عمل لیزیک چشم چگونه است؟ - هزینه عمل لیزیک چشم !

عمل لیزیک چشم چگونه است؟ – هزینه عمل لیزیک چشم !

عمل لیزیک چشم یکی از جراحی های لیزری به حساب می آید که به منظور اصلاح عیوب انکساری چشم و تاری دید در افرادی که آستیگمات، دوربین و یا نزدیک بین هستند، انجام می شود و در واقع به نوعی جنبه زیبایی شناختی نیز دارد چرا که پس از جراحی و رعایت مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم دیگر فرد نیازی به عینک نخواهد داشت. عمل لیزیک چشم آستیگمات نسبت به دیگر روش های اصلاح دید، بهبودی سریعتری دارد از این رو مورد اقبال افراد بسیاری قرار گرفته است.  هزینه عمل لیزیک چشم نسبت به حساست جراحی و مزایایی که دارد توجیه پذیر است.

 

مزایای عمل لیزیک چشم

به نسبت روش های لازک و  PRK دوران نقاهت کوتاهتری دارد و این امکان را به فرد می دهد تا سریعتر به زندگی و برنامه های روزانه خود برسد.

مدت زمان عمل لیزیک چشم کوتاه است و فرد نیاز نیست زمان زیادی را برای این کار صرف کند.

پس از عمل نیازی نیست که از بخیه یا پانسمان استفاده شود.

امکان عمل دوباره لیزیک چشم چند سال بعد از جراحی نیز وجود دارد.

نتایج پس از عمل لیزیک چشم به سرعت قابل مشاهده است و دید فرد فورا بهبود می یابد.

فرد پس از جراحی لیزر چشم دیگر نیازی به استفاده از عینک و لنزهای تماسی ندارد.

اغلب افرادی که لیزیک انجام داده اند از این عمل راضی هستند و معتقدند که پس از جراحی دید آنها به خوبی تصحیح گشته است.

در حین جراحی فرد درد کمی را تحمل می کند چرا که قبل از شروع به جراحی در چشم قطره بی حس کننده ریخته می شود.

غالبا عمل لیزیک چشم برای آستیگمات ها نتایج مثبت و موثری به همراه دارد. افراد با درجه آستیگمات متوسط تا شدید می توانند بر روی جراحی لیزر چشم و دستیابی به نتایج عالی حساب باز کنند.

 

معایب عمل لیزیک چشم

تغییراتی که در ناحیه قرنیه صورت گرفته است دیگر قابل بازگشت نیست.

عمل لیزیک چشم آستیگمات بسیار حساس است و لازم است تا پزشک به آن اندازه تخصص و تبحر داشته باشد تا در حین جراحی و هنگام لایه سازی، از روی بی تجربگی سبب  نشود تا آسیب های دائمی که تاثیرات ناخوشایندی بر روی دید فرد می گذارد ایجاد گردد.

 

عوارض عمل لیزیک چشم

خطرناکترین عوارض لیزیک ، امکان نامنظم شدن سطح قرنیه می باشد. در این حالت که به اکتازیا معروف است با از دست رفتن شکل منظم قرنیه و نامنظم و موج دار شدن آن، چشم فرد به آستیگمات نامنظم دچار می شود که در این صورت فرد مجبور می شود دوباره از عینک و لنز سخت برای بهبود دید خود استفاده نماید.

احتمال دارد در حین عمل لیزیک چشم آستیگمات اصلاح بیش از اندازه لازم انجام شود و مشکلاتی را به بار آورد.

تا هفته های اول بعد از عمل احتمال بروز عوارضی نظیر دیدن هاله، سخت شدن مطالعه برای فرد، احساس ناراحتی در حین نگاه کردن به چراغ در شب ها و یا اختلال در دید در حین رانندگی وجود دارد که پس از این مدت معمولا به کلی برطرف می شوند.

احتمال بروز عفوت و التهاب در قرنیه و کدر شدن آن پس از جراحی وجود دارد که در نتیجه آن ممکن است فرد پس از گذشت چند سال به آب مروارید مبتلا شود البته این مورد بسیار نادر است (جهت پیشگیری به طور مرتب از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید)

احتمال دارد فرد پس از جراحی به خشکی چشم مبتلا گردد که این مورد نیز نادر و البته قابل درمان است.

برگشت شماره چشم نیز از دیگر عوارض لیزیک به شمار می رود این اتفاق به ندرت اتفاق می افتد و قابل درمان می باشد.

در عمل لیزیک چشم قرنیه ملتهب شده که البته این عارضه کوتاه مدت است و اغلب پس از گذشت 48 ساعت بهبود می یابد.

در مواردی دیده شده است که نزدیک بینی فرد پس از عمل لیزیک چشم آستیگمات  تا 3 الی 6 ماه پیشرفت کرده و یا اینکه اصلاح نشده است. خوشبختانه احتمال این عارضه 2 درصد می باشد و در صورت اتفاق افتادن نیز با لیزر مجدد قابلیت تصحیح دارد.

بیشتر بخوانید
عمل prk چشم چیست ؟ فواید و عوارض عمل پی آر کی چشم چه می باشد؟!

 

اقدامات پیش از عمل لیزیک چشم

پیشنهاد می شود تا ابتدا مطمئن شوید که شماره چشم برای عمل لیزیک تثبیت شده است سپس اقدام کنید چرا که در غیر اینصورت ممکن است چند سال پس از جراحی دوباره شماره چشم به حالت اولیه خود برگردد.

تا چند روز قبل از جراحی به هیچ وجه از لنزهای تماسی بروی چشمانتان استفاده ننمایید.

 

عمل لیزیک چشم چگونه است ؟

اصولا جراحی لیزر چشم با 3 روش ، لیزیک ، پی آر کی و لازک انجام می شود. عمل لیزیک مبتنی بر جبهه موج که به صورت مختصر به آن لیزیک گفته می شود از اندازه گیری های سه بعدی بهره می برد تا امکان دقیق ترین اصلاحات بر روی قرنیه را پدید آورد.به همین دلیل لیزیک پرکاربردترین جراحی لیزر چشم جهت رفع عیب های انکساری چشم محسوب می شود. مدت زمان عمل لیزیک چشم بین 5 تا 15 دقیقه می باشد که پس از چند روز نیز دید و بینایی فرد بهبود جالب توجهی پیدا می کند.

حال این سوال پیش می آید که عمل لیزیک چشم چگونه است. در این رابطه باید گفت که در این جراحی به منظور اصلاح مسیر ورود نور به قسمت پشت چشم ، انحنای قرنیه را از طریق لیزری سرد تغییر شکل می دهد به گونه ای که آن انحنا را افزایش داده یا مسطح می کند. در زمانی که انحنای قرنیه بیشتر می شود، حالتی کروی به خود می گیرد که باعث می شود با افزایش تمرکز بر روی اشعه نور ، چشم تصاویر را به مراتب واضح تر می بیند. این فرآیند برعکس عینک و لنز تماسی که موقتی اند، نتایجی دائمی دارد و تا همیشه اختلال دید فرد را برطرف می کند.

 

عمل لیزیک چشم - مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم

 

مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم

 1. جهت پیشگیری از عفونت قرنیه لازم است به بهداشت قرنیه اهمیت فراوانی دهید و از آن غافل نشوید به همین دلیل تا چند روز پس از عمل نباید در محیط های آلوده حضور داشت.
 2. تا چند روز پس از جراحی اجازه ندهید سطح قرنیه چشمتان با آب تماس پیدا کند در صورت نیاز به وضو نیز از وضوی جبیره ای استفاده کنید.
 3. تا 3 هفته بعد از لنزهای تماسی و استفاده  از لوازم آرایشی در لبه های چشم به شدت خودداری نمایید.
 4. تا 3 ماه پس از عمل استفاده از استخر و سونا ممنوع است و پس از این مدت نیز بایستی حتما از عینک شنا استفاده نمایید .مراقب باشید تمام این مدت اجازه ندارید درون آب شیرجه بزنید.
 5. در صورت احساس تاری در دید بلافاصله پس از عمل اصلا نگران نشوید چرا که قطعا صبح فردا نظر دیگری خواهید داشت چرا که دیدتان تغییرات قابل توجهی پیدا خواهد کرد. البته برای رسیدن به نتایج نهایی و شفافیت نهایی لازم تا 3 هفته صبوری کنید.
 6. پیشنهاد می شود در هفت اول از چشم بند و یا عینک محافظ در هنگام خواب استفاده نمایید.
 7. داروهای تجویز شده نظیر قطره و داروهای انتی بیوتیک را سر وقت مصرف نمایید.
 8. تا 2 روز در صورت لزوم برای رفت و آمد بهتر است به جای استفاده از وسایل نقلیه عمومی از آشناهایتان بخواهید که به شما کمک کنند.
 9. 1 روز پس از جراحی از حمام کردن و شستشوی سر خود بپرهیزید و مانع وارد شدن کف یا اسپری به درون چشم خود شوید.
 10. اما تا 10 روز از رنگ کردن موها و یا فر کردن آنها اجتناب کنید.
 11. تا 1 ماه اجازه ندارید چشمانتان را ماساژ دهید چا که ممکن است لایه بریده شده قرنیه  یا فلپ جابه جا شود و مشکل ساز شود.
 12. از تفریحاتی نظیر تلویزیون ، مطالعه تا جایی می توانید بهره ببرید که سبب خسته شدن چشم شما نشود لازم به ذکر است که این اجازه را  حداقل چند روز پس از جراحی دارید و قبل از آن باید از انجام آن خودداری کنید.
 13. تا چند روز پس از عمل چشم شما نیاز به استراحت دارد به همین دلیل اصلا نباید رانندگی کنید.
 14. توصیه می شود در چهد هفته اول به هنگام خارج شدن از منزل از عینک آفتابی استاندارد استفاده نمایید و جهت پیشگیری از عوارض بعدی بهتر است این کار را به مدت 1 سال انجام دهید و به آن مقید باشید.
 15. در صورت مشاهده علائمی نظیر درد و ناراحتی در ناحیه چشم، قرمز شدن آن یا کاهش یافتن دید پس از چند روز بلافاصله به پزشک جراح خود مراجعه فرمایید.
 16. خشکی چشم پس از جراحی امری شایع و گذرا است که می توان با استفاده از قطره های اشک مصنوعی بدون مواد نگهدارنده جهت رفع آن استفاده کرد.
 17. تا 48 ساعت از انجام هر گونه فعالیت ورزسی چه سبک و چه سنگین به طور جدی پرهیز نمایید.
 18. جهت تثبیت تاثیرات مثبت عمل لازم است تا یک سال، نوبت های مراجعه بعدی به پزشک را مهم دانسته و در تاریخ مقرر به پزشک مراجعه کرد.
بیشتر بخوانید
بوتاکس چیست و معتبرترین انواع بوتاکس کدامند ؟! قیمت بوتاکس چقدر است ؟!

 

موارد منع عمل لیزیک چشم

در صورتی که سن فرد کمتر از 18 سال باشد به هیچ وجه نمی توان از عمل لیزیک برای او استفاده کرد.

خانم هایی که باردار هستند و یا در دوران شیردهی به سر می برند.

کسانی که دچار دیابت پیشرفته و کنترل نشده اند یا افرادی که شدیدا به روماتیسم قلبی – عروقی مبتلا هستند.

کسانی که در حال مصرف داروهای میگرنی و یا درمان آکنه می باشند.

کسانی که از مدت ها پیش به خشکی چشم دچار شده اند.

کسانی که آستیگمات آنها بیش از حد شدید می باشد.

افرادی که هنوز شماره چشم آنها تثبیت نشده است و به طور مرتب تغییر می کند. در این مورد بهتر است ابتدا شماره چشم فرد به مدت 6 ماه تا یک سال به ثبات برسد سپس برای این کار اقدام کرد.

در صورتی که فرد بالای 40 سال ین داشته باشد و مبتلا به بیماری پیر چشمی باشد و این بیماری روز به روز در حال پیشرفت باشد. چرا که پیر چشمی با عمل لیزیک قابل درمان نیست.

افرادی که مبتلا به عوارضی نظیر آب مروارید، آب سیاه، نامنظم بودن سطوح قرنیه، قوز قرنیه و همینطور افرادی که دچار فشار بالای چشم و تبخال چشمی و چشمان ملتهب می باشند. در این افراد ابتدا بایستی مشکل قبلی برطرف شود تا بتوان از عمل لیزیک استفاده کرد.

افرادی که دچار بیماری خود ایمنی نظیر ایدز و یا روماتیسم مفصلی هستند.

افرادی که ضخامت قرنیه آنها کمتر از 500 میکرون می باشد چرا که در این صورت بعد از عمل، ضخامت کمِ باقیمانده قرنیه سبب خواهد شد که قرنیه آسیب پذیر شود به همین دلیل پیش از اقدام برای جراحی لازم است که با عکسبرداری تخصصی، ضخامت قرنیه به طور دقیق مشخص شود.

افرادی که اندازه مردمک آنها کمتر از مقداری است که برای جراحی لازم است و یا ضعف بینایی شدید دارند.

افرادی که شغل آنها به گونه ای است که احتمال وارد شدن ضربه  به صورت و چشم انها وجود دارد نظیر رزمی کاران، نظامی ها و یا آتش نشان ها؛ چرا که پس از عمل لیزیک چشم، به دلیل برش خوردن یک لایه از قرنیه چشم آسیب پذیر تر می شود و در صورت وارد شدن کمترین فشار یا ضربه ممکن است صدمات جبران ناپذیری به چشم وارد شود.

 

هزینه عمل لیزیک چشم

هزینه عمل لیزیک چشم به عموامل متفاوتی بستگی دارد و ممکن است از جایی به جای دیگر افراد با هزینه های متفاوت مواجه شوند به گونه ای که تعجب برانگیز نیست اگر که هزینه عمل لیزیک چشم در شیراز با هزینه عمل لیزیک در تهران یا هزینه عمل لیزیک چشم در اصفهان تفاوت های فاحشی داشته باشد. این عوامل می تواند مربوط به ناحیه ای باشد که کلینیک در آن واقع شده است و یا فناوری مورد استفاده جراح، تخصص، شهرت و میزان تجربه او باشد. بدیهی است که قیمت لیزیک چشم برای هر دو چشم کمتر از قیمت لیزیک فقط برای یک چشم در می اید. بسیار اهمیت دارد که فارغ از بالا بودن قیمت لیزیک به دنبال کیفیت آن باشید تا در اینده پشیمانی گریبانگیر شما نشود. با این حال توصیه می شود جهت برآورد هزینه واقعی در هر شهری به کلینیک های همانجا مراجعه نمایید مثلا هزینه عمل لیزیک چشم در مشهد را در همین شهر و هزینه عمل لیزیک در تبریز را در تبریز جویا شوید تا بتوانید به درستی برای عمل برنامه ریزی کنید.

 

جهت کسب اطلاع از مراکز معتبر عمل لیزیک چشم و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 

مطالعه بیشتر : جراحی زیبایی صورت

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

سه × 3 =