3 روش اصلی جراحی فک چیست؟ چه افرادی پروتز فک نیاز دارند!

3 روش اصلی جراحی فک چیست؟ چه افرادی پروتز فک نیاز دارند!

جراحی فک و کار گذاشتن پروتز فک جهت اصلاح ناهنجاریهای جزئی تا اساسی موجود در اسکلت فک و یا دندان که شامل مواردی همچون نامرتبی دندان و فک و طبیعی نبودن فرم آنها به صورت مادرزادی و یا در نتیجه تصادف و ضربه، انجام می شود. این ناهنجاریها در فک پایین سبب اشکال در حرف زدن، نفس کشدن و یا جویدن غذا در فرد می شود که با جراحی فک پایین تمام این مشکلات برطرف می گردد. از این رو جراحی فک اغلب در راستای بهبود عملکرد فک صورت می گیرد هر چند در بهبود ظاهر فرد نیز به طور قابل توجهی تاثیرگذار است.

 

جراحی فک برای چه کسانی  مناسب است؟

تمامی افرادی که به مشکلاتی در فک و دندان خود دچارند که از طریق ارتودنسی قابل برطرف شدن نیستند بهترین کاندیدا برای جراحی ارتوگانتیک می باشند. حال این افراد می توانند به صورت مادرزادی (در بدو تولد) و یا بر اثر عوامل ژنتیکی و یا تکاملی (در زملن رشد) به بدشکلی فک و دندان دچار شده باشند. با این وجود کسانی که به دلایلی همچون ضربه به فک و آسیب در اثر تصادف  یا ورزش های رزمی و همچنین مشکلات ناشی از تومورها و مراکز رشد غیر عادی (پاتالوژی) فک و دندان آنها دچار بی نظمی و یا ناهجاری شده است نیز کاندیدای مناسبی برای این نوع جراحی به شمار می روند. فرقی ندارد که آن شخص در چه سنی باشند در هر صورت لازم است که در این مورد جراحی ارتوگانتیک جهت بهبود شرایط عملکردی و ظاهری فک او توسط جراح متخصص فک انجام شود.

 

عمده ترین انواع جراحی فک چه مواردی هستند؟

در حالت کلی می توان انواع جراحی فک را در سه دسته جراحی ارتوگناتیک فک پایین ، جراحی فک بالا و جراحی زاویه سازی صورت با استفاده از پروتز فک دسته بندی کرد.

 

اولین روش از انواع جراحی فک

این نوع از جراحی فک به جراحی های ارتوگناتیک معروف می باشد این مدل زمانی برای بیمار به کار می رود که فک پایین بر روی فک بالا، تراز نشده به صورتی که از آن جلوتر و یا عقب تر باشد.  که می تواند بسته به میزان مشکل، طی یک جراحی ساده یا دشوار و از طریق به کار بردن پروتز فک انجام شود. جراحی های ارتوگناتیک خود به سه شکل عمده انجام می شود که در زیر به آنها اشاره شده است.

 

رفع و اصلاح جلو آمدگی فک پایین

در این روش، با جدا کردن استخوان واقع در بخش عقبی فک از قسمت جلویی آن، اصلاح فک انجام می شود. در نتیجه این جراحی  بخشی از فک پایین که دندان ها بر روی آن قرار دارد به عقب کشیده می شود و همین امر سبب تراز شدن آن با فک بالایی و بهبود مشکلات قبل از عمل در این ناحیه می شود.

بیشتر بخوانید
با انواع پروتز گونه آشنا شوید! قیمت پروتز گونه گذاری چقدر است؟

 

رفع و اصلاح عقب رفتگی فک پایین

در این مدل نیز مانند روش قبلی قسمت عقب فک از قسمت جلوی آن جدا می شود و بدشکلی آن اصلاح می شود. تنها تفاوت در این است که در جراحی عقب رفتگی فک پایین، ناحیه ای از فک که دارای دندان است این بار به سمت جلو آورده می شود تا از این طریق تراز و هماهنگی چانه با فک بالا اتفاق بیفتد.

 

 

روش دوم از انواع جراحی فک

در این روش از جراحی فک تنها به این دلیل استفاده می شود که بتوان با درمان جلو آمدگی فک بالا مشکلاتی نظیر بزرگ به نظر رسیدن بینی را برطرف کرد. چرا که در صورت درمان مشکلات فک، دیگر نیازی به جراحی بینی نمی باشد. این عمل به منظور اصلاح و درمان فاصله بین دندان های قدامی (open bite) بدین شکل انجام می شود که ناحیه ای از استخوان بالایی فک را که در برگیرنده دندان ها می باشد جدا می کنند. بعد از آن فک بالا را با استفاده از پیچ در جای خود تثبیت می کنند تا دوباره در جای خود محکم شود.

دکتر خوب برای زاویه سازی صورت - قیمت زاویه سازی صورت

روش سوم از انواع جراحی فک

این نوع جراحی به منظور فرم دهی صورت و زاویه دار کردن فک پایین به شکلی که به زیبایی هر چه بیشتر چهره فرد منتهی شود انجام می شود. این نوع عمل که به جراحی زاویه دار کردن صورت نیز معروف است اغلب با استفاده از پروتز فک در ناحیه چانه، صورت می گیرد.

 

علائمی که نشان می دهد فرد به جراحی فک نیاز دارد

  • قرار نگرفتن دندان ها بر روی هم
  • مشکل داشتن در درست جویدن غذا
  • اختلالات تنفسی به دلیل بسته بودن مجرای تنفسی
  • احساس درد در مفصل ها یا عضلات فک
  • رشد بیش از اندازه فک بالا یا کم رشد کردن آن
  • رشد بیش از اندازه فک پایین یا کم رشد کردن آن
  • سخت صحبت کردن و مشکلات گفتاری مرتبط با ناهنجاری فک
  • به هم ریختن تقارن و هماهنگی صورت
  • ساییده شدن دندان ها به هم بیش ازحد
  • اختلالات تنفسی در حین خواب (خر و پف)

 

جراحی فک چه مزیت هایی دارد؟

راحت تر شدن فرایند غذا جویدن و گاز زدن غذاها پس از جراحی

کاهش شکستگی سایش داندان ها که در نتیجه بد شکلی فک بروز می کرد

متعادل شدن صورت در ناحیه فک پس از جراحی و پروتز فک

بهبود لبخند لثه ای که در نتیجه آن لب ها نمی تواند کاملا بسته شود به همین دلیل بیشتر مواقع لثه ها هنگام حرف زدن و یا لبخند مشاهده می شوند.

هزینه عمل زاویه صورت - قیمت زاویه سازی صورت

معایب زاویه سازی صورت

در مواردی که ارتودنسی به عنوان جراحی فک، به برطرف کردن ناهنجاریهای دهان و دندان کمک می کند ممکن است یکی از معایب زاویه سازی صورت که در اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان بروز می کند به وجود آید و سطح دندان به گونه ای که قابل برگشت نباشد به شکلی نامناسب تغییر یافته و آسیب ببیند.

یکی دیگر از معایب زاویه سازی صورت این است که این احتمال وجود دارد که پس از جراحی و پروتز فک در ناحیه چانه فرد دچار بی حسی موقتی شود. این مشکل احتمالا در زبان و لثه نیز پیش خواهد آمد. که به دلیل آسیب به عصب های ناحیه فک و چانه می باشد. در صورتی که آسیب جدی تر باشد بی حسی ممکن است تا ابد باقی بماند. البته این مورد نادر است.

بیشتر بخوانید
هاشور ابرو چیست؟ عوارض هاشور ابرو سه بعدی و انواع دیگر هاشور چقدر است؟!

احتمال دارد پس از تکمیل درمان و توسط جراحی چانه ، مشکلات دوباره عود کنند و در واقع فک به حالت ابتدایی خود بازگردد. از این رو به فک و دندان سیم های نگهدارنده متصل می کنند تا سبب کاهش این اتفاق نامطلوب شوند.

 

جهت اطلاع از مراکز معتبر جراحی فک و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 

مطالعه بیشتر: جراحی زیبایی صورت

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

دو × 4 =