چطور میخچه و پینه پا را درمان کنیم؟

چطور میخچه و پینه پا را درمان کنیم؟
چکیده این مطلب : انتشار :نوامبر 30, 2019بدون دیدگاه

 

  وقتی راه می‌روید یا زمانی که ایستاده‌اید، وزن بدن شما ابتدا بر روی پاشنه پا وارد شده و سپس به جلوی پا، جایی که پوست ضخیم‌تر است تا در برابر فشار مقاومت کند، منتقل می‌شود. وقتی که فشار وارده بر این قسمت زیاد شود، برخی از قسمت‌های پوست ضخیم شده و به صورت میخچه پا و کالوس (پینه) ظاهر می‌شوند. ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

 

وقتی راه می‌روید یا زمانی که ایستاده‌اید، وزن بدن شما ابتدا بر روی پاشنه پا وارد شده و سپس به جلوی پا، جایی که پوست ضخیم‌تر است تا در برابر فشار مقاومت کند، منتقل می‌شود. وقتی که فشار وارده بر این قسمت زیاد شود، برخی از قسمت‌های پوست ضخیم شده و به صورت میخچه پا و کالوس (پینه) ظاهر می‌شوند. این ضخیم شدن پوست در واقع نوعی پاسخ محافظتی در برابر واکنش بدن به اصطکاک سایش پوست در برابر استخوان، کفش یا زمین است.

 

کالوس

کالوس (یا سخت شدن و پینه کردن پوست) ناحیه گسترده‌ای از پوست ضخیم و سخت روی کف پا است. کالوس معمولاً علامت یک مشکل اساسی مانند ناهنجاری استخوانی، سبک خاصی از راه رفتن، یا کفش نامناسب است. برخی از افراد به دلیل نوع پوست خود به طور طبیعی مستعد به ایجاد کالوس هستند. افراد مسن بافت چربی کمتری در پوست خود دارند و این می‌تواند منجر به تشکیل کالوس در قسمت جلوی کف پا شود.

 

میخچه

میخچه در اثر فشار یا اصطکاک بر قسمت‌های استخوانی مانند مفصل ایجاد می‌شود. میخچه‌ها دارای یک هسته مرکزی هستند که در صورت فشار بر روی عصب ممکن است باعث درد شوند. پنج نوع میخچ مختلف وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها میخچه “سخت” و “نرم” است:

  • میخچه سخت – این میخچه‌ها رایج‌ترین نوع میخچه هستند و به صورت یک ناحیه کوچک از پوست سخت متمرکز به اندازه یک نخود کوچک و معمولاً در ناحیه وسیع‌تری از پوست ضخیم یا کالوس ظاهر می‌شود. این ممکن است نشانه ای از عملکرد پا و انگشتان پا باشد.
  • میخچه نرم – این میخچه‌ها مشابه با میخچه سخت رشد می‌کنند اما از نظر بافت سفید و لاستیکی هستند و بین انگشتان پا که پوست به دلیل عرق کردن یا به طور کامل خشک نشدن، مرطوب است ظاهر می‌شوند.
  • دانه میخچه – دانه‌های میخچه در واقع میخچه‌های ریزی هستند که به صورت مجزا یا دسته‌ای در کف پا ظاهر شده و معمولاً بدون درد هستند.
  • میخچه‌های عروقی / عصبی – این نوع میخچه‌ها هم فیبرهای عصبی دارند و هم رگ‌های خونی در آن‌ها وجود دارد. آن‌ها می‌توانند بسیار دردناک باشند و در صورت ایجاد برش ممکن است خونریزی کنند.
  • میخچه فیبروزی – این میخچه‌ها زمانی بوجود می‌آیند که میخچه برای مدت طولانی وجود داشته باشد و نسبت به سایر انواع میخچه محکم‌تر به بافت‌های عمیق‌تر چسبیده باشد. این میخچه‌ها همچنین ممکن است دردناک نیز باشند. (برگرفته از سایت کلینیک امید)

روش‌های درمانی میخچه چیست؟

پزشکان توصیه می‌کنند که میخچه خود را قطع نکنید، به خصوص اگر مسن هستید یا به دیابت مبتلا هستید. پزشک متخصص پا قادر خواهد بود که بخش عمده‌ای از توده میخچه را کاهش داده و از مواد قابض (جمع‌کننده) برای کاهش احتباس عرق بین انگشتان پا در میخچه نرم استفاده کند.

همیشه قبل از استفاده از محصولات تجاری موجود با یک پزشک متخصص پا مشورت کنید. به ویژه، در استفاده از چسب میخچه بسیار مراقب باشید، زیرا این چسب‌ها حاوی اسیدهایی هستند که می‌توانند پوست سالم اطراف میخچه را سوزانده که ممکن است منجر به مشکلات جدی مانند عفونت شود. داروهای خانگی، مانند پشم گوسفند اطراف انگشتان پا، به طور بالقوه خطرناک هستند. مبتلایان به دیابت، افرادی که گردش خون ضعیف دارند یا کسانی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است به هیچ عنوان نباید خود درمانی کنند، بلکه در عوض باید به دنبال مشاوره با پزشک متخصص پا باشند.

بیشتر بخوانید
کلوئید (keloid) - اسکار کلوئید

پزشک متخصص پا قادر خواهد بود تا میخچه‌ها را بدون درد از بین ببرد، پدها یا کفی‌هایی را برای تسکین فشار استفاده کند یا لوازم اصلاحی را برای تسکین طولانی مدت برای شما تجویز کند. در مورد کالوس، پزشک متخصص پا می‌تواند پوست سخت را برداشته، درد شما را تسکین دهد و با استفاده از بالشتک‌های نرم، بند و یا لوازم اصلاحی که به راحتی در کفش شما قرار می‌گیرند، به توزیع مجدد فشار کمک کند. سپس پوست به حالت عادی خود برمی‌گردد.

افراد مسن می‌توانند از بالشتک‌هایی برای قسمت جلوی پای خود استفاده کنند تا هرگونه از بین رفتن بالشتک طبیعی را جبران کنند. کرم‌های نرم کننده نیز باعث ایجاد تاخیر در ساخت کالوس می‌شوند و به بهبود خاصیت ارتجاعی طبیعی پوست کمک می‌کنند. پزشک متخصص پا می‌تواند در مورد بهترین داروهای پوستی متناسب با نیاز شما مشاوره دهد.

 

چگونه می‌توان از بروز آن‌ها جلوگیری کرد؟

اگر شما مبتلا به میخچه یا کالوس هستید، گاهی اوقات می‌توانید به راحتی با استفاده از سنگ پا یا سوهان پا هنگام استحمام، آن‌ها را معالجه کنید. همچنین می‌توانید از کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست سخت پای شما کمی نرم شود و یا با استفاده از نوعی فوم طبی فشار بین انگشتان را تسکین دهید. در صورت ابتلا به دیابت، گردش خون یا سیستم ایمنی ضعیف، به هیچ وجه خوددرمانی نکنید، درعوض از یک پزشک جراح کمک بگیرید.

همچنین ممکن است نیاز باشد کفش‌های مناسب‌تر با عرض بیشتر بپوشید تا فشار بر روی ناحیه آسیب‌دیده کاهش یابد.

 

چه موقع باید یک پزشک متخصص پا مراجعه کنیم؟

پزشکان توصیه می‌کنند اگر میخچه یا کالوس شما طی سه هفته به طور طبیعی و خود به خود یا از طریق مراقبت‌های عادی برطرف نشد، باید به پزشک متخصص پا مراجعه کنید.

 

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید