پروتز چانه جراحی ساده با نتایج فوق العاده! جراحی ای که جای عمل بینی را می گیرد!!

پروتز چانه جراحی ساده با نتایج فوق العاده! جراحی ای که جای عمل بینی را می گیرد!!
چکیده این مطلب : انتشار :نوامبر 9, 2019بدون دیدگاه

 

پروتز چانه ، با اینکه یک تکنیک جراحی ساده به شمار می رود ، اما با تغییری که در ابعاد چانه ایجاد می کند ، می تواند با بهبود تناسب صورت فرد ، تاثیر قابل توجهی بر ظاهر شخص داشته باشد . زاویه دار کردن چانه با استفاده از پروتز ، از طریق افزایش ارتفاع ، پهنا و همچنین برجسته ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

پروتز چانه ، با اینکه یک تکنیک جراحی ساده به شمار می رود ، اما با تغییری که در ابعاد چانه ایجاد می کند ، می تواند با بهبود تناسب صورت فرد ، تاثیر قابل توجهی بر ظاهر شخص داشته باشد . زاویه دار کردن چانه با استفاده از پروتز ، از طریق افزایش ارتفاع ، پهنا و همچنین برجسته سازی و جلو آوردن چانه ، آن را بزرگتر می کند صورت هارمونی بهترین پیدا کند .

 

جالب توجه است که بدانید :

جراحی چانه در مواردی جهت بزرگ تر کردن چانه با استفاده از پروتز و ایمپلنت انجام می شود و برخی اوقات به صورت جراحی کوچک کردن چانه انجام می شود که مورد دوم ، مختص افرادی است که از بزرگ بودن فک شان و جلوه نازیبای آن به ویژه در نیم رخ ، ناراضی اند . البته در مواردی هم افرادی که در سوانح و یا بر اثر بیماری ها بخشی از چانه خود را از دست داده اند می توانند با این روش هارمونی صورت خود را تا حدودی بازیابند .

 

اگر شما هم به فکر کوچک کردن و یا بزرگ کردن چانه خود می باشید و در صدد اقدام برای جراحی پروتز چانه می باشید ، با همراه باشید چرا که قرار است در این مقاله در مورد پروتز چانه ، فرم دهی چانه با فیلر و همینطور هزینه زاویه دار کردن چانه ، اطلاعات خوب و کاربردی ارائه دهیم .

 

پروتز چانه و یا تزریق فیلر چانه چیست ؟

روش های جراحی زیبایی چانه ، در واقع روشی برای ترمیم ظاهر چانه به شمار می روند . از جمله این تکنیک ها می توان به فرم دهی چانه با فیلر و تزریق ژل ، تزریق چربی ، پروتزهای چانه  و همچنین بوتاکس چانه اشاره کرد که می بایست در مراکز معتبر زیبایی صورت بگیرند . معمولا پزشک ، جراحی را با توجه به نیاز بیمار و همچنین در جهت برقراری توازن و هماهنگی میان کل اجزاء صورت انجام می دهد .

 

انواع روش های جراحی زیبایی چانه

مهم ترین این روش ها عبارتند از :

1 . بزرگ کردن چانه : پروسه ای که سبب برجسته شدن و جلو کشیده شدن چانه های کوچک یا عقب رفته می شود .

 

فیلر چانه چیست - خط چانه

 

2 . کوچک کردن چانه : فرآیندی که منجر به کوچک شدن و یا عقب کشیده شدن چانه های بزرگ یا جلو آمده می شود .

 

فیلر چانه چیست - خط چانه

 

لازم به ذکر است که در اغلب موارد ، فرآیند بزرگ کردن چانه انجام می شود . این بدین معنی است که بارزترین حالت چانه ، کوچک بودن آن است .

 

چه افرادی می توانند پروتز چانه انجام دهند ؟

افرادی که دارای ویژگی های زیر باشند :

 • داشتن چانه عقب رفته
 • داشتن چانه کوچک و یا نداشتن چانه
 • داشتن چانه مربعی یا تیز
 • داشتن بینی برجسته
 • داشتن غبغب یا گردن گوشتی
 • داشتن چانه باریک و تمایل به داشتن چانه عریض تر
 • داشتن چانه کوتاه و تمایل به داشتن ارتفاع عمودی بیشتری در چانه
 • کم بودن فاصله نوک چانه تا گردن
 • انقباض دائمی عضله چانه
 • داشتن چانه بزرگ و پیش آمده
 • دارای سلامت کامل جسمانی
 • نداشتن هیچ گونه سابقه پزشکی به خصوص سابقه ابتلا به بیماری های قلبی یا فشار خون
 • عدم استفاده از داروهای ضد انعقادی
 • عدم استفاده از دخانیات و الکل
 • داشتن انتظارات منطقی از نتیجه جراحی
 • عدم استفاده از داروی اکیوتن (Accutane) در طول ۶ ماه گذشته . این دارو می تواند در رشد استخوان موثر بوده و منجر به زخم های کلوئیدی گردد .

 

انواع روش های برجسته سازی و بزرگ کردن چانه

 1. قراردادن پروتز چانه با جراحی
 2. تغییر شکل استخوان چانه از طریق جراحی
 3. فرم دهی چانه با فیلر

 

قرار دادن پروتز چانه

این تکنیک بیشتر در افرادی استفاده می شود که دارای چانه ای کوچک در حد متوسط و یا خفیف می باشند .در گذشته از غضروف برای ساخت پروتز ها استفاده می کردند اما هم اکنون از مواد آلوژنیک برای این کار مورد استفاده است.

 

پروتز چانه - زاویه دار کردن چانه

 

جراحی و تغییر شکل استخوان چانه

این روش که به ژینوپلاستی هم معروف است بیشتر مناسب افرادی است که چانه بسیار کوچکی دارند . چرا که در این افراد ، پروتز چانه آنطور که باید نتیجه نمی دهد ، در عوض می توانند با جراحی استخوان چانه ، سبب شوند فک بزرگتر به نظر آید . نحوه کار بدین صورت است که جراح قسمتی از بخش استخوانی را بر داشته ، پس از آن استخوان چانه را به جلو می کشاند و در نهایت با استفاده از پیچ ها و فلزات مخصوص ، آن را محکم می نماید . معمولا این عمل همزمان با جراحی بینی صورت می گیرد .

 از سویی دیگر گاهی ترجیح افراد  به استفاده از ژینوپلاستی می باشد چرا که به نظرشان چانه خیلی بزرگی دارند و تمایل دارند که از طریق جراحی ، چانه شان را کوچک نمایند . جراحی کوچک کردن چانه شباهت بسیاری به بزرگ کردن آن دارد و تنها فرق آنها این است که در این جراحی ، استخوان چانه به عقب کشیده می شود . فرایند این نوع عمل ، شامل تراش دادن و حذف قسمتی از استخوان چانه می باشد.

 

فرم دهی چانه با فیلر

این روش کمتر توسط افراد مورد استقبال بوده است . شاید دلیل آن هم تاثیر موقت درمان می باشد به گونه ای که اغلب ماندگاری تزریق ژل به چانه ، از چند هفته تا چند ماه بیشتر نمی باشد . مواد مورد استفاده در این روش ، فیلر و ژل های حاوی اسید هیالورونیک و یا کلسیم هیدروکسی آپاتیت می باشد .

 

 

اقداماتی که به طور همزمان با پروتز چانه انجام می شود عبارتند از :

جراحی زیبایی بینی ، لیفت گردن و صورت ، مینی لیفت گردن و همینطور لیپوساکشن گردن. این روش ها باعث مشخص تر شدن حدود گردن می شوند .

 

هزینه فرم دهی چانه - هزینه تزریق فیلر چانه

 

 

نحوه انجام جراحی زاویه دار کردن چانه از طریق پروتز

در ابتدا فرد تحت بیهوشی عمومی و یا موضعی قرار می گیرد .  ترجیح بیشتر پزشکان در این جراحی ، پیوند استخوان مصنوعی یا ایمپلنت و پروتز به جای جراحی استخوان فک می باشد . البته هر دوی این روش ها در اغلب موارد رضایت بیماران را به دنبال داشته است .

بیشتر بخوانید
عمل تغییر رنگ چشم خطرناک است؟! تغییر رنگ چشم در این جراحی چطور اتفاق می افتد؟

 

انواع برش برای گذاشتن پروتز چانه

1 – برش جراحی در داخل دهان ، در لب پایینی که در تماس با لثه می باشد : در آن یک برش عرضی در داخل دهان و در قسمت بالایی شیار بین لب و فک ایجاد می‌ گردد. جهت ایجاد فضای کافی برای کاشت پروتز ، لایه‌ عضلانی داخل چانه نیز شکافته می‌ شود . از این شیار میانی ماهیچه ، برای ثابت نگه داشتن پروتز در جای خود استفاده می شود. بدین منظور یک برش لایه‌ای ایجاد شده و پس از جاگیری پروتز در محل خود ، لایه‌ی برش داده شده را به ماهیچه‌ یاوربیکولاریس بخیه می زنند .

در اغلب موارد از این روش برای مواردی استفاده می شود که جراحی پروتز چانه ، تنها جراحی ای باشد که بر روی فرد انجام گیرد .

2- برش خارجی روی پوست در ناحیه چین زیر چانه : معمولا در مواردی که همزمان با پروتز چانه ، لیفت صورت و گردن نیز صورت گیرد از این روش استفاده می شود .

پس از ایجاد برش ، پروتز را در پایین‌ترین قسمت از فک قرار می گیرد و بعد از آن در جای خود ثابت می گردد .

 

اینکه پروتز در چه بخشی از چانه جاسازی شود بستگی به نظر پزشک دارد چرا که برای این کار دو روش وجود دارد و اختلاف نظراتی در این مورد بین جراحان مطرح است . این 2 روش عبارتند از :

 

هزینه تزریق فیلر چانه - چند سی سی ژل برای چانه

 

1 . روش‌ سوپراپریوستیل : در این سبک ، پروتز روی لایه‌ پریوست استخوان ( یک لایه نرم روی استخوان ) قرار داده می‌شود . بیشتر جراحان هم عقیده اند که این روش موجب کاهش جذب استخوانی ایمپلنت می‌شود.

2 . روش ساب‌پریوستیل : در این تکنیک پروتز زیر این لایه نرم قرار داده می‌شود . در این روش پس از ایجاد شکاف و قرار دادن پروتز ، یک حفره برای ثابت کردن پروتز ایجاد می‌شود. بعد از آن پریوست بسته شده و لایه‌های ماهیچه‌ای و غشای مخاطی نیز هر کدام به طور جداگانه بخیه زده می‌شوند .

 

البته روش جایگزینی برای تکنیک ساب منتال وجود دارد و آن هم این است که ابتدا برشی ۲ سانتی‌متری از بیرون ، در زیر چانه ایجاد می‌شود که تا لایه‌ پریوست استخوان ادامه پیدا می‌کند . پس از آن پروتز در وسط این ناحیه و پایین‌تر از محل قرارگیری عصب‌ های صورت کاشت می شود . پروتز را از طریق نخ بخیه در زیر لایه‌ پریوست ثابت می کنند . پس از آن شکاف ایجاد شده به صورت لایه‌لایه بخیه زده می‌شود .

 

پروتز چانه چه مزیت هایی دارد ؟

چهره پس از پروتز ، متناسب و متقارن به نظر می رسد . علاوه بر این بزرگ کردن چانه ، به فرد نیم رخی زیبا می دهد . کارگذاشتن پروتز برای چانه در مقایسه با جراحی های زیبایی مثل جراحی بینی ،  عملی بسیار راحت تر می باشد .

این جراحی ، معمولا سرپایی انجام شده و برای بیحشی فرد از بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی (در موارد تزریق ژل و فیلر ) استفاده می شود. پروسه جراحی کوتاه مدت بوده و تنها 2 ساعت زمان می برد .

 از دیگر مزایای این روش  می توان به افزایش پهنای چانه ، مخفی شدن غبغب، برجسته سازی چانه و همینطور بهبود تناسب صورت و هماهنگی کلی آن اشاره کرد .

 

برجسته سازی چانه از طریق پروتز چه معایبی دارد ؟

ایجاد درد ، کبودی و ورم در ناحیه عمل از جمله عیب های پروتز فک و چانه می باشد . در مواردی هم دیده شده است که چانه برای مدتی بی حس باقی می ماند . افرادی که سر کار می روند باید حداقل یک هفته مرخصی بگیرند چرا که نیاز است دوره بهبود بعد از جراحی با استراحت طی شود . تا چند هفته برای فرد امکان انجام فعالیت های سنگین وجود ندارد . نتایج در کوتاه مدت نمایان نمی شوند بلکه لازم است چند ماه زمان بگذرد تا نتایج نهایی مشخص شود .

اگر چه برخی از افراد به جای جراحی بینی ، جراحی زیبایی چانه را انتخاب می کنند با این وجود برای برخی دیگر پروتز چانه به تنهایی کفایت نمی کند و آن هارمونی مد نظر را به وجود نمی اورد بلکه لازم است در این افراد جراحی بینی و یا دیگر جراحی ها نظیر لیفت صورت نیز در کنار پروتز انجام گیرد . لازم به ذکر است که اگر پروتز چانه همزمان با لیفت صورت ، گردن و یا مینی لیفت گردن انجام شود ، برش خارجی برای قرار دادن پروتز استفاده می شود چرا که هر کدام از عمل هایی که ذکر شد نیز نیاز به یک برش خارجی دارند .

 

جای زخم جراحی پروتز چانه

به دلیل ایجاد برش بسیار ریز و موازی با چین زیر چانه ، جای زخم این برش چند اینچ طول دارد . البته برخی از جراحان جهت مخفی شدن جای زخم پس از عمل و نماندن آن روی پوست ، پروتز را از طریق دهان درون چانه قرار می دهند .

 

این نکته مهم را باید در نظر گرفت که دقیقا از پروتز چانه چه می خواهید ؟!

باید در نظر داشت که مردان و زنان را نباید با یک متد و به یک شکل درمان کرد چرا که معمولا مردان با چانه های بزرگ بهتر به چشم می آیند این در حالی است که انجام این کار برای زنان باعث می شود تا ظاهری مردانه پیدا کنند .

 

اقدامات پیش از جراحی پروتز چانه

وضعیت چانه از طریق عکسبرداری دقیق با زاویه استاندارد برای تعیین روش بزرگ کردن و یا کوچک کردن چانه آنالیز و بررسی می شود . همینطور بافت‌های نرم و بافت استخوانی چانه ، سایز کلی چانه ، عرض و میزان برآمدگی چانه و … مورد ارزیابی قرار می گیرد علاوه بر چانه ، موقعیت لب ‌ها نیز باید قبل از اقدام به جراحی توسط پزشک ارزیابی شود تا مشخص شود فرد کاندید مناسبی برای این کار است .

 

هزینه زاویه دار کردن چانه - پروتز چانه

جالب است بدانید که در حالت عادی ، لب پایینی باید عقب‌تر از لب بالایی قرار گرفته باشد . به علاوه لب پایین باید در تقارن و هماهنگی کامل نسبت به برآمدگی چانه باشد .

 

مراقبت های بعد از جراحی زاویه دار کردن چانه

 • پس از عمل ، بر روی چانه بانداژی فشاری بسته می شود که باید دست کم 1 شب بر روی چانه بماند .
 • در افرادی که عمل لبه روش برش داخل دهانی انجام شده باشد ، دهانشویه هیدروژن پروکساید برای فرد تجویز می ‌شود .
 • لازم است حداقل چندین روز در منزل استراحت کنید .
 • تا 3 روز بر روی ناحیه جراحی به طور مرتب کمپرس سرد قرار دهید .
 • 1 روز بعد از جراحی چانه ، منعی برای استحمام و شستشوی صورت وجود ندارد .
 • در هفته اول تنها مجاز به خوردن غذاهای نرم می باشید نه غذاهای سفت . در این مدت نباید دهان خود را بیش از اندازه باز یا بسته کنید .
 • به مدت 2 هفته هنگام خوابیدن از دو بالش استفاده کنید تا سرتان مقداری بالاتراز تنتان باشد . این کار به بهبود ورم ها و جای زخم جراحی کمک می نماید .
 • با اینکه درد ناچیز است اما می توان از داروهای آرام بخش تجویزی و یا کمپرس آب سرد جهت تسکین استفاده کرد .
 • 1 تا 2 هفته شاهد تورم قابل توجهی در منطقه چانه خواهید بود .
 • امکان دارد لب پایینی و چانه تا چند هفته بی حس باشد به علاوه اینکه لب بالایی ، ورم کرده و سفت می گردند . همین امر سبب تلفظ دشوار کلمات می شود . البته این اتفاقات بعد از 2 هفته رفع می شود .
 • ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل ، به منظور کشیدن بخیه‌ ها باید به پزشک مراجعه کرد.
 • بین 5 تا نهایت 1 هفته بعد می توان به سر کار برگشت .
 • در هفته اول تنها ورزش های سبک و فعالیت های شدید حتما 4 هفته بعد از جراحی انجام شود .
 • لازم است جهت ارزیابی مرتب وضعیت خود به این ترتیب به پزشک مراجعه نمایید ؛ یک ماه بعد ، ۳ ماه ، ۶ماه ، یکسال بعد و پس از آن سالیانه یک بار .
بیشتر بخوانید
سیاهی دور چشم چه دلایلی دارد ؟! 8 راه درمان تیرگی دور چشم برای همیشه !

 

نتایج پروتز چانه دائمی است ؟

بلــــــه . پروتز های چهره به این دلیل که در آنها از چربی ، پروتئین یا شکر استفاده نشده است ، تخریب نمی گردند بلکه به تدریج  ، با بدن وفق پیدا می کنند (البته در صورت جراحی اصولی ) . البته نباید این نکته را از خاطر برد که با افزایش سن فرم چانه نیز رفته رفته تغییر می کند .

 

فرم دهی چانه با فیلر - هزینه فرم دهی چانه

اگر چه ظاهر کلی پروتز چانه به نوع پروتز استفاده شده بستگی دارد اما اغلب نتایج در صورت حرفه ای بدون جراح ، به شکلی طبیعی در می آیند . اما بایستی 1 ماه صبر نمایید تا نتیجه اولیه جراحی را مشاهده کنید و برای مشاهده نتیجه نهایی نیز باید به مدت 3 ماه منتظر باشید تا ورم ها به کلی از بین رفته ، نتایج نمایان شوند .

 

عوارض پروتز چانه

اگر چه خطرات و عوارض این روش چندان شایع نیست با این وجود در اینجا به تعدادی از آنها اشاره شده است :

 • عوارض خفیف جراحی شامل ؛ تورم بعد از عمل ، هماتوم یا ایجاد لخته خونی و همینطور مورمور شدن موقتی لب می باشد که به مرور قابل رفع است .
 • عوارض جدی تر شامل این موارد است ؛ عفونت ، تغییر در بافت پوست ، جابه جایی پروتز و تغییر در بافت استخوان می باشد .

در مواردی نتایج به دلیل بد شکل شدن فرم چانه ، راضی کننده نیست . دلیل این امر ، ایجاد کپسول در چانه ، چسبندگی بعد از عمل ، انقباض عضلات یا افتادگی غیر عادی عضلات منتالیس می باشد .

گاهی عفونت به دلیل پس زدن پروتز توسط بدن صورت می گیرد . با این وجود اغلب در تکنیک برش داخل دهانی شاهد ایجاد عفونت خواهیم بود ، از این رو باید حتما پروتز را از قبل در محلول آنتی بیوتیک غوطه ور کرد بعد آن را کار گذاشت . اما در صورت بروز عفونت هم می شود آنتی بیوتیک مصرف کرد یا جهت پیشگیری از بدتر شدن اوضاع ، پروتز را از چانه خارج ساخت . عفونت های گزارش شده ، هم بلافاصله بعد از جراحی و هم پس از گذشت زمانی از جراحی بوده است .

اختلال در عملکرد ماهیچه‌ای چانه و افتادگی چانه از دیگر عوارض است که به دلیل کارگذاری ناصحیح ماهیچه منتالیس بعد از قرار دادن پروتز بروز می کند . این اتفاق اغلب بر اثر کم شدن حجم ماهیچه ، جابه‌جا شدن ماهیچه از جای اصلی خود ، کشیدگی تارهای عضلانی  و یا بستن ناصحیح ماهیچه بر روی پروتز بروز می کند . اثرات دیگر این عارضه انقباض ماهیچه‌ها و جمع شدن و فرو رفتگی ظاهر چانه و برگشتن لب پایینی به سمت بیرون می باشد . مجموعه این عارضه ها می تواند سبب جابه‌جایی پروتز در چانه و یا فرسایش فک پایینی گردد .

به دلیل قرار گیری پروتز چانه در یک ناحیه داینامیک ، در استخوان زیر ایمپلنت تغییراتی ایجاد شده و یا دچار فرسایش ، می شود . جدی ترین عارضه این جراحی ، فرسایش استخوان زیر پروتز به خصوص در موارد استفاده از ایمپلنت‌های سخت مثل Medpor و سیلیکونی می باشد . عدم استفاده از روش ساب‌پریوستیل در حین عمل  و قرار گیری صحیح پروتز ،  می‌تواند تا حدی مانع از این عارضه شود . علاوه بر این پروتز‌های بزرگ نیز می تواند چند ماه پس از عمل ، به فرسایش استخوان فک منتهی شود .

حرکت و جابه ‌جایی پروتز و ایجاد تغییراتی در ظاهر فک از دیگر عوارض است . در صورتی که جابه‌جایی پروتز به طرفین باشد، فرم چانه کج می شود ، اما اگر جابه‌جایی پروتز به طرف عقب باشد ، زیر چانه حالتی مانند غبغب ایجاد می گردد و اگر جا‌به‌جایی به سمت بالا باشد ، با تغییر زاویه بین چانه و لب ، عملکرد لب ‌ها و نحوه صحبت کردن بیمار دچار تغییر می شود و همینطور استخوان آلوئول و ریشه‌های دندان‌ها دچار فرسایش می شوند . در بدترین حالت جابه جایی پروتز در هنگام عفونت است که احتمال بیرون ‌زدگی پروتز را افزایش می دهد .

 

معمولا هنگام بروز عوارض خطرناک ، تعویض پروتز توصیه نمی شود ؛ در واقع در این موارد فرد چاره ای جز برداشتن پروتز چانه برای همیشه و تخلیه عفونت یا کپسول احتمالی ایجاد شده در زخم ، نخواهد داشت .

به شدت تاکید می شود که در صورت مشاهده درد همراه با تب در دوره بهبود حتما حتما پزشک خود را در جریان قرار داده و به او مراجعه نمایید .

 

هزینه فرم دهی چانه با پروتز

هزینه فرم دهی چانه با پروتز به موارد متعددی از جمله وسایل و مواد استفاده شده در جراحی ، دستمزد پزشک ، مدت زمان جراحی هزینه خود پروتز ، همینطور هزینه اتاق عمل وابسته است. بهترین راهکار برای دانستن دقیق هزینه زاویه دار کردن چانه و یا هزینه تزریق فیلر چانه ، لازم است به مطب مورد نظر خود مراجعه کنید .

علاوه بر موارد ذکر شده هزینه فرم دهی چانه به نوع پروتز و پیچیده بودن جراحی و هزینه تزریق فیلر چانه ، به نوع فیلری که به کار می رود بستگی دارد .

 

جهت کسب اطلاع از مراکز معتبر پروتز چانه و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید .

 

مطالعه بیشتر : جراحی زیبایی صورت

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید