند بر طول عمر بیفزاید و کیفیت زندگی را بهبود بخشد تشخیص نمی دهند.

ریختن دندان ها معمولا به سوء تغذیه و در پی آن به مجموعه دیگری از سایر مشکلات بهداشتی منجر می شود.

دکتر پول اریک پترسون از برنامه بهداشت دهان بهداشت جهانی گفت ضعف بهداشت جهان می تواند تاثیری جدی بر سلامت عمومی فرد و کیفیت زندگی او بگذارد .

درد، آبسه شدن دندان مشکل در خوردن وجویدن و همچنین افتادن و آسیب دیدن دندان ها، تاثیر عمده ای بر زندگی روزمره و سلامت فرد دارد.

دکتر کاترین لی گیلز- کاموس، همکار آقای پترسون، نیز گفت بسیاری از مردم ریختن دندان را یک امر طبیعی و ناشی از پیری می دانند، در حالی که در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است.

این تصور وجود دارد که پوسیدگی دندان از مشکلاتی است که جهان پیشرفته حل کرده است، درحالی که ۶۰ تا ۹۰ درصد دانش اموزان و اکثریت بزرگسالان از آن رنج می برند.

به گفته او، پوسیدگی دندان همچنین عمده ترین بیماری دهان در چندین کشور آسیایی و آمریکایی لاتین است.

سازمان بهداشت جهانی می گوید علائم تورم لثه در اکثر کودکان سراسر جهان به چشم می خورد و تقریبا ۱۵ درصد جمعیت اکثر کشورها به بیماری حاد لثه که می تواند باعث ریختن دندان ها شود مبتلا هستند.

تحقیقات نشان می دهد که در کشورهای صنعتی، کشیدن سیگار از عوامل اصلی ابتلا به بیماری لثه است.

بیماری های دهان و دندان ظاهراً در آفریقا خفیف تر است.

اما سازمان بهداشت جهانی می گوید که مصرف فزاینده شیرینی و نارسایی در زمینه شست وشوی دهان با فلوراید به زودی اوضاع را بدتر خواهد کرد.

 

محلهای شایع پوسیدگی دندان

پوسیدگی تمام سطوح دندان را یکسان مبتلا نمی کند. بلکه بعضی از سطوح دندانها به علت وضعیت خاصی که دارند بیشتر دچار پوسیدگی می شوند. این سطوح عبارتند از:
شیارهای سطح جونده: سطح جونده دندانهای آسیا شیارهای باریک و عمیقی دارد که محیط مناسبی برای زندگی و رشد میکروبها فراهم نموده و دندان از این محل دچار پوسیدگی می گردد.

این امر بخصوص در مورد دندانهای آسیا بیشتر رخ می دهد و باعث پوسیدگی زودرس آنها می شود.
سطوح بین دندانی: این ناحیه نیز به دلیل عدم نفوذ موهای مسواک قابل تمیز کردن نیست بنابراین از نواحی مستعد پوسیدگی و بیماری لثه بشمار می آید.
طوق دندان یا ناحیه اتصال لثه با دندان: تجمع میکروبها معمولاً در این ناحیه باعث بیماری لثه نیز می شود.

toothdecay

نشانه های پوسیدگی دندان

وقتی دندانی دچار پوسیدگی می شود، ممکن است یک یا چند مورد از علامتهای زیر را داشته باشد:

  • تغییر رنگ مینای دندان، در محل پوسیدگی مینا قهوه ای یا سیاه رنگ می شود.
  • سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی، گاهی میزان این تخریب کم است و فقط با معاینه دقیق مشخص می شود و گاهی مقدار زیادی از
  • دندان از بین می رود، به طوری که شخص فکر می کند دندان او شکسته است.

 

پوسیدگی دندان چرا و چگونه ایجاد می شود؟

برای پیشگیری از ایجاد هر بیماری باید علل ایجاد کننده آن بیماری را بشناسیم. در مورد پوسیدگی دندان و پیشگیری از آن نیز لازم است ابتدا با عوامل ایجاد کننده آن آشنا شویم. بسیاری از افرادی که برای درمانهای دندانپزشکی مراجعه می کنند، در پاسخ به اینکه چرا دندانهایشان خراب شده است به مسئله ارث و جنس دندان اشاره می کنند. روشن است که خوبی جنس دندان در دوام آن مؤثر است با این حال عوامل دیگری هم دخالت دارند.
علل مختلفی برای ایجاد پوسیدگی مطرح شده است اما بطور کلی چهار عامل اصلی میکروبها، مواد قندی، مقاومت شخص و دندان و زمان در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارند.
این چهار عامل، همواره ایجاد پوسیدگی می کنند و اگر هر کدام نباشد، دندان پوسیده نمی شود. بدون میکروب، پوسیدگی در دندان اتفاق نمی افتد. اگر میکروبها حضور داشته باشند و مواد قندی نباشد، شدت وقوع پوسیدگی به این اندازه نخواهد بود. وجود میکروبها و مواد قندی نیز در اشخاصی که مقاومت طبیعی نسبت به بیماری دارند نمی تواند پوسیدگی ایجاد کند. و بالاخره میکروبها و مواد قندی و کمبود مقاومت شخص و دندان نیز در یک لحظه و یک روز سبب خرابی دندان نمی شود، بلکه مدت زمانی لازم است تا اینها بتوانند سطح سخت دندان را خراب کنند

بیشتر بخوانید
درمان فوری آبسه ی دندان - راهکارهایی برای رفع موقت دندان درد

حساس بودن یا درد گرفتن دندان در موقع خوردن غذاهای سرد، گرم، ترش و شیرین.
حساس بودن دندان یا درد گرفتن دندان وقتی که دندانها را روی هم فشار می دهیم.
بوی بد دهان می تواند به علل مختلف ایجاد شود که یکی از علتهای آن پوسیدگی دندانها است.
گیر کردن مواد غذایی بین دندانها و پاره شدن نخ دندان پوسیدگی بین دندانی می تواند باعث گیر کردن مواد غذایی بین دندانها و پاره شدن نخ دندان هنگام استفاده شود.

 

علت پوسیدگی دندان چیست؟

در صورتی که پوسیدگی و خرابی دندان بسیار گسترش یابد و به ریشه و عصب دندان برسد موجب درد دندان می شود که این درد خصوصاا در هنگام قرار گرفتن دندان در معرض گرما و سرما و غذا یا نوشیدنی های شیرین شدت می یابد. در صورتی که پوسیدگی دندان باز همم گسترش یابد می تواند موجب ترک دندان و شکستگی دندان شود و یک حفره بزرگ در دندان ایجاد شود که دردناک است و به فشارر هنگام جویدن غذا حساس است . دندان شکسته انواع زیادی از علائم مختلف شامل درد در هنگام جویدن غذا، حساس شدن نسبت به گرما و سرما و یا حتی ناتوانی در گذاشتن دندان ها (آرواره ها) بر روی یکدیگر، را به دنبال دارد. همچنین ممکن شخص در دهان خود بوی بدی حس کند.در صورت بروز پوسیدگی دندان کودکان، ممکن است بوی بد دهان کودکان نیز احساس گردد.
پوسیدگی دندان در دندان های جلو معمولا راحت تر قابل رویت است و به شکل لکه های سیاه یا قهوه ای می باشد اما در دیگر دندان ها معمولا پوسیدگی بدون استفاده از اشعه ایکس قابل رویت نیست.

 

پوسیدگی دندان

جنس دندان ها و پوسیدگی دندان

ژنتیک جزو عوامل موثر در ایجاد پوسیدگی دندان محسوب می شود، ولی از آن مهم تر، رعایت بهداشت و رژیم غذایی با مصرف کم مواد قندی است.
متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به جام جم توضیح می دهد:اگر جنس دندان هایتان خوب نیست، با رعایت دقیق نکات بهداشتی نظیر حداقل دو بار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان و مراجعه مداوم به دندانپزشک (هر ۶ ماه یا سالی یکبار) و انجام جرمگیری حداقل سالی یکبار از ایجاد پوسیدگی دندان و بیماری های لثه جلوگیری کنید.
رئیس انجمن متخصصان دندانپزشکی ترمیمی ایران می افزاید:اگر در زمان شکل گیری دندان ها، شخص رژیم غذایی مناسبی نداشته نباشد، ساختار مینای دندانش از استحکام لازم برخوردار نخواهد بود. به عنوان مثال در بعضی مناطق کشور که میزان فلوراید آب آشامیدنی کافی نیست، با نظر دندانپزشک برای کودکان قرص حاوی فلوراید تجویز می شود تا مینای دندان ها مقاومت کافی داشته باشد.

رابطه شغل و پوسیدگی دندان!

کمتر کسی به این نکته توجه دارد که نوع و محل شغل نیز در پوسیدگی دندان تاثیرگذار است. وجود مواد شیمیایی در محل کار مانند سرب، اسید، قند و الکل در بروز بیماری های دهان و دندان موثر است.
شاغلان کارخانجات شیرینی سازی، نجاری، کفاشی، مبل سازی و کاربران سازهای بادی بیش از دیگران در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دارند.
به علاوه برخی عوامل دیگر ازجمله اختلالات روحی و روانی ناشی از مشاغل و نیز شرایط جغرافیایی خاص در برخی شغل ها نظیر کار کردن در مناطقی که نور آفتاب، سرما، رطوبت و عوامل میکروبی شدید دارد، به ایجاد ضایعات دندانی منجر می شود.

 

پیشگیری از پوسیدگی دندان

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان الگوی پیش بینی شده ای وجود دارد که دکتر صالحی اصول آن را چنین برمی شمارد:مهم ترین اصل برای حفظ سلامت دندان ها شامل رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و جرمگیری دوره ای است. از سوی دیگر، مصرف کمتر مواد قندی و استفاده از آب آشامیدنی دارای فلوراید به اندازه مناسب باید مورد توجه قرار بگیرد. بی شک، مراجعه مداوم به دندانپزشک به منظور گرفتن دستور بهداشتی مناسب و تشخیص پوسیدگی دندان در مراحل ابتدایی و مسدود کردن شیارهای عمیق سطح جونده دندان ها ـ که امکان تمیز کردن آنها با مسواک وجود ندارد ـ باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

روش های درمان پوسیدگی دندان

روش های درمان پوسیدگی دندان شامل پر کردن دندان ، عصب کشی و روکش دندان است و در صورتی که پوسیدگی بسیار خفیف و در مراحل اولیه باشد با فلوراید تراپی و تنها صیقل دادن دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان قابل درمان است. اما در صورتی که حفره ای در دندان به وجود آمده باشد حتما باید حفره پاکسازی شود و با مواد پر کننده ترمیم شود.
در صورتی که قسمت خراب شده دندان به خوبی تراشیده شده و پاکسازی شود و عمل پر کردن دندان و درمان پوسیدگی دندان به نحو مناسب انجام شود، پوسیدگی دندان برای مدت طولانی و گاهی برای همیشه از بین می رود. درست است که پوسیدگی دندان دوباره برنمیگردد اما لازم است شخص در طول عمر خود چند بار پر کردگی دندان خود را عوض کند چرا که وجود اسید ناشی از باکتری ها در دهان ، فرسایش ماده پر کننده و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند موجب تضعیف و شکستن پرکردگی دندان شود .

 

پوسیدگی دندان

 

صبحانه و پوسیدگی دندان

این هم از عجایب کار دانشمندان است که کشف کرده اند نخوردن صبحانه، خطر پوسیدگی دندان ها را در کودکان افزایش می دهد.

آنها می گویند که دندان های  شیری کودکان ۲ تا ۵ ساله که هر روزصبحانه نمی خوردند، ۴ برابر کودکانی که همیشه صبحانه می خورند، دچار پوسیدگی می شود.

مصرف نکردن ۵ وعده میوه و سبزی هم برای کودکان همین مشکل را به وجود می آورد.

نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که تنها ۲۳ درصد از کودکانی که هر روز صبحانه می خورند، سابقه پوسیدگی دندان داشته اند.

در حالی که ۳۴ درصد از کودکانی که صبحانه نمی خورند دندان هایشان دچار پوسیدگی می شود.

علت هم این است که کودکانی که صبحانه نمی خورند، در طول رو تنقلاتی می خوردند که باعث پوسیدگی دندان هایشان می شود.

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید