علت بوی بد دهان چیست؟ - راه حل هایی برای درمان بوی بد دهان

علت بوی بد دهان چیست؟ – راه حل هایی برای درمان بوی بد دهان

بسیاری از افراد از بوی بد دهان شکایت میکنند. البته بین بوی بد دهان و بازدم بد بو یا تنفس بد بو از نظر کلینیکی فرق دارد چون بوی بد دهان مربوط به دهان، دندان و گلو می شود ولی تنفس بد بو مربوط به بیماریهای معده، روده، بیماری های متابولیک مثل دیابت و… می شود. رشد میکروب های بی هوازی در بخش خلفی زبان و تولید ترکیبات سولفور باعث ایجاد بوی ناخوشایند دهان می شود.

 

دهان

دهان به وسیله دندان ها و استخوان های فک و لثه ها به اطاق قدامی و خلفی تقی میشود. قسمتهای مختلف دهان، لب، گونه، لثه، دندان، زبان، کام و حلق و چون دهان مکان خوبی برای رشد باکتری هاست، بزاق دهان با شستشوی دائمی دندان و دهان و شستن باقیمانده ی غذایی و سلول های پوششی ریخته شده و باکتری ها در تأمین بهداشت دهان نقش مؤثری دارد. .

 

علت بوی بد دهان چیست؟

بوی بد دهان ممکن است از عوامل بسیار بسیار زیادی ناشی شود. مواد غذایی خاص نظیر سیر پس از هضم شدن وارد سیستم گردش خون شده و با ورود به داخل ریه ها به شکل بوی بد دهان خارج میشوند. سایر عوامل موثر در بوی بد دهان شامل بهداشت نامناسب دهان، خشکی دهان، سیگار و دخانیات، مصرف برخی داروها و بعضی بیماری ها می‌شوند.

دلیل اصلی بوی بد دهان، تشکیل و جمع شدن باکتری در پشت زبان و یا بین دندان های شماست. اما در سایر افرادی که این مشکلات را ندارند منشاء بوی بد دهان چیست؟ چرا میلیون ها نفر در جهان از این مشکل رنج میبرند؟

احتمال بسیار زیاد بروز بوی بد دهان وجود یک باکتری در پشت زبان است. این موجودات کوچک گازهای بسیار بد بویی تولید میکنند که از ترکیبات فرّار گوگردی تشکیل شده اند که بویی مانند تخم مرغ گندیده دارد. متاسفانه این باکتریها در انتهای زبان شما زندگی میکنند که با مسواک های معمولی امکان دسترسی و پاکسازی آنها وجود ندارد.

 

بوی بد دهان ناشی از معده

برای رفع بوی دهان که ناشی از معده است، برای از بین بردن بلغم متعفن در معده که اختلال در کار معده ایجاد کرده می توانید از آب عسل به همراه چند قطره آب لیمو ترش بطور روزانه استفاده کنید. با اینکار بلغم به مرور دفع می شود و شما از شر بوی بد دهان راحت می شوید.

 

بوی بد دهان ناشی از لوزه های عفونی

لوزه های عفونی می توانند منبع بوی دهان باشند. لوزه عفونی مثل معده نیست که قابل دیدن نباشد.

 

 برای برطرف کردن بوی بد دهان باید:

  1.  علت بیماری را کشف و برطرف نمود.
  2.  شستشوی مرتب دهان و استعمال دهان شویه ها و مواد معطر و رعایت بهداشت دهان و دندان
  3. پرهیز از مصرف غذاهای بودار مثل سیر و پیاز.

 

بوی بد دهان

راه حل هایی برای درمان بوی بد دهان

۱ . صبح ها ناشتا و شبها هنگام خواب ۱ قاشق روغن زیتون بخورید.

۲. شب ها هنگام خواب و صبح ها ناشتا، دو عدد سیب بخورید.

٣. گشنیز تازه را هر از چند گاهی مصرف کنید.

۴. زنجبیل ساییده را با گل قند بخورید.

بیشتر بخوانید
عمل پروستات برای درمان سرطان و بزرگ شدن پروستات

۵. اگر بوی بد دهانتان ناشی از عفونت باشد.

مازو، پوست انار، زاج سیاه، صمغ عربی، مورد، شیره انگور یا خرما را به یک اندازه سائیده و با شیره ی انگور یا خرما مخلوط کنید و به مسواک بمالید و دندان ها را بشویید. بهترین خمیر دندان برای برطرف کردن بوی بد ناشی از عفونت می باشد.

۶ . اگر بوی بد دهان ناشی از عفونت دندان یا لثه باشد:

گل انار و مورد را در سرکه بجوشانید و چندین بار در روز به صورت دهان شویه از آن استفاده کنید.

۷ .  ۶۰ گرم بادرنجبویه را در یک لیوان آب مقطر به مدت ۳ دقیقه بجوشانید، بعد از سرد شدن صاف کرده و روزانه ۲ بار از این محلول استفاده کنید. در هنگام جوشاندن می توانید ۱ قاشق چایخوری پودر نعناع یا یک قطعه پوست لیمو بریزید.

 

بیشتر بخوانید: بیماری های داخلی

چند امتیاز می دهید؟
[تعداد: 0 میانگین: 0]
نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

2 × 2 =