بیرون زدگی چشم

بیرون زدگی چشم
چکیده این مطلب : انتشار :ژوئن 1, 2018بدون دیدگاه

 

بیرون زدگی غیرطبیعی چشم (proptosis) پروپتوز، عبارت است از بیرون زدگی و تغییر مکان غیرطبیعی کره ی چشم به سمت جلو، در هنگام غیر قرینه بودن کره ی دو چشم، ابتدا باید پزشک مشخص کند که کدام یک از دو چشم غیرطبیعی هستند. آیا یک کره ی چشم در داخل کاسه ی چشم فرورفته است (انوفتالمی؛ enophthalmos) و یا چشم دیگر ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

بیرون زدگی غیرطبیعی چشم (proptosis)

پروپتوز، عبارت است از بیرون زدگی و تغییر مکان غیرطبیعی کره ی چشم به سمت جلو، در هنگام غیر قرینه بودن کره ی دو چشم، ابتدا باید پزشک مشخص کند که کدام یک از دو چشم غیرطبیعی هستند. آیا یک کره ی چشم در داخل کاسه ی چشم فرورفته است (انوفتالمی؛ enophthalmos) و یا چشم دیگر دچار بیرون زدگی (اگزوفتالمی یا پروپتوز (exophthalmos یا proptosis) شده است؟

انوفتالمی حقیقی به طور شایع به دنبال ضربه، آتروفی (تحلیل رفتن) چربی پشت چشم یا شکستگی کف کاسه ی چشم ایجاد می شود.

با وسیله ای به نام اگزوفتالمومتر هرتل (Hertel exophthalmometer*)rtel exophthalmometerبال ضربه، آتروفی (تحلیل رفتن)چربی پشت چشم یا شکستگی کف کاسه ی چشم ایجاد می شود.

با وسیله ای به نام ( اگزوفتا ) وضعیت سطح قدامی قرینه را نسبت به لبه ی جانبی کاسه ی چشم اندازه گیری می کنند و میزان پروپتوز به این طریق مشخص می شود.

شایع ترین علت بیرون زدگی چشم در بزرگسالان، بیماری گریوز (Graves disease) است که با پرکاری تیروئید گواتر (بزرگی غده ی تیروئید)، طپش قلب، تعریق شدید، علایم عصبی، اختلالات روانی مشخص می شود . در بیماری گریوز، غالباً پروپتوز، غیرقرینه و حتی یک طرفه است.

سایر علل بیرون زدگی چشم عبارتند از:

تومور کاذب کاسه ی چشم، سلولیت کاسه ی چشم، تومورهای کاسه ی چشم و فیستول سرخرگ کاروتید.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید