عمل تغییر رنگ چشم خطرناک است؟! تغییر رنگ چشم در این جراحی چطور اتفاق می افتد؟

عمل تغییر رنگ چشم خطرناک است؟! تغییر رنگ چشم در این جراحی چطور اتفاق می افتد؟

 

عمل تغییر رنگ چشم به صورت دائمی با اینکه جراحی شگفت انگیزی به نظر می رسد اما نتایجش اصولا با واقعیت تطابق چندانی ندارد و در عین حال می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد متقاضی جراحی تغییر رنگ چشم به همراه داشته باشد و حتی فرد را روز به روز به خطر نابینایی نزدیکتر سازد. پیشنهاد می کنیم قبل از هر گونه اقدام جهت عمل تغییر رنگ چشم با لیزر در ایران و یا کاشت عنبیه رنگی مصنوعی این مقاله را به دقت مطالعه فرمایید.

 

نحوه عمل تغییر رنگ چشم

عمل تغییر رنگ چشم به طور دائمی که تنها در عرض 20 ثانیه صورت می گیرد، از طریق روش های سوزاندن رنگدانه های عنبیه با استفاده از لیزر و نصب عنبیه رنگی مصنوعی بر روی عنبیه طبیعی چشم فرد انجام می شود. جراحی نصب عنبیه شباهت زیادی به جراحی کاشت لنزهای دائمی که جهت رفع عیوب انکساری چشم درداخل چشم نصب می شود دارد. کاشت لنز دائمی جهت اصلاح دید فرد از نظر علمی تایید شده است و با اینکه خطرهایی نیز دارد اما قطعا فواید آن از ضررهایش بیشتر است.

با تمام این موارد، عمل تغییر رنگ چشم از طریق لیزر و یا نصب عنبیه به مراتب خطرناک تر است و تعجب آور نخواهد بود اگر که اثرات جبران ناپذیری به خصوص در دوران میانسالی فرد به بار آورد.  از جمله این خطرات می توان به عفونت قرنیه و در مواردی حتی تخریب قرنیه ، خونریزی های متعدد در بخش قدامی چشم اشاره کرد به علاوه اینکه پس از عمل تغییر رنگ چشم ممکن است فرد  دچار آب مروارید زودرس شده ، در اثر افزایش فشار خون چشم به آب سیاه مبتلا شود و در نهایت حتی برای همیشه نابینا شود. این عمل مورد تایید مجامع بین المللی پزشکی نمی باشد و عوارض آن تا این حد جدی است که بارها و بارها مورد انتقاد بسیاری از چشم پزشکان در کشور قرار گرفته است. جالب اینجاست که پزشکان در آمریکا به دلیل خطرات فراوان این جراحی اجازه انجام آن را ندارند اما متاسفانه عمل تغییر رنگ چشم با لیزر در ایران یا کاشت عنبیه علی رغم ریسک بالای آن چندین بار در ایران انجام شده و همچنان نظارتی بر این اتفاق وجود ندارد و تذکراتی به این پزشکان داده نشده است !!!

 

عمل تغییر رنگ چشم  - جراحی تغییر رنگ چشم

 

بهتر است  عمل تغییر رنگ چشم برای چه افرادی انجام شود؟

گاهی افرادی هستند که در اثر حوادث پیش آمده عنبیه چشم شان آسیب دیده است به گونه ای که بخشی از آن پاره و یا به طور کامل جدا شده است. نور زیاد برای این افراد آزار دهنده است و عمل عنبیه می تواند تا حدودی باعث بهبود ظاهر و تسکین درد و مشکل آنها شود. علاوه بر این افرادی که رنگ دو چشم آنها با یکدیگر تفاوت دارد و این مشکل باعث اختلال در زندگی عادی او شده است که در این صورت می توان با رعایت ظرافت های جراحی ریسک آن را پذیرفت و عمل تا حدودی توجیه پذیر خواهد بود.در غیر اینصورت دستکاری عنبیه و تغییر رنگ چشم در افراد سالم کار چندان عاقلانه ای نیست.

بیشتر بخوانید
میکروشیدینگ و 3 کاربرد جذاب آن در زیبایی صورت !!!

 

اگر این واقعیت را بدانید هرگز به دنبال عمل تغییر رنگ چشم نخواهید بود!!!

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، رنگ عنبیه چشم به دلیل وجود رنگ دانه های آبی ، قهوه ای ، سبز یا خاکستری موجود در چشم نمی باشد. بلکه رفتار متفاوت نور در ساختار لایه  epithelium در عقب عنبیه و لایه stroma در جلوی عنبیه از فردی به فرد دیگر، دلیل اصلی تفاوت رنگ چشم در انسانها می باشد !!! اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم در واقع لایه epithelium ترکیبی از رنگ دانه های مشکی – قهوه ای می باشد و Stroma که تنها به اندازه 2 سلول ضخامت دارد حاوی رنگ دانه های تیره می باشد. اما مسئله اینجاست که لایه Stroma در افرادی که مثلا چشمانشان آبی به نظر می رسد در واقع کاملا بی رنگ است و هیچ کلاژنی ندارد، همین امر باعث می شود تا نور بدون اینکه بازتاب شود مستقیما از همان لایه اول وارد عنبیه شود و در اثر برخورد با ذرات معلق در آنجا و تاثیر پذیری از اثر تایندال که پدیده ای است که موجب می شود ما آسمان را به رنگ آبی ببینیم ؛ پرتوهای آبی با تراکم و حجم بیشتری نسبت به دیگر پرتوهای نور سفید پراکنده شوند ، در نتیجه ما چشم آن فرد را به رنگ آبی مشاهده می کنیم. حال برای افرادی با چشمانی با رنگ های دیگر این تراکم رنگ در سبز ، خاکستری و … وجود دارد. صحت این موضوع زمانی اثبات می شود که رنگ چشم این افراد در تناسب با شدت نور موجود در محیط ، به طور مرتب تغییر می کند.

عمل تغییر رنگ چشم با لیزر در ایران یا هر کشور دیگری در واقع رنگ دانه های تیره storma را هدف قرار داده و آنها را از بین می برد. اگر کمی کمی عاقلانه فکر کنیم متوجه می شویم که قطعا این اتفاق خوشایند نخواهد بود و به مرور زمان آسیب ها و صدماتی جدی به چشمان افراد و حتی بینایی آنها وارد خواهد کرد.

چگونه می توان بدون عمل تغییر رنگ چشم ، چشمانی رنگی داشت؟

لنزهای رنگی تماسی اگر چه دائمی نیستند اما گزینه مناسب تری نسبت به عمل تغییر رنگ چشم می باشد چرا که ریسک بسیار پایین تری دارند. البته این به شرطی است که مراقبت و استفاده از اینگونه لنز ها کاملا بهداشتی انجام شود تا پس از مدتی فرد را به عفونت قرنیه و مشکلات پس از آن دچار نسازد.

آیا در صورت پشیمانی، عمل تغییر رنگ چشم برگشت پذیر است؟

در صورتی که این عمل از طریق کاشت عنبیه رنگی مصنوعی انجام شده باشد می توان آن را از چشم خارج کرد اگر چه این کار نیز عوارض خودش را دارد اما قطعا خطرات آن کمتر از باقی ماندن عنبیه مصنوعی تا همیشه در درون چشم می باشد. اما در صورتی که جراحی تغییر رنگ چشم با لیزر انجام شده باشد. این امر بازگشت ناپذیر است.

 

جهت اطلاع از مراکز معتبر انواع جراحی زیبایی صورت و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید : جراحی زیبایی صورت

 

بیشتر بخوانید
انواع بوتاکس صورت را بشناسید! هزینه تزریق بوتاکس صورت چقدر است؟

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

یازده − هفت =