احتمال سرطان زایی نان و سیب زمینی سرخ کرده

احتمال سرطان زایی نان و سیب زمینی سرخ کرده
چکیده این مطلب : انتشار :آگوست 25, 2018بدون دیدگاه

 

احتمال سرطان زایی نان و سیب زمینی سرخ کرده مواد غذایی غنی از هیدرات کربن درصورت سرخ شدن می تواند خطرناک باشد. بر اساس یک مطالعه جدید، موادغذایی اساسی نظیر نان ، چیپس و سیب زمینی سرخ کرده ممکن است حاوی مقدار زیادی از ماده ای باشند که تصور می شود عامل بروز سرطان است. آزمایش ها نشان داده است این مواد حاوی ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

احتمال سرطان زایی نان و سیب زمینی سرخ کرده

مواد غذایی غنی از هیدرات کربن درصورت سرخ شدن می تواند خطرناک باشد.

بر اساس یک مطالعه جدید، موادغذایی اساسی نظیر نان ، چیپس و سیب زمینی سرخ کرده ممکن است حاوی مقدار زیادی از ماده ای باشند که تصور می شود عامل بروز سرطان است.

آزمایش ها نشان داده است این مواد حاوی مقدار زیادی آکریلامید (acrylamide) است که جزو مواد سرطان زا طبقه بندی می شود . محققان سوئدی پی برده اند که آکریلامید، زمانی تشکیل می شود که مواد غذایی سرشار از هیدرات کربن، نظیر برنج، سیب زمینی یا غلات، حرارت داده شود. هیدرات کربن  به ترکیبات طبیعی مانند شکر، نشاسته و سلولز گفته میشود که تنها از کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است.

بر اساس نتایج این مطالعه غذاهای غنی از هیدرات کربن که حرارت دیده باشند، می تواند سلامت میلیون ها نفر از ساکنان زمین را تهدید کند. مطالعه توسط دانشگاه استکهلم در همکاری با کارشناسان اداره مواد غذایی سوئد که یک آژانس دولتی متصدی ایمنی مواد غذایی است، انجام شده است. مطالعه نشان داد که مقدار آکریلامید موجود در یک بسته چیپس ممکن است ۵۰۰ بار بیش از میزان مجاز آن در آب شرب باشد. این میزان را سازمان بهداشت جهانی  تعیین کرده است.

به عنوان مثال میزان این ماده در سیب زمینی سرخ کرده ای که در ساندویچ فروشی های آمریکایی فعال در سوئد عرضه می شود ۱۰۰ بار بیش از یک میکروگرم درلیتر است که سازمان بهداشت جهانی مجاز شمرده است. هر میکروگرم، یک هزارم میلی گرم است.

آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا، آکریلامید را که یک ماده جامد کریستالی و بی رنگ است، یک سرطان زای احتمالی با خطر نسبی طبقه بندی می کند . آکریلامید باعث جهش ژنتیکی می شود و آزمایش های حیوانی نشان داده است که باعث ایجاد تومورهای خوش خیم و بدخیم در معده می شود. همچنین روشن شده است این ماده به سیستم عصبی مرکزی و سطحی بدن صدمه می زند. آقای لیف باسک گفت این اکتشاف آکریلامید در جریان اماده کردن غذا آن هم به مقدار زیاد تشکیل می شود، تازگی دارد. اکنون می توان علت بعضی از موارد سرطان را که ناشی از مواد غذایی است توضیح داد.

اداره مواد غذایی سوئد اعلام کرد که سیب زمینی و غلاتی که در روغن زیاد یا حتی کم سرخ شده یا در فر پخته شده باشد، می تواند حاوی مقدار زیادی آکریلامید باشد.

متخصصان موسسه خیریه تحقیقات سرطان بریتانیا معتقدند که این مطالعه دارای اهمیت زیادی است. پروفسور دیوید فیلپس کارشناس مواد  سرطان زا دراین موسسه گفت ما از قبل می دانستیم که مواد غذایی رایج در غرب به طیفی از سرطان ها که با سایر نواحی جهان متفاوت است منجر می شود وی افزود: احتمال دارد بسیاری از جنبه های رژیم غذایی ما و نه تنها یک عامل واحد مسئول این وضع باشد. او گفت ما مطمئن نیستیم این میزان آکریلامید چه تاثیری بر سلامت انسان دارد، اما به دلیل اینکه درمورد حیوانات سرطان زاست، بهتر است توصیه شود که تولید آن در جریان آماده کردن  غذا به حداقل برسد.

بیشتر بخوانید
مواد غذایی ضد سرطان

موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا توصیه می کند که مصرف کنندگان از یک رژیم غذایی چرب و دارای مقدار زیادی مواد سرخ کرده پرهیز کنند. این موسسه توصیه می کند مردم بیشتر میوه و سبزیجات تازه مصرف کنند و از خوردن غذاهایی که بیش از حد پخته یا سرخ شده است پرهیز کنند. پروفسور فلیپس گفت اکنون به عهده صنایع غذایی است که بر میزان تشکیل آکریلامید در محصولات غذایی نظارت کنند و به جستجوی راه هایی بپردازند که آن را به حداقل می رساند.

مارگارتا تورنکویست از استادان دانشگاه استکهلم گفت که مصرف یک ورقه چیپس می تواند میزان آکریلامید مصرفی را به حداکثر مجاز تعیین شده در آب، چنان که از سوی سازمان بهداشت جهانی تعیین شده است، برساند. سازمان بهداشت جهانی گفت که نتایج مطالعه نگران کننده است، اما به تحقیقات بیشتر نیاز دارد.

 

مصرف زیاد سیب زمینی احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد

محققان با بررسی ۸۵ هزار زن دریافتند کسانی که بیشترین میزان مصرف سیب زمینی را دارند با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دوم روبرو هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز هلث از نیویورک، محققان دانشگاه هاروارد دریافتند این ارتباط در زنان چاق که بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند قویتر است. نتایج این تحقیق در مجله American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است.

هرچند سیب زمینی گیاه مفیدی است، اما شاخص گلیسمی بالا دارد به همین خاطر باعث افزایش سریع و شدید قند خون می شود. با گذشت زمان این افزایش قند خون به سلولهای انسولین ساز لوزالمعده آسیب می رساند. وجود این سلول ها برای سوخت و ساز قند خون ضروری است.

بزرگسالانی که کم تحرک هستند یا اضافه وزن دارند به خاطر مشکل مقاومت انسولین آسیب پذیری بیشتری در برابر تاثیرات غذاهای حاوی شاخص گلیسمی بالا دارند. مقاومت انسولین یک پیش نشانگر دیابت است که طی آن سلول های بدن حساسیت خود را به انسولین از دست می دهند.

توماس هالتون و همکارانش دریافتند زنانی که بیشتراز همه سیب زمینی مصرف می کنند ۱۴ درصد بیشتر از کسانی که کمترین مصرف سیب زمینی را دارند در مدت  ۲۰ سال به دیابت مبتلا می شوند. این خطر در زنانی که سیب زمینی سرخ کرده بیشتر مصرف می کردند  ۲۱ درصد افزایش نشان می دهد.

مصرف سیب زمینی به جای غلات سبوس دار عوارض بیشتری در زنان ایجاد می کند. شاخص گلیسمی در غلات سبوس دار، سبزیجات پرالیاف ، میوه و بنشن ها کمتر از سیب زمینی و آرد سفید است به همین خاطر مصرف این مواد غذایی بجای سیب زمینی خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید