خونریزی در دوران مختلف بارداری – درمان خونریزی در دوران بارداری

خونریزی در دوران مختلف بارداری - درمان خونریزی در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار :نوامبر 11, 20183 دیدگاه

 

خونریزی در دوران مختلف بارداری - درمان خونریزی در دوران بارداری خونریزی در دوران بارداری، علامت های جدی ای هستند که از اختلالی در روند بارداری نشان دارد و کوچک ترین سهل انگاری می تواند به قیمت از بین رفتن جنین، ختم بارداری و حتی از دست رفتن جان مادر تمام شود. معمولا این خونریزی در دوران بارداری برای مدت کوتاهی مشاهده ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

خونریزی در دوران مختلف بارداری – درمان خونریزی در دوران بارداری

خونریزی در دوران بارداری، علامت های جدی ای هستند که از اختلالی در روند بارداری نشان دارد و کوچک ترین سهل انگاری می تواند به قیمت از بین رفتن جنین، ختم بارداری و حتی از دست رفتن جان مادر تمام شود.glow face mask

glow face mask

معمولا این خونریزی در دوران بارداری برای مدت کوتاهی مشاهده می شود البته در این مدت پزشک هم باید درجریان این مساله باشد چراکه برخی از سقط ها در همان اوایل بارداری اتفاق می افتد.

این موضوع همیشه برای مادران باردار نگران کننده است و خود را سریع به یک مرکز درمانی می رسانند، اما بعضی خونریزی ها آن قدر سریع و کشنده اند که مجالی به مادر نمی دهند و متاسفانه آنچه نباید، رخ می دهد.

در اکثر موارد خونریزی در دوران بارداری خطرناک است . اوایل بارداری یعنی روز لانه گزینی ممکن است هر خانمی چند لکه خون ببیند که علامت بدی نیست و نشانه آن است که سلول تخم تشکیل شده در حال جایگزینی در دیواره رحم، چند عروق خونی را تخریب کرده است. این خونریزی بدون درد در ناحیه شکم و زیرشکم یا کمر است و خیلی زود تمام می شود. اما همین خونریزی در دوران بارداری نیز باید از سوی پزشک تائید شود زیرا خونریزی باید علت یابی شود؛ مثلا بعضی سقط ها همان اوایل بارداری اتفاق می افتند. خونریزی در دوران بارداری می تواند نشانی از بروز سقط در مادر باشد. به طور کلی ما خونریزی های دوران بارداری را به سه بخش سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم تقسیم می کنیم.

 

خونریزی های سه ماهه اول چه منشایی دارند و چگونه تشخیص داده می شوند؟

در سه ماهه اول، سه مورد مد نظر ما قرار می گیرد، سقط های زودرس یا تهدید به سقط، حاملگی خارج رحم و خونریزی های ناشی از مول یا بچه خوره که بسیار هم خطرناک است. سقط ها اغلب در کمتر از هشت هفته بارداری رخ می دهند. شایع ترین آن تهدید به سقط است، بدان معنا که خانم باردار خونریزی دارد، ولی سقط قطعی نیست و جنین نیز در مکان مناسبی از حفره رحمی قرار گرفته است. تهدید به سقط در ۱۵ درصد از زنان باردار دیده می شود که بیش از ۹۰ درصد آنها جنین را سالم نگه می دارند و اتفاقی هم در آینده نمی افتد. خونریزی در تهدید به سقط چندان شدید نیست، درد هم اندک است و با درمان های هورمونی و استراحت بهبود می یابد. ولی اگر سقط بعد از ده هفته رخ دهد، خونریزی بیشتر است که این بیماران باید سریع به بیمارستان منتقل شوند زیرا احتمال آسیب به مادر بالاست.

 

خونریزی های سه ماهه دوم چگونه اند؟

یکی از خونریزی های مختص این دوره، سقط دیررس است. سقط دیررس، علائمی شدیدتر از سقط زودرس دارد و احتمال زنده ماندن جنین در این موارد بسیار کم است. درمان آن باز هم تجویز پروژسترون و استراحت مطلق است. مورد بعدی جفت سرراهی است که در آن جفت نزدیک دهانه رحم لانه گزینی می کند. این نوع از جفت خیلی زود با کوچک ترین فشار یا انقباض رحمی خونریزی می کند که به رنگ روشن و بدون درد است. جفت سرراهی از سه ماهه دوم به بعد تا پایان حاملگی ممکن است دچار خونریزی شود. همچنین معاینه این زنان هم باید با احتیاط بسیار صورت گیرد. سونوگرافی داخلی در این مواقع بهترین روش تشخیصی است، اما جفت سر راهی در بیشتر مواقع و با بزرگ شدن رحم و بالا رفتن سن حاملگی به طرف بالا حرکت می کند. سومین تشخیص دکولمان است که در سه ماهه سوم رخ می دهد.

بیشتر بخوانید
تغییرات بینایی در بارداری _ ضعف بینایی در بارداری

 

دکولمان چیست؟

دکولمان به کنده شدن زود هنگام جفت طلاق می شود. همان طور که می دانیم، جفت تغذیه و اکسیژن رسانی جنین را به عهده دارد و اگر قسمتی از جفت کنده شود، روند خونرسانی صدمه دیده و جنین در معرض خطر قرار می گیرد. وقتی جفت کنده می شود، پشت آن لخته تجمع می یابد. با پیشرفت و بزرگ شدن لخته، جفت به طور کامل کنده شده و جنین درون رحم می میرد، اما خطر مهم دیگر متوجه مادر است، زیرا پروسه ایجاد شده در بدن مادر منجر به این می شود که مواد انعقادی خون مادر برای قطع خونریزی مدام مصرف شوند و دیگر ماده انعقادی در بدن نمی ماند و اینجاست که مادر خونریزی می کند که نام آن انعقاد داخل عروقی منتشر است.

دکولمان می تواند به دلیل وارد شدن یک ضربه به شکم مادر، زمین خوردن یا زیادی مایع آمنیون و چند علت دیگر باشد. رنگ خون نیز اغلب تیره است و بیمار از درد شدید مانند برخورد ضربات کارد به شکم شکایت دارد. خونریزی های سه ماهه سوم نیز خطرات خود را دارند و نیاز به پیگیری دارند و خونریزی آخر که در انتهای بارداری و چند ساعت قبل از زایمان رخ می دهد، نشانه شروع قریب الوقوع زایمان است.

 

 

دلایل خونریزی در دوران بارداری

خونریزی حاصل از کاشته شدن تخمک:

زمانی که یه تخمک بارور شده به پوشش رحم وصل میشه، ممکنه که مقدار کمی خونریزی اتفاق بیفته. معمولا این اتفاق یه روز یا دو روز ادامه داره و در حدود زمان کاشته شدن تخمک اتفاق میفته یا در موعد رسیدن پریود شما اتفاق میفته. بعضی از زنان در این موقع به اشتباه فکر میکنن که پریود شدن و نمیدونن که به خاطر بارداریشون هست.

 

خونریزی یا پریود غیرمنتظره:

بعضی از زنان در دوره بارداری شاهد این اتفاق هستن که به طور معمول در موعد پریود (زمان هایی که به طور معمول پریود میشن) رخ میده. و معمولا همراه با احساس هایی هست که شما در هنگام پریود درک میکنین مثل کمر درد، گرفتگی، حس قوی در لگن. در طول بارداری هورمون ها مانع از پریود شدن میشن اما اگه سطح هورمون ها به اندازه کافی نباشه، منجر به خون ریزی یا پریود غیر منتظره میشه. این اتفاق میتونه به مدت سه ماه دووم بیاره، بعد از این زمان جفت وظیفه تولید هورمون رو از تخمدان ها می گیره. زنانی که دچار این اتفاق هستن با تحت نظر گرفتن روند بارداری خودشون میتونن بچه های سالمی به دنیا بیارن.

 

سقط جنین کردن یا در معرض آن بودن:

مطالعات نشون میده که حدود یه سوم از بارداری ها به سقط جنین ختم میشه. درصد خیلی زیادی به نظر میرسه اما نیازی به نگرانی نیست. این آمار به ۱۲ هفته اول بارداری اشاره میکنه و شامل بارداری در مراحل اولیه هم میشه که ممکنه فرد حتی متوجه باردار شدنش هم نشه. این نوع سقط اغلب به خاطر جنین آسیب دیده هست که بدن زن بارداری رو پس میزنه.

علاج رایج سقط جنین شامل خون ریزی (بسیار رایج)، گرفتگی، کمردرد و دردهای شکمی میشه. معمولا علائم بارداری مثل حالت تهوع و درد سینه ها از بین میره. اگه شما دچار خونریزی میشین و احساس می کنین که دیگه باردار نیستین، احتمال داره که نوزادتون رو سقط کرده باشین. اما احتمال داره اگه هنوز بارداری رو حس میکنین، سقط جنین صورت نگرفته باشه. البته ممکنه که سقط جنین بدون هیچ خونریزی صورت بگیره یعنی نوزاد درون شکم شما بمیره و شما متوجه نشین، در این صورت تمام علائم بارداری محو میشن و به وسیله معاینه میشه متوجه این قضیه شد.

 

خون ریزی بعد از رابطه جنسی

این مورد یکی از رایج ترین علل خونریزی در دوران بارداری است. این نوع خون ریزی کاملا بی خطره و به خاطر افزایش جریان خون و نرم شدن دهانه رحم صورت می گیره. اگرچه این نوع از خونریزی جدی نیست اما همیشه باید اون رو به اطلاع پزشکتون برسونین. نیازی نیست که در زمان بارداری دست از رابطه جنسی بکشین اما باید مطمئن بشین که در زمان رابطه صدمه ای به نوزاد وارد نشه.

بیشتر بخوانید
زمان مناسب اعلام خبر بارداری | ایده هایی برای اعلام این خبر

 

 

تشخیص خونریزی در دوران بارداری

معاینه

پیش از هر چیز باید مشخص شود که خونریزی در دوران بارداری تا چه اندازه مادر را ضعیف کرده است، برای این کار علائم حیاتی (نبض و فشار خون) اندازه گرفته می‌شود و حجم خون از دست رفته با توجه به رنگ پریدگی مادر و درد و حساسیت شکمی ارزیابی می‌شود. اگر خون زیادی از دست رفته باشد، سرم تزریق می‌شود و در صورت لزوم جراحی انجام می‌شود.
–  شکم معاینه می‌شود تا درد و حساسیت مشخص شود و اندازه رحم بررسی شود.
–  خونریزی بخش‌های دیگر مانند بینی یا مقعد نیز بررسی می‌شود.
–  ممکن است بتوان با توجه به نتایج معاینه لگن حاملگی خارج از رحم را از تهدید به سقط تشخیص داد.
–  شدت و نوع درد شکم و خونریزی واژینال برای متخصص زنان و زایمان مهم است.
در اواخر بارداری سونوگرافی شکم قبل از معاینه واژن انجام می‌شود تا مشکل جفت سرراهی مشخص شود. اگر جفت سرراهی در سونوگرافی دیده نشود، معاینه واژینال با استفاده از اسپکولوم استریل انجام می‌شود تا آسیب دیدن بخش پایینی ناحیه تناسلی بررسی شود. اگر مشکلی در معاینه واژینال مشاهده نشود، معاینه انگشتی برای بررسی اتساع دهانه رحم انجام می‌شود. برای بررسی انقباض‌ها و اندازه‌گیری ضربان قلب نوزاد نمایشگرهایی به شکم مادر متصل می‌شود.

آزمایش‌ها و تصویربرداری

  – تست‌های آزمایشگاهی:

آزمایش‌های مختلفی به طور منظم و دوره‌ای انجام می‌شود که از آن جمله می‌توان به آزمایش ادرار بارداری، آنالیز کامل ادرار، آزمایش تعیین گروه خونی و Rh و شمارش کامل سلول‌های خون (CBC) اشاره کرد. مقدار bhCG ، شاخص خونی هورمونی بارداری، نیز در سرم مادر اندازه‌گیری می‌شود.

–  سونوگرافی:

سونوگرافی غالباً برای اطمینان از سالم بودن جنین و رشد داخل رحمی آن انجام می‌شود. سونوگرافی نوعی روش تصویربرداری است که در آن از امواج صوتی و نه اشعه ایکس استفاده می‌شود. این آزمایش غالباً برای تعیین جنسیت و تخمین سن جنین و بارداری مفید است. البته ممکن است در ابتدای بارداری چیزی در سونوگرافی مشخص نشود.

خونریزی در دوران بارداری

درمان خونریزی در دوران بارداری

خونریزی اوایل بارداری

  –  حاملگی خارج از رحم:

چنانچه حاملگی نابجا در سونوگرافی تشخیص داده شود، دارو تجویز می‌شود یا جراحی انجام می‌شود. جراحی معمولاً به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، یعنی جراح وسایل جراحی را از راه برش‌های کوچک ایجاد شده روی شکم وارد لوله فالوپ می‌کند و جنین را خارج می‌کند. در این بین سعی می‌شود کمترین آسیب به لوله زده شود و تاجایی که می‌شود لوله حفظ شود.

–  تهدید به سقط:

متخصص زنان و زایمان توصیه‌های لازم برای شیوه انجام فعالیت و مراقبت را به مادر می‌دهد و زمان مراجعه بعدی را مشخص می‌کند. مراقبت خانگی تهدید به سقط عبارت است از استراحت مطلق تا زمان متوقف شدن درد یا لک بینی و خونریزی، رابطه جنسی نداشتن به مدت سه هفته و عدم استفاده از تامپون یا دوش واژینال.

–  سقط ناقص اجتناب ناپذیر:

مادر برای عمل خارج کردن بافت‌های باقیمانده جنین از رحم بستری می‌شود. این عمل دیلاتاسیون و کورتاژ (تخلیه رحم یا D&C ) نام دارد و به منظور پیشگیری از عوارض بیشتر مانند خونریزی شدید یا عفونت انجام می‌شود.

–  سقط فراموش شده:

مادر یا برای انجام کورتاژ در بیمارستان بستری می‌شود یا در خانه تحت نظر قرار می‌گیرد تا بافت حتی‌الامکان بدون جراحی دفع شود. متخصص زنان و زایمان تصمیم نهایی را پس از آگاهی دادن به بیمار درباره عوارض و مزایای هر دو روش اتخاذ می‌نماید. سن و اندازه جنین هنگام انتخاب درمان مناسب در نظر گرفته می‌شود.

–  سقط کامل:

مادر پس از دفع کامل بافت جنینی یا دیده نشدن بافت باقیمانده در تصاویر سونوگرافی مرخص می‌شود.

–  حاملگی مولار یا بارداری پوچ:

کورتاژ فوری ضروری است. برای بررسی ابتلا به کارسینوم مزمن (نوعی سرطان) مقدار هورمون B-hCG در خون اندازه‌گیری می‌شود.

 

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

3 نظر برای “خونریزی در دوران مختلف بارداری – درمان خونریزی در دوران بارداری”

 1. سلام و وقت بخیر
  ٣٠ ساله هستم و سال پیش یک مورد سقط داشتم
  الان مجدد باردار هستم و یک بار هفته هشتم لکه بینی داشتم که با سونوگرافی مشخص شد که مشکلی وجود ندارد و خونریزی به جنین مربوط نیست و الان در هفته دهم مجدد لکه بینی دارم
  آیا این روند مشکل ساز خواهد شد؟

  1. با سلام و احترام کاربر عزیز.
   لکه بینی ممکن است علل مختلفی داشته باشه و حتما دلیلی بر اینکه مشکلی وجود داشته باشه نیست. ولی به دلیل اینکه در دوران بارداری هستید حتما جهت معاینه به پزشک متخصص مراجعه نمایید .
   باتشکر

بهمون نظر بدید