درمان بیماری صرع و ازدواج، اقدامات لازم هنگام تشنج

درمان بیماری صرع و ازدواج، اقدامات لازم هنگام تشنج
چکیده این مطلب : انتشار :می 21, 2018بدون دیدگاه

 

صرع چیست ؟ صرع (Epilepsy) نوعی بیماری است که در آن، اختلالات فعالیت الکتریکی طبیعی مغز موجب بروز حمله های تشنجی عودکننده یا دوره های کوتاه مدتی از تغییر هوشیاری می شود. حمله تشنجی (szure) یا حمله ناگهانی، رویدادی ناگهانی است که در اثر تخلیه های غیرطبیعی، بیش از حد و هماهنگ مجموعه ای از نورون های دستگاه عصبی مرکزی به وجود ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

صرع چیست ؟

صرع (Epilepsy) نوعی بیماری است که در آن، اختلالات فعالیت الکتریکی طبیعی مغز موجب بروز حمله های تشنجی عودکننده یا دوره های کوتاه مدتی از تغییر هوشیاری می شود.

حمله تشنجی (szure) یا حمله ناگهانی، رویدادی ناگهانی است که در اثر تخلیه های غیرطبیعی، بیش از حد و هماهنگ مجموعه ای از نورون های دستگاه عصبی مرکزی به وجود می آید. تظاهرات این فعالیت غیرطبیعی دستگاه عصبی مرکزی ، برحسب توزیع تخلیه ها می توانند از فعالیت تشنجی چشمگیر تا پدیده ای تجربی که به آسانی به وسیله مشاهده کننده قابل تشخیص نیست متغیر باشند.

حدود ۴۰ نوع مختلف حمله صرعی وجود دارد.

از هر ۱۰ مورد بیماری صرع در ۶ مورد، علت زمینه ای مشخصی وجود ندارد. صرع بیماری روانی نیست.

صرع ممکن است پس از آسیب یا تخریب مغز در اثر عفونت ، سکته مغزی ، تومور مغزی یا ایجاد بافت جوشگاهی (اسکار) ناشی از ضربه به سر روی دهد.

استعداد نسبت به صرع ممکن است به صورت فامیلی موجود باشد.

صرع شایع ترین اختلال جدی عصبی است که در تمام سنین روی می دهد. البته احتمال بروز آن در اوایل دوران کودکی و پس از ۶۵ سالگی بیشتر است.

 

عوامل برانگیزاننده حمله صرعی عبارتند از:

مصرف الکل، تب، استرس، نور دستگاه های رقص نور، نور مانیتور کامپیوتر و بازی های کامپیوتری، موسیقی، خستگی، مطالعه، ریختن آب گرم بر روی سر، ازدیاد تهویه و ازدیاد دمای بدن در اثر آفتاب زدگی .

معمولاً صرع کنترل می شود ولی به طور کامل به وسیله دارو درمان پذیر نیست.

در موارد دشوار ، جراحی توصیه می شود.

همه علایم صرع در تمام مدت عمر ادامه نمی یابند و بعضی از آنها فقط محدود به مراحل خاصی از دوران کودکی هستند.

 

مراجعه به پزشک در موارد زیر ضروری است:

اگر حمله تشنجی بیش از ۵ دقیقه به طور بیانجامد.

اگر حمله تشنجی به آهستگی بهبود بیابد.

چنان چه حمله دوم بلافاصله بعد از حمله اول روی دهد.

در صورتی که بیمار ،باردار یا مبتلا به دیابت است.

چنان چه حملات از نظر تعداد دفعات و شدت دچار تغییر شده اند.

چنان چه نحوه احساس بیمار در طول حملات و پس از آن تغییر کرده اند.

چنان چه قبل از شروع حمله ، سردرد ناگهانی و شدید یا سایر علایم و نشانه های سکته مغزی، مانند ضعف یا کرختی یک طرف بدن ، کاهش بینایی، گیجی، یا مشکلات هماهنگی بدن یا اختلالات تکلمی وجود داشته باشند.

 

اقدامات لازم جهت فردی که دچار صرع شده است :

اگر فردی را مشاهده کردید که دچار حمله تشنجی شده است ابتدا بلافاصله امداد پزشکی درخواست کنید و سپس اقدامات زیر را به عمل آورید:

به آرامی، بیمار را به یک طرف بچرخانید (وضعیت ریکاوری) و شیء نرم (مثل بالش یا پتو) را در زیر سر او قرار دهید و یقه پیراهن یا دستمال گردن وی را بازکنید

انگشتان خود یا شیء دیگری را در دهان بیما قرار ندهید. این کار ، تنها موجب گازگرفتگی انگشتان شما و آسیب دندان ها و زبان بیمار می شود.

سعی نکنید تا جلوی تشنج کردن بیمار را بگیرید و یا با فریاد زدن یا تکان دادن بدن بیمار، او را بیدار کنید. اگر بیمار در حال حرکت است، اشیاء خطرناک را از او دور نمایید.

به دنبال دستبند، بازوبند یا گردن بند هشداردهنده در نزد بیمار بگردید. بر روی این وسایل آدرس یا شماره تلفن فردی که باید در موقعیت اضطراری به او مراجعه نمود و داروهایی که باید بیمار  در زمان حمله مصرف کند نوشته شده اند.

بیشتر بخوانید
تصلب آمیوتروفیک جانبی(اسکلروز)ALS چیست؟! - بیماری ام اس و درمان آن

تا زمان رسیدن امداد پزشکی نزد بیمار بمانید.

 

عوارض صرع :

احتمال بروز ضربه سر در صورت به زمین افتادن بیمار.

احتمال غرق شدن بیمار، در صورتی که حمله صرعی در هنگام شنا روی دهد و یا احتمال خفگی در وان حمام، در موارد بروز حمله در زمان استحمام وجود دارد.

حمله ای که موجب کاهش هوشیاری یا کنترل می شود، چنان چه در هنگام رانندگی یا کار با وسایل خطرناک هستند .

بعضی داروهای ضدصرع، خطر بروز ناهنجاری های مادرزادی را افزایش می دهند.

چنان چه مبتلا به صرع هستید و تمایل به باردار شدن دارید با پزشک مشورت کنید. اکثر خانم های مبتلا به صرع می توانند حامله شوند و نوزاد سالمی به دنیا بیاورند ولی باید پزشک داروهای ضدصرع خاصی برای آنها تجویز کند و در سراسر دوران حاملگی به دقت تحت نظر پزشک باشند.

صرع، عوارض تهدید کننده حیات غیرشایعی دارد ولی در افراد مبتلا به صرع شدید، طولانی یا مداوم  (حمله پایدار صرعی)، خطر آسیب مغزی دائمی و مرگ وجود دارد. در بیماران مبتلا به صرع، به ویژه بیمارانی که صرع آنها به خوبی کنترل نشده است، به احتمال ضعیف ممکن است مرگ ناگهانی غیرمنتظره روی دهد. علت این عارضه نامشخص است و ممکن است ناشی از اثرات ساقه مغزی حملات تشنجی بر ریتم قلب یا عملکرد ریه باشد.

احتمال مرگ ناگهانی غیرمنتظره در صرع، در موارد زیر افزایش می یابد:

چنان چه حمله های صرعی در سنین پایین آغاز شده باشند.

اگر حملات به طور مکرر روی دهند و بیش از یک منطقه از مغز را گرفتار کرده باشند.

در صورتی که حملات، علی رغم درمان دارویی ادامه داشته باشند.

مرگ ناگهانی غیرمنتظره معمولاً در جوانان مبتلا به حملات تشنجی و بیشتر در هنگام شب روی می دهد.

در اکثر بیماران مبتلا به صرع، استفاده از یک داروی ضدصرع موجب پیشگیری از حمله می شود و در بقیه بیماران، دفعات و شدت حمله با مصرف دارو کاهش می یابد.

در بیش از  کودکان مبتلا به صرعی که با دارو کنترل شده است، پس از مدتی می توان مصرف دارو را متوقف نمود، بدون اینکه حمله ها عود کنند.

در بسیاری از بزرگسالان نیز می توان دو یا چند سال پس از عدم ایجاد حملات ، داروها را قطع کرد.

محرومیت از خواب،از عوامل پرقدرت برانگیزاننده صرع است. بیمار باید هر شب به مقدار کافی بخوابد و از رژیم غذایی متعادل،ورزش و کنترل موثر استرس استفاده نماید.

مصرف الکل می تواند موجب برانگیخته شدن حملات صرعی شود.

بیمار مبتلا به صرع باید همواره دستبند یا گردن بندی به همراه داشته باشد که بر روی آن، نام بیماری وآدرس و شماره تلفن فردی که می توان در موارد اضطراری با اوتماس گرفت نوشته شده باشد. همچنین نام داروهایی که بیمار برای درمان صرع استفاده می کند و آلرژی های دارویی باید بر روی این دستبند یا گردن بند ذکر شده باشد. پس از حمله تشنجی معمولاً بیمار از احساس خستگی و درماندگی و منگی رنج می برد و بلافاصله از آنچه روی داده است آگاهی پیدا نمی کند. در طی این مدت باید فردی در کنار بیمار باشد و به او اطمینان خاطر دهد. بیمار نباید تا زمان برگشتن به سطح طبیعی هوشیاری چیزی بخورد یا بیاشامد. یعضی از بیماران به مدت چند ساعت پس از حمله در خواب به سر می برند و این وضعیت در بیمارانی که به انواع شدیدتر حمله تشنجی،مانند نوع تونیک- کلونیک مبتلا هستند شایع است. در نزدیک به ۵۰% بیماران مبتلا به صرع ، ممکن است پس از حمله تشنجی،سردرد ایجاد شود که شباهت بسیاری به میگرن دارد و به داروهای ضدمیگرن پاسخ می دهد.

بیشتر بخوانید
تیک عصبی چیست؟! - علائم، عوامل ایجادکننده و درمان تیک عصبی

اکثر زنان مبتلا به صرع در صورت باردار شدن دچار عارضه نمی شوند و نوزاد سالمی به دنیا می آورند.البته صرع با بعضی خطرات برای حاملگی همراه است. تعداد دفعات حمله،طی بارداری در نزدیک به ۵۰% زنان بدون تغییر باقی می ماند، در ۳۰% زنان افزایش می یابد و در ۲۰% زنان کاهش پیدا می کند.

ویزیت زنان باردار مبتلا به صرع در فواصل مکرر و کنترل سطوح سرمی داروهای ضدصرع مفید است.

داروهای ضدصرع با درجات مختلف در شیرترشح می شوند. با توجه به فواید شیرمادر و عدم وجود شواهدی مبنی بر آسیب دراز مدت شیرخواران در اثر تماس با داروهای ضدصرع ، می توان مادران را (تحت نظر پزشک) تشویق به شیردهی نمود.

البته در صورت بروز علائمی مانند بی حالی یا تغذیه ضعیف نوزاد باید موضوع دوباره مورد بررسی پزشک قرار گیرد.

اختلال عملکرد جنسی، شامل اشکال در نعوظ آلت و ادامه آن، در مردذان مبتلا به صرع شایع تر از مردان غیر مبتلا به این بیماری است.

بیماری صرع به ویژه در صورتی که حمله های تشنجی ، کنترل نشده باشند می تواند موجب اختلال عملکرد جنسی شود. اختلال در سطح هورمونی و فعالیت مغزی می تواند بر میل جنسی و عملکرد آن تاثیر منفی داشته باشد.

در بسیاری از موارد، کنترل حملات تشنجی موجب بهبود اختلال جنسی می شود.

داروهای ضدصرع هم می توانند موجب بروز اختلال جنسی شوند. داروهایی مانند فنی تویین و کاربامازپین ، مقدار تستوسترون را کاهش می دهند و کاهش مزبور موجب کم شدن میل جنسی و اختلال عملکرد جنسی می شود.

عوامل روانی مانند افسردگی،اضطراب جنسی یا نشانه های (جسمی و روانی) مرتبط با صرع می توانند در آقایان مبتلا به صرع موجب اختلال عملکرد جنسی شوند.

در صورتی که همراه با بیماری صرع دچار اختلال در نعوظ شده اید با پزشک خود مشورت کنید.

حمله پایدار صرعی (status epilepticus) به حمله های تشنجی پایدار یا حمله های مجزا و مکرر توام با اختلال هوشیاری در دوره بین حمله گفته می شود. به طور مرسوم، مدت کافی فعالیت حمله تشنجی برای اینکه بتوان آن را حمله پایدار صرعی نامید، ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ذکر شده است؛ اما تعریف علمی تر آن است که حمله پایدار صرعی، وضعیتی دانسته شود که در آن، مدت حملات، موجب استفاده حاد از درمان ضد تشنج شود که به طور معمول در هنگامی که حمله ها بیش از ۵ دقیقه به طول می انجامد به کار می رود.

حمله پایدار صرعی، وضعیتی اورژانس است و باید بلافاصله درمان شود زیرا طولانی شدن آن، اختلال عملکرد قلبی تنفسی، افزایش شدید دمای بدن و اختلالات متابولیکرا به دنبال دارد که می توانند منجر به آسیب برگشت ناپذیر نورونی شوند.

شایع ترین علل حمله پایدار صرعی عبارتند از:

قطع داروی ضدتشنج یا عدم پذیرش درمان از سوی بیمار، اختلالات متابولیک، مسمومیت دارویی عفونت دستگاه عصبی مرکزی، تومورهای دستگاه عصبی مرکزی، صرع مقاوم به درمان و ضربه سر.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید