درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی، ورزش و کمربند طبی

درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی، ورزش و کمربند طبی
چکیده این مطلب : انتشار :نوامبر 25, 2019بدون دیدگاه

 

استخوان‌های تشکیل دهنده ستون فقرات و مهره‌های شما توسط دیسک‌های کوچک و اسفنجی محافظت می‌شوند. وقتی این دیسک‌ها سالم هستند، به عنوان کمک فنر برای ستون فقرات عمل می‌کنند و ستون فقرات را انعطاف پذیر نگه می‌دارند. اما هنگامی که دیسک آسیب ببیند، ممکن است برآمده یا شکسته شود. به این حالت دیسک فتق گفته می‌شود. همچنین ممکن است پارگی ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

استخوان‌های تشکیل دهنده ستون فقرات و مهره‌های شما توسط دیسک‌های کوچک و اسفنجی محافظت می‌شوند. وقتی این دیسک‌ها سالم هستند، به عنوان کمک فنر برای ستون فقرات عمل می‌کنند و ستون فقرات را انعطاف پذیر نگه می‌دارند. اما هنگامی که دیسک آسیب ببیند، ممکن است برآمده یا شکسته شود. به این حالت دیسک فتق گفته می‌شود. همچنین ممکن است پارگی دیسک نامیده شود.

علائم دیسک کمر

به نقل از دکتر سعادتی متخصص فیزیوتراپی کمر دیسک فتق همیشه باعث علائمی نمی‌شود. اما وقتی به ریشه‌های عصبی فشار می‌یابد، می‌تواند باعث ایجاد درد، بی حسی و ضعف در ناحیه بدن در جایی شود که عصب در آن حرکت می‌کند.

دیسک فتق در قسمت تحتانی کمر یکی از دلایل اصلی درد کمر و پا است. بعضی اوقات می‌تواند باعث درد و بی حسی در باسن و پایین پا شود. به این بیماری سیاتیک گفته می‌شود. برای بیشتر افراد، علائم با گذشت زمان، با یا بدون درمان بهتر می‌شوند.

چه نوع درمان غیر جراحی برای دیسک فتق استفاده می‌شود؟

به نقل از متخصصین کلینیک کمر درد ماهان روش‌های درمانی غیر از عمل جراحی اغلب می‌تواند به بهبود حال شما و فعال تر بودن و جلوگیری از جراحی کمک کند. بسیاری از افراد قادرند علائم خود را با مواردی تسکین دهند، مانند:

 • تغییر نحوه انجام فعالیت‌های خود. این به معنای امتحان کردن روش‌های دیگری برای انجام فعالیت‌های شما است که باعث درد نمی‌شوند یا علائم دیگر را وخیم تر نمی‌کنند. به عنوان مثال، اگر نشستن علائم را بدتر می‌کند، سعی کنید در حین انجام کارهای خود بایستید. یا می‌توانید بین نشستن و ایستادن جابجا شوید.
 • مصرف دارو برای مدیریت درد. استامینوفن (مانند تیلنول) و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (مانند ادویل یا مورتین و ناپروکسن ممکن است به تسکین درد شما کمک کنند. تمام دستورالعمل‌های موجود در برچسب را بخوانید و دنبال کنید.
 • ورزش. ورزش‌های هوازی می‌تواند به بهبود علائم شما کمک کند. هر 2 تا 3 ساعت یک بار داشتن پیاده روی کوتاه (10 تا 20 دقیقه) بر روی سطح صاف (سعی کنید از راه رفتن روی شیب‌ها، تپه‌ها، یا پله‌ها اجتناب کنید). تنها در مسافت‌هایی پیاده روی کنید که دچار درد و به خصوص درد پا نشوید.
 • فیزیوتراپی. این به شما کمک می‌کند تمرینات کششی و قدرتی را یاد بگیرید که باعث کاهش درد و علائم دیگر می‌شود. هدف از این درمان آسانتر کردن کارها و فعالیت‌های روزانه شماست.
 • تزریق استروئید. این موارد عکس‌هایی است که در صورت عدم استفاده از درمان‌های غیر جراحی برخی از افراد ممکن است توصیه شود. ممکن است عکس‌برداری با کاهش التهاب در ریشه عصب، درد پا را کاهش دهد. این عکس‌ها ممکن است برای برخی افراد مفید باشد اما برای همه مفید نیست و فقط برای مدت کوتاهی در رفع علائم کمک می‌کنند.

اگر هریک از این موارد کار نکرد، می‌توانید راه‌های دیگری را امتحان کنید یا برخی از آنها را باهم ترکیب کنید.

بیشتر بخوانید
انواع بیماری های دیستروفی ماهیچه ای یا MD

اگر حداقل 6 هفته بعد از درمان غیر جراحی بهتر شده باشید، این نشانه خوبی است که بدن شما بدون جراحی، بهبودی خود را باز می‌یابد. غالباً بدن موادی را از دیسک جذب می‌کند که به از بین رفتن درد کمک می‌کند. این فرآیند را بازجذب می‌گویند.

چرا پزشک ممکن است عمل جراحی فتق دیسک را توصیه کند؟

پزشک ممکن است در موارد زیر عمل جراحی را برای دیسک فتق شما توصیه کند:

 • علائم شما حداقل 6 هفته به طول انجامیده و انجام فعالیت‌های عادی خود را دشوار می‌کند و سایر روش‌های درمانی نیز به بهبودی شما کمکی نکرده‌اند.
 • شما باید به دلیل شغل خود سریع‌تر بهتر شوید یا در اسرع وقت به فعالیت‌های دیگر خود بازگردید.
 • ضعف پا دارید که بدتر می‌شود.

 

چه نوع عمل‌هایی برای دیسک فتق انجام می‌شود؟

هدف از این عمل‌ها، فشار آوردن به ریشه‌های عصبی است. این معمولاً با حذف دیسک انجام می‌شود. به این عمل دیسککتومی گفته می‌شود.

روش‌های مختلفی برای حذف دیسک وجود دارد. که شامل این موارد هستند:

 • دیسککتومی باز. این کار از طریق یک برش بزرگ در پشت شما انجام می‌شود.
 • میکرودیسکتومی. این کار از طریق برش کوچکتر انجام می‌شود. باعث آسیب کمتری به بافت اطراف می‌شود.
 • روش‌های حداقل تهاجمی. این کارها از طریق یک یا چند برش کوچک در پشت شما انجام می‌شود. پزشک شما می‌تواند ابزارهای ویژه‌ای را برای انجام برش‌ها مانند دستگاه‌های برش یا گرم کردن یا لیزر برای عمل شما استفاده کند. این ابزارها می‌توانند بخشی از دیسک را برش داده و یا از بین ببرند.

مطالعات تفاوت‌های چشمگیری در عملکرد هر یک از این روش‌ها نشان نداده‌اند. بنابراین شما و پزشکتان در تصمیم گیری در مورد اینکه کدام روش ممکن است برای شما مناسب باشد فکر می‌کنید. اینها شامل ساختار خاص بدن شما، علائم شما، دیسک فتق، آنچه شما ترجیح می‌دهید و تخصص و تجربه پزشک شما است.

در بعضی موارد، یک قطعه کوچک استخوان از مهره آسیب دیده ممکن است برداشته شود. این قطعه کوچک را لمینت می‌نامند. این قسمت نازک مهره‌هاست که قوس محافظی روی نخاع تشکیل می‌دهد. روشی به نام لامینوکتومی برخی از لایه‌ها را از بین می‌برد. لامینکتومی بیشتر یا همه لایه‌ها را از بین می‌برد. همچنین ممکن است بافت ضخیم شده‌ای که سبب تنگی کانال ستون فقرات شده است را از بین ببرد. هر یک از این روش‌ها ممکن است همزمان با یک دیسککتومی یا جداگانه انجام شوند.

پزشک شما ممکن است بعد از عمل برنامه توانبخشی را توصیه کند. این برنامه ممکن است شامل فیزیوتراپی و تمرینات خانگی باشد.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید