معاینه واژینال چگونه انجام می شود؟ آیا همه زنان به معاینه واژن احتیاج دارند؟!

معاینه واژینال چگونه انجام می شود؟ آیا همه زنان به معاینه واژن احتیاج دارند؟!
چکیده این مطلب : انتشار :می 1, 2019بدون دیدگاه

 

  معاینه واژینال که به اسامی دیگری نظیر معاینه واژن و یا معاینه لگنی نیز شناخته می شود یکی از اساسی ترین و ضروری ترین آزمایشات داخلی زنان به شمار می رود. این آزمایش ممکن است به عنوان جزئی از چکاب کامل فرد که به طور مرتب صورت می گیرد، انجام شود یا اینکه به منظور بررسی علل درد و یا ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

فهرست عناوین

 

معاینه واژینال که به اسامی دیگری نظیر معاینه واژن و یا معاینه لگنی نیز شناخته می شود یکی از اساسی ترین و ضروری ترین آزمایشات داخلی زنان به شمار می رود. این آزمایش ممکن است به عنوان جزئی از چکاب کامل فرد که به طور مرتب صورت می گیرد، انجام شود یا اینکه به منظور بررسی علل درد و یا علائم غیر طبیعی واژن به کار رود. با ما همراه باشید چون قرار است در مورد معاینه واژینال گپ کاملی بزنیم.

 

معاینه واژینال ( معاینه واژن ) یک آزمایش متداول در بین خانم هاست.

همانطور که برای دندانپزشک بررسی دندانها و لثه ها یک معاینه معمولی به شمار می رود، برای متخصص زنان نیز معاینه واژینال یک امر عادی به نظر می رسد. ولی اکثر خانمها سعی می کنند و امیدوارند که هنگام مراجعه به متخصص زنان، پزشک معالج از معاینه واژن صرف نظر نماید و اگر هم با اصرار پزشک برای انجام این معاینه تن دردهند، مطمئنا با رضایت خاطر نخواهد بود.

آموزش جنسی
مشاهده آموزش های جنسی

مشاوره جنسی و زناشویی: 7609 466 0901

چه چیزی موجب می شود که زنان تمایلی به معاینه واژینال نداشته باشند؟

یکی از دلائل اساسی آن شرم و حیاست. معمولا زنان برای معاینه قسمتهای دیگر بدن ایراد نمی گیرند، ولی وقتی معاینه به اندامهای تناسلی می رسد، مسئله متفاوت است. مخصوصا اینکه معاینه واژینال بدون سانسور و زیر نور خیره کننده یک لامپ انجام می شود.

 

آیا عدم تمایل خانم ها برای انجام معاینه واژینال ، علل دیگر هم دارد؟

بله: بعضی از خانم ها اگر چه در باره سلامتی خود مطمئن هستند، با این وجود همیشه این نگرانی را دارند که ممکن است پزشک معالج در پی معاینه واژن ، یک نوع اختلال یا بیماری ناشناخته ای در آنها پیدا کند. در هر حال، پیش از هر معاینه، این یک احساس کاملا طبیعی است. از طرف دیگر برای آنهائی که این معاینه را انجام نداده اند، ترس و ندانستن همیشه وجود دارد. چنین افرادی نه درباره معاینه واژینال چیزی می دانند و نه اینکه می دانند چه چیزی را باید انتظار داشته باشند و سؤالاتی مانند چه می شود؟ آیا معاینه دردناک است؟ آیا بعد از معاینه خون ریزی خواهد بود؟ آیا…..؟ همواره آنها را نگران می کند.

 

اگر در باره معاینه واژینال بیشتر بدانیم، نسبت به آن علاقه مند می شویم؟

یقینا خیر. ولى لااقل کمک می کند افکارتان در طول معاینه آرام باشد و حتی ممکن است در پایان معاینه با خود بگوئید. راستی آنقدر هم که فکر می کردم بد نبود.

 

چه کسانی به معاینه واژن احتیاج دارند؟

جواب این است؛ همه خانم ها !!!

 با توجه به اندامهای پیچیده زنانه، برای حفظ سلامت کامل، انجام این معاینه ضرورت دارد.

اولین معاینه لگنی را در چه سنی باید انجام داد؟

معاینه داخلی بستگی به افراد مختلف و نوع مشکل آنها دارد، ولی معمولا تا سن هجده سالگی تمام خانم ها لااقل باید یک معاینه کلی را انجام داده باشند، زیرا به دنبال آن مطمئن خواهند شد که از سلامتی کامل برخوردار هستند. معمولا وقتی برای انجام معاینه کلی پیش متخصص زنان می روید به بسیاری از سؤالات شما ضمن معاینه پاسخ داده شده و می توانید به راحتی با پزشک معالج خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
زگیل تناسلی چیست ؟! متخصص تشخیص و درمان زگیل تناسلی زنان و مردان چه پزشکی است ؟!

 

تصاویر معاینه لگنی - معاینه واژینال بدون سانسور

 

آیا قبل از سن بلوغ هم می توان معاینه واژن را انجام داد؟

بله. برای مراجعه به متخصص زنان سن مطرح نیست. اگر چه بعضی از متخصصین ممکن است دختران نابالغ را با رغبت نپذیرند، ولی لااقل آنها را به یک پزشک اطفال که در بیماریهای کودکان تا سنین بلوغ تخصص دارد، معرفی می کنند. پس اگر فکر می کنند دخترتان واقعا مشکلی دارد، مردد نباشید و فکر نکنید که برای مراجعه به متخصص زنان خیلی جوان است.

 

 آیا برای معاینه لگنی آمادگی خاصی لازم است؟

الزاما خیر. ولی اگر بعضی نکات را رعایت کنید، هم به پزشک، و هم به خودتان کمک کرده اید.

 

چه وقتی برای مراجعه به پزشک جهت انجام معاینه واژینال مناسب است؟

 درصورتی که مشکل شما چندان فوریت نداشته باشد، سعی کنید بین دو نوبت قاعدگی خود و در واقع هنگام پاکی مراجعه نمائید. اگر چه انجام معاینه واژن هنگام قاعدگی به پزشک نیز امکان پذیر است، ولی بهتر خواهد بود برای نمونه برداری نمونه ها با خون قاعدگی آغشته نباشد. چنانچه مشکل شما خون ریزی پیوسته و با دیدن لک است، منتظر نمانید. فوری به پزشک مراجعه کنید.

 

 آیا می توان پیش از معاینه واژینال ، داخل مهبل را شستشو داد؟

سعی کنید ۲۶ ساعت پیش از معاینه واژن ، درون مهبل را به هیج ترتیبی شستشو ندهید. مخصوصا اگر ناراحتی شما ترشح با بوی نامطبوع می باشد، مهم خواهد بود که داخل مهبل را اصلا آب نزنید، زیرا با این کار میکروارگانیسم هائی را که عامل ترشح و ناراحتی شما هستند شسته و از تعداد آنها می کاهید و به همین علت تشخیص و شناسائی میکروارگانیسم برای پزشک مشکل می شود. در چنین شرایطی پیش از مراجعه به پزشک می توانید تنها دوش بگیرید و یا حمام کنید ولی داخل مهبل را شستشو ندهید.

 

آیا می توان قبل از معاینه لگنی نزدیکی کرد؟

بله. ولی مطمئن شوید که کرم و یا وازلین استفاده نمی کنید، زیرا ممکن است بر روی نمونه برداری های پزشک اثر بگذارند.

 

 دیگر چه نوع آمادگی هائی برای انجام معاینه واژینال باید داشت؟

به یاد داشته باشید یکی از سوالات پزشک در حین انجام معاینه لگنی یا معاینه واژینال این خواهد بود که آخرین قاعدگی شما چه زمانی بوده است. اگر قاعدگی نامنظم دارید، این نامنظمی را حتما به پزشک بگوئید. اگر لکه های غیر منتظره ای دیده اید، هرچند هم کم، آن را نیز به اطلاع پزشک برسانید. مخصوصا اگر ناراحتیهای دیگری دارید و برای آن داروهای مختلفی مصرف می کنید، خیلی مهم است که پزشک درباره آن اطلاع داشته باشد. حتی اگر در این مورد از شما سوالی نشد، خودتان برای اطلاع پزشک به او گوشزد کنید. اگر اسم داروی مصرفی را نمی دانید جعبه و یا نسخه آن را همراه داشته باشید. بهتر است بدانید قرصهای ضد بارداری هم دارو هستند. پس اگر پزشک سئوال کرد دارو مصرف می کنید یا نه، چنانچه از این قرصها استفاده می کنید، نگوئید «نه » . جای تعجب است که بعضی از خانم ها این قرص را جزء دارو به حساب نمی آورند.

 

معاینه واژینال - معاینه لگنی

 

معاینه واژن ( معاینه لگنی) چگونه انجام می شود؟

برای یک معاینه خوب و رضایت بخش، وضعیت مناسب و آرامش مهم است. اکثر تخته های معاینه واژینال برای جا دادن پاشنه های پا دارای رکابهای فلزی خاصی هستند. برای این منظور، بر روی تخت به پشت طوری بخوابید که رانهای شما در دو طرف تخت و پاشنه های پای شما نیز در دو رکاب در طرفین تخت قرار گیرند. آرامش شما در طول معاینه به پزشک و به خودتان کمک می کنند تا معاینه به راحتی و به سهولت انجام یابد. . زانوها را به راحتی باز کنید و در باره چیزهای مطبوع بیاندیشید، در این صورت قبل از اینکه متوجه شوید، معاینه داخلی لگن تمام می شود. قبل از معاینه اندامهای درونی پزشک اندامهای تناسلی خارجی را با چشم غیرمسلح بررسی می کند. تمام اندامها از جبل عانه تا مخرج دقیقا معاینه می شوند و یک ارزیابی کلی درباره اندام های تناسلی خارجی انجام می گیرد .

بیشتر بخوانید
ناتوانی جنسی در مردان - علت ها و راهکارها !

 

 

پزشک با بررسی این قسمت ها طی معاینه واژن به دنبال چه می گردد؟

اختلالات هورمونی.

آیا کلیتور بیش از حد طبیعی بزرگتر است؟ آیا لب های بزرگ چاق و فربه است یا در اثر کمبود استروژن لاغر و چروکیده است؟ موهای شرمگاه چطور؟ آیا فراوان و پر پشت هستند یا متفرق و پراکنده اند؟

 بعضی اوقات به وسیله معاینه واژینال کم خونی نیز قابل تشخیص است. در بعضی از کشورها برای علائم کم خونی از رنگ زبان استفاده می کنند، ولی اغلب اندامهای تناسلی خارجی برای این منظور قابل استفاده می باشند. آیا بافتهای اطراف دهانه مهبل به رنگ طبیعی یعنی صورتی می باشند و یا رنگ پریده هستند؟ علائم عفونتهای تازه و مزمن چطور؟ آیا لبها به رنگ سرخ، ملتهب و حساس هستند؟ آیا پوست در اثر خارش مدام و طولانی ضخیم و چرم مانند شده است؟ آیا در این قسمتها زگیل، فرورفتگی یا ورم های غیر طبیعی به چشم می خورد؟ آیا دهانه مهبل با طراوت و فربه است با شل و بزرگ می باشد؟

 و از این سؤالات جزئی می توان به اهمیت یک بررسی ساده با چشم غیر مسلح، پی برد.

 

طی معاینه لگنی چگونه داخل مهبل را معاینه می کنند؟

اولین باری که برای معاینه واژینال مراجعه می کنید، ممکن است از دیدن ابزارهای فلزی سردی که در اطاق معاینه است، تعجب کنید. این افزارهای فلزی را اسپکولوم مهبل گویند. نگران نباشید همه ابزارها برای معاینه شما مورد استفاده قرار نمی گیرند. پزشک پیش از انتخاب یکی از آنها، اندازه دهانه مهبل را تخمین می زند. چون اندازه های دهانه مهبل در خانم ها متفاوت است. بر حسب اندازه مهبل از اسپکولوم های مختلف استفاده می شود، پس از تخمین دهانه مهبل، یکی از این اسپکولوم ها درست اندازه شما خواهد بود. بعضی از پزشکان قبل از معاینه واژن ، این ابزار فلزی سرد را با آب گرم مرطوب می کنند تا معاینه راحت تر انجام پذیرد.

تصاویر معاینه لگنی - معاینه واژینال بدون سانسور

 

 اگر پزشک در ابتدای معاینه واژینال تشخیص دهد که مهبل به طور غیر عادی کوچک است ، نمونه برداری را چطور انجام می دهد؟

در صورتی که پزشک نتواند اسپکولومی پیدا کند که بدون ایجاد ناراحتی وارد مهبل شود (البته چنین موردی به ندرت اتفاق می افتد) اصلا از اسپکولوم استفاده نمی کند. اما اگر نمونه برداری برای کشت لازم باشد، معمولا با فرو بردن یک سوآپ نسبتا بلند به داخل مهبل، این کار را انجام می دهند.

تصاویر معاینه لگنی - فیلم معاینه لگن در بارداری

 

چرا اسپکولوم برای انجام معاینه و آزمایش لگن مورد احتیاج است؟

برای اینکه دیواره های مهبل به طور طبیعی به هم چسبیده اند. باز کردن ملایم کانال مهبل به پزشک این امکان را می دهد تا نه تنها دیواره های مهبل بلکه دهانه رحم را نیز معاینه کند .  بنابراین، پزشک می تواند وجود هرگونه ترشح. عفونت دهانه رحم یا هر خراشی را به سهولت ببیند.

اگر ترشح غیر معمولی وجود داشته باشد، پزشک مواد ترشح شده را به سادگی در زیر میکروسکوپ آزمایش می کند. اگر درباره امکان عفونت سوزاک نگران هستید، احتمالا یک نمونه برای تهیه کشت برداشته خواهد شد.

آموزش جنسی
مشاهده آموزش های جنسی

مشاوره جنسی و زناشویی: 7609 466 0901

مطالعه بیشتر: تناسلی و جنسی

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید