باورهای کاذب پیرامون مواد غذایی- عادات غذایی بد

باورهای کاذب پیرامون مواد غذایی- عادات غذایی بد
چکیده این مطلب : انتشار :آگوست 29, 2018بدون دیدگاه

 

عادات غذایی بد در کمال شگفتی، می خواهیم بگوییم عادتهای غذایی بد (استفاده از غذاهای کنسرو شده و آماده فرآوده های گوشی همچون کالباس و سوسیس و تنقلات بازاری) نیز مانند اعتیاد به سیگار عواقبی مانند سرطان، مرگ ، ناتوانی و بیماری های قلبی در پی دارد، اما در این جا هم با تمام مضرات ، تبلیغات شرکتهای تجاری لذت حاصل ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

عادات غذایی بد

در کمال شگفتی، می خواهیم بگوییم عادتهای غذایی بد (استفاده از غذاهای کنسرو شده و آماده فرآوده های گوشی همچون کالباس و سوسیس و تنقلات بازاری) نیز مانند اعتیاد به سیگار عواقبی مانند سرطان، مرگ ، ناتوانی و بیماری های قلبی در پی دارد، اما در این جا هم با تمام مضرات ، تبلیغات شرکتهای تجاری لذت حاصل از مصرف این مواد، تهیه آسان و اعتیاد به آنها ، مردم را هرچه بیشتر به استفاده از این مواد ترغیب می کند.

بدن همچون گیاهی که از مواد درون خاک برای تولید میوه استفاده می کند، از مواد غذایی مختلف برای ساخت و ترمیم دستگاه ها و اندام ها بهره می گیرد. اگر هر بار که با لذت رشد کودکانتان را زیر نظر می گیرید، با این دید ساختمان بدن آنها را مورد توجه قرار دهید که این اندام ها و عضلات با استفاده از مواد غذایی که در اختیار داشته اند، رشد کرده اند، مطمئناً نسبت به انتخاب مواد غذایی محتاطتر خواهید بود.

سخن از ایجاد عادتهای غذایی مفید در کودکان، بسیارآسان تر از عمل کردن به آن است. حدود نه ماهگی بسیاری از کودکان کم کم متوجه می شوند، غذای آنها با غذای دیگران تفاوت دارد. آنها بشدت تمایل دارند همان چیزی را که در بشقاب شما می بینند، امتحان کنند. این یک مرحله مهم از رشد کودک است، چرا که او شدیداً از شما الگوبرداری می کند. بنابراین، نمی توانید که خودتان ازغذاهای آماده و کنسرو شده یا از تنقلات بازاری استفاده می کنید، به او سبزی تازه تعارف کنید.

ما بسیاری از عادتهای خود را طی سالیان دراز کسب کرده ایم. بنابراین، ترک آنها بسیار مشکل است. داشتن فرزند، نعمتی است که به ما امکان می دهد، عادات غذایی نادرست خود را کنار بگذاریم و روشهای مفید و صحیح را جایگزین آنها کنیم؛ زیر غریزه پدری یا مادری باعث می شود بسیاری از کارهایی را که در شرایط عادی حاضر به انجام یا ترک آنها نیستیم، به خاطر فرزندانمان انجام دهیم.

فرزندان ما ازاین تغییرات مستقیماً بهره خواهند برد و در وهله اول این کار باعث خواهد شد که آنان والدینی سالم و پرانرژی داشته باشند. پس کاری کنید که اگر کودکتان خواست از غذای شما میل کند، میوه و سبزی و اگر خواست نوشیدنی شما را امتحان کند، همان چیزی در اختیارش باشد که همیشه دوست داشتید، به او بدهید. اجازه ندهید کودکان با استفاده از غذاهای آماده و تنقلات تجاری، وارد دنیای خوراکی های بزرگترها شوند.

درست است که کودکان نوپا همیشه غذای شما را دوست ندارند. اما از قدرت تقلید در ایجاد یک عادت غذایی سلم غافل نباشید. به خاطر داشته باشید ما می توانیم از آنها انجام کاری را بخواهیم، که خودمان انجام نمی دهیم.

بیشتر بخوانید
فواید و خواص استفاده از گردو - عوارض گردو بر سلامتی

فراموش نکنید، اگر می خواهید کودک شما چشمانی قوی و تیزبین، استخوان بندی محکم و هوش سرشار داشته باشد و قلب سالمش روزا و شبها در طول سالیان آرامی بتپد، غذای سالم در اختیارش بگذارید.

 

باورهای کاذب پیرامون مواد غذایی

آیا واقعا می دانیم چه غذاهایی برای سلامت ما مفید است؟ آیا غذاهای کم چرب همیشه بهتر است؟ آیا غذاهای سرخ کرده ناسالم است؟

اطلاعات مربوط به موادغذایی چنان سردرگم کننده است که سم چرچ (Sam Church) کارشناس تغذیه در آژانس استاندارد مواد غذایی بریانیا (FSE) گفت توهمات و خرافات پیرامون خوراکی ها و سلامت مواد غذایی همیشه وجود داشته است، اما اینها شایسته قبول دربست نیست. اطلاعاتی که پیرامون مواد غذایی وجود دارد، می تواند برای هر خواننده ای غافلگیرکننده باشد.

برخی از این نکات به شرح زیر است:

آیا خوردن غذاهای پخته شده سنتی به عنوان صبحانه همیشه ناسالم است؟

اگر گوشت کم چربی را کباب کنید، تخم مرغ را بپزید و مقداری لوبیای پخته، گوجه کباب شده به آن اضافه و با نان برشته مصرف کنید در آن صورت غذایی سالم و متوازن خورده اید.

اگر برچسب مواد غذایی بگوید کم چرب در آن صورت آیا آن ماده همیشه سالم است؟

نادرست است، زیرا در این موارد به جای چربی سایر مخلفات را به محصول اضافه می کنند که باعث می شود مجموع کالری آن برابر یا بیش از ماده اصلی که از چربی آن کاسته شده است، باشد.

آیا خشکبار مثل میوه های تازه مفید است؟

باز نادرست است. توصیه می شود روزانه حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات مصرف شود و مهم نیست که این میوه ها خشک، یخ زده، کنسرو شده یاآب میوه است؛ هرچند مصرف آب میوه نباید از یک نوبت در روز فراتر رود. میوه های خشک مانند کشمش خرما و انجیر خشک شده با افزایش شکر به بدن انرژی می دهد و منبعی غنی از الیاف (فیبر) است.

 

آیا غذاهایی که گیاهخواران مصرف می کنند سالم تر است؟

نادرست. برخی از غذاهای گیاهخواران حاوی مقدار زیادی چربی است، در حالی که گوشت قرمز می تواند کم چرب باشد، البته باید چربی آن را گرفت گوشت مرغ بدون پوست و گوشت ماهی که بدون مقدار زیادی چربی آماده شده باشد نیز می تواند گزینه خوب و کم چرب دیگری باشد.

آیا بخش عمده نمکی که در رژیم غذایی ما موجود است روی میز به غذا اضافه می شود؟

نادرست است. تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد از نمک مصرفی روزانه روی میز یا به هنگام پخت و پز به غذا اضافه می شود. منبع ۷۵ درصد آن غذاهایی است که قبلا پردازش شده اند. انسان به طور متوسط روزانه حدود ۹ گرم یا دو قاشق چای خوری نمک مصرف می کند. میزان توصیه شده روزانه ۶ گرم است.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید