مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس که بسیار مهم اند و باید قابل توجه باشند !!

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس که بسیار مهم اند و باید قابل توجه باشند !!
چکیده این مطلب : انتشار :نوامبر 17, 2019بدون دیدگاه

 

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس به حدی اهمیت دارد که هم به افزایش قابل توجه کیفیت و کاهش چین و چروک کمک می کند و هم به عنوان بهترین مانع جهت پیگشیری از بروز عوارضی نظیر افتادگی پلک بعد از بوتاکس عمل می کند . از این رو مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس باید به طوور جدی توسط فرد رعایت شود . درست ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس به حدی اهمیت دارد که هم به افزایش قابل توجه کیفیت و کاهش چین و چروک کمک می کند و هم به عنوان بهترین مانع جهت پیگشیری از بروز عوارضی نظیر افتادگی پلک بعد از بوتاکس عمل می کند . از این رو مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس باید به طوور جدی توسط فرد رعایت شود .

درست است که بوتاکس یکی از روش های پرطرفدار زیبایی و جوانسازی چهره به حساب می آید اما اگر فرد ، به خوبی مراقبت های بعد از بوتاکس را انجام ندهد ، نباید نتظار این را داشته باشد که زیبا شود بدون اینکه هیچ گونه عوارضی ، سلامتی اش را تهدید نکند !!

 

در این مقاله قصد داریم در رابطه با اینکه عوارض بوتاکس چیست و روش های مراقبت بعد از بوتاکس بپردازیم تا بتوانید با رعایت آنها به بهترین نتایج ممکن و کمترین عوارض ناشی از بوتاکس دست یابید . با ما همراه باشید .

 

بوتاکس عمل ساده ، بی خطر و ایمنی به حساب می آید به این شرط که :

میزان و دوز کافی از آن ، برای فرد تزریق شده باشد . سادگی این روش در حدی است که می توان آن را انجام داد و بلافاصله به سر کار رفت بدون اینکه کسی متوجه انجام آن شود !!

 

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

مهم ترین کارهایی که باید برای مراقبت بعد از بوتاکس  انجام دهید شامل موارد زیر است :

 

 • باید تا 24 ساعت ، از آرایش بعد از بوتاکس  پرهیز شود .
 • برای بیرون رفتن بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس ، توصیه می شود از عینک آفتابی استفاده نمایید .
 • تا 3 شب بعد از عمل ، بهتر است زیر سر خود بالشت بلند بگذارید تا سرتان کمی بالاتر از تنه قرار بگیرد .
 • تا 3 روز اجازه ندارید کارهای فیزیکی سنگین انجام داده و یا فعالیت های ورزشی داشته باشید .
 • یکی دیگر از مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس ، این است که تا 5 ساعت بعد نباید سیگار کشیده و یا الکل و کافئین مصرف نمایید .
 • اگر احیانا بعد از بوتاکس دچار سردرد شُدید برای تسکین آن از استامینوفن ساده استفاده نمایید .

تا یک روز بعد از بوتاکس ، از لمس نقاط تزریق شده و ماساژ صورت خودداری نمایید ؛ در واقع هیچگونه فشاری به خصوص بر روی محل های تزریق بوتاکس ایجاد نکنید ، حتی اگر دچار خارش شده باشید . این مورد از مهم ترین مراقبت های بعد از بوتاکس محسوب می شود چون عدم رعایت این موضوع سبب می شود ماده تزریق شده به نواحی دیگر پوست نیز منتقل شود و آنها را فلج کند .

 

مراقبت بعد از بوتاکس - افتادگی پلک بعد از بوتاکس

 • آفتاب گرفتن ، سونا و جکوزی ، ساعاتی بعد از بوتاکس می تواند به آسانی اثرات بوتاکس را از بین ببرد .پس بهتر است از انجام آنها در ساعات اولیه و حتی تا 24 ساعت بعد خودداری نمایید .
 • تا 2 هفته بعد از تزریق بوتاکس باید تا حد امکان از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید پرهیز نمایید .
 • یکی از نکات مربوط به مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس ، مصرف آب انبه است و چرا که بعد از تزریق، می تواند کبودی و تورم را به مقدار زیادی کاهش دهد .
 • تا 24 ساعت بعد ، به هیچ وجه سراغ ورزش بعد از بوتاکس و یا پیاده روی نروید چرا که با افزایش فشار خون در این ساعات بوتاکس آن طور که باید عمل نکند در نتیجه شما نتایج خوبی نخواهید گرفت . روز بعد از تزریق ، نه تنها ورزش بعد از بوتاکس  بلکه تمام فعالیت های خود را می توانید از سر بگیرید .
 • تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس ، نباید محل تزریق را ماساژ یا فشار دهید و حتی از کرم زدن نیز خودداری نمایید .

 

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس - مراقبت های بعد از بوتاکس

 • دراز کشیدن و یا خوابیدن بعد از بوتاکس ، 4 ساعت بعد از تزریق ممنوع است . علاوه بر این از اینکه در این مدت 4 ساعته به طور طولانی مدت سر خود را خم نمایید نیز پرهیز نمایید. این 2 مورد از کلیدی ترین موارد مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس به حساب می آید . فرد باید در این مدت 4 ساعته به صورت نشسته و رو به جلو قرار بگیرد .
 • توصیه می شود جهت اثر بخشی بیشتر بوتاکس ، به مدت 3 تا 4 ساعت بعد از تزریق ، عضلات صورت خود را مرتب منبسط و منقبض کنید تا دارو به‌ خوبی داخل عضلات آن ناحیه ، انتشار یابد . بهتر است بین هر نیم ساعت انبساط و انقباض اجازه دهید عضلات به مدت 15 دقیقه استراحت نمایند .
 • می توانید برای تسکین جای تزریق و خوابیدن ورم و التهاب و یا کبودی احتمالی بعد از تزریق ، در ساعات اولیه پس از تزریق بوتاکس ، بر روی محل های تزریق ، از کمپرس سرد  و یا یخ استفاده نمایید .
 • در صورتی که بعد از تزریق بوتاکس متوجه کبودی در نقاط تزریق شدید می توانید برای مراقبت بعد از بوتاکس ، از ویتامین K و یا گیاه آرنیکا استفاده کنید .
 • یکی دیگر از موارد مهم در مراقبت های بعد از بوتاکس ، این است که باید تا مدتی از انواع لایه برداری ها نظیر میکرودرم و یا لایه برداری های شیمیایی پرهیز شود .
 • در صورتی که به رغم رعایت مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس ، نتایج مورد نظرتان حاصل نشد می توانید تا 2 هفته جهت ترمیم بوتاکس به پزشک خود مراجعه نمایید .
 • اگر حس کردید به عوارضی دچار شدید که ناشی از بوتاکس است حتما پزشک خود را در جریان قرار داده و به وی مراجعه نمایید .
 • در طول دوره اثر گذاری ، طبق مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس توصیه شده توسط پزشک عمل کرده و از انجام خودسرانه کارها و یا مصرف برخی داروها در این مدت پرهیز نمایید .
بیشتر بخوانید
لیفت گردن و هر آنچه که باید در موردش بدانید! هزینه جراحی غبغب چقدر است ؟!

 

متعهد بودن به انجام درست مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس ، تاثیر بسیار زیادی بر روی نتایج و کیفیت کار خواهد داشت . پس بهتر است آن را جدی بگیرید !!!

 

شستن صورت بعد از بوتاکس و استحمام

یکی از کارها و مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس که برای افراد جای سوال دارد ، شستن صورت بعد از بوتاکس می باشد . اصولا برای حمام کردن بعد از تزریق بوتاکس مانعی وجود دارد .

با این وجود نباید رعایت یک نکته را در روزهای مراقبت بعد از بوتاکس و هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس فراموش کرد و آن هم عدم گرمای زیاد آبی است که برای شستشو استفاده می شود . چرا که بالا بودن دمای آب سبب تغییر حالت ماده تزریق شده می شود و این امر می تواند به بروز نتایج نا مطلوب ختم شود . از این رو همواره توصیه می شود که از ماندن طولانی مدت در وان حمام و یا استفاده از حمام بخار و پاک کردن صورت با آب بسیار داغ به طور جدی اجتناب شود . استفاده از پاک کننده ملایم پوست و البته کرم ضد آفتاب خوب نیز برای شستن صورت بعد از بوتاکس ، مناسب است

بنابراین شستن صورت بعد از بوتاکس ( 4 تا 5 ساعت بعد از تزریق ) مشکلی ندارد ، به این شرط که صورت را تنها با آب ولرم شستشو دهید و نه با آب گرم .

 

چرا بعد از بوتاکس نباید خوابید ؟

عوارض خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس این است که ماده بوتاکسی که به صورت تزریق شده است ممکن است بعد از خوابیدن و یا دراز کشیدن به دیگر محل های صورت نظیر چشم و … نیز حرکت کرده و نفوذ یابد . اگر این جریان اتفاق بیفتد ممکن است ، احتمال بروز عوارضی خطرناک و جبران ناپذیر افزایش می یابد .

 

مراقبت بعد از بوتاکس - مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

 

تاثیر بوتاکس ، 2 تا 5 روز بعد از تزریق نمایان شده و به مدت 2 هفته بعد به اوج خود می رسد .

 

عوارض بوتاکس چیست ؟

اگر چه عمدتا بوتاکس به عضلات محل تزریق جذب می شود و تنها مقدار کمی از آن وارد گردش خون می شود و آن مقدار هم به این دلیل که دوز پایینی دارد ، ایجاد عارضه به خصوصی نمی کند البته به شرطی که به اندازه و توسط یک متخصص کاربلد انجام شود . با این وجود نمی توان گفت که بوتاکس کاملا بدون عارضه است . از جمله عوارض بوتاکس عبارتند از :

تزریق بوتاکس نیز درست مانند دیگر تزریقات می تواند به بروز عوارضی مثل کمی زخم ، خون اندک ، سوزش و قرمزی خفیف در محل تزریق منجر شود . البته در این مورد نگرانی جایی ندارد چون این آثار کوتاه مدت است و خیلی زود برطرف می شود .

سردرد یا حالت تهوع خفیف و یا علائم سرما خوردگی  و همچنین خارش نیز از دیگر عوارض تزریق بوتاکس می باشد که در برخی از افراد بروز می کند . این علائم بعد از 2 تا 3 روز از بین می روند .

با اینکه با تزریق بوتاکس ، عارضه جسمی مهمی بروز نمی کند ، اما افتادگی پلک یا ابرو ، نبودِ جلوه در عضلات صورت و همین طور پدید آمدن یک چهره بی احساس و منجمد در افراد را که در اثر تزریق ناشیانه و بدون تخصص بروز می کند را نیز نباید نادیده گرفت .

به این نکته توجه داشته باشید که اگر در نواحی ای که قرار است تزریق بوتاکس انجام شود ، دچار عفونت باشید ، به هیچ وجه تزریق بوتاکس انجام دهید . به علاوه در افرادی که آلرژی دارند و یا باردار هستند نیز امکان بروز عوارض پس از تزریق بوتاکس دور از انتظار نیست .

 

مراقبت بعد از بوتاکس - افتادگی پلک بعد از بوتاکس

اگر تزریق بوتاکس را به پزشکی متخصص و مجرب بسپارید می توانید بعد از زمانی کوتاه از جوانی خود و دیگر نتایج شگفت انگیز آن لذت ببرید ، در غیر این صورت باید منتظر عواقب انتخاب اشتباه خود باشید !!!

 

از جمله عوارضی که به دلیل تزریق نا درست بوتاکس می تواند برای فرد پیش آید ، امکان نامتقارن شدن صورت و افتادگی ماهیچه‌ ها را می توان نام برد .

کبودی یکی دیگر از عوارض تزریق بوتاکس می باشد که اغلب به دلیل آشنا نبودن فرد غیر پزشک و یا پزشک غیر متخصص با آناتومی صورت و گردن ، در نتیجه عدم شناسایی مناسب عروق خونی و انجام به اشتباه تزریق در آن عروق که منجر به سوراخ شدن آنها می شود ، ایجاد می گردد .

 

از دیگر عوارض احتمالی بوتاکس می توان به این موارد اشاره کرد :

 • درد اندکی که در حین تزریق وجود دارد
 • ورم و التهاب اندک بعد از تزریق
 • بی‌حسی و ایجاد حالت شبه آنفولانزا در فرد
 • تاری دید و در مواردی ، دوبینی
 • خشک شدن دهان و احساس خستگی

در مواردی بسیار اندک ، به دلیل سهل انگاری فرد در مراقبت های اولیه بعد از تزریق و یا بی تجربه بودن پزشک در تزریق بوتاکس ، پیش می آید که سم بوتاکس در بدن فرد پخش می شود و در مواردی هم فرد به بوتاکس آلرژی داشته است . از این رو اگر طی چند ساعت تا چند هفته بعد از درمان ، حس کردید یکی از علائم زیر را دارید ، بدون اتلاف وقت با پزشک خود تماس بگیرید :

 1. مشکلات بینایی و یا احساس ضعف عضلانی
 2. ایجاد اختلال در حرف زدن
 3. بروز مشکل در بلع و خوردن غذا
 4. بروز مشکلات تنفسی
 5. از دست دادن کنترل ادرار
 6. خارش شدید در بدن
بیشتر بخوانید
انواع روش­های جراحی زاویه دار کردن صورت

این عوارض اگر چه شدیدتر هستند اما بسیار نادر و  کمیاب می باشند !!!

 

باز تاکید می کنیم :

در صورتی که عوارض شَدیدِ بیان شده در بالا ، برایتان رخ داد سهل انگاری نکنید و بلافاصله پزشک خود را در جریان قرار داده ، به وی مراجعه نمایید .

 

افتادگی ابرو بعد از بوتاکس

در پیشانی ، عضله‌ ای نازک ، عریض و حساس به دوزهای پایین بوتاکس به نام فرونتالیس وجود دارد . اگر محل تزریق بوتاکس در پیشانی بیش از حد در پایین قرار گرفته باشد ، احتمال افتادگی ابرو و همینطرو پلک دور از انتظار نیست .

حسی که بعد از بروز افتادگی به فرد دست می دهد ، احساس سنگینی می باشد . برخی سعی می کندد این عارضه را با آرایش بهبود دهند در صورتی که این کار وضع را بد تر می کند . لازم به ذکر است که این عارضه تاثیری بر بینایی فرد ندارد و در صورت رعایت درست مراقبت های بعد از بوتاکس ، بین 1 تا 4 هفته بعد از بروز ، خود به خود برطرف می گردد .

بیشترین دلیل این عارضه ، مثل دیگر عوارض بوتاکس ، غیر متخصص بودن فرد و عدم اشنایی وی با آناتومی صورت و همچنین کم تجربگی اش در این کار می باشد . به عبارتی دیگر اگر تزریق را فردی متخصص و با تجربه انجام دهد احتمال بروز افتادگی ابرو نیز به طرز عجیبی کاهش می یابد .

 

مراقبت بعد از بوتاکس - افتادگی پلک بعد از بوتاکس

 

افتادگی پلک بعد از بوتاکس

عارضه افتادگی پلک بعد از بوتاکس اگر چه در گذشته شیوع بیشتری داشته است اما در حال حاضر نیز در مواردی به دلیل انجام بوتاکس توسط افراد غیر متخصص و یا مراکز زیبایی و درمانی غیر معتبر ، مشاهده می شود .

دلیل بروز افتادگی پلک بعد از بوتاکس ، تزریق نادرست و اثر گذاری ماده‌ی بوتاکس بر عضله‌ بالا برنده‌ ی پلک فوقانی می باشد . افتادگی پلک بعد از بوتاکس ، حدود ۲ روز تا 2 هفته بعد از تزریق ، نمایان می شود و اغلب اثر آن بین 2 تا ۸ هفته بر روی صورت باقی می ماند

افتادگی پلک بعد از بوتاکس ممکن است برای چند ماه چهره فرد را تحت تاثیر قرار دهد اما خوشبختانه با کم شدن اثرات این دارو ، افتادگی پلک بعد از بوتاکس نیز درمان شده و به کلی برطرف می گردد .

 

مواردی که به طوری موثر مانع از افتادگی پلک بعد از بوتاکس می شوند عبارتند از :

 1. نخوابیدن ، به جلو خم نشدن بعد از بوتاکس
 2. تزریق کم و به اندازه بوتاکس توسط پزشک ، آن هم به آرامی
 3. ماساژ ندادن نواحی تحت درمان و جای سوزن ها در حین تزریق
 4. فعالیت دادن به عضلات به مدت 2 تا 3 ساعت پس از درمان جهت تثبیت بهتر بوتاکس در عضلات و جذب سریع در بافت مورد نظر . ( این مورد از مهم ترین نکات مربوط به مراقبت های بعد از بوتاکس می باشد که به جذب سریع بوتاکس در عضلات مورد نظر منجر شده و اجازه نمی دهد مایع بوتاکس به بافت ها و عضلات دیگر منتقل شود . )
 5. یکی از موارد مهم که لازم است قبل از تزریق بوتاکس توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد ، بررسی عوامل خطر ساز و پیروی از الگویی خاص برای تزریق بوتاکس در صورت آن فرد ، جهت پیشگیری از این اتفاق می باشد . چرا که برخی از افراد برای ابتلا به این عارضه مستعد تر می باشند و احتمال افتادگی پلک بعد از بوتاکس در ۵ % افراد احتمال بروز بیشتری دارد که روز به روز هم با بهبود تکنیک‌های تزریق و موارد مصرفی ، شیوع این عارضه تقریباً به صفر نزدیک می شود .

البته این را نیز باید در نظر داشت که در صورتی که تزریق را پزشکی متخصص و کار بلد انجام داده باشد ،  این عارضه بسیار نادر خواهد بود .  با این وجود در صورت بروز این مشکل در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه نمایید .

 

جالب است بدانید که این عوامل سبب افزایش احتمال افتادگی پلک در زمان تزریق بوتاکس در بین دو ابرو می باشند :

 • سابقه جراحی و یا آسیب در ناحیه اب که تزریق بوتاکس انجام می گیرد .
 • بالا بودن سن فرد ( مسن بودن )
 • ضعیف بودن عضله‌ بالا برنده‌ پلک به طور ژنتیکی

 

آیا با تزریق بوتاکس ، پوستم دچار افتادگی و شلی نمی شود ؟

به هیچ وجه . بوتاکس با تزریق به درون عضلات مورد نظر ، به صورت موقت از انقباض آنها جلوگیری می کند و این صرفا جهت کم کردن فعالیت های عضله است و دلیلی بر افتادگی پوست نمی باشد .

 

 آیا راهی برای جلوگیری و کاهش اثرات منفی ناشی از تزریق بیش از حد بوتاکس وجود دارد ؟

متاسفانه خیر . تأثیرات بوتاکس را نمی توان برگشت داد . به همین دلیل است که مرتب توصیه می کنیم ، انجام آن را به پزشکی ماهر و متخصص در این زمینه بسپارید . با این حال چون عمل بوتاکس یک روش موقتی است ، می توانید 3 تا 4 ماه صبر کنید تا اثر بوتاکس از بین برود و صورت فرم طبیعی خود را بازیابد .

البته اگر به دلیل تزریق بیش از حد دچار عوارضی شده اید ، بهتر است پزشک خود را در جریان قرار دهید .

 

 

بیشتر بخوانید : جراحی زیبایی صورت

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید