طول عمر اسپرم در بدن مردان و زنان – طول عمر اسپرم در خارج از بدن

طول عمر اسپرم در بدن مردان و زنان - طول عمر اسپرم در خارج از بدن
چکیده این مطلب : انتشار :اکتبر 16, 2018بدون دیدگاه

 

اسپرم در بدن مردان و زنان و در خارج از بدن طول عمر متفاوتی را خواهد داشت . در این قسمت به تشریح این موضوع خواهیم پرداخت. طول عمر اسپرم به طور متوسط در هر انزال از بدن مردان ۳ تا ۵ میلی لیتر یا به عبارتی نزدیک به یک یا دو قاشق چای خوری منی دفع می شود، اما در عین حالی ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

اسپرم در بدن مردان و زنان و در خارج از بدن طول عمر متفاوتی را خواهد داشت . در این قسمت به تشریح این موضوع خواهیم پرداخت.

طول عمر اسپرم

به طور متوسط در هر انزال از بدن مردان ۳ تا ۵ میلی لیتر یا به عبارتی نزدیک به یک یا دو قاشق چای خوری منی دفع می شود،

اما در عین حالی که برای بارداری تنها وجود یک اسپرمو یک تخمک کافی است، اما طول عمر هر اسپرم محدود است.

با خروج اسپرم از بدن مردان شمارش معکوس عمر آنها آغاز میشود. اسپرم در خارج ور داخل بدن بانوان تا چه مدت زنده می ماند؟

 

 

طول عمر اسپرم در بدن بانوان

شاید میلیون ها اسپرم وارد بدن بانوان شود اما فقط تعداد محدودی از آنها به اندازه ای زنده می مانند که بتوانند تخمک را بارور کنند. بنابراین، طول عمر اسپرم در بدن بانوان بستگی به فاصله ای دارد که اسپرم طی می کند. اگر اسپرم بتواند خود را به دهانه رحم برساند چندین روز زنده خواهد ماند اما اگر در واژن بماند به دلیل محیط اسیدی این کانال بیش از چند ساعت دوام نمی آورد.

در زمان تخمک گذاری ، بدن بانوان از مکانیسم ویژه ای برخوردا است که به موجب آن بارداری به سهولت امکان پذیر خواهد بود. در این مدت، یک ماده مخاطی در دهانه رحم تولید می شود که محیطی محافظ برای اسپرم ایجاد کرده و کمک می کند تا اسپرم به راحتی به دهانه رحم برسد.

اگر شرایط به خوبی پیش برود، اسپرم های قوی تر و سالمی که به دهانه رحم رسیده اند، و توانسته اند به طرف بالا و به سمت لوله های فالوپ حرکت کنند، می تواند ۵-۷ روز زنده بمانند. با این حال، اسپرم های متوسط فقط ۳-۴ روز پس ازرسیدن به لوله های فالوپ زنده می ماند به همین دلیل فقط اسپرم های بسیار قوی شانس بارور کردن تخمک را دارند. با اینکه عمر اسپرم چندین روز به طول می انجامد اما تخمک تنها یک روز پس از آزاد شدن، می تواند زنده بماند.

 

طول عمر اسپرم در خارج از بدن

اسپرم برای زنده ماندن به محیطی گرم و مرطوب نیازمند است در غیر این صورت به سرعت از بین خواهد رفت در خارج از بدن اسپرم حداکثر یک ساعت زنده می ماند. طول عمر اسپرم به عوامل مختلف محیطی و مدت زمانی که در معرض هوا قرار گرفته است بستگی دارد.

با وجود اینکه اسپرم نمی تواند به مدت طولانی در خارج از بدن دوام بیاورد اما برای جلوگیری از بارداری باید به طول جدی از تخلیه منی حتی به مقدار اندک در نزدیکی واژن پرهیز کرد. اگر چه احتمال بارداری در این شرایط بسیار ضعیف است اما غیر ممکن نیست.

وقتی اسپرم به طور کامل خشک می شود، دیگر زنده نیست. همانور که می دانید نمی توان از روش طبیعی برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد با این حال قبل از لحظه انزال مرد باید به طور کامل از واژن فاصله بگیرد و دور شود و مراقب باشد مایع منی به هیچ وجه نزدیک به دهانه واژن تخلیه نگردد. اگر اسپرم وارد کانال واژینال شود، عمر بیشتری خواهد داشت و احتمال بارداری بیشتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
پیشگیری از بارداری در دوران شیردهی (روش های هورمونی و غیرهورمونی جلوگیری)

 

بهبود سلامت اسپرم

اگر قصد بارداری دارید، راه هایی برای بهبود سلامت اسپرم و افزایش توانایی باروری مردان وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

ورزش منظم/ ورزش منظم سطح تستترون را افزایش می دهد که بخش مهمی از فرایند تولید اسپرم است. ورزش بیش از حد و سنگین، باعث کاهش سطوح تستسترون خواهد شد، بنابراین انجام تمرینات وزشی معمول کافی است و نیازی به فعالیت های سخت و دشوار نیست.

 

برخورداری از یک رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی سالم حاوی پروتئین، سبزیجات، چربی های سالم و میوه ها، تولید اسپرم سالم می شوند. از مصرف فرآورده های سویا خودداری کنید زیرا استروژن را افزایش و تولید اسپرم را کاهش می دهد.

حداقل استرس / پژوهش ها نشان می دهد که استرس می تواند بر کیفیت و کمیت اسپرم تاثیر منفی داشته باشد.

خواب کافی / حداقل ۸ ساعت خواب با کیفیت در شب می تواند باعث افزایش تولید اسپرم شود.

 

اجتناب از پوشیدن لباس زیر تنگ

بسیاری از پزشکان استفاده از شلوارک های آزاد و گشاد را توصیه می کنند زیرا استفاده از آنها باعث خنک نگه داشتن کیسه بیضه ها می شود. گرم شدن بیضه ها موجب کندی تولید اسپرم خواهد شد بنابراین باید از حمام گرم و یا نشستن در وان آب گرم و همچنین سونا خودداری کنید و حتما از لباس زیر و شلوارهای آزاد و راحت استفاده کنید.

هر چه اسپرم ها سالم تر باشند، احتمال رسیدن به لوله های فالوپ بیشتر است با رعایت نکات مذکور درباره سلامت اسپرم ها می توانید شانس بارداری را در همسر خود افزایش دهید.

 

آزمایش سلامت اسپرم با آنالیز مایع منی

اگر می خواهید درباره کیفیت اسپرم و طول عمر آن اطلاعاتی داشته باشید، می توانید با آنالیز مایع منی به دلایل ناباروری پی ببرید. این آنالیز بر روی مایع منی که درون یک ظرف آزمایش تخلیه شده است، انجام می شود.

موارد مورد آزمایش عبارتند از:

تعداد اسپرم:

تعداد اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی باید به طور متوسط ۲۰ میلیون یا بیشتر باشد.

 

حجم مایع منی:

به طور متوسط در هر انزال بین ۱ تا ۲ قاشق چایخوری (برابر ۲ تا ۵ میلی لیتر) مایع منی تخلیه می شود با تولید مقدار مایع کمتر ممکن است اسپرم کافی برای بارداری وجود نداشته باشند، از سوی دیگر تولید مقدار بیشتر مایع منی موجب رقیق شدن تراکم اسپرم خواهد شد.

 

 

تحرک اسپرم:

پزشکان حرکت اسپرم و تعداد اسپرم های در حال حرکت را مورد بررسی قرار می دهند. یک ساعت پس از انزال اسپرم باید به صورت مستقیم و در مسیر رو به جلو حرکت کند حرکت موجی و مورب دارای اختلال است.

 

موروفولوژی (شکل ظاهری):

شکل ، اندازه و ظاهر اسپرم ارزیابی خواهد شد در بیشتر موارد ۲۰۰ اسپرم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و پزشک هر گونه نقص احتمالی را گزارش خواهد کرد.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید