روغن تخم کدو چیست؟! – فواید مصرف روغن تخم کدو

روغن تخم کدو چیست؟! - فواید مصرف روغن تخم کدو
چکیده این مطلب : انتشار :اکتبر 7, 2018بدون دیدگاه

 

روغن تخم کدو چیست؟! - فواید مصرف روغن تخم کدو روغن تخم کدو روغن تخم کدو مایعی روغنی و سبز رنگ است که از تخمه های کدو تنبل استخراج می شود .این روغن بی نظیر و استثنایی در طب سنتی به منظور بهبود سلامت بدن و رفع مشکلات پوستی کاربرد گسترده ای دارد .این روغن قدرتمند با دارا بودن ترکیبات بی ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

روغن تخم کدو چیست؟! – فواید مصرف روغن تخم کدو

روغن تخم کدو روغن تخم کدو مایعی روغنی و سبز رنگ است که از تخمه های کدو تنبل استخراج می شود .این روغن بی نظیر و استثنایی در طب سنتی به منظور بهبود سلامت بدن و رفع مشکلات پوستی کاربرد گسترده ای دارد .این روغن قدرتمند با دارا بودن ترکیبات بی نظیر و عالی می توانید خواص درمانی بی شماری را برای مردان و زنان به همراه داشته باشد .

 

روغن تخم کدو ناشناخته، شفابخش

از جمله روغن های جدید روغن تخم کدو است که خواص درمانی و تغذیه ای بالایی دارد . تخم این گیاه پس از حذف پوسته حاوی ۵۰ درصد روغن و ۳۵ درصد پروتئین است. بخش اعظم روغن آن حاوی اسیدهای چرب غیراشباع است و در نتیجه ارزش تغذیه ای بالایی دارد.

این نوع کدوها در آغاز فقط برای تغذیه دام استفاده می شد. از فوریه ۱۷۳۵ به بعد این کدو در زمره گیاهانی قرار گرفت که ارزش اقتصادی بالایی داشتند وامروزه در فهرست های ثبت شده این گیاه به عنوان کدوی طبی معرفی می شود.

به طور متوسط داخل هر میوه ۳۰۰ تا ۵۰۰ عدد دانه تخم مرغی شکل مسطح وجود دارد و سطح دانه فاقد پوسته است. امروزه در اکثر مراکز دارویی معتبر جهان از دانه این گیاه و روغن حاصل از آن به عنوان دار استفاده می شود.

میزان روغن دانه این گیاه ۳۵ تا ۴۰ درصد است و حاوی مواد بسیار اززشمندی از جمله اسیدهای چرب ، ویتامین a ، ویتامین E کاروتنوئیدها و پروتوکلرفیل هاست.

با توجه به اینکه بدن انسان قادر به تولید اسیدهای چرب ضروری نیست، افزودن آنها به رژیم غذایی یا مصرف آنها به صورت مکمل غذایی ضروری به نظر می رسد.

 

از جمله مهمترین نقش های EFA در بدن عبارتند از:

منبع حیاتی انرژی(میزان کالری تولیدی آن بیش از دو برابر انرژی حاصل از یک گرم کربوهیدرات و پروتئین است)

نقش مهم در تولید هورمون ها (هورمون های استروئیدی تولید شده در بدن پستانداران مانند استروژن که موجب تنظیم و درمان اختلالات قاعدگی در خانم ها و تشکیل آندروژن می شوند و با کاهش میزان استروژن ها تشکیل آندروژن دچار اختلال شده و عوارض تورم پروستات و سرطان سینه و اختلالات قاعدگی را به دنبال خواهد داشت.)

افزایش کارایی سیستم ایمنی (وجود این ترکیبات سبب خنثی شدن آسیب های ناشی از حضور رادیکال های آزاد در بدن خواهد شد )

تقویت حافظه (دلیل اصلی این مسئله وجود ۵۰ درصد وزنی EFA در مغز انسان است) کاهش دهنده پرخاشگری در کودکان (نتایج تحقیقات جدید وجود ارتباط مستقیم میان افزایش اختلالات رفتاری و سطح پایین امگا ۳ و ۶ را در خون کودکان نشان می دهند) کاهش سطح کلسترول خون (اسیدهای چرب امگا ۳ قادرند سطح کلسترول را در خون پایین بیاورند و در نتیجه میزان فشار خون را هم کاهش دهند) و درمان تورم غده پروستات (از انجا که کمبود امگا ۳ منجر به بزرگ شدن پروستات می شودو مصرف روغن تخم کدو به عنوان منبع غنی از این اسید چرب از بروز این مشکل جلوگیری می کند)

بیشتر بخوانید
فواید و خواص استفاده از گردو - عوارض گردو بر سلامتی

 

از دیگر آثا مثبت EFA به عملکرد صحیح دیواره سلولی ، تسکین درد، افزایش تقسیم سلولی ، تولید هموگلوبین،سنتزپروستاگلندین، تضمین سلامت نوزاد طی دوران بارداری و پس از تولد، حفظ سلامت پوست، مو و ناخن، کمک به هضم و جلوگیری از بروز آلرژی های ناشی از مصرف مواد غذایی می توان اشاره کرد.

 

روغن تخم کدو

تخم کدو: ویتامین ها و آثار مثبت دیگر

اسیدهای آمینه بسیار مفیدی از جمله ماتریپتوفان در تخم کدو وجود دارد که بالا بردن سطح سروتونین در مغز، نقش مهمی در افزایش آرامش افراد دارد.

از جمله مهمترین ویتامین های موجود در روغن تخم کدو ویتامین E است، این ویتامین به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی خود سبب افزایش زمان ماندگاری روغن حاصل شده طی انبارداری و ممانعت ازتجزیه ویتامین A می شود.

مطالعات اخیر نشان داده که روغن تخم کدو همانند داروی ایندومتاسین در درمان ورم رئوماتوئید موثر است، اما برخلاف این دارو میزان چربی های مضر نظیر پراکسیدها را افزایش نمیدهند. دلیلش هم ناشی از حضور اسیدهای چرب ضروری و محتوای بالای آنتی اکسیدان آن است. همچنین خاصیت ضد انگلی حتی در گذشته هم یکی از موارد استفاده از دانه های این گیاه به عنوان رفع کرم کدو بوده است.

تحقیقات اخیر نشان می دهند که آمینواسیدهای موجود در روغن تخم کدو به عنوان مایع ضد انگلی مطرح هستند. تحقیقات اخیر در تایلند هم تخم کدو را به عنوان جلوگیری کننده از ایجاد انواع سنگ های کلیه معرفی کرده اند. این درحالی است که خاصیت جلوگیری از بروز عقیمی در مردان هم با مصرف روغن تخم کدو تایید شده است.

این روغن همچنین از میزان تورم دست و پای زنان پس از وضع حمل می کاهد و عملکرد تولید شیر را در مادران شیرده تسریع می کند. روغن تخم کدو ویتامین های B2,B1,A نیاسین و بیوتین نیز دارد.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید