اهمیت تغذیه در دوران بلوغ (نوجوانی)

اهمیت تغذیه در دوران بلوغ  (نوجوانی)
چکیده این مطلب : انتشار :سپتامبر 29, 2018بدون دیدگاه

 

اهمیت تغذیه در دوران بلوغ  (نوجوانی) : تغذیه در دوران بلوغ بی شک از جمله مهم ترین جنبه های زندگی هر نوجوان به حساب می آید. دوره نوجوانی از مراحل مهم زندگی هر فرد محسوب می شود وزیربنا زندگی بزرگسالی و نیز پایه و اساس رفتارهای بهداشتی و غیربهداشتی وی به شمار می آید. تغذیه در دوران بلوغ و نوجوانی از اهمیت زیادی ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

اهمیت تغذیه در دوران بلوغ  (نوجوانی) :

تغذیه در دوران بلوغ بی شک از جمله مهم ترین جنبه های زندگی هر نوجوان به حساب می آید.

دوره نوجوانی از مراحل مهم زندگی هر فرد محسوب می شود وزیربنا زندگی بزرگسالی و نیز پایه و اساس رفتارهای بهداشتی و غیربهداشتی وی به شمار می آید.

تغذیه در دوران بلوغ و نوجوانی از اهمیت زیادی برخوردار است و نوجوانان برای رشد و ادامه حیات و انجام فعالیتهای خود نیاز به غذا دارند.

غذا ماده ای است که پس از مصرف انرژی  و مواد لازم بدن را تامین می کند و باعث رشد و ترمیم سلول ها می شود.

کارشناسان تغذیه معتقدند تغذیه سالم و کافی نه تنها با سلامتی و رشد جسمی انسان رابطه مستقیم دارد،بلکه فعالیت های ذهنی و فکری انسان نیز تا حدی به آن وابسته است.

آنان می گویند در صورتی که تغذیه مناسب باشد و تمام مواد لازم به بدن برسد هم انرژی مورد نیاز به حد کافی تامین خواهد شد و هم نیاز به رژیم غذایی خاص وجود نخواهد داشت.

از این رو نیازهای غذایی در دوران بلوغ به دلیل سوخت و ساز بالای بدن ، رشد سریع و فعالیت، زیاد می باشد. یک کارشناس ارشد تغذیه می گوید در برنامه غذایی نوجوانان باید سه گروه اصلی مواد غذایی شامل مواد قندی و نشاسته ای چربیها و پروتئین حتما مورد توجه قرار گیرد.

مینا امینی اضافه می کند مواد قندی ونشاسته ای در بدن وظیفه تولید انرژی و تنظیم قند خون را دارند و حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد انرژی مورد نیاز روزانه انسان از مواد قندی تامین می گردد که هر کدام ماده قندی مولد ۴ کالری حرارت است. این دسته از مواد یکی از مهمترین و ارزانترین منابع انرژی در رژیم غذایی انسان بشمار می روند و بخش عمده ای از غذای مردم را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اینکه چربیها نیز مانند مواد قندی و نشاسته ای در بدن تولید حرارت می کنند و انرژی زایی آن در جیره غذایی از اهمیت خاصی برخوردار است، اظهار می دارد میزان انرژی حاصل از چربیها معادل ۲ برابر قند و پروتئین بوده و برابر ۹ کالری برای هر گرم چربی است که شکل ذخیره ای انرژی در بدن می باشد.

امینی درباره پروتئین که ماده اصلی تشکیل دهنده ساختمان بدن می باشد می گوید پروتئین ها حدود ۲۰ درصد وزن بدن را تشکیل داده و برای ساخته شدن  و رشد  قسمت های مختلف بدن مانند مغز استخوان ها، ماهیچه ها، افزایش توده عضلانی، خون و سایر بافت ها و در تنظیم اعمال بدن رشد و ترمیم بافت ها ضروری می باشند.

در برنامه غذایی روزانه نوجوانان باید از هر چهار گروه اصلی مواد غذایی که گروه شیر و لبنیات، گروه گوشت و حبوبات و گروه نان و غلات و گروه میوه ها و سبزیجات است استفاده شود.

همچنین نوجوانان در سنین بلوغ به سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده در طول روز نیاز دارند که در این میان توجه به صبحانه ضروری است زیرا نوجوانانی که قبل از شروع کار روزانه صبحانه کافی صرف نمی کنند در ساعت های بعدی بی دقت و بی توجه هستند و کارایی لازم را در بقیه روز نخواهند داشت.

کارشناس ارشد تغذیه در این باره معتقد است به منظور حفظ قندخون و عملکرد مغز در حد مطلوب دانش آموزان سنین دبستان باید از میان وعده های بیشتری استفاده کنند.

گرسنگی موجب اختلال در درک مطالب می شود وهنگامی که سابقه سوء تغذیه با نخوردن صبحانه توام باشد اثرش بر فعالیتهای ذهنی بسیار عمیق تر از زمانی است که فرد یکی از عارضه ها را به تنهایی دارد.

ای کارشناس ارشد تغذیه مشکل اصلی دانش آموزان را نخوردن صبحانه می داند و می گوید صبحانه تاثیر بسیاری زیادی در قدرت یادگیری دانش آموزان دارد. دانش آموزان باید شام را در ساعات اولیه شب صرف و در ساعت معین خوابیده تا صبح فرصت کافی برای صرف صبحانه داشته باشند.

مهندس علوی کارشناس ارشد تغذیه نیز معتقد است صرف صبحانه ذهن کودکان را آماده فراگیری مطالب جدید می کند .صرف صبحانه موجب از بین رفتن گرسنگی ایجاد شده در طول شب و آماده ساختن قوای ذهن برای فراگیری مطالب جدید است. هیچ یک از وعده های غذایی نمی تواند به اندازه صبحانه دراین امر موثر ومفید واقع باشد.

بیشتر بخوانید
۷ گروه اصلی مواد غذایی (ویتامین ، مواد معدنی ، پروتئین و ...) را بشناسید!

با توجه به اینکه بخشی از انرژی دریافتی نوجوان از طریق میان وعده ها تامین می شود، انتخاب صحیح میان وعده از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید به نحوی باشد که علاوه بر توجه به علاقه و اشتهای نوجوان حاوی مواد مغذی نیاز رشد و سلامت او نیز باشد.

 

کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به ارزش غذایی میان وعده ها یادآور می شود برای انتخاب میان وعده مناسب باید دانش آموزان گروههای غذایی و جانشینهای آنها را شناخته و سپس از میان این گروهها میان وعده خود را برمی گزینند.

امینی می گوید دانش آموزان و خانواده های آنان باید بدانند که تنقلات کم ارزش نظیر چیپس و پفک نمی تواند نیازهای تغذیه ای آنان را تامین کند. وی میان وعده هایی نظیر میوه ، سبزی،شیر،بیسکوییت، انجیرخشک، بادام، گردو،نان و پنیر و خرمان را میان وعده های مناسب می داند و می افزاید میان وعده مناسب حاوی هر چهار گروه مواد غذایی هستند.

ایجاد عادات غذایی صحیح و مناسب در دوران جوانی باید به عنوان یکی از اهداف اساسی دانش آموزان تغذیه به نوجوانان مدنظر قرار گیرد، زیرا بین الگوی مصرف مواد غذایی در سنین کودکی و نوجوانی با بروز بیماریهای مختلف در میانسالی ارتباط وجود دارد.

مهندس محمدرضا علوی می گوید تغذیه نامتعادل و غیرکافی،وضع تغذیه نوجوانان را مختل می کند و به تدریج به بروز بیماری های تغذیه ای منتهی می شود. بیماری های تغذیه ای ممکن است در نتیجه کمبود کلی مصرف مواد  غذایی مانند سوءتغذیه پروتئین کالری یا کمبود یکی از مواد مغذی یا عناصر غذایی بروز کند. زیاده روی و یاخودداری در مصرف مواد غذایی نیز به تدریج به حالت های غیرطبیعی وبیماری های مختلف از قبیل چاقی و لاغری منتهی می گردد. تغذیه کودکان رابطه مستقیمی  با ضریب هوشی آنها دارد و کودکانی که دچار مشکلا تغذیه ای هستند، علاوه بر اینکه زیر استانداردهای جهانی رشد می کنند، از ضریب هوشی بالا و بازده مطلوب آموزشی و کاری در جامعه نیز برخوردار نخواهند بود.

وی ادامه می دهد تغذیه نامناسب و عدم پیروی از الگوی مصرف صحیح مواد غذایی موجب اختلالاتی در سیستم عصبی ، مغزی و عضلانی می شود که اختلال در سیستم مغزی باعث کاهش توانمندی فکری و کاهش مقاومت در برابر مشکلات و در قسمت عضلانی نیز سبب ضعف و کاهش توانمندی جسمی می گردد.

اصول تغذیه صحیح و مناسب یکی از ارکان اصلی و ضروری زندگی است و سوء تغذیه و تغذیه نامناسب موجب بروز ناهنجاریهای در انسان می شود که نتیجه آن در صورتی که به موقع مورد توجه قرار نگیرد موجب پایین آمدن قدرت تولید و بازدهی کار روزانه خواهد شد.

 

مصرف بهترین مواد غذایی و میان وعده در دوران بلوغ

اهمیت تغذیه در دوران بلوغ (نوجوانی)

 

تغذیه در دوران بلوغ

تغذیه در دوران بلوغ، نقش موثری در سلامت افراد بالغ دارد . پرخوری و چاقی در دوران نوجوانی و کودکی فرد را مستعد ابتلا به بیماری های مختلف می کند، همچنین ورزش و فعالیت های بدنی مناسب اهمیت زیادی در سلامت نوجوانان دارد.

در نوجوانان به علت روند سریع رشد مصرف هر ۳ گروه اصلی مواد غذایی شامل چربی ها،قندها و پروتئین ها ضروری است. خوردن مواد فانتزی نظیر شکلات،آبنبات،چیپس، پفک و نوشابه های گازدار باید محدود باشد.

مصرف سبزی ها و میوه های تازه ،شیر،تخم مرغ و گوشت، ویتامین های ضروری و آهن مورد نیاز برای رشد را تامین می کند. در این میان دختران نوجوان باید به میزان بیشتری آهن دریافت کنند.

خوردن همزمان بعضی مواد مانند مرکبات به علت داشتن ویتامین c به جذب بهتر آهن کمک می کند.

 

لاغری به قیمت از دست دادن سلامت

تغذیه دوران کودکی و نوجوانی به عنوان یکی از عوامل حیاتی در رشد و جلوگیری از بروز بیماری هایی مانند چاقی،کم خونی،بیماری های قلبی،فشارخون بالا،بیماری های دندان و استخوان و سرطان در بزرگسالی حایز اهمیت بوده و متخصصان تغذیه همواره در مورد لزوم رعایت یک رژیم غذایی خوب و متناسب هشدار می دهند.

افراد در سنین نوجوانی (۱۰ تا ۱۸ سال) نیازمنددریافت انرژی بیشتر هستند و این میزان در پسران بیشتر از دختران است.زیرا رشد ماهیچه ها در پسران بیشتر است. اما تراکم استخوان درمیان پسرها و دخترها تقریبا برابر و با سرعت زیادی انجام می شود.

بیشتر بخوانید
خواص و مزایای ماهی خوردن - مضرات ماهی خوردن

با وجود اینکه می دانیم نوجوانان چه باید بخورند، اما این کار نیازمند تمرین است. بابزرگ شدن کودکان و استقلال بیشتر آنان تاثیر والدین بر آنها کمتر شده و تاثیر دوستان، رسانه ها و قد بیشتر می شود.

بنابراین گاهی اوقات از آنچه والدین برای خوردن به آنها می دهند سرباز می زنند و تمایل به خوردن غذاهای حاضری و هله هوله پیدا می کنند.

مسائل محیطی نیز میتواند نگرش نوجوانان به خوردن را تغییر دهد. یکی از تحقیقاتی که به تازگی انجام شده نشان می دهد از هر ۱۰ نوجوان دختر در سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی یک نفر به هر دلیلی طعم گوشت را نمی پسندد و از خوردن آن سرباز می زند.

 

پافشاری برای لاغر بودن

مسائلی دیگری نیز بر غذا خوردن نوجوانان تاثیر می گذارد که یکی از مهمترین آنها فشار اجتماعی برای لاغر بودن است.

تصویری که نوجوان از اندام خود دارد و اهمیت وزن و ظاهر وی در این سنین به اوج می رسدو آمار نشان می دهد که ۱۶ درصد از دختران در سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی تمایل به کاهش وزن داشته که این مورد در پسران به ۳ درصد می رسد.

یکی از متخصصان روان شناسی عقیده دارد آنچه نوجوانان در جامعه و حتی برنامه های تلویزیونی می بینند، این است که لاغر بودن اهمیت ویژه ای دارد و حتی موجب محبوبیت می شود و در این میان از آنجا که دختران اهمیت بیشتری به قضاوت دیگران در مورد خود می دهند، بیشتر تمایل به کاهش وزن دارند و مشکل اینجاست که اگر این افراد به واقع اضافه وزن نداشته باشند ، به دلیل رژیم هایی که می گیرند ممکن است دچار بی اشتهایی عصبی و حتی برخی از بیماری ها شوند.

بد نیست درباره این گونه اختلالات کمی توضیح بدهیم:

افرادی که مبتلا به بی اشتهایی عصبی هستند خوردن و آشامیدن خود را محدود می کنند تا اندام خود را کنترل کنند. مغز هم به همراه بدن با گرسنگی کشیدن توانایی تفکر معقولانه در مورد غذاها را کاهش داده و به همین دلیل چنین افرادی تفکر صحیحی در مورد خود نداشته و خود را چاق می بینند.

در نتیجه علاوه بر کاهش وزن به عوارضی از جمله سرگیجه،ضعف، خشکی پوست ، سوء هاضمه  استخوان های ضعیف و قاعدگی های نامنظم نیز دچار میشوند. از دیگر مشکلات این تفکر تغییر در روحی است که وسواس در مصرف کالری ها و بهانه های گوناگون برای غذا نخوردن از آن جمله است.

عارضه شایع دیگر که در میان برخی جوانان وجود دارد، گرسنگی عصبی است، به این صورت که شخص تمایل زیادی به خوردن دارد، از طرفی هم نمی خواهد اضافه وزن داشته باشد. پس بیشتر می خورد و سپس سعی می کند از طریق استفراغ یا استفاده از داروهای ملین یا ورزش یا حتی همگی اینها مانع از اضافه وزن شود که یکی از مشکلات شایع در این افراد آسیب به گلو و فساد دندان ها به دلیل استفراغ های زیاد است.

در اکثر رژیم های غذایی توصیه می شود افراد غذاهایی مانند سیب زمینی، نان، غلات، گوشت و حتی در مواردی لبنیات را از برنامه غذایی خود حذف کنند. باید توجه داشت که حذف این گونه مواد که از ارکان هرم غذایی هستند، به دلیل کاهش قابل ملاحظه در میزان هیدرات کربن، فیبر،آهن وکلسیم و برخی دیگر از ویتامین ها و مواد معدنی که برای رشد و سلامت حیاتی هستند، تهدید جدی برای سلامت به شمار رفته و ممکن است سبب سوء هاضمه پوکی استخوان و دیگر مشکلات شود.

لازم به ذکر است شیوه صحیح زندگی وسلامت نیز فقط در نحوه غذا خوردن نیست، بلکه باید همراه با افزایش فعالیت های بدنی بوده و به طور منظم انجام گیرد. در این میان نیز نقش والدین ، معلمان،مدرسه دولت و رسانه ها قابل ملاحظه است.

همچنین با ایجاد برخی قوانین می توان کارخانه های تولید مواد غذایی را ملزم به ایجادکیفیت بهتر در جهت سلامت افراد بویژه نوجوانان کرد تا مواد مورد نیاز بدن از طریق مصرف محصولاتی مانند آبمیوه، شیر یا حتی غذاهای حاضری تامین شود.

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید