چه بخوریم تا تمرکز فکری بهتری داشته باشیم؟؟؟!!!

چه بخوریم تا تمرکز فکری بهتری داشته باشیم؟؟؟!!!
چکیده این مطلب : انتشار :اکتبر 1, 2018بدون دیدگاه

 

چه بخوریم تا تمرکز فکری بهتری داشته باشیم؟؟؟!!! تمرکز فکری افراد تا حدود زیادی از تغذیه افراد تاثیر می پذیرد. نظریه های مختلفی درباره نوشیدنی ها و غذاهایی که تمرکز را بالا می برند، وجود  دارد. از کافئین قهوه گرفته تا شکر و پروتئین که معتقدند تمرکز را افزایش می دهد. حتی کار به جایی رسیده است که مکمل های غذایی خاصی ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

چه بخوریم تا تمرکز فکری بهتری داشته باشیم؟؟؟!!!

تمرکز فکری افراد تا حدود زیادی از تغذیه افراد تاثیر می پذیرد.

نظریه های مختلفی درباره نوشیدنی ها و غذاهایی که تمرکز را بالا می برند، وجود  دارد. از کافئین قهوه گرفته تا شکر و پروتئین که معتقدند تمرکز را افزایش می دهد. حتی کار به جایی رسیده است که مکمل های غذایی خاصی برای این منظور به بازار آمده اند تا حافظه توجه و عملکرد مغز را بهبود بخشند.

اما واقعا در شرایطی که باید تمام ذهن متمرکز یک موضوع مهم باشد چه کمکی می توان به مغز و ذهن رساند؟ آیا واقعا موادغذایی خاصی باعث تقویت هشیاری و آگاهی می شوند و ما می توانیم با مصرف آنها و با خیال راحت در امتحان مصاحبه شغلی یا کنفرانس شرکت کنیم؟!

اگر به صحبت ها و گزارش های متخصصان توجه کنیم با اخبار خوب و بدی در این زمینه مواجه می شویم.

اول اینکه نمی توان از تاثیر غذا روی ذهن و قدرت تفکر چشم پوشی کرد و حتما تاثیراتی وجود دارد و اما دوم اینکه هیچ غذای جادویی خاصی وجود ندارد که بتواند قدرت ذهنی افراد را به صورت معجزه آسا افزایش دهد.

بنابراین باید واقع گرا بود و به صورت مبالغه آمیز با این مسئله برخورد نکرد. اما یک خبر خوب و تازه در این زمینه وجود دارد و آن این که بعضی غذاها برای کوتاه مدت باعث افزایش تمرکز فرد می شودو در تحقیقات انجام شده نشان می دهد فواید بعضی مواد مغذی و اثرات انها روی عملکرد مغزی مشخص شده و بررسی ها برای اعلام نتایج نهایی ادامه دارد.

بعضی موارد که به نظر می رسد اثرات مثبتی روی ذهن دارند به شرحی است که توضیح داده می شود اما این که اثرات آنها چقدر مثبت یا منفی است جای بحث دارد.

 

یک فنجان قهوه به همراه شکر

بسیاری از مردم حاضرند قسم بخورند ک قهوه همراه با شکر در شرایطی که آنها به تمرکز فراوانی نیاز داشته اند به کمک آنها آمده و کاملا موثر بوده است.

افراد زیادی به این مسئله و مسائلی از این قبیل باور دارند و معتقدند موادی مثل قهوه،چای،مواد شیرین مثل بستنی یا شیرینی جات و با مواد غذایی که از هر دو ماده مذکور دارند  مانند شکلات  و نوشیدنی های مقوی مثل لیموناد ذهن آنها را باز و آماده تفکر بهتر می کند.

دکتر ویلسون سخنگوی انجمن رژیم غذایی امریکا معتقد است کافئی موجود در قهوه می تواند در رفع خستگی مفید باشد و به فرد انرژی بدهد؛ اما این اثر کاملا کوتاه مدت است و در اصل خصوصیات فردی است که طول مدت اثر و یا واکنش نسبت به چنین موادی را تعیین می کند.

بعضی از مردم با مصرف این مواد احساس بهتری دارند و به علت اثرات تحریکی این مواد میزان ضربان قلب آنها افزایش می یابد، در حالی که بعضی دیگر احساس ناراحتی می کنند و عصبی می شوند.

همین حالات ناراحتی و عصبی شدن می تواند تمرکز فرد را مختل و مسئله را بغرنج تر کند. حتی اگر فردی با مصرف این گونه مواد غذایی احساس بهتری داشته باشد به هر حال بعداز رفع اثرات این مواد غذایی دوباره به حالت قبلی برمیگردد و گاهی اگر این مواد بیش از حد مصرف شود مشکل ساز می شود. چرا که اثبات شده مصرف بیش از حد قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد باعث از بین رفتن تمرکز می شود.

بیشتر بخوانید
احتمال سرطان زایی نان و سیب زمینی سرخ کرده

از سوی دیگر اثر شکر بر هشیاری و آگاهی کمی پیچیده تر به نظر می رسد . این واقعیت وجود دارد که مغز از گلوکز به عنوان منبع اصلی سوخت استفاده می کند . در یک مطالعه که روی ۲۰ نفر انجام شد از نوشیدنی شیرین یا کربوهیدرات ها استفاده شد و در هیچ کدام از آنها وضعیت حافظه به طور مشخص بهتر نشد. تنها نتیجه ای که به نفع مواد شیرین تمام شد این بود که غذاهای بسیار شیرین اثراتی سریع،کوتاه مدت و مثبت بر توانایی ذهنی دارند.

پروفسور گلد استاد روان شناسی و علوم اعصاب دانشگاه ایلینویز معتقد است در کل، گلوکز (قند) اثراتی بر حافظه ویادگیری دارد اما دخالت دیگر فرایندها مثل استرسو تفاوت فردی سوزاندن گلوکز را نباید نادیده گرفت.

او در آزمایش های خودبه این نتیجه رسیده است که هر چه مقدار مصرف گلوکز بالاتر باشد اثات بر روی حافظه بهتر و بیشتر می شود اما وقتی به یک مقدار خاصی می رسیم دیگر شرایط بهتر نمی شود و حتی بدتر می شود و حتی اگرگلوکز از یک حد بالاتر بود حافظه مختل می شود.

 

برای صبحانه چه میل دارید: استیک یا شیرینی ؟

این روزها نبرد بین کربوهیدرات و پروتئین بسیار زیاد شده است و بخصوص رژیم های پر پروتئین و کم کربوهیدرات اثرات مطلوبی در کاهش وزن و افزایش هشیاری از خود نشان داده اند. البته نه قندها و نه پروتئین ها نقش مستقیمی در توانایی فرد برای تمرکز ایفا نکرده اند و به عنوان منبع قدرت مغزی به حساب نمی آیند. اما نباید کل تاثیرات را نادیده گرفت . در بدن کربوهیدرات ها (قندها) به گلوکز تبدیل می شود که این کار حداقل ۲ تا ۴ ساعت طول می کشد در حالی که تجزیه پروتئین ها حداقل به ۴ ساعت زمان لازم نیاز دارد.

بنابراین نمی توان گفت یک ماده غذایی اثرات معجزه آسایی بر حافظه داشته باشد بلکه متخصصان تغذیه معتقدند ترکیبی از غذاها مثل میوه جات، سبزیجات و غلات و دیگر مواد غذایی در کل باعث بهبود سلامت جسم و ذهن می شوند و اگر فردی رژیم غذای سالمی داشته باشد، کل فعالیتهای جسمی و ذهنی او در حد مطلوب قرار می گیرند.

عامل دیگری که ممکن است با تمرکز ذهن افراد رابطه داشته باشد پرخوری یا کم خوری است. اگر فردی قبل از انجام یک کار مهم پرخوری کند احساس خواب آلودگی می کنند زیرا گردش خون از مغز به سمت معده منحرف می شود تا عمل هضم غذا به بهترین نحوصورت گیرد.

از سوی دیگر افرادی که کالری کافی دریافت نمی کنند و از وعده غذایی خود صرفنظر می کنند یا تحت رژیم های سخت غذایی قرار دارند نمی توانند تمرکز خوبی داشته باشند و حواس آنها به راحتی پرت می شود.

بعلاو.ه تحقیقات نشان داده است کودکانی که صبحانه میل می کنند حافظه کوتاه مدت بهتری نسبت به همکلاسی های خود که صبحانه نمی خورند دارند. در ضمن کودکانی که صبحانه های پرکالری می خورند (مثل کیک، شکلات، شیرینی  و …) تمرکز خوبی ندارند.

رژیم های غذایی پرچرب نیز روی آگاهی و تمرکز اثرات متفی داردبه صورتی که حافظه و یادگیری تضعیف می شود پس نمی توان از افرادی که غذاهای پرچرب می خورند انتظار هوش چندانی داشت.

 

سوپ مکمل ؟!

قفسه های مغازه ها و یا داروخانه ها پر از قرص ها، شربت ها و مکمل های ویتامین، املاح و مواد گیاهی است که روی همه آنها قید شده که از نظر جسمی و ذهنی باعث تقویت شما می شوند.

تعداداین موادآنقدر زیاد است که قابل شمارش نیست، اما مطمئن باشید این مواد آن طور هم که درباره آنها تبلیغ شده سودمند نیستند و اگر یک امتحان یا مصاحبه بزرگی در پیش دارید بهتر است برای تقویت حافظه و تمرکز خود بر روی این مواد حساب باز نکنید.

بیشتر بخوانید
خواص و مزایای ماهی خوردن - مضرات ماهی خوردن

گزارش هایی وجود دارد که می گوید ویتامین های E,C,B بتا کاروتن و منیزیم می توانند قدرت مغز را تقویت کنند. اما هیچکس ثابت نکرده که قرص های حاوی این مواد بتوانند باعث تقویت حافظه و تمرکز شوند. در ضمن وقتی مقدار زیادی از این مواد در غذاهای طبیعی وجود دارند، چرا به سراغ قرص های آن ها برویم؟

ویتامین c را به راحتی در مرکبات می توان یافت . بتاکاروتن در هویج، اسفناجو دیگر سبزیجات برگ دار و برگ سبز وجود دارد. قرصهای ویتامین و مکمل موارد مصرف خاصی دارند و هیچ وقت نمی توانند جای مواد غذایی را بگیرند . بتازگی نظریه هایی مطرح شده که قابل توجه است . مثل مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ (مثل ماهی) وین پوستین ( که در یک گیاه وجود دارد) یا کولین (ماده مغذی اصلی موجود در لسیتین) دارای اثرات خاصی هستند و بر سلامت ذهن تاثیرات مثبتی دارند و محققان در تلاشند ترکیبی از این مواد را در اختیار افراد بگذارند تا قدرت حافظه آنها تقویت شود.

 

برای یک روز بزرگ آماده شوید

فکر نکنید اگر غذای خاصی مصرف کنید تمرکز وحافظه شما قدرت خارق العاده ای پیدا می کند. اگرامتحان یا مصاحبه ای در پیش دارید و دوست دارید حافظه و تمرکز شما قدرت خوبی داشته باشند نکات زیر را به یاد بسپارید:

  • کارهای لازم را برای آمادگی خود از قبل انجام دهید، سر فرصت و بدون عجله
  • شب قبل خوب بخوابید
  • ورزش را در برنامه زندگی خود به طور منظم در نظر بگیرید.
  • یک رژیم غذای متعادل و حاوی تمامی گروه های غذایی مصرف کنید.
  • به هیچ وجه از ماده غذایی خاصی به منظور تقویت حافظه استفاده نکنید چون ممکن است وضعیت شما را بدتر کند.
  • از غذاهای طبیعی و سالم در حد معقول استفاده کنید تا ذهن شما برای هر کاری آماده باشد.

 

ارتباط رژیم غذایی و تمرکز فکری

آیا درمان اختلالات مغزی مانند آلزایمر و پارکینسون که بنا به گفته بسیاری از دانشمندان غیرقابل تغییر هستند به کمک تغییر رژیم غذایی امکان پذیر است؟ بنا بر اظهارات دکتر جی لمبارد این احتمال وجود دارد.

به گزارش سایت psychology today طرح بهبود عملکرد مغز استراتژی اصلی به منظور درمان و پیشگیری از اکثر بیماری های نورولوژیک ناتوان کننده را ارائه می دهد.

این بیماری ها عمدتا به واسطه قطع رابطه مغز و سیستم ایمنی ایجادمی شود که موجب تحریک رهاسازی رادیکال های آزاد می گردد و این ترکیبات که به طور تیپیک به باکتری ها و ویروس ها حمله می کنند در این حالت سلول های سالم مغز را نابود می کنند.

لمبارد معتقد است خوردن برخی مواد خاص با صدمه ناشی از رادیکال های آزاد مقابله می کند و به میزان قابل ملاحظه ای رابطه عملی بین مغز و سیستم ایمنی را بهبود می بخشد.

برای مثال آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E,C رادیکال های آزاد را بی حرکت می کنند و نیز طبق تحقیقات جدید آنتی اکسیدان ها اگر نه بیشتر بلکه به اندازه اکثر روش های درمانی در رفع اختلالاتی مانند پارکینسون نقش دارند.

پروتئین های غذایی مانند کراتین و کوآنزیم Q10 که حتی بهتر هستند و هر دو به طور طبیعی در گوشت قرمز یافت می شوند در پیشگیری از پیر شدن سلول و افزایش طول عمر موثرند.

لمبارد به ویژه به یک عصاره گیاهی چینی به نام huperzine A اشاره می کند که اغلب برای درمان بیماران آلزایمر بکار می رود. ایم عصاره به ذخیره استیل کولین که نوروترنسمیتر موثر در حافظه و یادگیری است کمک می کند.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید