عمل prk چشم چیست ؟ فواید و عوارض عمل پی آر کی چشم چه می باشد؟!

0 114

عمل prk (پی آر کی) در واقع مخفف کلمه  Photo refractive Keratectomy است و نوعی جراحی است که برای رفع و اصلاح نزدیک بینی ، آستیگماتیسم و دوربینی در حد متوسط به کار می رود. در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه عمل prk چشم چیست و  مراقبتهای بعد از عمل prk چه می باشد مطالبی مفید ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

 

عمل prk چشم چیست ؟

عمل prk برای اصلاح عیوب انکساری چشم و با استفاده از یک لیزر سطح قرنیه و از طریق برداشتن پوشش سطحی از قرنیه انجام می شود. در عمل پی آر کی چشم پس از برداشتن یک لایه پوششی نازک از قرنیه از طریق لیزر، انحنای قرنیه را تغییر می دهند و از این طریق سبب کاهش مشکل نزدیک بینی در بیمار می شود.

 

 عمل prk چگونه انجام می شود؟

بعد از دانستن اینکه عمل prk چشم چیست احتمالا علاقه مندید بدانید که این جراحی به چه صورت انجام می شود. در این مورد باید گفت که عمل پی آر کی چشم به صورت سرپایی انجام می گردد و قبل از هر اقدامی پزشک معالج با چکاندن قطره بی حسی ، چشم را بیحس می کند. پس از آن با استفاده از یک کاردک مخصوص لایه اپی تلیوم قرنیه که در واقع همان لایه سطحی است و ضخامتی در حد 50 میکرون دارد را بر می دارد. سپس به وسیله لیزر اکسایمر، سطح قرنیه را تراش می دهد.اگر چه لایه های عمیق قرنیه قدرت بازسازی کمی دارند اما لایه اپی تلیوم قرنیه به خوبی می تواند خود را بازسازی کند و تقریبا 3 تا 5 روز طول می کشد که ترمیم شود. پس از اتمام عمل پی آر کی چشم از یک لنز تماسی به عنوان پانسمان تا زمان بهبودی کامل استفاده می شود. علاوه بر این داروهایی نظیر میتومایسین برای بیمار تجویز می شود که باید به صورت منظم طبق دستورالعمل استفاده شود تا احتمال کدر شدن قرنیه به حداقل درصد خود برسد. کل فرآیند عمل پی آر کی چشم در عرض 10 دقیقه برای هر دو چشم انجام می شود.

 

تفاوت جراحی پی آر کی با عمل لازک و لیزیک چشم

در عمل لازک چشم ، در ابتدا لایه اپی تلیوم جدا می شود اما بعد از تابانیدن لیزر به قرنیه دوباره سر جای خود و بر روی قرنیه قرار داده می شود در حالی که در جراحی PRK لایه اپی تلیوم به طور کامل جدا می شود و دیگر سر جای خود بر نمی گردد. از طرفی پی آر کی در مدت طمان کمتری نسبت به لازک انجام می شود. لیزیک چشم نسبت به لازک و عمل prk هزینه بیشتری دارد. معمولا انجام عمل PRK از لازک رواج بیشتری دارد و لازک نیز نسبت به لیزیک معمول تر است. در پی آر کی بر خلاف لیزیک به راحتی امکان عمل مجدد وجود دارد. پی آر کی و لازک خطرات کمتری نسبت به لیزیک دارند چرا که در آنها بر خلاف لیزیک استحکام و ساختار قرنیه حفظ می شود و در عین حال نتایج پایدارتری نیز دارند.

 

فیلم عمل prk چشم - درد چشم بعد از عمل prk

 

عمل prk چه فوایدی دارد؟

این نوع جراحی جهت اصلاح دید در افرادی با مردمک درشت و قرنیه نازک، گزینه ای مناسب و کاربردی به شمار می رود.

نسبت به جراحی لیزیک در مدت زمان کوتاهتری انجام می شود.

در صورتی که عمل prk بر روی افرادی با مشکل دوربینی انجام شود منجر به کاهش شماره چشم آنها می شود. در این مورد هر چه شدت دوربینی کمتر باشد، عمل نتایج بهتر و موفق تری خواهد داشت.

بهترین گزینه برای افراد نزدیک بین می باشد چرا که با دقت بالایی به اصلاح دید در این مورد می پردازد.

در جراحی پی آر کی نیازی به استفاده از میکرو کراتوم نمی باشد.

راندمان بالا در مورد افرادی که به نزدیک بینی شدید دچارند بدین صورت که هر چه این مشکل جدی تر باشد، پی آر کی نتایج بهتری به دنبال خواهد داشت.

در این نوع جراحی مشکل التهاب عمقی قرنیه به وجود نمی آید.

برخلاف لیزیک و لازک، در پی آر کی فرد با عوارض ناشی از ایجاد فلپ روبرو نمی شود.

 

جراحی پی آر کی چه معایبی دارد؟

با اینکه مدت زمان عمل کوتاه است در عوض مدت زمان بهبودی کامل طولانی است.

بیشتر بخوانید
بهترین روش تزریق ژل لب (ژل موقت یا دائم)؟ انواع برند ژل لب و هزینه آن!

فرد پس از عمل prk در زمان بیشتری باید درد را تحمل کند چرا که اعصاب در سطح قرنیه تراکم بالاتری نسبت به عمق قرنیه دارند.

تا 3 روز پس از جراحی همچنان فرد دچار ریزش اشک می باشد.

این احتمال وجود دارد که پس از عمل فرد دچار کدورت قرنیه شود.

افرادی که شماره چشم پایین دارند نمی توانند از عمل prk بهره ببرند.

داروها باید به مدت طولانی  حتی تا 4 ماه مصرف شود.

 

مراقبت های قبل از عمل prk

 1. در صورتی که دچار آلرژی و یا بیماری هایی نظیر دیابت هستید جتما قبل از عملprk  چزشک خود را در جریان قرار دهید.
 2. در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید به خصوص اگر آن دارو از انواع داروهای کورتونی باشد حتما حتما پزشک را مطلع نمایید.
 3. حداقل دو روز قبل از عمل نباید از لوازم آرایشی به خصوص در اطراف چشم استفاده نمایید تا پس از عمل احتمال عفونت کاهش یابد.
 4. از یک هفته پیش از عمل از لنزهای تماسی استفاده نکنید چرا که بتعث اغییر شکل در قرنیه می شوند.
 5. از استعمال عطر و ادکلن در روز عمل جدا خودداری نمایید.
 6. اگر پیش از روز جراحی پزشک برای شما دارو و یا قطره به خصوص تجویز کرد سر وقت آنها را مصرف نمایید تا در روز جراحی مشکلی پیش نیاید.
 7. لازم نیست که برای جراحی ناشتا به بیمارستان بروید بلکه می توانید یک وعده سبک میل کنید.
 8.  در صورتی که برای شما انجام آزمایش و یا تست ویژه ای در خواست شده باشد لازم است حتما پیش از عمل آنها را انجام داده و نتایج را به اطلاع پزشک برسانید.
 9. در صورتی که برای بعد از جراحی برنامه مشخصی نظیر مسافرت دارید با پزشک خود مشورت نموده و از او راهنمایی بخواهید.
 10. توصیه می شود خانم های باردار وضعیت خود را به پزشک اطلاع دهند تا او بتواند بر حسب شرایط بهترین روش و زمان را برای جراحی چشم در نظر بگیرد تا مانع بروز مشکل برای مادر و جنین شود.
 11. تمام توصیه های پزشک را در نظر گرفته و به دقت رعایت کنید تا عمل موفقیت آمیز انجام شده و نتایج مطلوبی داشته باشد.
 12. توصیه می شود در روز عمل هر گونه وسایل فلزی نظیر ساعت، گیره و لوازم الکترونیکی مانند موبایل را به همراه نداشته باشید.
 13. شب پیش از عمل بهتر است دوش گرفته و چشم و مژه ها را به خوبی تمیز کنید و پس از آن خواب خوبی داشته باشید تا برای عمل آماده تر باشید.

عمل پی آر کی چشم - درد چشم بعد از عمل prk

مراقبتهای بعد از عمل prk

در تمامی جراحی ها، پس از عمل مراقبتهایی وجود دارد که رعایت آنها برای حصول نتیجه مطلوب جراحی گریز ناپذیر است. به همین ترتیب انجام مراقبتهای بعد از عمل prk نیز می تواند نقش موثری در نتایج مثبت پس از عمل ایفا کند. موارد مراقبتهای بعد از عمل prk که بیمار ملزم به رعایت آنهاست عبارتند از :

 1. به منظور کاهش عفونت طبق دستورالعمل تجویز شده از آنتی بیوتیک های موضعی استفاده کنید.
 2. بلافاصله پس از جراحی باید از داروهای استروئیدی استفاده نمایید و به مرور و همزمان با فرآیند بهبود به مرور مصرف آن را کاهش دهید. در طول دوره استفاده از این دارو مرتب فشار داخل چشم خود را بسنجید تا مشکلی پیش نیاید.
 3. با وجود تجویز پانسمان لنز تماسی و همینطور استفاده از قطره های صد التهاب پس از عمل prk گاهی لازم است جهت تسکین درد چشم بعد از عمل prk از داروهای خوراکی نیز می توانید استفاده نمایید.
 4. تا زمان بهبودی و کاهش حساسیت چشم تان به نور بهتر است از عینک آفتابی استفاده کنید.
 5. از آنجاییکه این احتمال وجود دارد که مصرف ضد التهاب های غیر استروئیدی سبب تاخیر در رشد اپیتلیوم شوند پس توصیه می شود هر بار قبل از استفاده رقیق شوند.
 6. جلسات معاینه پس از جراحی را فراموش نکنید و تا زمان ترمیم کامل هر بار در روز تعیین شده برای معاینه در کلینیک حاضر شوید.
 7. در اغلب موارد اپی تلیوم پس از 5 روز ترمیم می شود از این رو لازم است پس از گذشت این زمان و پس از اطمینان از ترمیم لایه سطحی قرنیه ، بانداژ لنز تماسی برداشته شود.
 8. تا 1 هفته بعد ، از استفاده از لوازم ارایشی به ویژه در اطراف چشم پرهیز کنید و تا چند ماه نباید از لنزهای تماسی زیبایی استفاده کنید.
 9. طی چند هفته ی بعد از عمل پی آر کی چشم از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین خودداری نمایید و در صورت ضرورت حتما قبل از ان از پزشک خود کمک و راهنمایی بگیرید.
 10. ممکن است تا چند ماه پس از عمل prk دید و شماره چشم حالت ثابتی به خود نگیرد. پس از این بابت نگران نباشید و در طول این مدت به طور منظمم فشار داخلی چشم خود را چک کنید تا بتوانید مانع افزایش آن شوید.
 11. درد چشم بعد از عمل prk ، تاری دید، حس سوزش و یا آبریزش اشک پس از درمان طبیعی است چرا که این علائم پس از عمل prk کاملا طبیعی است و به مرور زمان برطرف می شود پس به هیچ وجه در صورت مشاهده این علائم نگران نباشید.
 12. تا تکمیل بهبودی قبل از استفاده از هرگونه دارویی به جز داروهای تجویز شده ، حتما از پزشک خود مشورت بگیرید.
 13. به هیچ وجه پس از جراحی چشم ها خود را ماساژ نداده و آنها را تحت فشار فیزیکی قرار ندهید.
 14. پس از جراحی از نگاه کردن به نور اتاب به ویژه به صورت مستقیم خودداری نمایید.
 15. مراقب باشید که تا چند هفته پس از جراحی، از رفتن به مکانهایی که با دود سر و کار دارند و قرار گرفتن درمعرض دود سیگار و قلیان به طور جدی اجتناب نمایید.
 16. تا تکمیل بهبودی چشم توصیه می شود از تماشای تلویزیون و استفاده از کامپیوتر ، تبلت و موبایل خودداری کنید به ویژه اگر باعث آزار چشم هایتان می شود.
 17. در هفته ابتدایی پس از جراحی پی آر کی (PRK) مراقب باشید تا آب به چشمانتان نرسد به همین دلیل بهتر است از رفتن به استخر و سونا خودداری کرده و حتی حمام هم نکنید.
بیشتر بخوانید
3 روش اصلی جراحی فک چیست؟ چه افرادی پروتز فک نیاز دارند!

 

عوارض عمل چشم prk

اگرچه عوارض عمل چشم prk نسبت به دیگر روش های اصلاح دید چشم کمتر است با این وجود خالی از عوارض هم نیست. از جمله عوارض عمل چشم prk  عبارتند از : احساس وجود هاله مانند دور چراغ و یا پخش نور به ویژه در شب ها به مدت چند هفته ، بروز لک و حتی اسکار در قرنیه پس از درمان به خصوص در شماره های بالای میوپی، افزایش خشکی چشم به خصوص در مواردی که فرد به سندروم خشکی چشم مبتلاست، احتمال برگشت مشکل به صورت نسبی، حساسیت به نور به مدت 1 ماه، بروز افتادگی در ناحیه پلک و بروز عفونت قرنیه، اصلاح کم یا زیاد، کم شدن کنتراست بینایی، بروز آستیگماتیسم نامنظم، کم شدن حساسیت قرنیه، احتمال بروز اکتازی قرنیه، ابتلا به عوارض ناشی از داروهای استروئیدی مثل اب مروارید و بالا رفتن فشار چشمی و عوارض داروی میتومیسین نظیر کاهش سلولهای اندوتلیوم. البته باید گفت که اکثر این موارد پس از مدتی مثلا چند ماه به مرور برطرف می گردند و اگر که این اتفاق نیفتاد به سادگی و پس از گذشت شش ماه، طی عملی مجدد قابل درمان و اصلاح می باشد.

 

در صورتی که نتایج عمل prk به حد کافی مطلوب نبود، آیا امکان درمان مجدد وجود دارد؟

این امکان وجود دارد اما ابتدا لازم است شرایطی مهیا شود تا بتوان عمل مجدد پی آر کی چشم را با موفقیت انجام داد. به عنوان مثال لازم است اجازه داد که شماره چشم ثابت بماند و کدورت قرنیه برطرف شود یا حداقل این کدری تا حد زیادی کم شود (بدین منظور می توان از داروی میتومیسین استفاده کرد چرا که این دارو در کاهش ایجاد کدورت نقش موثری دارد) و از طرفی توپوگرافی قرنیه نیز باید به حال ثابت خود برسد. علاوه بر موارد ذکر شده توصیه می شود که دست کم 6 ماه از زمان جراحی قبلی بگذرد و پس از آن عمل مجدد پی آر کی را انجام داد.

 

جهت اطلاع از مراکز معتبر عمل پی آر کی چشم و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید : جراحی زیبایی صورت

 

 

چند امتیاز می دهید؟
[تعداد: 1 میانگین: 5]
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − بیست =