خانم ها در مورد دستگاه تناسلی داخلی زنان بیشتر بدانند !!

خانم ها در مورد دستگاه تناسلی داخلی زنان بیشتر بدانند !!
چکیده این مطلب : انتشار :ژانویه 16, 2019بدون دیدگاه

 

دستگاه تناسلی داخلی زنان در واقع مهم ترین نقش دستگاه تناسلی زنان را در بقای نسل بشریت ایفا می کند . همه اجزاء دستگاه تناسلی داخلی زنان که نقش تولید مثل را بر عهده دارد ، در ناحیه لگن واقع شده است و شامل واژن ، رحم، لوله های رحمی (لوله های فالوپ) و تخمدانها می شود.در این مقاله جهت ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

فهرست عناوین

دستگاه تناسلی داخلی زنان در واقع مهم ترین نقش دستگاه تناسلی زنان را در بقای نسل بشریت ایفا می کند . همه اجزاء دستگاه تناسلی داخلی زنان که نقش تولید مثل را بر عهده دارد ، در ناحیه لگن واقع شده است و شامل واژن ، رحم، لوله های رحمی (لوله های فالوپ) و تخمدانها می شود.در این مقاله جهت آشنایی با دستگاه تناسلی داخلی زنان جزئیات بیشتری ارائه می دهیم.

 

اجزاء دستگاه تناسلی داخلی زنان

مهبل یا واژن (Vagina):

رحم یا زهدان (Uterus):

تخمدان‌ها (Ovaries): 

 

میزراه در اندام تناسلی داخلی زنان چیست؟

 میزراه بین کلیتوریس و مهبل قرار دارد. برای پیدا کردن آن میتوانید از کلیتوریس شروع کنید و بطرف پائین حرکت نمایید. قبل از رسیدن به مهبل کوچکی را که میزراه نامیده میشود، لمس خواهید کرد. فاصله میزراه تا مهبل نزدیکتر از فاصله آن به کلیتوریس است. برای تهیه نمونه ادرار مهم است جای دقیق این سوراخ را بدانید.

 

انتهای مهبل به کجا ختم می گردد ؟

به دهانه رحم ختم می شود.  حدود ۲ سانتی متر از بخش پائینی رحم که در انتهای مهبل قرار دارد، دهانه رحم یا گردن رحم نامیده میشود. آنهایی که رحم خود را با عمل جراحی بطور کامل برداشته اند، طبعا این قسمت را در دستگاه تناسلی داخلی خود احساس نمی کنند. در چنین افرادی انتهای مهبل صرفا دوخته شده و مسدود است.

 

در دستگاه تناسلی زنان طول واژن تا رحم چقدر می باشد؟

به طور میانگین طول واژن تا رحم بین ۷ تا ۱۴ سانتی متر می باشد. برای درک بهتر می توان گفت طول واژن تا رحم به اندازه طول دست تان می باشد. اما قابل ذکر است که این طول می تواند هنگام برقراری روابط جنسی و یا به طور مشخص تری حین زایمان به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

 

در دستگاه تناسلی داخلی زنان ، دهانه رحم چگونه حس می شود؟

 رحم یک اندام گلابی شکل عضلانی توخالی است و در حدود ۵/۶ سانتی متر طول،۵/۳ سانتی متر عرض و ۵/۲ سانتی متر ضخامت دارد. رحم عضوی است آزاد و متحرک که به تشکیلات مجاور جدارهای لگن توسط رباط هائی متصل می باشد. در انتهای مهبل و در وسط دهانه رحم سوراخ خارجی رحم قرار دارد.

 

دستگاه تناسلی داخلی زنان

 

سوراخ خارجی رحم چیست؟

رحم دارای سه سوراخ است:

 دو سوراخ مربوط به لوله های رحمی با لوله های فالوپ در بالا و یک سوراخ به داخل مهبل در پائین. در اینجا مقصود سوراخ سومی است. هنگام زایمان وقتی پزشک به شما می گوید «کامل شد» مقصودش این است که این سوراخ و کانال مربوط به آن به حد اکثر اتساع خود رسیده و بچه آماده تولد است. در زنانی که باردار نیستند، کانال رحم مسیر عبور اسپرم و مسیر دفع خون قاعدگی از رحم به مهبل (واژن) است. در دستگاه تناسلی داخلی زنان بعد از سوراخ خارجی رحم، خود رحم قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید
عشق زنان با مردان چه تفاوتی دارد؟! عوامل موثر در عشق زنانه کدامند؟

 

آناتومی رحم و تخمدان  :

رحم یکی از اجزاء دستگاه تناسلی داخلی زنان

 بدون شک در آناتومی دستگاه تناسلی زنان ، رحم یکی از اندامهای بسیار مهم  است. امروزه پزشکان اندام هائی مانند کلیه، قلب و حتی شش را پیوند میزنند، ولی هنوز موفق به پیوند رحم نشده اند. ولی نباید ناامید بود زیرا با تلاش فعالیت هستند

فراوان در این زمینه نیز مشغول این اندام که پیش از حاملگی به اندازه یک گلابی کوچک است، هنگام بارداری به اندازه یک هندوانه بزرگ میرسد و بعد از زایمان نیز مجددا به حالت اول برمیگردد. ظرفیت رحم قبل از حاملگی ۵-۲ میلی لیتر و در هنگام زایمان ۷۰۰۰- ۵۰۰۰ میلی لیتر است. هنگام بارداری نه تنها ماهیچه های رحم متسع و ضخیم میگردد، بلکه رشته های ماهیچه ای، بافتهای پیوندی قابل ارتجاع و عروق خونی تازه یی نیز ساخته میشوند. حتی رباط هائی که رحم را به لگن متصل میکنند نیز هنگام بارداری متسع و ضخیم میشوند و سپس بحالت اول برمیگردند. در زنانی که باردار نیستند رباط های فوق وظائف دیگری هم دارند.

 

رباط هایی که رحم را به لگن متصل می کنند چه وظیفه ای در دستگاه تناسلی داخلی زنان بر عهده دارند؟

علاوه بر اینکه این رباط های قابل ارتجاع رحم را در حالت طبیعی خود نگه میدارند، به آن خاصیت تغییر پذیری نیز می دهند. برای مثال وضعیت رحم با حجم مثانه تغییر می کند. هنگامی که مثانه پر است، رحم بطرف عقب متمایل می شود .در اناتومی زنان با گذشت زمان وزایمان های پی در پی رباط های رحم خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهند و رحم نیز ممکن است خم شود. در شرایط طبیعی وقتی که رباطها و بافت ها در موقعیت خوبی هستند وضعیت رحم در داخل لگن تقریبا ثابت است.

 

وضعیت طبیعی رحم کدام است؟

در اناتومی زنان رحم بیشتر در حالت ایستاده بطرف جلو خم میشود و قسمت فوقانی آن بر روی سطح فوقانی مثانه قرار میگیرد ولی در بعضی دیگر وضعیت رحم درست برعکس این حالت است یعنی رحم بطرف عقب خم میشود و قسمت فوقانی آن بر روی رکتوم قرار میگیرد. معمولا ۲۰ درصد زنان حالت اخیر را دارند. به ندرت این وضعیت موجب درد کمر و با کاهش « درصد حاملگی» میشود.

 

در دستگاه تناسلی داخلی زنان فضای داخلی رحم چه اندازه است؟

قبل از حاملگی فضای داخلی رحم به زحمت به اندازه ناخن انگشت دست است. رحم در پائین با سوراخ دهانه رحم و در بالا توسط دوسوراخ به لوله های فالوب مربوط میشود .  هنگام قاعدگی پوشش فضای داخلی رحم همراه با خون آزاد میگردد. بعد از قاعدگی ظرف ۴-۳ هفته پوشش داخلی مجددأ تشکیل و دوره دوباره آغاز میشود. جریان قاعدگی شامل خون، سلولهای مرده و مخاط رحمی است که در اثر تجزیه بافت رحم حاصل میشوند. برخلاف آنچه بعضی فکر میکنند، هیچ خونی از لوله ها یا تخمدانها جاری نمی گردد.

 

با توجه به فضای کوچک داخل رحم چه چیزی رحم را به بزرگی یک گلابی می کند؟

دیواره ضخیم و ماهیچه ای رحم که حدود ۹۰ درصد این اندام را تشکیل میدهد. در قسمت بالای رحم و در دو طرف آن لوله های ظریف فالوپ قرار دارند .

 

در آناتومی دستگاه تناسلی زنان نقش لوله های فالوپ چیست؟

لوله های فالوپ محل ملاقات اسپرماتوزوئید وتخمک است یا بعبارت دیگر تخمک در یکی از این لوله ها بارور می شود .

 

لوله های فالوپ به چه اندازه هستند؟

قطر داخلی لوله ها از یک میلی متر هم کمتر است ولی بعلت وجود دیواره ماهیچه ای و قابل ارتجاع، هر یک از آنها بضخامت یک نی نوش است که برای آشامیدن بکار میرود. دیواره ضخیم و قابل انعطاف لوله های فالوپ برای حفاظت و انعطاف پذیریشان ضروری میباشد. طول هر لوله در حدود ۱۲-۱۰ سانتی متر است.

بیشتر بخوانید
چرخه قاعدگی چیست ؟ - دوران قاعدگی را بهتر سپری کنیم !

دستگاه تناسلی داخلی زنان

لوله های فالوپ چه نقش دیگری دارند؟

لوله های فالوپ علاوه بر اینکه محل بارور شدن تخمک می باشند، هدایت تخم بارور شده به رحم را نیز به عهده دارند. نخم بارور شده از لوله های فالوپ پس از سه روز حرکت به رحم برسد.

 

چرا لوله های فالوپ برای بقاء تخم بارور شده این همه حیاتی است؟

چنانچه در بالا ذکر گردید تخم بارور شده مسافت چند سانتی متری تا رحم را بمدت سه روز می پیماید و در طول این مدت نیز اختیاج به تغذیه دارد. این تغذیه توسط سلولهای اختصاصی که در جدار داخلی و در امتداد لوله ها واقع در دستگاه تناسلی داخلی زنان می باشند، صورت می گیرد. پس از اینکه تخم بارور شده به مقصد نهائی خود یعنی رحم می رسد، باید آنقدر رشد کرده باشد تا بتواند در داخل رحم لانه گزینی نماید.

 

چگونه تخم وارد لوله می شود؟

برای پاسخ به این سؤال لوله را از محل اتصالش به رحم تا انتهای آزاد آن دنبال کنید .  انتهای آزاد لوله به شکل شیپور است و قیف نامیده می شود . این قسمت قیفی شکل در دستگاه تناسلی داخلی زنان در اثر شکافهائی به استطاله های انگشت مانندی بنام شرابه تقسیم شده است. هر شرابه که کمتر از۵/۲ سانتی متر طول دارد در انتقال تخمک سالم از تخمدان به لوله نقش بسیار حیاتی به عهده دارد. توسط یک مکانیسم شناخته نشده ای شرابه از زمان تخمک گذاری با خبر می شود و در همان لحظه لحظه تخمک گذاری بر روی تخمدان قرار می گیرد و با کمک حرکات جاروئی خود موجب انتقال تخمک از تخمدان به لوله می گردد.

در چه قسمتی از لوله فالوپ تخمک بارور می شود؟

اگر شرایط مناسب باشد. تخمک پس از اینکه وارد لوله موجود در دستگاه تناسلی داخلی زنان شد، خود را در محاصره اسپرماتوزوئیدهای شناگر می یابد و در یک سوم طول لوله در نزدیکی شرابه بارور میشود.

 درمورد زنانی که لوله های خود را بسته اند چگونه تخمک بارور می شود؟!

برخی از زنان برای پیش گیر از حاملگی لوله های رحمی یا همان لوله های  فالوپ خود را می بندند. در نتیجه اسپرماتوزوئید نمیتواند بطرف بالا حرکت کند. در دستگاه تناسلی داخلی زنان در این موارد راه تخمک برای پائین آمدن بسته است. بهمین علت راهی برای ملاقات این دو در نتیجه حاملگی وجود ندارد. ولی دوره های قاعدگی و فعالیتهای هورمونی در این زنان مانند ایام قبل از بستن لوله ها وجود دارد . در زنانی که تنها یک لوله آنها با عمل جراحی برداشته شده، در صورتی که لوله باقیمانده سالم باشد باز هم حامله می شوند. اینکه اجازه دهید سراغ تخمدانها برویم.

 

 تخمدانها یکی دیگر از اجزاء دستگاه تناسلی داخلی زنان است،درباره آن چه می دانید؟

تخمدانها توده های کوچکی در دستگاه تناسلی داخلی زنان هستند که به رنگ خاکستری متمایل به سفیدند و هر کدام توسط یک رشته مخصوصی بطول ۵- ۵/۲ سانتی متر به رحم متصل هستند. رباطها و بافتهای دیگری نیز تخمدانها را در بر می گیرند و بعلت اینکه این رباطها همگی انعطاف پذیرند، وضعیت تخمدانها نیز تا حدودی قابل تغییر است. بنابراین، بعضی اوقات میتوانند وضعیت خود را عوض کرده و بجای اینکه در امتداد رحم باشند، در پشت آن قرار گیرند.

 

نقش تخمدانها در دستگاه تناسلی داخلی زنان چیست؟

تخمدانها مانند یک کارخانه تولیدی، مرتبا هورمونهای استروژن و پروژسترون را در جریان خون آزاد می کنند. استروژن هورمونی است که مسئول عمده رشد پستانها، رحم، مهبل، اندامهای تناسلی خارجی، لگن، موهای شرمگاه و زیر بغل است. برخی محققین معتقدند که استروژن از تصلب شرائین و نرمی استخوان پیش گیری نموده و یا لااقل این عوارض را به تاخیر می اندازد. در حمایت از این عقیده می بینیم بیماریهای عروقی و سکته های قلبی در زنان از مردان همسن خود کمتر است.

 

بیشتر بخوانید : تناسلی و جنسی 

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید