اقدامات قبل از بارداری برای زنان و مردان – سلامت قبل از بارداری مادران و پدران

اقدامات قبل از بارداری برای زنان و مردان - سلامت قبل از بارداری مادران و پدران
چکیده این مطلب : انتشار :سپتامبر 5, 2018بدون دیدگاه

 

اقدامات قبل از بارداری برای زنان و مردان سلامت قبل از بارداری مادران و پدران سلامت قبل از بارداری به معنی بررسی وضعیت سلامت مادر قبل از باردار شدن است یعنی اینکه با اطلاع دقیق از وقعیت سلامت مادر بتوان گفت اگر این فرد اقدام به باردای کند جنین او در معرض چه خطرات احتمالی خواهد بود به عنوان مثال استفاده از ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

اقدامات قبل از بارداری برای زنان و مردان

سلامت قبل از بارداری مادران و پدران

سلامت قبل از بارداری به معنی بررسی وضعیت سلامت مادر قبل از باردار شدن است یعنی اینکه با اطلاع دقیق از وقعیت سلامت مادر بتوان گفت اگر این فرد اقدام به باردای کند جنین او در معرض چه خطرات احتمالی خواهد بود به عنوان مثال استفاده از برخی غذاها و داروها یا عادت های رفتاری قبل ازبارداری می توانند به سلامت بارداری و جنین آسیب برسانند.

چرا موضوع سلامت پیش از بارداری مطرح می شود!

از آنجا که نیمی از بارداری ها بدون برنامه ریزی قبلی اتفاق می افتد و بارداری های ناخواسته بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس یا نوزادانی با وزن کم (هنگام تولد) قرار می یگرند و نیز غلی رغم تمام پیشرفت هایی که در علم پزشکی صورت گرفته است از هر ۸ زایمان یک نوزاد پیش از موعد به دنیا می اید، به بانوان توصیه میش ود که همواره وضعیت سلامتی خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

محققان در تلاشند تا با اطلاع از دلایل تولد زودهنگام بتوانند از وقوع آن پیشگیری کنند.

به همین دلیل متخصصان معتقدند بانوان قبل از باردرای باید از سلامت کاملی برخوردار باشند شما نیز می توانید قبل از بارداری یا آگاهی از خطرات احتمالی و اتخاذ اقدامات بهداشتی لازم از بروز برخی مشکلات در آینده جلوگیری کنید.

اقدام مهم برای بهبود وضعی سلامت پیش از بارداری

پدر و مادر حداقل سه ماه قبل از بارداری باید آمادگی های لازم را کسب کنند ترک دخانیات، سیدن به محدوده وزن سالم یا تنظیم داروهایی که استفاده می کنند از جمله مواردی هستند که باید زودتر نسبت به آنها اقدام نمود.

پنج اقدام مهمی که باید قبل از بارداری انجام داد. عبارتند از:

۱- اسید فولیک مصرف کنید.

اگر قصد بارداری دارید و مستعد این امر هستید برای پیشگیری از خطر ابتلا

به برخی نقایص مادرزادی مغز و نخاع مانند بیماری اسپینا بیفیدا روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم معادل یا ۴/۰ تا ۸/۰ میلی گرم اسید فولیک مصرف کنید اسید فولیک برای همه مادران لازم است در مورد مقدار اسید فولیک مورد نیاز خود با پزشک صحبت کنید برخی پزشکان ویتامین های بارداری تجویز می کنند که حاوی مقادیر بیشتری اسید فولیک است.

۲- از مصرف دخانیات و الکل بپرهیزید

فراموش نکنید که پدر نیز به اندازه مادر در تعیین سلامت کودک آینده سهیم است هر دوی شما باید چندین ماه پیش از اقدام به بارداری مصرف سیگار، قلیان، هر گونه مواد مخدر و الکل را بطور کامل و حتی بصورت تفریحی نیز کنار بگذارید. تمامی این موارد می توانند بر توانایی اسپرم و تخمک و در نهایت سلامت جنین تاثیرات مخربی داشته باشند.

۳- کنترل و بررسی مجدد وضعیت سلامت

اگر سابقه بیماری خاصی دارید از کنترل مناسب و دقیق بیماری خود اطمینان کامل حاصل کنید زیرا بیماری هایی نظیر آسم، دیابت، بیماری های دهان و دندان، چاقی و یا صرع می توانند باردرای را تحت تاثیر قرار دهند.

بیشتر بخوانید
تخمدان پلی کیستیک و بارداری - علائم و خطرات تخمدان پلی کیستیک برای مادر و جنین

۴- در مورد داروی مصرفی خود با پزشک متخصص مشورت کنید

در خصوص تمامی داروهایی که مصرف می کنید اعم از داروهایی که قبلا برایشان تجویز شده داروهای بدون نسخه مسکن ها داروهای پوستی مکمل های غذایی و گیاهی حتما با پزشک صحبت کنید آخرین وضعیت واکسیناسیون خود را بررسی کنید.

اگر قصد بارداری دارید و مستعد این امر هستید برای پیشگیری از خطر ابتلا به برخی نقایص مادرزادی مغز و نخاع مانند بیماری اسپینابیفیدا روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم مصرف کنید.

۵- دوری از مواد سمی و شوینده های اسیدی و …

در محل کار یا منزل از تماس با مواد سمی یا موادی که می تواند عامل عفونت باشد دوری کنید با مواد شیمیایی انواع جرم گیرها و مواد شوینده اسیدی یا مدفوع گربه یا جانوران دیگر تماس نداشته باشید

قبل از اقدام به باردرای با پزشک مشورت کنید

با مراقبت هیا قبل از باردرای می توان احتمال بارداری بر خورداری از بارداری سالم و نوزاد بدون نقص را ارتقا بخشید اگر قصد دارید برای باردرای اقدام کنید باید در اسرع وقت با پزشک در مورد مراقبت هیا پیش از بارداری صحبت کنید این مراقبت ها باید حداقل سه ماه قبل از بارداری آغاز شوند البته برخی بانوان به زمان بیشتری نیاز دارند تا بتوانند آمادگی لازم برای بارداری را بدست آورند بهتر است سلامت همسرتان نیز مورد ارزیابی قرار بگیرد.

در موارد زیر از پزشک راهنمایی بخواهید:

  • – تنظیم خانواده و پیشگیری از بارداری
  • – مصرف اسید فولیک
  • – واکسیناسیون و غربالگری های لازم مانند یک آزمایش پاپ امسیر و عفونت های منتقله جنسی نظیر ایدز
  • – کنترل بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون بالا، تیروئید، چاقی مفرط، افسردگی، اختلالات خوردن و آسم، بررسی کنید که این بیماری ها چگونه بر بارداری شما اثر گذار و یا از آن متاثر می شوند.
  • – داروهایی که استفاده می کنید از جمله داروهای تجویز شده بدون نسخه، گیاهی و انواع مکمل ها
  • – چگونگی ارتقای وضعیت کلی سلامت مانند دستیابی به وزن سالم انتخاب غذاهای سالم ورزش، مراقبت از دندان ها و لثه ها، کاهش استرس، ترک الکل و دخانیات
  • – جلوگیری احتمالی در محل کار یا منزل که می تواند به شما یا کودکتان آسیب برساند
  • – سابقه بیماری و مشکلات سلامتی خانواده شما و همسرتان
  • – مشکلاتی که در بارداری های قبلی با آن مواجه بوده اید مانند زایمان زودرس یا نوزاد نارس
  • – نگرانی های خانوادگی که می تواند بر سلامت شما تاثیر بگذارند مانند خشونت خانگی یا عدم حمایت عاطفی یا مالی
  • فهرستی از سوالات خود تهیه کنید تا در حضور پزشک چیزی از قلم نیفتد. اگر زمان ویزیت کوتاه بود و نتوانستید همه  مسائل مورد نظرتان را مطرح کنید، بهتر است برنامه منظمی برای مراجعات بعدی تنظیم و اطمینان حاصل نمایید به تمامی پرسشهای شما پاسخ داده شده است.

آقایان چه وظایفی دارد

  • آقایان در حمایت و تشویق بانوان در تمامی مراحل آمادگی بارداری نقش بسزایی دارند در اینجا برخی ازا ین وظایف اشاره شده است:
  • – اگر قصد دارید صاحب فرزند بشوید هر دو باید تصمیم بگیرید و به توافق برسید اگر بارداری تصمیم طرفین باشد مادر بهتر می تواند مراقبت های اولیه بارداری را انجام داده و از رفتارهای پرخطر مانند مصرف دخانیات و الکل بپرهیزید.
  • – غربالگری و درمان عفونت های واگیردار جنسی (STIs) موجب می شود از عدم انتقال بیماری احتمالی خود به همسرتان اطمینان حاصل نمائید.
  • – آقایان نیز می توانند با محدود کردن مصرف الکل، ترک سیگار، قلیان یا هر گونه مواد مخدر، انتخاب غذای سالم و کاهش استرس سلامت باروری و عمومی خود را بهبود بخشند مطالعات نشان می دهند در مردانی که از دخانیات الکل و یا سایر مواد مخدر استفاده می کنند، مشکلات اسپرم وجود دارد که خود می تواند در بارداری اختلال ایجاد کند اگر همسر شما سیگار را ترک نکرد. برای جلویگری از عواقب استنشاق دود سیگار از او بخواهید در مجاورت و نزدیکی شما از استعمال دخانیات بپرهیزد.
  • – اطلاع از وضعیت سلامت همسرتان سابقه بیماری های خانوادگی و او و همچنین داروهایی که مصرف می کند برای پزشک لازم است.
  • – افرادی که با مواد شیمیایی با سایر سموم سر و کار دارند نباید بانوان را در معرض این مواد قرار دهند، به عنوان مثال فردی که با کودها با آفت کش ها کار می کنند باید قبل از نزدیک شدن به خانه و همسر خود لباس های آلوده را از تن خارج کند. لباس های آلوده باید به طور جداگاه شستشو و نگهدرای شوند.
بیشتر بخوانید
۴ راه مهم پیشگیری از بارداری - نحوه کنترل بارداری

مشاوره ژنتیکی

ژن های کودک شما می توانند به طریق زیر بر سلامت او تاثیر گذار باشند:

– اگر یکی از ژن های فرد دچار مشکل شود، اختلالات تک ژنی ایجاد می گردد. ژن ها حاوی اطلاعاتی هستند که برای عملکرد سلول های بدن لازم است. اختلالات تک ژنی در خانواده ها قابل ردیابی و در بین نسل ها قابل پیش بینی هستند. فیبروز کیستیک و کم خونی داسی شکل از جمله اختلالات تک ژنی به شمار می آیند.

– اگر تمام یا بخشی از یک کروموزوم کم یا زیاد باشد و یا ساختار یک یا چند کروموزوم طبیعی نباشد و یا ساختار یک یا چند کروموزوم طبیعی نباشد، اختلالات کروموزومی رخ داده است. کروموزوم ها ساختارهایی هستند که ژن ها بر روی آن قرار دارند بیشتر اختلالات کروموزومی که کل کروموزوم ها را در بر می گیرند، در خانواده ها قابل ردیابی نیستند.

قبل از اینکه باردار شوید، درباره سابقه بیماری های موجود در خانواده همسرتان با پزشک صحبت کنید این اطلاعات می توانند در تشخیص خطرات ژنتیکی احتمالی به پزشک کمک کنند.

بسته به خطرات ژنتیکی که ممکن است فرزند شما را تهدید کند، پزشک شما را به یک متخصص ژنتیک معرفی می کند.

مشاوره ژنتیک در موارد زیر برای شما لازم است:

– سابقه خانوادگی یک بیماری ژنتیکی، نقص مادرزادی، اختلال کروموزومی یا سرطان

– دو یا چند مورد بارداری از دست رفته (سقط جنین)، مرده زایی یا کودکی که بعد از تولد مرده باشد

– وجود یک کودک مبتلا به اختلال وارثتی شناخته شده، نقص مادرزادی یا معلولیت ذهنی

– مادران بالای ۳۵ سال

– اگر نتایج آزمایش ژنتیک ایجاب کند.

– افزایش خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی به دلیل تعلق به قومیت خاصی که آن بیماری ژنتیکی در میان آنها رایج است.

– ازدواج فامیلی (ازدواج بین افرادی که با یکدیگر نسبت های خونی دارند.

در خلال مشاوره ژنتیک، یک متخصص حرفه ای با زوجیه درباره خطرات ژنتیکی، تشخیص، تایید دارد یک عارضه ژنتیکی خاص به گفتگو می پردازد.

گاهی اوقات، انجام آزمایش ژنتیک پیشنهاد می شود. برخی از این آزمایش ها در شناسایی اختلال ژنتیکی به افراد کمک می کنند. متخصص ژنتیک می تواند در تشخیص آزمایش ژنتیک مناسب برای زوجین به آنها کمک کند.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید