دلایل انقباضات رحمی پس از رابطه جنسی – افزایش یا کاهش میل جنسی در طی بارداری

دلایل انقباضات رحمی پس از رابطه جنسی - افزایش یا کاهش میل جنسی در طی بارداری
چکیده این مطلب : انتشار :نوامبر 27, 2018بدون دیدگاه

 

انقباضات رحمی ممکن است در حین رابطه جنسی یا بعد از آن رخ دهند، حتی می توانند بعد از ارگاسم یا قبل از آن باشند. این نوع انقباضات رحمی مانند براکستون هیکس اغلب طبیعی و بی خطر هستند و به هیچ عنوان موجب باز شدن دهانه رحم نمی شوند. در حالت ارگاسم هورمون اکسی توسین در بدن آزاد می شود که ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

انقباضات رحمی ممکن است در حین رابطه جنسی یا بعد از آن رخ دهند، حتی می توانند بعد از ارگاسم یا قبل از آن باشند. این نوع انقباضات رحمی مانند براکستون هیکس اغلب طبیعی و بی خطر هستند و به هیچ عنوان موجب باز شدن دهانه رحم نمی شوند.

در حالت ارگاسم هورمون اکسی توسین در بدن آزاد می شود که موجب انقباضات رحمی عضلانی خواهد شد.

اسپرم حاوی پروستاگلاندین است که انقباضات رحمی ایجاد می کند.

نوک پستان ها در دوران بارداری حساس می شوند، اگر هنگام رابطه جنسی تحریک شوند، ممکن است موجب انقباضات رحمی شوند.

فعالیت فیزیکی و پوزیشن های مختلف در رابطه جنسی نیز می توانند باعث انقباضات رحمی شوند.

انقباضات رحمی پس از رابطه جنسی معمولا خفیف بوده  وظرف چند ساعت برطرف می شود پس از اتمام نزدیکی سعی کنید روی زمین دراز بکشید عضلات خود را شکل کنید یا یک لیوان آب بنوشید. این انقباضات رحمی عموما بی ضرر هستند و خطری برای زایمان زودرس ندارند.

 

تفاوت بین انقباضات زایمان زودرس و انقباضات پس از رابطه جنسی

شناخت تفاوت های بین انقباضات زایمان زودرس با انقباضات پس از رابطه جنسی اهمیت بسیاری دارد. زایمان زودرس به تولد زودهنگام جنین بیش از ۳ هفته زودتر از موعد مقرر اطلاق می شود.

 • گرفتگی شدید، درد یا فشار در لگن
 • افزایش ترشحات، دفع مایع و یا خونریزی از واژن
 • تهوع، استفراغ یا اسهال
 • کاهش حرکت جنین

چهار انقباض یا بیشتر در یک ساعت که با استراحت و یا تغییر وضعیت از بین نمی روند.

انقباض پس از رابطه جنسی معمولا خفیف بوده و ظرف چند ساعت برطرف می شود.

اگر انقباضات مربوط به علائم زایمان زودرس باشد، پزشک می تواند با کمک دارو آن را متوقف کرده و به تعویق بیندازد، حتی اگر فکر می کنید: علائم شما مربوط به زایمان زودرس نیست، در هر صورت بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 

تماس با پزشک

اگر درد لکه بینی یا خونریزی داردی، سریعا با پزشک تماس بگیرید. همچنین هر گونه ناراحتی و مشکل حین رابطه جنسی و بعد از آن را به پزشک گزارش کنید اگر کیسه آب پاره شده و یا مشکوک به زایمان زودرس هستید وفکر می کنید زمان کافی برای تماس تلفنی با پزشک ندارید به اورژانس بیمارستان مراجعه نمائید.

 

احتیاط بهتر از پشیمانی است.

توجه داشته باشید برخی از پوزیشن های قبل از بارداری، ممکن است در این دوران ناراحت کننده و دشوارباشند. حتی قرارگرفتن در بعضی پوزیشن ها در اواخر بارداری خطرناک هستند. بعد از ماه چهارم باید از خوابیدن به حال تطاق باز اکیدا خودداری کنید زیرا موجب فشار بر رگ های اصلی خونی خواهد شد. در سه ماهه اول و دوم هنگام برقراری رابطه جنسی بهتر است روی کف دست ها و زانو قرار بگیرید تا فشار کمتری به شکمتان وارد شود. با افزایش سن بارداری و در سه ماهه سوم، بهتر است شما همیشه روی همسرتان باشید و یا به پهلو دراز بکشید و همسرتان نیز پشت شما قرار بگیرد، می توانید برای اطلاع از سایر پوزیشن های راحت از پشک خود راهنمایی بگیرید.

بیشتر بخوانید
خونریزی در دوران مختلف بارداری - درمان خونریزی در دوران بارداری

انقباضات رحم در بارداری

توجه داشته باشید که بارداری هبمعنای قطع رابطه جنسی برای مدت ۹ ماه نیست. در واقع این دوران شروعی برای ارتباط با دنیای نوین و لذت های جدید است در مورد احساسات و حالات روحی خود با همسرتان صحبت و به واکنش های بدنتان توجه کنید، اگر با افزایش میل جنسی روبرو شده اید و یا کاهش میل جنسی به سراغ تان آمده، بهتر است همسرتان نیز از تمامی این احوال باخبر باشد. تنها توصیه ما به شما این است که تا می توانید از بودن کنار همسرتان لذت ببرید.

 

آیا مقاربت جنسی در طی بارداری بی خطر است؟

مقاربت جنسی یکی از مراحل معمول و طبیعی در طی بارداری است. اما بارداری طبیعی و نرمال چیست؟ بارداری نرمال بارداری است که کمترین خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را داشته باشد. و اگر می خواهید بدانید شما در این دسته بندی قرار دارید یا نه، باید نظر پزشک متخصص زنان یا ماما را در این باره جویا شوید.

تمایلات جنسی زنان باردار معمولا دستخوش نوساناتی است. برخی زنان از مقاربت جنسی در طی بارداری احساس ناخوشایندی دارند خصوصا زمانی که جنین بزرگ و بزرگتر می شود. شما و همسرتان بایستی مرز مشخصی از روابط جنسی در این دوران را برای خود تعریف کنید. با یکدیگر در مورد دیگر نیازهای جنسی مانند بوسه، نوازش و بغل کردن هم صحبت کنید. همچنین راهی را برای تغییر وضعیت روابط خود پیدا کنید که در آن وضعیت، احساس راحتی بیشتری می کنید. برخی زنان در طی بارداری تمایل جنسی خود را از دست می دهند این حالت گاهی به دلیل تغییر سایز بدن و چاق شدن تدریجی است و گاهی به علت حس مادر شدن، شور و هیجان بیش از حدی دارند و یا سابقه یا ترس از زایمان زودرس دارند.

 

چه زمانی مقاربت جنسی خطرناک است؟

دو نوع رفتار جنسی برای دوران بارداری خطرناک است. همسرتان نبایستی هوا را به داخل واژن بدمد. چرا که ممکن است حباب هوا باعث آمبولیسم هوا یعنی گرفتگی رگ های خونی توسط حباب هوا گردد که این مساله برای مادر و جنین خطرناک و کشنده است. همسرتان بیماری هایی که از راه مقاربت جنسی منتقل می شود، نداشته باشد، برخی از این بیماری ها مانند تبخال، زگیل تناسلی، کلامیدیا یا ایدز. اگر مادر به این بیماری ها مبتلا شود به احتمال زیاد به جنین او نیز منتقل خواهد شد.

گاهی پزشک توصیه می کند که از مقاربت جنسی در طی بارداری خودداری کنید. عوامل شایع خطر شامل موارد زیر است:

 • در صورتی که مادر سابقه یا در معرض خطر سقط جنین غیر عمدی باشد.
 • زنانی که سابقه زایمان زودرس دارند، زایمانی که قبل از هفته ۳۷ بارداری باشد یا در آن ها خطر انقباض رحمی زود هنگام وجود دارد.
 • زنانی که خون ریزی یا ترشحات واژنی بدون دلیل دارند یا افرادی که پزشک، دهانه رحم آن ها را دوخته است (سرکلاژ).
 • اگر مایع آمنیوتیک دور جنین، بر اثر پارگی یا سوراخ شدن به بیرون تراوش کند.
 • جفت سر راهی یعنی در مواردی که جفت که اندام تغذیه کننده جنین است، در پایین ترین قسمت خود نزدیک دهانه رحم قرار گیرد.
 • در مواردی که دهانه رحم ضعیف و گشاد است که منجر به زایمان زود هنگام می شود.
 • زنانی که دوقلو یا چندقلو باردار هستند.
بیشتر بخوانید
جنین در رحم مادر می تواند چهره ها را تشخیص دهد

 

آیا مقاربت جنسی به جنین آسیب می زند؟

خیر. جنین در داخل کیسه ای با مایع آمنیوتیک نگهداری می شود و ماهیچه های نیرومند رحم از او محافظت می کنند. همچنین یک لایه ضخیم از ماده لزج موکوس، دهانه رحم را از ورود عفونت حفظ می کند. آلت مرد در مقاربت جنسی به جنین و محیط اطراف آن نمی رسد.

 

آیا مقاربت جنسی سبب انقباض رحمی یا سقط جنین می شود؟

در بارداری های نرمال و کم خطر، پاسخ این سوال منفی است. انقباضی که در طی مقاربت جنسی و ارگاسم احساس می کنید با انقباض رحمی که سبب زایمان می شود کاملا متفاوت است. با این حال بایستی از پزشک خود بپرسید که آیا در گروه حاملگی های کم خطر هستید یا نه؟ پزشکان توصیه می کنند که همه زنان در هفته های آخر بارداری از مقاربت جنسی خودداری کنند، این تنها یک احتیاط است چون منی مرد به علت ساختار شیمیایی اش ممکن است باعث تحریک انقباض رحمی شود.

 

آیا افزایش یا کاهش میل جنسی در طی بارداری طبیعی است؟

بله هر دو احتمال افزایش یا کاهش میل جنسی وجود دارد و گاهی هر دو حالت برای برخی افراد پیش می آید. بسیاری از زنان خصوصا در سه ماهه اول بارداری علایمی مانند خستگی، حالت تهوع و سوزش سینه دارند همچنین دفعات ادرار کردن افزایش می یابد که همین مساله مقاربت جنسی را پر زحمت و ناخوشایند می کند. این علایم در سه ماهه دوم بارداری کاهش می یابد و در برخی زنان میل جنسی افزایش می یابد. همچنین چون زن در دوران بارداری از مسایل و ابزار جلوگیری از بارداری آسوده است پس نگرانی آن کمتر و میل بیشتری به مقاربت جنسی دارد. میل جنسی در سه ماهه سوم کاهش می یابد چون رحم در حال بزرگ شدن است و نزدیکی را مشکل تر می کند.

میل جنسی همسرتان نیز ممکن است در این دوران افزایش یا کاهش یابد. برخی مردان در این دوران نزدیکی و مقاربت را کنار می گذارند و از دیگر رفتارهای جنسی بهره می برند. میل جنسی برخی مردان به علت نگرانی از وضعیت جنین و حس پدرانه آن ها و یا نگرانی از سلامت مادر و بچه، کاهش می یابد.

 

با همسرتان در مورد احساس جنسی که نسبت به یکدیگر دارید صحبت کنید

به یاد داشته باشید که ارتباط همسرتان با شما می تواند کمک بزرگی در سالم گذراندن دوران بارداری کند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر بعد از مقاربت جنسی هر گونه علایمی مثل درد، خون ریزی یا ترشح یا انقباض رحمی را حس کردید به پزشک مراجعه کنید.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید