آزمایش پاپ اسمیر (تشخیص سرطان رحم) چگونه انجام می شود ؟

آزمایش پاپ اسمیر (تشخیص سرطان رحم) چگونه انجام می شود ؟
چکیده این مطلب : انتشار :ژانویه 17, 2019بدون دیدگاه

 

آزمایش پاپ اسمیر و در واقع همان آزمایش تشخیص سرطان ، آزمایشی با درجه اهمیت بالا و مختص خانم ها می باشد. زمان انجام تست پاپ اسمیر از زمان ازدواج تا ۶۵ سالگی می باشد. اغلب خانم ها علی رغم اهمیت زیاد آزمایش پاپ اسمیر اطلاعات چندانی از آن کسب نکرده و با تصوراتی مثل تست پاپ اسمیر درد دارد ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

فهرست عناوین

آزمایش پاپ اسمیر و در واقع همان آزمایش تشخیص سرطان ، آزمایشی با درجه اهمیت بالا و مختص خانم ها می باشد. زمان انجام تست پاپ اسمیر از زمان ازدواج تا ۶۵ سالگی می باشد. اغلب خانم ها علی رغم اهمیت زیاد آزمایش پاپ اسمیر اطلاعات چندانی از آن کسب نکرده و با تصوراتی مثل تست پاپ اسمیر درد دارد یا خونریزی بعد از پاپ اسمیر ، آن را به تعویق انداخته و در واقع با جان خود بازی می کنند.

 

چرا انجام آزمایش پاپ اسمیر مهم و ضروری است ؟

بهترین روشی که در حال حاضر برای تشخیص سرطان رحم وجود دارد، آزمایش پاپ اسمیر است. چون در اوائل ایجاد سرطان دهانه رحم، علائم و نشانه  مطلقی وجود ندارد، این روش مهم بخشی از چکاپ دستگاه تناسلی زنان را تشکیل می دهد. لازم به ذکر است که تست پاپ اسمیر دختر لازم نیست و زنان بین ۲۱ تا ۶۵ سال بایستی این تست ها را انجام دهند.

 

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر روشی است که در آن سلولهائی را که از دهانه رحم و پوشش داخلی رحم بطور طبیعی می ریزند، جمع آوری کرده و برای مطالعه میکروسکوپی بر روی لام پخش می نمایند. برای مثال وقتی قسمتی از پوست بدن زخم می شود، پس از آنکه خوب شد و زخم التیام حاصل نمود، پوست کهنه که متشکل از سلولها است می ریزد و زیر آن یک لایه سلول تازه بوجود می آید. همین حالت به اصطلاح پوست اندازی و ترمیم سلول، در مهبل، دهانه رحم و پوشش داخلی رحم نیز اتفاق می افتد.

 

آزمایش پاپ اسمیر چه چیزی را نشان می دهد؟

هر نوع تغییر غیر طبیعی ایجادشده در درون این سلول ها را می توان با این آزمایش در زیر میکروسکوپ مشاهده نمود. بر خلاف سلولهای طبیعی و سالم که از دیواره مهبل، دهانه رحم و لایه داخلی رحم میریزند، سلولهای سرطانی ظاهر کاملا متفاوتی دارند. هسته این سلولها اغلب بزرگتر بوده و در مجاورت رنگهای آزمایشگاهی رنگ بیشتری به خود می گیرند. همچنین با تست پاپ اسمیر سلولهای بافتهای متفاوت قابل تشخیص می باشند. به عبارت دیگر در زیر میکروسکوپ سلولهای سرطانی دهانه رحم با سلولهای سرطانی پوشش داخلی رحم تفاوت دارند. بنابراین، چنین اطلاعات ارزنده ای در تشخیص احتمالی سرطان در مراحل ابتدائی بسیار مفید می باشد. با فراهم شدن شرایط انجام تست پاپ اسمیر و می توان با آزمایش سلولهای مهبل ، میزان استروژن را نیز تعیین کرد.

آزمایش تشخیص سرطان را چرا به اسم آزمایش پاپ اسمیر می نامند؟

در حدود چهل سال قبل دکتر جرج پاپا نیکولائو نشان داد که سلولهای سرطانی دهانه رحم و پوشش داخلی رحم را میتوان در ترشحات مهبل مشاهده کرد. از آن زمان تاکنون پیشرفتهای فراوانی در این زمینه انجام گرفته است ولی به پاس خدمات ارزنده این محقق، آزمایش پاپا نیکولائو یا به اختصار تست پاپ اسمیر بجای تست سرطان ، استفاده می شود.

 آیا از آزمایش پاپ اسمیر در مردها نیز استفاده می کنند؟

بطور یقین بله. در واقع از آزمایش پاپ اسمیر برای شناسائی سلولهای غیرطبیعی در سایر نقاط بدن مانند ششها و معده نیز استفاده میشود، ولی تاکنون بیشترین ، استفاده کلینیکی آن برای تشخیص سرطان اندامهای لگنی زنان در مراحل ابتدائی بوده است.

 

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام میشود ؟

مطالعات ثابت کرده است که دقیق ترین روش برای تشخیص سرطان . اندامهای لگنی در مراحل ابتدائی این است که سلولهای نمونه را از سه ناحیه جمع آوری نمایند (۱) ترشحاتی که بطور طبیعی در قسمتهای بالای مهبل بافت میشود، (۲) از سطح دهانه رحم و (۳) از بخش داخلی سوراخ رحم. برای نمونه – برداری از سطح دهانه رحم، بیشتر پزشکان از یک مرهم کش چوبی استفاده میکنند. در مورد جمع آوری نمونه از ترشحات مهبل و بخش داخلی سوراخ رحم نیز روشهای مختلفی بکار میبرند. بعضی با یک سوآب و برخی دیگر ممکن است با یک مرهم کش این کار را انجام دهند. هر سه نمونه جمع آوری شده را بطور جداگانه بر روی سه لام میگذارند و بلافاصله یک فیکساتور بر روی آن میباشند تا ثابت شود و با اینکه برای این منظور آنرا درون یک محلول فیکساتور قرار داده و پس از ثابت شدن لام ها را در حرارت اطاق نگه میدارند تا خشک شوند.

بیشتر بخوانید
۱۵ مورد از عوامل موثر بر رابطه جنسی و زناشویی !!!

آزمایش پاپ اسمیر

 

آیا آزمایش پاپ اسمیر درد دارد ؟

خیر. نمونه برداری برای آزمایش پاپ اسمیر دردناک نیست. ممکن است کشیدن یک مرهم کش بر روی سطح دهانه رحم برای نمونه برداری به نظرتان ناخوش آیند باشد، اما در جواب به این سوال که آیا تست پاپ اسمیر دردناک است باید گفت که سطح دهانه رحم بطور قابل توجهی بی حس بوده و در بیشتر موارد حتی شاید حس نکنید که برای آزمایش از شما نمونه برداری کرده اند.

 

 پس از ترک مطب ، با نمونه های تهیه شده در آزمایش پاپ اسمیر چه خواهند کرد؟

برای نتیجه گیری نهائی و دستیابی به جواب تست پاپ اسمیر، نمونه های پاپ مراحل پیچده ای را طی می کنند. این مراحل باید با نهایت دقت انجام پذیرند تا نتیجه گیری نهائی معتبر و قابل اطمینان باشد. صحت نتیجه گیری نهایی نه تنها به نمونه برداری صحیح، بلکه به ثابت شدن، رنگ آمیزی و مطالعه دقیق نتیجه نیز بستگی دارد.

پزشک معمولا نمونه های پاپ اسمیر را به یک آزمایشگاه سیتولوژی می فرستد. بر خلاف آمایشگاههای دیگر که نمونه های خون و ادرار را آزمایش می کنند، درآزمایشگاه سیتولوژی منحصراً مواد سلولی را با کمک میکروسکوپ بررسی می نمایند. تمام لامها پس از رنگ آمیزی با رنگهای مخصوص، توسط متخصصین پزشکی با دقت فراوان مورد مطالعه قرار می گیرند. بسیاری از آزمایشگاههای سینولوژی برای بررسی مجدد نمونه ها، یک گروه دوم نیز در اختیار دارند. لامهای مشکوک را برای مطالعه نهائی پیش یک سیتوپاتولوژیست می فرستند.

سیتوپاتولور پست چه کسی است؟

سیتوپاتولوژیست کسی است که در مطالعه تغییرات غیر طبیعی سلول ها تخصص دارد. بنابراین، لامی که کاملا طبیعی بنظر نمیرسد، همیشه توسط یک سیتوپاتولوژیست بررسی می گردد. این مسئولیت بر عهده سیتوپاتولوژیست خواهد بود تا هر نمونه مشکوک را ارزیابی و طبقه بندی کرده و گزارش نهائی را برای پزشک معالج بفرستد. بعضی اوقات ممکن است بعلت اشکالات تکنیکی، لام برای آزمایش و ارزیابی خوب تهیه نشده باشد. در چنین شرایطی پزشک معالج یک نمونه برداری مجدد به عمل می آورد.

برای تشخیص سرطان دهانه رحم، نمونه پاپ اسمیر تا چه حد معتبر است؟

اگر سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه باشد، احتمال اینکه آنرا در نمونه پاپ اسمیر تشخیص دهند، ۱۰۰- ۹۵ درصد است.

در باره ۵- ۱ درصدی که در تست پاپ اسمیر تشخیص داده نمی شود چطور؟

تقریبا در تمام چنین مواردی، حالات غیر طبیعی سرانجام در جواب تست پاپ اسمیر در نمونه های بعدی معلوم می گردند. بسیار مهم و آرام بخش خواهد بود اگر این حقیقت را بدانید که حتی اگر فاصله بین دو نمونه برداری ۱۲ ماه باشد، باز هم سرطان در مرحله ابتدائی محسوب می شود و می توان آنرا معالجه کامل نمود.

وقتی سرطان رحم در مراحل ابتدائی است، چرا پزشک نمی تواند آنرا ببیند؟

برای اینکه در این مرحله چیزی دیده نمیشود. بعبارت دیگر، دهانه رحم مطالعه میکروسکپی جمع آوری می شوند، در زیر میکروسکپ آغاز تغییرات سرطانی را هشدار میدهند. اهمیت نمونه پاپ اسمیر نیز در همین است. هنگامیکه ظاهرا همه چیز طبیعی است، برای شروع معالجه بموقع شک و تردید ظاهر میشود.

در تشخیص سایر سرطانهای زنانه ، آزمایش پاپ اسمیر تا چه حد معتبر است؟

اگر چه آزمایش پاپ اسمیر در تشخیص سرطان درسایر اندامهای زنانه نیز مفید میباشد، ولی صحت آن در موارد دیگر بمراتب کمتر است. برای مثال، جهت تشخیص سرطان پوشش داخل رحم (سرطان آندومتر یوم)، احتمال صحت آن ۸۵- ۴۰ درصد است. بر خلاف سرطان دهانه رحم، سرطان آندومتر بوم دارای علائمی است که برای پزشک هشدار دهنده میباشد. در این مورد روشهای دیگری برای تشخیص لازم است . آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان لوله های فالوپ یا تخمدانها باستثنای موارد نادر، معتبر نخواهد بود.

آیا میتوان از آزمایش پاپ اسمیر برای مواردی غیر از تشخیص سرطان استفاده کرد؟

بله. چنانچه میدانید، در اثر نوسانات هورمونی، در سلولهای دیواره مهبل تغییرات دوره ای بوجود می آید. آزمایش بر روی نمونه هائی که از دیواره مهبل جمع آوری شده اند، بعضی اوقات در تعیین میزان ترشح هورمون استروژن نیز مفید است.

بخاطر این تغییرات دوره ای سلولی، مهم خواهد بود تا همراه با آزمایش پاپ اسمیر اطلاعاتی مانند سن، تاریخ آخرین قاعدگی و معالجه هورمونی از قبیل مصرف قرصهای ضد حاملگی نیز قید شوند. در مطالعه دقیق نمونه پاپ اسمیر تمام این فاکتورها را باید در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید
روش ها مختلف جلوگیری از بارداری

آزمایش پاپ اسمیر

 

 درصورتی که با عمل جراحی رحم را برداشته باشند، آیا باز هم آزمایش پاپ اسمیر به عنوان یک آزمایش عادی لازم است؟

این امر به چند عامل بستگی دارد. اگر برداشتن رحم بخاطر سرطان دهانه رحم با سرطان رحم صورت گرفته است، در اینصورت آزمایش مکرر پاپ اسمیر از قسمتهای بالائی مهبل ضروری است. در چنین شرایطی در اولین سال بعد از عمل، هر سه ماه یکبار آزمایش پاپ اسمیر را تکرار میکنند. این آزمایش همراه با معاینه دوره ای اندام های لگنی، احتمال بروز مجدد سرطان را هشدار داده و معالجه بموقع آنرا در صورت ضرورت امکان پذیر میسازد. در صورتی که علت برداشتن رحم بخاطر غده های خوش خیم (مانند غدد فیبروئیدی) باشد، آزمایش پاپ اسمیر ضرورتی ندارد مگر اینکه پزشک معالج آنرا برای ارزیابی میزان استروژن لازم بداند. اگر تنها مقداری از رحم را برداشته باشند (برداشتن قسمت بالائی رحم، نه دهانه رحم)، آزمایش پاپ اسمیر را سالیانه انجام میدهند.

 

 خانمهای دیگر هر چند وقت یکبار باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند؟

اکثر متخصصین زنان در شرایط معمولی، زمان انجام تست پاپ اسمیر را سالی یکبار پیشنهاد می کنند. به خانمی که سالهای یائسگی را می گذراند و تحت معالجات هورمونی می باشد و خانمی که در خانواده ای با سابقه سرطانی بدنیا آمده، توصیه میشود آزمایش پاپ اسمیر را دفعات بیشتری انجام دهند. در هر صورت، قانون ثابتی برای این منظور وجود ندارد. هر خانم باید بطور جداگانه و با توجه به شرایط فردی مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

آزمایش پاپ اسمیر را چگونه گروه بندی می کنند؟

قبل از پاسخ به این سئوال، مهم است بدانیم که آزمایش پاپ اسمیر به تنهائی وجود یا عدم وجود سرطان را ثابت نمیکند. برای اثبات سرطان، مطالعات دیگری نیز لازم است. نتیجه مثبت آزمایش پاپ اسمیر هشداری برای انجام آزمایشات بیشتر است. این آزمایش را عموما به پنج گروه تقسیم می نمایند :

گروه ۱ آزمایش پاپ اسمیر: اگر تست پاپ اسمیر منفی باشد ، بدان معنی است که هر سلول آزمایش شده دقیقا طبیعی و سالم می باشد.

گروه ۲ آزمایش پاپ اسمیر: نتیجه آزمایش این گروه نیز « منفی» گزارش می شود، ولی با این تفاوت که در بعضی از سلولها احتمالا در اثر عفونت مهبل یا دهانه رحم( بندرت در اثر سرطان) تغییرات جزئی دیده می شود. گروه ۲ آزمایش پاپ اسمیر غیر معمول نیست و اکثر در پی معالجه عفونت مهبل یا دهانه رحم به گروه ۱ تبدیل می گردد. بنابراین، گروه ۲ آزمایش هشدار خطرناکی محسوب نمیشود ولی سه ماه پس از معالجات موضعی، یک آزمایش مجدد برای اطمینان خاطر ضروری است.

گروه ۳ آزمایش پاپ اسمیر: وجود سرطان مورد سوال بوده و در گزارش سینولوژیست نتیجه «مشکوک» گزارش می شود.

گروه ۴ آزمایش پاپ اسمیر: نتیجه مثبت گزارش می شود امکان سرطان وجود دارد.

گروه ۵ آزمایش پاپ اسمیر: نتیجه آزمایش مثبت احتمال سرطان زیاد است. گروه ۴ و گروه ۵ که مثبت گزارش می شوند. احتیاج به مطالعات و آزمایشات بیشتری دارند.

چند درصد از خانم هائی که نتیجه آزمایش پاپ اسمیر آنها گروه ۳ است، سرطان اولیه دارند؟

در میان خانمهائی که آزمایش پاپ اسمیر آنها گروه ۳ گزارش میشود، افراد مبتلا به سرطان از ۲۰ درصد هم کمترند. ولی معمولا به کسانی که نتیجه آزمایش آنها منفی است، توصیه می شود، برای احتیاط بیشتر، آزمایش دیگری انجام دهند.

 

آیا ممکن است گزارش آزمایش پاپ اسمیر خانمی مثبت بوده ولی به سرطان مبتلا نباشد؟

امکان دارد. ولی در صورت مشاهده گزارش مثبت (گروه ۵ یا ۴)، پزشک معالج کسی است که بدون هیچ شک و تردیدی به عدم وجود سرطان پی میبرد. تمام آزمایشات تشخیصی باید کاملا طبیعی گزارش شوند و در نهایت بصورت گروه ۱ تبدیل گردند. هیچ پزشکی بدون آزمایشات دقیق بعدی، گزارش مثبت اولیه را نادیده نخواهد گرفت.

آیا یک خانم می تواند آزمایش پاپ اسمیر را شخصا انجام دهد؟

اساس آزمایش پاپ اسمیر برداشتن سلول از بخش انتهائی مهبل است. برای این منظور جعبه هانی تهیه شده است که اکثر دارای یک پیست حاوی محلول رقیق الکلی میباشند. در یک انتهای پیت یک پمپ مکنده لاستیکی تعبیه شده و انتهای دیگر آن آزاد است. انتهای آزاد پیت را وارد مهبل کرده، و پمپ لاستیکی را با دست فشار می دهند تا محلول الکل وارد مهبل شود. با برداشتن دست از روی پمپ لاستیکی، فشار داخل پیپت منفی شده و درون آن همزمان یک حالت مکندگی ایجاد می شود. بدین ترتیب، محلول الکلی همراه با سلولهای، نمونه به د اخل نسبت بر می گردد. پیپت را از مهبل بیرون می آورند و آنرا که حاوی نمونه میباشد، بیک آزمایشگاه سیتولوژی می برند .

اگر نمونه برداری توسط خود شخص انجام شود، نتیجه آزمایش تا چه حد معتبر است؟

چیزی بین ۹۰ – ۴۰ درصد . اما به دلیل که ممکن است مقدار سلولهای جمع آوری شده ، برای آزمایش کافی نباشد. بهتر است نمونه برداری مستقیم و با کمک یک مرهم کش صورت پذیرد.

 

بیشتر بخوانید :  تناسلی و جنسی

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید