بوتاکس چیست و معتبرترین انواع بوتاکس کدامند ؟! قیمت بوتاکس چقدر است ؟!

0 86

بوتاکس چیست ؟ این سوال می تواند برای افرادی که هنوز بوتاکس نکرده اند ، پیش آید هر چند کیست که تا کنون نام بوتاکس به گوشش نرسیده باشد ؟! بوتاکس پرطرفدارترین عمل زیبایی صورت بدون نیاز به جراحی به حساب می آید که می تواند از طریق برطرف کردن چین و چروک ها و جای اخم ، چهره فرد را چندین سال جوانتر کند و البته خوشرو تر  .

 

با این وجود احتمالا خیلی از افراد به خوبی با جزئیات این روش آشنا نسیتند . از این رو در این مقاله تلاش کرده ایم مطالبی مفید و جذاب در رابطه با این روش فوق العاده و سریع ارائه دهیم و به سوالاتی نظیر بوتاکس چیست ، مواد بوتاکس چیست ، انواع بوتاکس ،  قیمت بوتاکس و مواردی از این دست پاسخ دهیم . همراه ما باشید .

 

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس ، ترکیبی است که از یک باکتری که در واقع یک سم از نوع مسمومیت حاد غذایی است ، تولید شده است . این سم ، نوعی فلج در ناحیه پلک ها و ماهیچه ایجاد می کند و سبب بروز افتادگی در این نواحی می شود . البته نیازی به ترس نیست ، چرا که در موارد زیبایی ، سم موجود در بوتاکس به لحاظ ساختمان ، تغییر کرده است به علاوه اینکه در دوزهای پایین و بسیار کنترل شده به کار می رود . از این رو ایمن است و تقریبا خطری ندارد .

 

بوتاکس - بوتاکس چیست

تزریق این ترکیب در عضلات خاصی از صورت ، انجام می شود . پس از تزریق ، خود را به گیرنده های موجود در آن عضله کرده و بر روی عصب آن تاثیر می گذارد . این اتفاق سبب می شود زمانی که عصب فرد یک ماده شیمیایی آزاد می کند تا آن عضله را به سوخت و ساز و فعالیت ترغیب کند ، این توانایی را نداشته باشد و در نتیجه عملکرد و فعالیتش کاهش یابد .  لازم به بیان است که این اثر موقتی است چرا که بدن با گذشت زمان ، گیرنده ها را مجدد احیاء می کند .

botox سم یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم می باشد . بوتاکس در حقیقت نام تجاری این دارو می باشد که آمریکا آن را تولید می کند . نام های دیگر این دارو که در دیگر کشورها تولید می شود متفاوت است و در حال حاضر یکی از معتبرترین آنها که در ایران تقاضا دارد دیسپورت انگلیس است که مورد تایید FDA هم می باشد .

 

بوتاکس همان ژل است ؟

خیــــر  . این دو ترکیب گاهی با هم اشتباه گرفته می شوند و حتی گاهی به غلط ، ژل بوتاکس نامیده می شود . در صورتی که انواع بوتاکس ، عضله را تحت تاثیر خود قرار داده ، فلج می کنند تا چین و چروک ها را برطرف نمایند. اما ژل بیشتر جنبه فیلر و پرکنندگی دارد و بیشتر ببرای رفع ناسازگاری های حجم چهره به کار می رود .

 

نواحی مخصوص تزریق بوتاکس چیست ؟

شایع ترین نواحی تزریق botox عبارتند از :

 1. چین و چروک ها اطراف چشم یا به اصطلاح چروک های پنجه کلاغی
 2. خطوط اخم بین دو ابرو
 3. چین و چروک افقی پیشانی
 4. خطوط و چین و چروک های گردن

علاوه بر این ، برای برخی افراد در کنار خط آرواره و همین طور زیر بغل و به منظور کاهش عرق نیز تزریق انجام می شود .

 

ترمیم بوتاکس بعد از یک ماه - ترمیم بوتاکس بعد از دو هفته

 

مدت زمان اثر گذاری بوتاکس چقدر است ؟

اثرگذاری انواع بوتاکس از 1 روز بعد از تزریق شروع می شود و اغلب در روز چهاردهم به اوج خود می رسد . این اثر گذاری تا زمانی که بدن بتواند مجدد گیرنده های جدید در عضله ایجاد کند ( یعنی تقریبا بین 3 تا 8 ماه ) ادامه پیدا می کند .

 

جالب است بدانید که : 

با کاهش عملکرد عضلاتی که موجب ایجاد چین و چروک می شوند، باید انتظار کوچکتر و ضعیف شدن این عضلات را نیز داشت . این بدین معنی است که احتمالا دیگر چین و چروک ها ، حداقل به این شکلی که الان وجود دارند ، ایجاد نمی شوند .

در نتیجه شما هر چه پیش تر می روید نیاز کمتری به تزریق botox پیدا خواهید کرد . نهایت این ماجرا این جاست که نتایجی را که قبلا با مقدار داروی بیشتری حاصل می کردید اکنون با کمترین میزان آن هم برایتان قابل دستیابی است !!

 

ممنوعیت تزریق botox شامل چه افرادی است ؟

شرایط و سابقه پزشکی برخی از افراد ممکن است در عملکرد و نتایج درمان ایجاد خلل کند . از این رو توصیه می شود این افراد تا زمانی که مشکلشان برطرف نشده است ، اقدام به تزریق این دارو ننمایند :

 • افرادی با سن کمتر از 18 سال
 • خانم های باردار و یا در حال شیر دهی
 • افراد حساس به پروتئین گاوی
 • افراد دارای بیماری عفونی و التهابی در صورت و اطراف آن
 • کسانی که در 2 هفته اخیر واکسیناسیون کرده اند  .
 • افرادی که به مواد بوتاکس آلرژی و حساسیت دارند .
 • افراد مبتلا به نارسایی کلیه و یا بیماری ام اس
 • افراد دارای ضعف ایمنی بدن و همینطور عفونت های فعال
 • افرادی با بیماری ها قلبی عروقی حاد
 • کسانی که به دلیل بیماری در حال مصرف داروهای خون هستند .

 

منظور از طبیعی بودن نتایج تزریق Botox چیست ؟

این است که پس از عمل، نه تنها بر روی پوست آثاری از لکه یا کبودی وجود نداشته باشد ، بلکه شکل ابرو‌ها نیز همراه با تغییرات زیاد نباشد . به علاوه بتوان به راحتی ، حالت چهره شادی ، غم و خشم را به خوبی و به شکلی طبیعی بروز داد .

 

ترمیم بوتاکس چیست - بوتاکس چیست و چطور عمل میکند

البته ممکن است کسانی که برای اولین بار این درمان را انجام می دهند ، بر روی این موضوع بسیار حساس باشند ، در این مورد جای نکرانی نیست چون این حس کاملا طبیعی است .

بیشتر بخوانید
بوتاکس پیشانی چیست ؟! قیمت بوتاکس پیشانی نسبت به دیگر روش ها به صرفه تر است ؟!

 

کاربرد انواع بوتاکس چیست ؟

کاربرد انواع بوتاکس را می توان در دو دسته بندی قرار داد :

 

1 . کاربردهای زیبایی

برطرف کردن چین و چروک هایی که در اثر فعالیت عضلات پیشانی ، دور چشم و ما بین 2 ابرو ایجاد شده است .

پیشگیری کردن از پیشرفت و عمیق شدن چین و چروک های موجود در صورت

لیفت و بالا کشیدن ابروها

کاهش مشکل نمایان بودن لثه هنگام خندیدن

در مواردی ؛ بالا بردن نوک بینی

استفاده همزمان با فیلر و چربی جهت رفع افتادگی بخش پایینی صورت

کاهش چین های عمودی و خطوط عرض کردن

بهبود دادن چین های چانه به فرم دلخواه

 

2 . کاربردهای درمانی

درمان ناقرینگی  صورت

درمان اسکار دردناک

کاهش و درمان سردرد ، میگرن و درد شانه و گردن :

botox تزریق شده به عضلات ، سبب می شود فرمان عصبی ای که از سوی مغز به ماهیچه ها می رسد که عضلات را سفت کند ، مسدود شود . در نتیجه این اتفاق عضلات شل شده و درد به میزان قابل توجهی کاهش می یابد .

درمان تعریق زیاد در نواحی کف دست ، کف پا و زیر بغل  :

در این روش تزریق در پوست انجام می شود ، نه عضله و ماندگاری آن حدودا 7 ماه می باشد

 

این روش ، برای رفع خط خنده تاثیر گذار است ؟

نه زیاد . معمولا برای این منظور از تزریق پل و یا فیلر استفاده می شود .

انواع بوتاکس - قیمت بوتاکس

 

این دارو می تواند خطوطی که حتی بدون اخم کردن نیز وجود دارند را از بین ببرد ؟

خیـــر . در اینگونه موارد در کنار تزریق botox باید از لیزر فرکسل و یا تزریق فیلر و ژل هم بهره برد . لازم است افراد این مورد را در نظر داشته باشند که تزریق این دارو نمی تواند هر نوع چین و چروکی را برطرف نماید به علاوه امکان تزریق آن در هر نقطه از صورت نیز امکان پذیر نیست چرا که می تواند به ایجاد فرمی غیر طبیعی در صورت منجر شود .

هشدار مهم !!!

هرگز در آرایشگاه Botox نکنید ؛ برای این کار حتما حتما به مراکز معتبر زیبایی و درمان مراجعه نمایید .

 

بهترین سن برای تزریق بوتاکس چیست  ؟

با اینکه این روش جوانسازی برای جلوگیری از چین و چروک های ریز بسیار خوب است با این وجود نباید این حس به شکلی منفی در فرد القا شود که تزریق Botox امری لازم و ضروری است . بلکه اگر بخواهیم عاقلانه تر تصمیم بگیریم می توان گفت که  اواخر دهه ۲۰ یا اوایل دهه ۳۰ زندگی فرد ، بهترین زمان برای شروع تزریق این دارو است . البته در مواردی ، افراد از سن 25 سالگی شروع به درمان با این روش می نمایند .

جالب توجه است که در سنین پایین ، به دلیل جوان بودن عضلات و ماهیچه های صورت ، تزریق Botox خللی در عمکرد لبخند و یا فرم اخم ایجاد نمی کند . از طرفی شاید افرادی تصور کنند که این درمان تنها مختص خانم هاست . این فکر اشتباه است چرا که بسیاری از آقایان نیز جهت برطرف کردن خطوط روی پیشانی و حتی اطراف چشم خود به تزریق انواع بوتاکس روی می آورند .

 

نکات قابل توجه در رابطه با انواع بوتاکس

مهم ترین نکته این است که بعد از تزریق Botox باید چهره فرم طبیعی خود را حفظ نماید و در حقیقت طبیعی به نظر آید ، نه بی احساس و بی روح .

پزشکی را برای این کار انتخاب نمایید که هم رزومه کاری موفقی در این رابطه داشته باشد و هم اینکه در حوزه زیبایی دارای تخصص باشد . چرا که متاسفانه برخی با ظن آسان بودن این کار ، به صورت ناشیانه دست به انجام آن زده و مشکلاتی جبران ناپذیر به بار می آورند . عمق این فاجعه زمانی است که Botox در آرایشگاه انجام می شود و یا توسط منشی یا دستیار پزشک به صورت افراد تزریق می گردد ، عوارض این تزریق ها بدیهی است ، عقل سلیم می داند نتیجه این کار چیست .

 

میکرو بوتاکس چیست - تصاویر بوتاکس

در صورتی که پزشک شما ، خانم بود چهره و به خصوص پیشانی و نواحی اطراف چشم وی را به خوبی نگاه کنید . از او بپرسید که آیا خودش این تزریق را انجام داده است . اگر پاسخ نه بود ، علتش را جویا شوید . اما در صورتی که پاسخ آری بود نتایج را بر روی چهره اش تماشا کنید و ببینید آیا چهره فرم طبیعی به خود گرفته است یا خیر ؟ البته این نیز یادتان باشد برخی پزشکان با انجام انواع روش های زیبایی بر روی صورت خود در صدد ترغیب مشتریان خود به عمل هستند . در این مورد اگاهانه رفتار کنید .

 

تنها زمانی تزریق Botox در راستای زیبایی به شکلی کارآمد عمل خواهد کرد که با استفاده از ماده استاندارد و مناسب انجام شود .

 

آیا بوتاکس مضر است ؟

نه لزوما . معمولا بعد از این درمان ، ممکن است علائمی نظیر قرمزی پوست ، تورم و یا در مواردی احساس سنگینی و ناراحتی در نواحی تزریق  بروز کند . علاوه بر این اگر فرد پوستی حساس داشته باشد نیز ممکن است با کبودی پوست بعد از تزریق مواجه شود . با این حال تمامی علائم ذکر شده پس از مدتی برطرف می گردند .

برای کاهش درد هم می توان قبل از عمل ، سطح پیشانی را با پماد بی حسی ، آغشته نمایید و پس از عمل نیز با یک کیسه یخ سرد ، نواحی تزریق شده را به آرامی و بدون فشار سرد کنید . در واقع اگر تمامی نکات لازم در تزریق بوتاکس رعایت شود ، جای هیچ نگرانی نیست .

با این همه به عنوان پاسخ تکمیلی به سوال آیا بوتاکس مضر است و اینکه مضرات بوتاکس چیست باید گفت در مواردی که این عمل توسط افراد غیرمتخصص ، با تزریق دوز اشتباه و یا در نقطه نادرستی از صورت انجام گیرد و یا از موادی نامرغوب استفاده شود و تزریق Botox در محیطی غیر بهداشتی صورت گیرد ، قظعا مضر خواهد بود و می تواند عوارض حاد و وخیمی به بار خواهد آورد . پس بهتر است هوشیار باشید !!

بیشتر بخوانید
جراحی لیفت ابرو با 4 روش نوین !! ماندگاری لیفت ابرو با جراحی چقدر است ؟!

در صورتی که حالتی غیر طبیعی در صورت خود حس کردید و یا اینکه دچار افتادگی پلک شدید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید . در صورتی که تزریق botox از روی تخصص و به درستی انجام نشود ، عوارض ابتدایی آن چند ساعت بعد از تزریق و عوارض اصلی آن ، تقریبا 1 هفته بعد نمایان می شود !!!

 

برندهای معتبر انواع بوتاکس چیست ؟

تا سال ۲۰۰۹محصولی با نام بوتاکس ساخت شرکت آلرگان اولین و تنها ترکیبی بود که که تاییدیه سازمان FDA را داشت ، همین امر باعث شد که سم بوتولونیم با بوتاکس معروف شود . این محصول در ایران بسیار کمیاب است ، به همین دلیل کمتر مورد استفاده است .

 

در سال  ۲۰۰۹ ، محصول دوم که مورد تایید FDA قرار گرفت ، دیسپورت ساخت کشور انگلستان بود . در حال حاضر این فرآورده در بیش از 65 کشور جهان در حال استفاده است . قابل توجه است که میزان تاثیرات و البته عوارض این دارو به بوتاکس ساخت شرکت آلرگان شبیه است . این برند هم تاییدیه سازمان غذا و دارو FDA دارد و هم تاییدیه وزارت بهداشت ایران را . واردات این فرآورده فقط بر عهده وزارت بهداشت می باشد و تقریبا راهی برای ورود قاچاقی آن وجود ندارد . بنابراین برای اطمینان از اینکه پزشک از دیسپورت استاندارد استفاده می کند ، حتما قبل از اینکه تزریق آن را انجام دهد ، از او بخواهید ویال دارویی که برای شما تزریق می کند را به شما نشان دهد . در حال حاضر این برند در ایران بیشترین مصرف را دارد .

 

برند بعدی از انواع بوتاکس ، نورونوکس ساخت کشور کره است . این برند دومین برندی که مصرف آن در ایران فراگیر شده است . البته نسبت به دیسپورت مزیتی دارد و آن هم پایین بودن قیمت آن نسبت به قیمت بوتاکس دیسپورت در کنار اثربخشی مشابه است . لازم به ذکر است که نورونوکس مورد تایید سازمان FDA نیست اما در ایران استفاده از آن منعی ندارد و مجاز است .

 

عکس بوتاکس - عکس تزریق بوتاکس

 

برند سوم ، که در ایران استفاده از آن مجاز است ، مسپورت می باشد . مسپورت یا مصپورت برندی ایرانی است ! کیفیت بوتاکس مصپورت با نمونه های خارجی اش قابل رقابت است به علاوه قیمت بوتاکس ایرانی  نسبت به دیگر برندها مناسب تر است .

 

کیفیت بوتاکس مصپورت - قیمت بوتاکس ایرانی

 

ماندگاری بوتاکس چقدر است ؟

ماندگاری بوتاکس بین 4 ماه  تا ۶ ماه می باشد . از این رو برای اینکه اثرات مثبت آن را به طور مداوم داشته باشید لازم است چند وقت یک بار برای ترمیم انواع بوتاکس به مطب پزشک مراجعه نمایید .

 

اتفاقات بعد از توقف ترمیم بوتاکس چیست ؟

اگر ترمیم تزریق بوتاکس را مداوم انجام ندهید و آن را رها کنید ، بدیهی ترین اتفاق بازگشتن چین و چروک ها و نشستن و عمیق شدن گَرد افزایش سن بر روی چهره است . چرا که ماهیچه ها به فرم قبلی خود بر می گردند و فرآیند پیری دوباره مسیر خود را طی خواهد کرد .

 

ترمیم بوتاکس

همانطور که از نام آن پیداست ، باید بعد از کاهش اثر گذاری botox ، مجدد تزریق شود تا اثرات خود را حفظ نماید . در صورتی که به رعایت فاصله هایی که باید ترمیم انجام شود متعهد باشید و مرتب آن ها را انجام دهید ، فواصل بین ترمیم بوتاکس به تدریج کمتر می شود ، بدین معنی که دیگر نیازی به ترمیم در فواصل مشخص نیست .

با این حال ، فاصله بین جلسات ترمیم بوتاکس ، به صورت کلی  سه تا چهار ماه بعد از نوبت قبلی می باشد . ترمیم انواع بوتاکس بعد از دو هفته و یا ترمیم بوتاکس بعد از یک ماه چیزی است که بیشتر پزشکان برای فرد در نظر می گیرند تا مشکلات احتمالی تزریق قبلی را برطرف سازند  . در جلسه ترمیم بوتاکس بعد از دو هفته ، پزشک برای نقاطی که مجددا نیاز به تزریق بوتاکس دارد را بررسی کرده و در نواحی مشخص تزریق را انجام می دهد . لازم به ذکر است که معمولا هزینه ترمیم بوتاکس بعد از 2 هفته یا یک ماه ، رایگان است .

 

قیمت بوتاکس چقدر است ؟

 

مهم ترین فاکتور تعیین قیمت بوتاکس ، این است که از کدام یک از انواع بوتاکس استفاده می شود . چون قیمت انواع بوتاکس با هم یکسان نیست . به عنوان مثال قیمت بوتاکس ایرانی مصپورت با قیمت بوتاکس دیسپورت متفاوت است . علاوه بر این میزان خطوط چین و چروک و همین طور عمق آنها نیز می تواند بر روی قیمت بوتاکس موثر باشد .

از دیگر عوامل موثر در تعیین قیمت انواع بوتاکس ، میزان تخصص پزشک ، نواحی تزریق و تعداد آنها ، میزان کم یا زیاد بودن دوز دارویی می باشد . هر اندازه دوز دارویی مورد نیاز کمتر باشد ، هزینه‌ بوتاکس هم به مراتب کاهش می‌یابد .

علاوه بر این موقعیت جغرافیایی مطب نیز بی تاثیر بر قیمت بوتاکس نیست . بدیهی است قیمت بوتاکس در اصفهان یا شیراز ، تهران و … با قیمت بوتاکس ایرانی در شهرهای دیگر ممکن است فرق داشته باشد .

لازم به ذکر است که بالاترین رنج مربوط به قیمت بوتاکس دیسپورت می باشد و قیمت انواع بوتاکس نورونوکس و مسپورت در رده ‌های بعدی قرار می گیرد .

 

جهت کسب اطلاع از مراکز معتبر تزریق انواع بوتاکس و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید .

 

مطالعه بیشتر : جراحی زیبایی صورت

 

چند امتیاز می دهید؟
[تعداد: 1 میانگین: 5]
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − چهار =