انحراف بینی را تشخیص دهید! عمل انحراف بینی (سپتوپلاستی)

انحراف بینی را تشخیص دهید! عمل انحراف بینی (سپتوپلاستی)

انحراف بینی ( Septal  Deviation) اختلالی است که در افراد بسیاری دیده می شود. در انحراف بینی تیغه جداکننده بینی، خمیدگی یا شکستگی پیدا می کند. این عارضه در بعضی افراد تا اندازه ای شدت می یابد که می تواند به دلیل گرفتگی و انسدادی که به وجود می آورد ، کیفیت زندگی فرد را مختل کند. از وراثت و روند تکامل می توان به عنوان دو عامل بسیار تاثیر گذار بر به وجود آمدن انحراف در بینی نام برد. در ادامه میخواهیم به موارد زیر بپردازیم:

 • علائم و نشانه ها
 • تشخیص انحراف بینی
 • روش های درمان 
 • نحوه جراحی برای اصلاح انحراف بینی
 • عوارض عمل اصلاح انحراف بینی
 • مراقبت‌های بعد از عمل
 • هزینه عمل 
جراحی زیبایی
جهت تماس شماره شهر خود را لمس کنید
تهران :  8613 075 0912
شیراز : 5393 053 0917

تیغه بینی (سپتوم بینی ) صفحۀ عمودی نازکی است که همانند دیواره ای، تقسیم فضای داخلی بینی از وسط به دو قسمت کاملا مساوی را بر عهده دارد . تیغه بینی با مخاط پوشانده می شود. این قسمت مانند سایر قسمت های بدن تا پایان بلوغ رشد کرده و بر ابعاد آن اضافه می شود. این تیغه گاهی دچار انحراف و کجی به سمت راست یا چپ می شود . وارد شدن ضربه به بینی و یا ایجاد شکستگی در آن قبل از پایان بلوغ و ضربه در زمان تولد نوزاد از موارد موثر بر این انحراف هستند. بسته به فرم و ناحیه کجی تیغۀ بینی، تنگی و گرفتگی در یک یا هر دو مجرای بینی به وجود می آید؛ که بر اساس شدت آن درجاتی از اختلال را در زندگی بیمار به وجود می آورد و بیشترین تاثیر آن بر تنفس فرد است.  به طور معمول کجی و انحراف تیغه بینی در ناحیه داخلی بینی بوده و بر روی فرم ظاهری بینی تاثیر گذار نیست مگر اینکه کجی و انحراف زیاد بوده و در دوران رشد و بلوغ  وجود داشته است.

نکته مهم و قابل توجه این است که بیمار در سمتی که دچار تنگی و گرفتگی شده، این گرفتگی را حس نمی کند و آن را به صورت گرفتگی در هر دو ناحیه یا به صورت متناوب و یا حتی در سمت مقابل بیان می کند.

علائم و نشانه های انحراف بینی

شایع ترین و اصلی ترین نشانه انحراف بینی ، انسداد و گرفتگی در یک یا هر دو سوراخ بینی است که با ایجاد اختلال در تنفس فرد ظاهر می شود. برخی از علائم و نشانه ها عبارتند از :

آشفتگی و اختلال در زمان خوابیدن، خر و پف کردن در هنگام خوابیدن ، تنفس دهانی و خشکی دهان در هنگام خواب، ایجاد حس ناخوشایند در گلو و تحریک آن، تغییر در نحوه توربولانس هوا که در نتیجه آن بینی خشک شده و موجب خونریزی از بینی می شود، ترشحات پشت حلق،  در برخی موارد انسداد مجاری سینوسی، آبریزش بیش از حد از بینی ،کاهش حس بویایی و سردرد، حس فشار و انسداد در مجرای بینی.

قطع تنفس در خواب که این مورد در تعداد خیلی کمتری از بیماران وجود دارد که فرد را در معرض مشکلات قلبی – عروقی قرار می دهد و این دسته افراد سریعا باید درمان شوند.

تشخیص انحراف بینی

انحراف بینی از طریق معاینه کامل بینی توسط پزشک متخصص با کمک آندوسکوپ (لوله‌نازک مجهز به نور ) تشخیص داده می شود.گاهی پزشک برای تشخیص قطعی از سی تی اسکن  و آندوسکوپی استفاده می کند.

بر اساس شدت اختلالات انحراف تیغه بینی (سپتوم ) و علائم ناشی از آن روش های درمانی به فرد پیشنهاد و شده و روش های درمانی توصیه شده برای فرد انجام می شود.

بیشتر بخوانید
لیفت بازو و 3 روش انجام آن !!! نتایج لیفت بازو دقیقا چیست؟

در صورتی که در اثر انحراف سپتوم ، بینی در یک یا دو طرف بسته شود عمل جراحی برای باز شدن راه هوایی و اصلاح انحراف تیغه بینی  پیشنهاد می شود.

روش های درمان انحراف بینی

برای درمان انحراف بینی در مواردی که شدت انحراف کم است، از داروهایی نظیر اسپری های مرطوب کننده بینی استفاده می شود و انجام عمل جراحی معمولا توصیه نمی شود.

اگر فردی دچار انحراف خفیف به همراه آلرژی فصلی بود، بهترین و موثرترین روش درمانی پیشگیری از قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا به همراه درمان دارویی می باشد.

موارد شدید نیاز به عمل جراحی دارد. عمل جراحی در کودکان بهتر است بعد از پایان دوران بلوغ انجام بگیرد .

 

عمل انحراف بینی

نحوه جراحی برای اصلاح انحراف بینی

به عمل جراحی که برای اصلاح سپتوم ( تیغه بینی ) انجام می شود، سپتوپلاستی می گویند. این عمل در جهت بهبود گرفتگی بینی انجام می شود و می تواند به عنوان جزء اساسی عمل های جراحی در ناحیه سینوس و یا برداشتن تومور ناحیه بینی محسوب شود.

جراح در حین سپتوپلاستی با برش های کوچکی، استخوان و یا غضروفی را که موجب انحراف در سپتوم شده را صاف می کند.

به دلیل اینکه غضروف سپتوم تمایل به برگشتن به فرم قبل از عمل را دارد ممکن است بعد از عمل درجاتی از انحراف برگردد.

عمل سپتوپلاستی معمولا با بیهوشی عمومی انجام شده و بسته به شدت انحراف حدود ۱تا ۱٫۵ طول می کشد. امکان دارد در پایان عمل، جراح از آتل داخلی و پانسمان برای ‌بیمار استفاده کند. در روش دیگر که جدید بوده و در برخی مراکز درمانی از آن استفاده می شود ، استفاده از پانسمان های قابل جذب است.

بعد از عمل انحراف بینی معمولا در همان روز، فرد از بیمارستان مرخص خواهد شد. بیمار بعد از عمل ممکن است تورم خفیفی پیدا کند که کاملا طبیعی بوده و به مرور بهبود می یابد.

انجام عمل انحراف بینی، موجب صافی و خوش فرم شدن شکل ظاهری بینی نمی شود و کسانی که به دلیل کجی در فرم بینی می خواهند این کجی و انحراف را اصلاح کنند، باید تحت عمل سپتورینوپلاستی قرار بگیرند.

 

عوارض عمل اصلاح انحراف بینی

این عمل مثل سایر عمل ها با خطرات و عوارضی همراه است که می توان به خونریزی، عفونت، تجمع خون در زیر مخاط بینی و عدم اصلاح کامل انحراف اشاره کرد.

 

مراقبت‌های بعد از عمل انحراف بینی

بعد از عمل ممکن است حس درد و خستگی داشته باشید و در بینی،گرفتگی احساس کنید.

این عمل با خارج شدن کمی ترشحات خونابه از بینی همراه است که کاملا طبیعی بوده و بخشی از مرحله ترمیم و بهبود به حساب می آید.

درد بعد از انجام عمل انحراف بینی معمولا خفیف بوده  و داروهای مسکن خوراکی بر روی تسکین آن تاثیر گذارند.

بعد از عمل حتما مراقبت های لازم را انجام دهید تا بهترین نتیجه را از این عمل جراحی بگیرید.

 

هزینه عمل اصلاح انحراف بینی

جراحی انحراف بینی ، یک عمل درمانی محسوب می شود و همه بیمه ها اعم از پایه و تکمیلی هزینه عمل اصلاح انحراف بینی را پرداخت می کنند اما جراحی بینی کج ، یک عمل زیبایی به حساب می آید و تمامی هزینه عمل به عهده فرد می باشد.

هزینه  تمام شده عمل با توجه به نوع درمان ، دستمزد پزشک جراح و هزینه کلینیک و اتاق عمل متغییر است.

انحراف تیغه بینی

در پایان چند سوال متداول  

 • اگر بینی شخصی در کودکی شکسته باشد و بخواهد در زمان بزرگسالی عمل انجام دهد آیا این کجی بینی مشمول بیمه میشود و یا هزینه ی آن همانند عمل ریبایی است؟
پاسخ : اگر بیش از یک ماه از شکستگی بینی گذشته باشد بیمه هزینه ی آن را تقبل نمی کند چون استخوان بینی جوش می خورد و نیاز به جراحی زیبایی بینی دارد.
 • اگر شخصی در حال حاضر انحراف بینی دارد و میخواهد این انحراف بینی را عمل کند و چند سال دیگر جراحی زیبایی بینی انجام دهد بهتر است این عمل ها جداگانه انجام شود یا یه صورت هم زمان؟
پاسخ : اگر شخصی در حال حاضر دچار عارضه ی انحراف بینی است و  قصد دارد در آینده جراحی زیبایی بینی هم انجام دهد بهتر است همه را در یک جلسه انجام دهد چون هم از نظر اقتصادی برایش به صرفه تر است هم یک بار از داروی بیهوشی استفاده می شود  و هم اینکه یکبار بینی برش داده می شود و در نتیجه جای زخم کمتری ایجاد می شود.
 • آیا عملی که قراره متخصص گوش و حلق وبینی روی بیمار انجام بده و انحرافشو درمان کنه اون عمل هم زیبایی ظاهرشو درست میکنه یا برای زیبایی ظاهرش و کجیش باید یه عمل دیگه انجام داد ؟
پاسخ : جراحی انحراف بینی فقط کجی بینی را برطرف می کند اگر بینی از لحاظ ظاهری ایراد دیگری هم داشته باشد باید با دکتر زیبایی مشورت شود.
 • اگر شخصی ورزشکار است آیا بعد از عمل انحراف بینی میتواند ورزشهای سنگین انجام دهد؟
پاسخ : نظر پزشکان مختلف در این مورد متفاوت است اما حداقل باید ۶ ماه از عمل جراحی گذشته باشد تا بتوان ورزش های سنگین را شروع کرد. بعضی از پزشکان تا یکسال هم اجازه ورزش سنگین نمی دهند این مورد را باید هر فردی از دکترش بپرسید. قطعا شرایط هر فردی نیز با فرد دیگر متفاوت است.
 • اگر شخصی با صلاحدید دکتر گوش و حلق و بینی مشخص شده که انحراف شدید بینی دارد و بایستی عمل کند و تصمیم دارد هم زمان عمل زیبایی هم انجام دهد اما روی بینی اش جوش زده و جای جوش هم مانده آیا با این وضعیت عمل امکان پذیر است یا بایستی جوشهای روی بینی اش خوب شود و سپس جهت عمل دست به کار شود؟
پاسخ : جراحی بینی تاثیری در پوست بینی ندارد. عمده ی کار روی استخوان و غضروف بینی انجام می شود.
 • اگر شخصی مشکل کم خونی دارد اما انعقاد خونش در وضعیت مناسبی است آیا با این اوصاف امکان عمل وجود دارد؟
پاسخ : برای عمل جراحی بینی یک سری آزمایش های روتین گرفته می شود تا مشخص شود آن فرد شرایط جراحی را دارد یا خیر .اگر میزان هموگلوبین بالای ۱۰ باشد مشکلی ندارد اما اگر پایین ۱۰ باشد باید ابتدا درمان شود سپس برای جراحی اقدام کند .در کل توصیه می شود این مورد را از پزشک خود سوال کنید چون کم خونی انواع مختلف دارد.
 • آیا اگر شخصی خروپف می کند دلیل این خروپف بخاطر انحراف بینی می باشد؟
پاسخ : اگر منظور خروپف کردن در خواب است؛ به این معنی که تنفستان در خواب سر و صدا دارد؛ علت های متفاوتی می تواند داشته باشد که صرفا با عمل کردن بینی برطرف نمی شود و ممکن است علل دیگری داشته باشد مثل بزرگی لوزه، افتادگی عضلات حلق، چاقی و … که مشکل بینی می تواند آن ها را تشدید کند. اما اینکه با برطرف کردن انحراف بینی، خروپف نیز اصلاح می شود، اینگونه نیست و خروپف، علت های دیگری نیز دارد.
 • اگر شخصی بعد از انحراف بینی مشکل سختی تنفس در خواب را داشته باشد آیا با گذشت زمان مشکل تنفس بهبود میابد ؟
پاسخ : مشکل سخت بودن تنفس بعد از جراحی اصلاح تیغه ی بینی شاید به عوامل دیگری بستگی دارد که بهتر است در این زمینه شخص حتما باید به پزشک متخصص مراجعه نماید.
جراحی زیبایی
جهت تماس شماره شهر خود را لمس کنید
تهران :  8613 075 0912
شیراز : 5393 053 0917
بیشتر بخوانید
همه چیز در رابطه با جراحی بینی گوشتی - عمل بینی گوشتی چگونه است؟

بیشتر بخوانید : جراحی بینی

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

دو × چهار =