تاثیر رژیم غذایی بر سلامتی – نقش رژیم غذایی در کاهش عمر انسان

تاثیر رژیم غذایی بر سلامتی - نقش رژیم غذایی در کاهش عمر انسان
چکیده این مطلب : انتشار :نوامبر 10, 2018بدون دیدگاه

 

تاثیر رژیم غذایی بر سلامتی - نقش رژیم غذایی در کاهش عمر انسان رژیم غذایی مجموعهٔ خوراکی است که یک موجود زنده یا شخص مصرف می‌کند. گاه انسان‌ها از رژیم غذایی ویژه‌ای پیروی می‌کنند که ممکن است توسط پزشک یا متخصص تغذیه به آن‌ها توصیه شده باشد که به آن پرهیزانه یا رژیمِ درمانی می‌گویند (مثلاً در بیماری دیابت). گاهی فرد ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

تاثیر رژیم غذایی بر سلامتی – نقش رژیم غذایی در کاهش عمر انسان

رژیم غذایی مجموعهٔ خوراکی است که یک موجود زنده یا شخص مصرف می‌کند. گاه انسان‌ها از رژیم غذایی ویژه‌ای پیروی می‌کنند که ممکن است توسط پزشک یا متخصص تغذیه به آن‌ها توصیه شده باشد که به آن پرهیزانه یا رژیمِ درمانی می‌گویند (مثلاً در بیماری دیابت). گاهی فرد برای لاغر شدن یا چاق شدن از رژیم/پرهیزانهٔ لاغری یا رژیم/پرهیزانهٔ چاقی (رژیم افزایش وزن) پیروی می‌کند. همچنین برخی از افراد مایلند در رژیم غذایی خود تنها از گیاهان استفاده کنند که به رژیم خوراکی آن‌ها گیاهخواری گفته می‌شد.

 

سلامت قلب با رژیم غذایی سالم

یکی از ساده ترین و لذت بخش ترین کارهایی که می توانید برای سلامت قلبتان انجام دهید، در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم است.

بهترین رژیم غذایی برای سلامت قلب رژیمی است که غنی از میوه و سبزیجات تازه (حداقل پنج وعده میوه و سبزی در روز) فیبر، کربوهیدرات های تصفیه نشده،غلات و سبزیجات ریشه ای باشد و میزان چربی و قند آن کم باشد.

برخلاف گذشته که تاکید بر پرهیز غذایی خاص بود، اکنون بیشتر به انتخاب غذاهایی که برای سلامت قلب و عروق مفیدند توصیه می شود.

 

رژیم غذایی کم چرب و بهبود سلامت قلب

گزارشات قبلی نشان داده اند  اتخاذ رژیم غذایی کم چرب، سطوح کلسترول را در کودکان بهبود می بخشد و اکنون تحقیقات جدید هم تایید می کنند که عملکرد عروق خوبی نیز لااقل در پسران بهبود می یابد.

ب گزارش مدلاین پلاس که بر روی ۱۰۶۲ کودک سالم ۱۱ ساله که با رژیم غذایی کم چربی داشتند و یا از دوران نوزادی رژیم نامحددودی داشتند انجام گرفته است.

میزان الاستیسیته دیواره های داخلی (اندوتلیوم) عروق خونی در تقریبا کمتر از ۲۰۰ کودک در هر گروه با استفاده اولترا سوئد برای مشاهده اتساع رگ های خونی تحت شرایط مختلف مورد سنجش قرار گرفت.

رژیم غذایی کم چرب با عملکرد بهتر اندوتلیال در پسران و دختران مرتبط بود اما به لحاظ آماری درپسران ارزشمند بود.

تغذیه دوران کودکی می تواند نقش مهمی در سلامت عروقی پسر بچه ها با کاهش آترواسکلروزیس و احتمال بیماری های قلبی عروقی آنها در آینده داشته باشد.

 

تاثیر رژیم غذایی دسته جمعی

جدیدترین تحقیقات در انگلیس نشان داد تاثیر رژیم غذایی لاغری به طور دسته جمعی بیشتر است.

به نوشته  روزنامه الاهرام این تحقیقات ثابت کرد، پیوستن افراد به رژیم غذایی دسته جمعی علاوه بر تاثیر بهتر برای کاهش وزن ازفشارهای روانی بر آن ها نیز می کاهد.

بر اساس این تحقیقات در رژیم های دسته جمعی وضع برای کاهش وزن محیا است. به نحوی که اعضای گروه رژیم غذایی علاوه بر کسب اعتماد به نفس ، یکدیگر را به ادامه رژیم غذایی تشویق می کنند.

 

رژیم غذایی جایگزین دارو در مبارزه با کلسترول خون شد

یک رژیم ترکیبی جدید غذایی می تواند به اندازه داروها در مبارزه با کلسترول مازاد خون موثر باشد.

متخصصان تغذیه توانستند موفق به کشف شیوه جدید برای کاهش میزان کلسترول خون تا حدود ۳۰ درصد بدون استفاده از دارو شوند.

آنها ترکیبی جدید از مواد غذایی را یافته اند که تاثیری تقریبا مشابه با روش های درمانی رایج دارد.

کلسترول مازاد خون موجب لخته شدن خون و تصلب شریان های قلب می شود.

بیشتر بخوانید
۱۰راز طول عمر انسان - الگوی زندگی مدیترانه ای و تاثیر آن در کاهش افسردگی

تا پیش از این دانشمندان می دانستند که برخی از مواد غذایی مثل بافت های چسبناک جو و یا برخی از گیاهان برگ دار قادر به کنترل کلسترول خون تا حدود ۷درصد هستند ، اما محققان دانشگاه تورنتو اولین گروهی بودند که تاثیر جمعی این مواد را مورد آزمایش قرار داده اند.

برای این کار ۱۳ بیمار به مدت یک ماه تحت این رژیم ترکیبی قرار گرفته اند که نتایج اولیه این آزمایشات کاملا رضایت بخش بوده است.

 

به گفته دانشمندان طبق نتایج آزمایش هرچه این ترکیب غذایی بیشتر رعایت شود درصد کاهش میزان کلسترول به ۳۰ درصد نزدیک خواهد شد با ای وجود پژوهشگران معتقدند که تولید نهایی این ترکیب گیاهی همچنان نیازمند مطالعات بیشتری است.

 

رژیم غذایی باعث کاهش عمر می شود

تحقیقات محققان آمریکایی نشان می دهد که رژیم غذایی در انسان سبب کاهش طول عمر می شود.

به گزارش خبرنگاری آنسا از نیویورک بر اساس تحقیقات انجام شده رژیم غذایی برروی حیواناتی از قبیل موش ها و کرم ها تاثیری بر عمرشان ندارد.

رژیم های غذایی در انسان سبب کاهش و تقلیل میزان کالری موجود در بدن و کاهش طول عمر می شود.

این تحقیق توسط دو محقق آمریکایی به نام های PHELAN,JOHN, MICHEAL RoSE انجام شده است.

تحقیقات این دو محقق نشان می دهد  که رژیم های غذایی در انسان ها تاثیرات اساسی دارد و در طول عمرشان موثر است بطوریکه میزان کالری بدن را تا هفت درصد کاهش می دهد.

اما براساس آزمایش های صورت گرفته برروی موش ها رژیم های غذایی در آنها باعث کاهش طول عمر نمی شودو برای آنها نیز مفید است خصوصا در حیواناتی که جثه شان کوچک است طول عمرشان را تا ۵۰ درصد افزایش می دهد.

 

غذاهای سبک و سالم بخورید

غذای سبک و سالم مغذی یک عامل اصلی برخورداری از سلامت بیشتر است.

در اینجا به برخی نکات سودمند در این خصوص اشاره شده است:

  1. یک صبحانه مغذی بخورید . کسانی که صبحانه میخورند معمولا طی روز کمتر گرسنه می شوند.صبحانه مغذی و سالم برای مثال عبارت از: یک فنجان حریره جو، یک انس معادل ۲۸ گرم گردو و همین میزان کشمش است.
  2. یک لیوان چای یا آب قبل از هر وعده غذایی بنوشید. این کار به شما کمک می کند اشتهایتان زیاد نشود و کمتر غذا بخورید.
  3.  کربوهیدرات های کمپلکس مصرف کنید. چربی این کربوهیدرات ها کم است خیلی زود در بدن می سوزند و غنی از ویتامین هاو مواد معدنی هستند .

 

انواعی از این غذاها عبارتند از:

برنج، نان، پاستا،آجیل، حبوبات سبوس دار و برخی انواع میوه و سبزی ها

۴- هنگام خوردن بنشینید هنگامی که ایستاده اید غذای بییشتری می خورید.

۵- ورزش کنید ورزش کالری های اضافی را می سوزاند.

۶- تسلیم نشوید. اگر به دنبال عادات غذایی خوب ب شما سخت می گذرد تحمل کنید.

۷- هر روز درباره غذای سبک و سالم فکر کنید. در اولین روزها این کار دشوار است اما به محض اینکه شروع کنید وادامه دهید طبیعی تر می شود و شما احساس بهتریی می کنید.

۸- فریبی در کار نیست.

اگر نمی توانید هر روز غذای سالم و سبک بخورید روزهایی که غذاهای ناسالم می خورید به صورت روزهایی در نظر بگیرید که در هم برهم و بی هدف غذا می خورید این هم یک روش خوردن است.

۹- همیشه بخورید اما کمتر بخورید . در این صورت احساس نمی کنید به خودتان گرسنگی می دهید.

نکته مهم کمتر خوردن است .

 

رژیم غذایی

مواد غذایی کم قند بهتر از غذاهای کم چربی به حفظ سلامت قلب کمک می کند

نتایج یک مطالعه کوچک نشان داد مصرف غذاهای که قند کمتری دارند و به مراتب کمتر از غذاهای کم چرب به حفظ سلامت قلب و عروق کمک می کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی medlineplus.com محققان بوستون دریافتند مصرف کربوهیدرات ها به هر میزان که شخص مایل است ولی با شاخص پایین گلیسمی در افراد چاق به اندازه رژیم کم چرب با محدودیت کالری دریافتی در کاهش وزن موثر است.

بیشتر بخوانید
فواید و خواص استفاده از گردو - عوارض گردو بر سلامتی

غذاهای حاوی کربوهیدرات ها با شاخص گلیسمی پایین شامل سبزیجات غیر نشاسته ای، میوه، بنشن،آجیل و لبنیات است.

 

با افزایش میزان کربوهیدرات ها با شاخص گلیسمی پایین میزان مواد چرب موجود در خون که باعث بیماری قلبی عروقی می شود پایین می آید.

همچنین میزان پروتئین هایی که در توانایی طبیعی بدن برای تجزیه لخته های خون تداخل می کند کاهش می یابد.

رژیم غذایی کم چرب میزان این پروتئین ها را در خون تا حد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی افزایش می دهد.

به نظر میرسد استفاده از غذاهایی که شاخص گلیسمی پایین دارند در دراز مدت هم برای کاهش وزن و هم برای سلامت قلب و عروق به مراتب از رژیم های کم چرب بهتر باشد.

به این ترتیب دانشمندان توصیه می کنند تا می توانید کربوهیدرات هایی که شاخص گلیسمی پاییین دارند مصرف کنید.

شاخص گلیسمی نشان می ده که چگونه بدن یک کربوهیدرات را سوخت و ساز می کند.

این شاخص نشان می دهد چگونه بدن یک کربوهیدرات راسوخت و ساز می کند . این شاخص نشان می دهد افزایش قند خون به دنبال مصرف کربوهیدرات ها چگونه است.

هرچه مقدار الیاف ماده غذایی بیشتر باشد مدت زمان رهاسازی قند و هضم آنها طولانی تر است.

در این تحقیق تاثیر مصرف یک ساله دو رژیم غذایی در ۲۳ جوان چاق بررسی شد.

در رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین شرکت کنندگان می توانستند هرچه میخواستند از این نوع کربوهیدرات ها مصرف کند.

در این رژیم غذایی ۴۵ تا ۵۰ درصد کالری مصرفی از کربوهیدرات و ۳۰ تا۳۵ درصد از چربی تامین شد.

دررژیم غذایی کم چربی میزن مصرف روزانه کالری ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری در روز کاهش یافت . چربی تا ۳۰ درصد کل دریافتی کاهش یافت و ۵۵ تا ۶۰ درصد کالری از کربوهیدرات ها تامین شد .

دررژیم با شاخص پایین گلیسمی محدودیتی در مصرف کالری وجود ندارد. با وجود این شخص به دلیل دیر هضم بودن غذاهایی که شاخص گلیسمی پایین دارند احساس گرسنگی نمی کند.

احساس سیری به دنبال مصرف غذاها با شاخص گلیسمی پایین سریع تر و طولانی تر از زمانی است که غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا استفاده می شود.

نتایج این مطالعه در نشریه American journal o clinical nutrition به چاپ رسیده است.

 

تاثیر رژیم غذایی حاوی فیبر زیاد در کاهش انسداد عروق

محققان آمریکای و فنلاندی مدارکی را ارائه کردند مبنی بر اینکه رژیم های غذایی حاوی مقادیر زیاد فیبر غلات سبوس دار و حبوبات روند پیشرفت آرترواسکلروزیس یا گرفتگی عروق قلب و تشکیل پلاک در عروق را در زنان یائسه کند می کنند.

مطالعات متعددی ارتباط بین افزایش فیبر غذایی و بویژه فیبر حبوبات را با کاهش احتمال  بیماری قلبی عروقی نشان داده اند امااکثر آنها بر روی بیمارانی انجام شده اند که بیماری قلبی عروقی نداشته اند و مستقیما اثر دریافت فیبر را بر پیشرفت تشکیل پلاک  در عروق بیماران مبتلا به بیماری قلبی ارزیابی نکرده اند.

به گزارش مدلاین پلاس محققان آمریکایی به تاثیر مصرف غلات و حبوبات در ۲۲۹ زن یائسه مبتلا به انسداد عروق کرونر پرداخته اند.

نایج نشان داد زنانی که در مدت سه سال بیش از ۳ گرم در روز فیبر حبوبات یا ۶ وعده غلات سبوس دار در هفته مصرف می کردند در مقایسه با آن ها که کمتر از این  غذاها استفاده می کردند کمتر دچار انسداد عروق کرونر شدند.

به گفته سرپرست این تحقیق اکنون اطلاعات خوبی در دسترس است مبنی بر اینکه مصرف محصولات غذایی تهیه شده روند پیشرفت بیماری قلبی را در افراد بیمار کند می کند. وی در ادامه می گوید استفاده از غذاهای غنی از غلات سبوس دار برای سایر گروه های جمعیت نیز مثمرثمر است.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید