دیفتری

دیفتری
چکیده این مطلب : انتشار :ژوئن 3, 2018بدون دیدگاه

 

دیفتری دیفتری، نوعی عفونت تنفسی تهدید کننده حیات است که به وسیله «کورینه باکتریوم دیفتریا Corynebacterium diphtheria ایجاد می شود و امروزه با استفاده از برنامه واکسیناسیون دوران کودکی تا حد زیادی ریشه کن شده است ولی هنوز هم در کشورهای جهان سوم و به طور فزاینده در بعضی مناطق اروپای شرقی گزارش می شود. دیفتری از طریق تولید سم سیستمیک ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

دیفتری

دیفتری، نوعی عفونت تنفسی تهدید کننده حیات است که به وسیله «کورینه باکتریوم دیفتریا Corynebacterium diphtheria ایجاد می شود و امروزه با استفاده از برنامه واکسیناسیون دوران کودکی تا حد زیادی ریشه کن شده است ولی هنوز هم در کشورهای جهان سوم و به طور فزاینده در بعضی مناطق اروپای شرقی گزارش می شود. دیفتری از طریق تولید سم سیستمیک و ایجاد غشای کاذب چسبنده ای که غشای مخاطی حلق را می پوشاند شناخته می شود.

سم مزبور به ویژه بافت های قلب و دستگاه عصبی مرکزی را دچار آسیب می کند و ممکن است غشای کاذب داخل حلق با خوردن، آشامیدن و تنفس تداخل کند.

در ۱۰ درصد موارد، بیماری در صورت عدم درمان موجب مرگ ناشی از انسداد تنفسی یا نارسایی قلب و کلیه می شود. غشای ایجاد شده در حلق، سفید رنگ است و با گذشت زمان، خاکستری می شود.

اکثر فازنژیت ها ظرف چند روز ، بدون درمان بهبود می یابند و درمان اصلی،درمان علامتی است.

درمان اختصاصی فارنژیت بر اساس علت انجام می شود.

آنتی بیوتیک ها تنها در زمان باکتریایی بودن عامل گلو درد مفید واقع می شوند. بهترین آنتی بیوتیک در این موارد، پنی سیلین است.

داروهای ضد درد ساده به ویژه داروهای ضد التهاب غیراستروییدی (مثل ایبوپروفن) برای تسکین گلو درد موثر واقع می شوند.

استامینوفن نیز در بزرگسالان و کودکان بالای ۶ ماه مفید است ولی هرگز نباید در افراد زیر ۲۰ سال از آسپیرین استفاده کرد زیرا ممکن است عارضه مهمی به «نام سندروم ری» تولید کند.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید