15 راهکار درمان خانگی جوش صورت! برای درمان جوش زیر پوستی چه کنیم؟!

0 148

 

درمان خانگی جوش صورت شامل ترفندها و پیشنهاداتی است که می تواند به افرادی که مدام درگیر رفع جوش های خود می باشند کمک کند تا در منزل به درمان جوش زیر پوستی و از بین بردن جوش برای همیشه بپردازند. با این کار دیگر لازم نیست به استفاده از کرم برای از بین بردن جای جوش رو بیاورید و پوست خود را در معرض درمانهای شیمیایی نظیر لایه برداری و لیزر قرار دهید. در این مقاله قصد داریم به ارائه راهکارهایی مفید در رابطه با درمان خانگی جوش صورت بپردازیم.

 

جوش چیست؟

جوش در واقع زائده ای زیر پوستی است که به دنبال التهاب غدد چربی که ناشی از میکروب های اطراف غدد می باشد ، ملتهب شده و پر از ترشحات عفونی سفید رنگ می شود. این جوش ها باعث ایجاد پوستی ناصاف و گاها نازیبا می گردند. از طرفی جوش های زیر پوستی گاهی دردناک هستند و آسایش را از افراد می گیرند به همین دلیل افراد به دنبال از بین بردن جای جوش برای همیشه و همینطور سریعترین روش برای از بین بردن جای جوش می باشند تا خیلی زود از شر آنها خلاصی یابند و زیبایی را به چهره خود بازگردانند.

 

1. درمان خانگی جوش صورت با یخ

استفاده از یخ بلافاصله پس از جوش زدن سبب پیشگیری و حتی گاهی از بین بردن جوش صورت در یک روز می شود. البته یخ بر جوش هایی که هنوز به مرحله عفونی شدن نرسیده اند تاثیر بیشتری دارد. کاهش التهاب و انقباض غدد چربی از نتایج استفاده از یخ می باشد که منجر به تخلیه جوش زیر پوستی و خارج شدن چربی های اضافه و میکروب های موجود در آن قسمت می شود، از این طریق به پیشروی و بزرگ شدن جوش خاتمه می دهد و سبب بهبود و درمان جوش صورت فوری می شود. نحوه درمان با یخ بدین صورت است که یخ را درون پارچه ای کوچک گذاشته و چند ثانیه بر روی جوش نگه می داریم بعد آن را برداشته و پس از چند دقیقه دوباره کار قبلی را تکرار می کنیم. اینکار را تا زمان دلخواه می توان ادامه داد.

 

2. درمان خانگی جوش صورت با استفاده از بخور

استفاده از بخور به دلیل اینکه منافذ پوست را باز می کند و سبب بیرون ریختن مواد میکروبی و زائد از آن می شود، برای درمان انواع جوش صورت روشی فوق العاده می باشد.با این وجود مراقب باشید برای تخلیه جوش زیر پوستی خود، زیاد به بخار آب نزدیک نشوید تا دچار سوختگی نگردید. به علاوه اجازه دهید بخور شما 30 دقیقه طول بکشد تا پوستتان به خوبی مرطوب شود.

 

3. تخلیه جوش زیر پوستی با استفاده از خمیردندان

خمیردندان درمانی خارق العاده برای درمان جوش زیر پوستی می باشد. در صورتی که پس از گذاشتن یخ بر روی جوش های تازه از خمیردندان استفاده نمایید قطعا به از بین بردن سریع جوش های زیر پوستی کمک خواهید کرد. لازم به ذکر است که از فقط از خمیردندان های غیر سفید کننده و سفید رنگ استفاده نمایید. به علاوه نباید از خمیر دندان های ژلی برای رفع جوش استفاده کرد. به منظور درمان جوش با استفاده از این روش، مقداری خمیر دندان را شب بر روی جوش ها بمالید و صبح صورت خود را با آب سرد شیتشو دهید، یا اینکه در صورت حساس بودن پوستتان تنها به مدت 30 دقیقه اجازه دهید خمیر دندان بر روی جوش ها بماند بعد آنها را از صورت خود بشوئید.

 

4. درمان جوش صورت با سیر

سیر سرشار از مواد ضد باکتریایی ، ضدقارچ و ضد ویروس می باشد و به تقویت سلول ها و قوای جسمانی می پردازد، به همین سبب از سیر به عنوان بهترین و سریعترین روش از بین بردن جای جوش شناخته می شود به علاوه اینکه از عود و التهاب مجدد جوش ها نیز به طرز عجیبی جلوگیری می کند. علاوه بر اینها سیر به بهبودی جوش های تحت درمان نیز سرعت ویژه ای می بخشد. شیوه استفاده از سیر برای رفع جوش بدین صورت است که ابتدا باید سیر را به دو نیم تقسیم کرد سپس آن را به مدت 5 دقیقه بر روی جوش ها مالید و بعد با آب ولرم پوست را شستشو داد. بهتر است برای نتیجه بهتر این کار را چند بار در روز انجام دهید.

بیشتر بخوانید
سیگار نکشید - تاثیر کشیدن سیگار بر پوست

 

5. درمان جوش صورت با طب سنتی از طریق روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از راهکارهای بی نظیر درمان خانگی جوش صورت می باشد به این دلیل که دارای خواص ضد باکتریایی می باشد و می تواند به سادگی میکروب ها و مشکلات پوست را از بین ببرد. روغن درخت چای همچنین خاصیت تسکین دارد به همین علت به خوبی امکان از بین بردن قرمزی جوش صورت و التهاب آن را دارد به علاوه به خوبی از پس بهبودی و رفع جوش های سرسفید بر میاید. روش کار بدین صورت است که پنبه ای آغشته به روغن درخت چای را بر روش جوش ها مالیده و پس از 20 دقیقه صورت را پوست را شستشو دهید. همینطور می توان از ماسک جوش صورت که ترکیبی از روغن درخت چای و ژل آلوئه ورا می باشد بر روی پوست زده و اجازه دهید 20 دقیقه باقی بماند و بعد بشوئید.این نکته قابل توجه است که افرادی که پوست حساسی دارند به هیچ وجه نباید از این روش استفاده کنند.

 

6. درمان جوش صورت با گلاب

یکی از راههای درمان خانگی جوش صورت استفاده از گلاب می باشد. بدین منظور باید روزانه صورت خود را با گلاب بشویید برای اینکه درمان جوش صورت با گلاب نتایج بهتری داشته باشد این کار را قبل از خواب انجام دهید تا گلاب بیشتر بر روی پوست باقی بماند و در نتیجه اثرگذاری اش بیشتر شود. البته توصیه ما به شما این است که درمان جوش صورت با گلاب را به طور متعادل انجام دهید تا دچار آثار ناشی از مضرات گلاب برای پوست صورت نشوید.

 

7. درمان جوش صورت فوری با آبلیمو

آبلیموی تازه در بین راهکارهای درمان خانگی جوش صورت یک شاهکار محسوب می شود. دلیل این اتفاق این است که آبلیمو منجر به کشته شدن ارگانیسم های میکروسکوپی که یکی از دلایل جوش صورت می باشند ، می شود . به علاوه آبلیمو باعث می شود که چربی هایی که تجمع یافته اند، قبل از تبدیل شدن به جوش بیرون زده و معدوم شوند. راهکارهای استفاده از آبلیمو به عنوان درمان خانگی جوش صورت عبارتند از:

  • پنبه ای آغشته به آبلیموی تازه را قبل از خواب بر روی جوش ها بمالید و اجازه دهید تا صبح باقی بماند بعد شستشو دهید.
  • آبلیمو و پودر دارچین را مخلوط کرده و از شب تا صبح بر روی جوش ها بگذارید. این روش در از بین بردن سریع جوش های زیر پوستی معجزه می کند.با این وجود به هیچ وجه این روش را به افرادی که دارای پوستی حساس هستند توصیه نمی کنیم.

 

8. درمان جوش های زیر پوستی دردناک با عسل

عسل به ماده ضدعفونی کننده معروف می باشد و به راحتی سبب حذف عوامل میکروبی که غدد چربی را احاطه کرده اند می شود و به سرعت سبب بهبود و درمان جوش های زیر پوستی دردناک می شود. نحوه استفاده از عسل به عنوان یکی از راههای درمان خانگی جوش صورت بدین شکل می باشد که پنبه ای را به عسل آغشته کنید و بر روی پوست بمالید اجازه دهید عسل به مدت 30 دقیقه بر روی پوست باقی بماند، سپس پوست را با آب گرم شستشو دهید. در کنار این راه درمانی جوش زیر پوستی می توان پودر دارچین نیز به عسل اضافه کرده و محلول به دست آمده را از شب تا صبح بر روی قسمت جوش زده پوست گذاشت تا نتایج به مراتب بهتری به بار آید.

 

درمان خانگی جوش صورت

 

 

9. درمان خانگی جوش صورت به کمک آسپرین

آسپرین دارای ماده ای می باشد که علاوه بر تسکین دادن به بدن قابلیت تسکین و کاهش التهاب جوش ها را داراست. به همین علت می توان از آسپرین به عنوان یک کرم برای از بین بردن جای جوش  و خود جوش سود برد بدین شکل که مقداری آسپرین را پودر کرده و سه برابر آسپرین آب اضافه کنید . خمیری به دست می آید که باید به مدت 30 دقیقه بر روی جوش ها زده و زمانی که به طور کامل خشک شد آن را از صورت پاک کرده و پوست خود را بشویید. استفاده روزانه یک بار از این خمیر برای درمان جوش کفایت می کند.

بیشتر بخوانید
میکرودرم چیست؟ - نکات مهم مراقبت بعد از میکرودرم آبریژن !

 

10. درمان انواع جوش صورت با استفاده از خیار

خیار به دلیل دارا بودن انواع ویتامین های E ، C و A و پتاسیم می تواند التهاب جوش های صورت را التیام بخشد و آنها را خنک کرده و تسکین دهد. نحوه استفاده از خیار برای رفع جوش بدین شکل است که بایتس خیار را خرد کرده ، آب روی آن ریخته و اجازه دهید 1 ساعت به همان حال باقی بماند تا مواد مفید آن با آب ترکیب شود.سپس آب را از صافی گذرانده میل کنید و یا با آن پوست خود را شستشو دهید. یا خیار رنده شده را به مدت 15 دقیقه بر روی پوست قرار داده سپس با آب ولرم شتستشو دهید.

 

11. رفع جوش صورت به کمک ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا علاوه بر کم کردن التهاب پوست ، سبب از بین بردن قرمزی جوش صورت نیز می گردد. پس از استفاده از ژل آلوئه ورا شما به پوستی صاف و درخشان دست می یابید. به منظور استفاده از این ژل به عنوان یک راه برای درمان خانگی جوش صورت باید ژل را به مدت 15 دقیقه بر روی پوست مخصوصا در نواحی جوش گذاشته و پس از آن صورت را به وسیله آب گرم تمیز کنید.

 

12. درمان خانگی جوش صورت با استفاده از ماست

ماست درمانی عالی برای جوش های پوستی به شمار می رود و به سادگی از التهاب جوش ها می کاهد. برای استفاده از آن باید ماست را با چند قطره آبلیموی تازه ترکیب کرده و محلول به دست آمده را بر روی جوش ها مالیده و پس از 15 دقیقه پاک کرده و پوست را بشویید. برای بهتر جواب گرفتن از این ماسک جوش صورت روزی 2 مرتبه استفاده نمایید.

 

13. رفع جوش به وسیله ماسک جوش صورت نعناع و آب

نعناع خاصیت ضد جوشی و خشک کردن جوش ها را در خود دارد. به همین دلیل به سادگی می تواند منافذ کثیف و آلوده صورت را تمیز نماید.پس هر وقت جوش به سراغتان آمد نعناع را فراموش نکنید. بدین منظور بایستی تعدادی برگ نعناع را کوبیده، آن را از صاقی رد کنید، سپس آب نعناع را بر روی جوش ها بزنید و زمانی که آب به طور کامل بر روی پوست خشک شد ، صورت خود را با آب سرد شستشو دهید. باید اضافه کرد که نعناع به پوست لطافت و نرمی نیز می بخشد و به سادگی می تواند چربی های پوست را در حد متعادل نگه دارد.

 

14. درمان خانگی جوش صورت با کپسول ویتامین E

قبل از هر چیز، کمی روغن ویتامین E را به پوست خود بمالید تا در صورت مشاهده حساسیت و واکنش های آلرژیک، از این راهکار استفاده ننمایید اما اگر حساست نداشتید ابتدا صورت خود را بخور داده تا منافذ پوستتان باز شود، پس از آن روغن ویتامین E را از درون کپسول خارج نموده و به صورت بزنید و به مدت 10 دقیقه پوست را ماساژ دهید. بعد اجازه دهید روغن 20 دقیقه بر روی پوست باقی بماند و در آخر آن را با صابونی ملایم از روی صورت پاک کنید. در صورتی که از این دشتور العمل هفته ای یکبار استفاده کنید به نتایج خوبی خواهید رسید. ویتامین  E‌به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی قوی می تواند یکی از موثرترین راه های درمان جوش باشد.

 

15. از بین بردن چاله های جای جوش با روغن زیتون

از آنجایی که روغن زیتون سرشار از آهن، ویتامین و آنتی اکسیدان می باشد ، پس از استعمال بر روی جوش ها به خوبی  به از بین بردن چاله های جوش و ترمیم آن می انجامد. بدین منظور لازم است پیش از خواب، مقداری روغن زیتون را بر روی جوش ها مالید و آن را چند دقیقه بر روی پوست ماساژ داد سپس حوله ای را درون آب گرم فرو برده و بعد آن را بر روی صورت می گذاریم تا بدین وسیله روغن زیتون در حین عمل کردن بر روی پوست با بخار ترکیب شده و نتیجه بهتری داشته باشد. حال چربی باقیمانده بر روی پوست را با ملایمت پاک کرده و 2 دقیقه بعد صورت خود را به آرامی بشویید.

 

بیشتر بخوانید : پوست و مو

 

چند امتیاز می دهید؟
[تعداد: 1 میانگین: 5]
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 11 =