پارکینسون

پارکینسون
چکیده این مطلب : انتشار :می 24, 2018بدون دیدگاه

 

پارکینسون چیست ؟ بیماری پارکینسون ؛ (parkinsons disease PD) شایع ترین نمونه از خانواده ی بیماری های تحلیل برنده عصبی است که با درجات متغیری از پارکینسونیسم (شامل کاهش و آهسته شدن حرکات ، لرزش زمان استراحت، سفتی، کشیده شدن پاها بر روی زمین در هنگام راه رفتن و خم شدن قامت) شناخته می شود. بیماری پارکینسون در اثر از بین رفتن ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

پارکینسون چیست ؟

بیماری پارکینسون ؛ (parkinsons disease PD) شایع ترین نمونه از خانواده ی بیماری های تحلیل برنده عصبی است که با درجات متغیری از پارکینسونیسم (شامل کاهش و آهسته شدن حرکات ، لرزش زمان استراحت، سفتی، کشیده شدن پاها بر روی زمین در هنگام راه رفتن و خم شدن قامت) شناخته می شود.

بیماری پارکینسون در اثر از بین رفتن سلول های رنگدانه ای ترشح کننده دوپامین واقع در بخش متراکم (ماده ی سیاه) (substantia nigra) ایجاد می شود.

اغلب، نخستین نشانه ی بیماری پارکینسون لرزش (tremor) یک اندام، به ویژه در هنگام استراحت بدن است. به طور معمول، لرزش از یک سمت بدن، اغلب از یک دست آغاز می شود. لرزش همچنین می تواند بازوها،ساق ها،پاها و صورت را دربربگیرد.

سایر نشانه های مشخصه ی بیمار عبارتند از:

سفتی اندام ها و تنه، آهسته شدن غیرطبیعی حرکت ارادی (برادی کینزی؛ bradykinesia) یا فقدان حرکت (آکینزی؛ akinesia) و اختلال تعادل و هماهنگی بدن ، خستگی در ۵۰% موارد وجود دارد.

 

ناتوان کننده ترین اختلال بیماری، برادر کینزی است که با تمام امور زندگی مانند راه رفتن، بلند شدن از روی صندلی، چرخیدن در بستر و پوشیدن لباس تداخل می کند. کنترل حرکت های ظریف نیز مختل می شود که با کاهش مهارت های دست و نیز دستخط وی به شکل ریزتر از معمول و درهم و برهم و غیر خوانا در می آید. تکلم، با صدای آرامی (هیپوفونی؛ hypophonia) و افزایش بزاق، سایر تظاهرات مشکل ساز برادی کینزی بصل النخاعی هستند. صدای بیمار خشن و مونوتون می شود. لرزش استراحت با فرکانس ۴ تا ۶ هرتز و به طور معمول به شکل یک طرفه و ابتدا از قسمت انتهایی و از انگشتان و مچ دست آغاز می شود و ممکن است نمایی شبیه تسبیح انداختن یا شمارش حب داشته باشد

معمولاً لرزش به قسمت بالاتر همان طرف گسترش می یابد و گاهی پیش از آنکه با گذشت یک سال یا بیشتر به سمت مقابل انتشار پیدا کند ساق پا را گرفتار می سازد. ممکن است مدتی بعد، لرزش در لب ها، زبان و فک ایجاد شود ولی سر را مبتلا نمی کند. سفتی (rigiditiy) به صورت مقاومت متحد الشکل نسبت ره حرکت غیرفعال (passive) حول یک مفصل در تمام دامنه ی حرکت آن حس می شود و ظاهری شبیه به «پلاستیک» ایجاد می کند. گسیختگی های منظم و کوتاه مدت مقاومت، طی حرکت غیرفعال، ممکن است (احساس چرخ دنده ای) (cogwhwwling sensation) ایجاد نمایند. (فرد معاینه کننده برای خم و راست کردن مچ یا آرنج یا پای بیمار با مقاومت زیادی روبه رو می شود  و مانند این است که می خواهد چرخ دنده ای را حرکت دهد). دیستون (حرکات جنبشی غیرعادی ناشی از اختلال تون عضلانی) در قسمت انتهایی بازو یا ساق پا ممکن است در اوایل بیماری، بدون ارتباط با درمان، به ویژه در بیماران جوان تر ایجاد شود. همچنین دیستونی مزبور ممکن است در اثر درمان دارویی پارکینسون برانگیخته شود.

دیستونی تقریباً در ۲۰% موارد وجود داد. اختلال راه رفتن به صورت برداشتن گام های کوتاه و کشیدن پا بر روی زمین و تمایل به چرخاندن تمام بدن از علایم آشکار بیماری پارکینسون هستند. راه رفتن با شتاب (تمایل جبری برای تسریع راه رفتن) علامت کلاسیک بیماری پارکینسون است که در نتیجه ی خمیده شدن قامت و کاهش رفلکس های قامت به وجود می آید و موجب می شود بیمار در تلاش برای رسیدن به مرکز ثقل بدن، شتاب زده راه برود. «انجماد» راه رفتن از علایم بیماری پارکینسون پیشرفته تر است و به طور شایع در شروع حرکت روی می دهد و به شکل «تردید در شروع حرکت» تظاهر می یابد.

بیشتر بخوانید
درمان بیماری صرع و ازدواج، اقدامات لازم هنگام تشنج

این وضعیت هنگامی که بیمار تلاش می کند تغییر مسیر دهد یا دور بزند، و در زمان ورود به یک فضای باریک مانند درگاه ساختمان ایجاد می شود. اختلالات تعادل و وضعیت بدن (قامت) خم و کج کردن قسمت بالای تنه و تمایل برای خمیده نگه داشتن بازو و تغییر در وضعیت انگشتان و دست ها در هنگام راه رفتن شایع هستند. ناتوانی در بلع ممکن است ایجاد شود و در نتیجه ی آن محتویات مری، وارد ریه ها شوند و ذات الریه روی دهد.

چهره ی بیمار به شکل «ماسک مانند» در می آید (hypomimia) و بیمار در هماهنگ کردن حرکات بدن دچار اشکال می شود.

حرکت های کمکی بدن مانند جلو و عقب رفتن بازوها در هنگام راه رفتن و نیز حرکت های خود به خودی کاهش پیدا می کنند.

 

علایم غیرحرکتی بیماری پارکینسون عبارتند از:

افسردگی و اضطراب،اختلال شناخت، اختلالات خواب، اختلالات حسی و درد، کاهش حس بویایی و اختلالات عملکرد خودکار. بعضی از این اختلالات (مثل کاهش بویایی، افسردگی و اختلالات خواب) ممکن است مدتی قبل از شروع علایم حرکتی وجود داشته باشند. چرب بودن پوست و درماتیت سبورییک (شوره)، بی اختیاری ادرار، شب ادراری، کاهش عملکرد جنبشی و کاهش وزن از جمله اختلالات سیستم خودکار هستند. علایم حسی اغلب به صورت حس ناراحت کننده ی بی قراری داخلی تظاهر می یابند. درد و  ناراحتی انتهاها می تواند نشانه ی قابل ملاحظه ای باشد یا هنگام کم کردن تدریجی داروهای ضدبیماری پارکینسون روی دهد. بعضی از بماران دچار کوتاه شدن تنفس، بدون وجود بیماری قلبی تنفسی زمینه ای می شوند. اختلال در حساسیت کنتراست بینایی، تمایزرنگ، دو بینی و اختلال در کنترل حرکات چشم روی می دهد. اختلالات خواب در بیماری پارکینسون شایع اند.

بیماری پارکینسون اختلال مزمنی است که به درمان وسیع، شامل آموزش بیمار و خانواده وی ، خدمات حمایتی گروهی، مراقبت بهداشتی عمومی، فیزیوتراپی ، ورزش و تغذیه نیاز دارد. در حال حاضر بیماری پارکینسون علاج قطعی ندارد ولی استفاده از دارو و عمل جراحی می تواند موجب بهبود علایم آن شود.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید