شنوایی سنجی(ادیومتری؛Audiometry)

شنوایی سنجی(ادیومتری؛Audiometry)
چکیده این مطلب : انتشار :ژوئن 5, 2018بدون دیدگاه

 

شنوایی سنجی (ادیومتری؛Audiometry) شنوایی سنجی یا ادیومتری عبارت است از آزمایش توانایی فرد برای شنیدن صداهای با فرکانس های مختلف که با استفاده از یک وسیله الکترونیکی موسوم به (ادیومتر) انجام می شود. معمولاً این آزمایش به وسیله تکنسین مجرب (شنوایی سنج؛ Audilogist) انجام می شود. هدف از ادیومتری ، تشخیص وجود کاهش شنوایی است. ادیومتری در مدارس، برای تشخیص مشکلات شنوایی ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

شنوایی سنجی (ادیومتری؛Audiometry)

شنوایی سنجی یا ادیومتری عبارت است از آزمایش توانایی فرد برای شنیدن صداهای با فرکانس های مختلف که با استفاده از یک وسیله الکترونیکی موسوم به (ادیومتر) انجام می شود. معمولاً این آزمایش به وسیله تکنسین مجرب (شنوایی سنج؛ Audilogist) انجام می شود.

هدف از ادیومتری ، تشخیص وجود کاهش شنوایی است. ادیومتری در مدارس، برای تشخیص مشکلات شنوایی کودکان، در مطب پزشکان یا در بخش ادیولوژی بیمارستان ها برای تشخیص مشکلات شنوایی کودکان، بزرگسالان و افراد مسن انجام می شود.

انجام آزمایش شنوایی سنجی ساده و بدون درد است و به اقدامات احتیاطی خاصی نیاز ندارد.

ادیولوژیست مجرب با استفاده از دستگاه شنوایی سنج (ادیومتر) اقدام به شنوایی سنجی می کند.

این دستگاه، صداها یا تون هایی مانند نت های موسیقی با فرکانس ها یا زیر و بمی مختلف و شدت (بلندی) متفاوت ارسال می کند.

معمولاً آزمایش در یک اتاق عایق بندی شده از نظر صدا انجام می شود.

فرد مورد آزمایش هدفونی را بر گوش خود می گذارد که در نتیجه، صداهای اطراف به گوش او نمی رسند و تون مورد آزمایش در یک گوش پخش می شود.

با شنیدن این صدا، فرد مورد آزمایش یک دست یا انگشت خود را بالا می آورد. ادیولوژیست صدا را کم تر می کند و آن قدر به این کار ادامه می دهد که دیگر، فرد قاد به شنیدن صدا نباشد.

این فرآیند در دامنه وسیعی از تون ها و فرکانس ها، از بسیار عمیق و کوتاه، شبیه به پایین ترین نت نواخته شده به وسیله ساز توبا تا صدای بسیار بلند، چندین بار تکرار می شود.

هرگوش به طور جداگانه آزمایش می شود. متفاوت بودن سطح حساسیت هرگوش نسبت به یک صدا، غیرمعمول نیست.

نتایج ادیومتری را می توان بر روی منحنی (ادیوگرام) ثبت کرد. نت ها پایین بر روی سمت چپ و نت های بالا بر روی سمت راست نوار ثبت می شوند.

منحنی همچنین میزان تون های استفاده شده را نشان می دهد. صداهای ملایم و آرام در بالای نمودار و صداهای بلند در پایین آن نشان داده می شوند.

شنوایی با واحدهای موسوم به «سی بل» اندازه گیری می شود. اغلب صداهای همراه با الگوهای گفتاری عادی در محدوده ۲۰ تا ۵۰ دسی بل قرار دارند.

فرد بزرگسال با شنوایی طبیعی می تواند تون های بین صفر تا ۲۰ دسی بل را تشخیص دهد.

ادیومتری گفتاری، نوع دیگری از رادیومتری است که در آن یک سری کلمات ساده ضبط شده با شدت های مختلف از طریق هدفون به گوش فرد مورد آزمایش می رسد. چنان فرد این کلمات را بشنود آن ها را تکرار می کند. فرد دارای شنوایی طبیعی می تواند ۹۰ تا ۱۰۰ درصد کلمات را تشخیص دهد و تکرار کند.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید