طاسی ، کم مویی

طاسی ، کم مویی
چکیده این مطلب : انتشار :می 19, 2018بدون دیدگاه

 

طاسی (آلوپسی) مادرزادی در ۲ ماه اول زندگی ، در اکثر نوزادان مناطقی از کم مویی و طاسی (alopecia) در ناحیه پشت سر دیده می شود. وجود این وضعیت تا یک سالگی طبیعی است. به ندرت ممکن است طاسی کامل مادرزادی و دائمی در بعضی از نوزادان وجود داشته باشد. در این اختلال یا نوزاد بدون مو به دنیا می آید یا ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

طاسی (آلوپسی) مادرزادی

در ۲ ماه اول زندگی ، در اکثر نوزادان مناطقی از کم مویی و طاسی (alopecia) در ناحیه پشت سر دیده می شود. وجود این وضعیت تا یک سالگی طبیعی است.

به ندرت ممکن است طاسی کامل مادرزادی و دائمی در بعضی از نوزادان وجود داشته باشد. در این اختلال یا نوزاد بدون مو به دنیا می آید یا در ۶ ماه اول زندگی تمام موهایش می ریزند و موهای جدید جای آنها را نمی گیرند. ممکن است رشد مو تا ۵ سالگی طبیعی باشد و بعد از آن طاسی کامل ایجاد شود.

 

کم مویی (هایپوتریکوز؛hypotrichosis) مادرزادی:

عبارت است از فقدان نسبی موی سر. این اختلال ممکن است ساقه های مو از نظر ساختار،طبیعی و یا غیرطبیعی باشند.

 

طاسی (آلوپسی) مثلثی شکل (tringulara):

نوعی طاسی منطقه ای مثلثی شکل و بدون بافت جوشگاهی (اسکار) است که معمولاً به صورت یک طرفه و بر روی ناحیه پیشانی گیجگاهی دیده می شود. این نوع طاسی،دائمی غیرپیشرونده است.

والدین،معمولاً در سن ۳ تا ۶ سالگی فرزند خود متوجه این نوع طاسی می شوند. این طاسی نسبتاً شایع است و به درمان نیاز ندارد.

 

 

طاسی منطقه ای (alopecia areata):

اختلالی با علت ناشناخته است که در آن لکه های جداگانه ای از طاسی بر روی پوست سر افراد سالم، اعم از بزرگسالان یا کودک ایجاد می شود. چنان چه تعداد این لکه ها، محدود (از ۱ تا ۳) باشد پیش آگهی خوبی دارد و معمولاً ظرف یک سال، موهای این مناطق دوباره رشد می کنند.

این بیماری کاملاً شایع است و ۱% افراد تا ۵۵ سالگی مبتلا به آن می شوند خارش،تحریک یا راش وجود ندارد.

در بچه ها، شایع ترین زمان ایجاد بیماری،۴ تا ۵ سالگی است. در ۳۵% افرادی که قبل از ۲۰ سالگی دچار این بیماری می شوند سابقه فامیلی بیماری مزبور وجود دارد. میزان بروز آتوپی (آلرژی) در بیمار و اعضای فامیل او افزایش نشان می دهد و همچنین احتمال وجود بعضی از بیماری های خود ایمنی (مثل التهاب تیرویید،ویتیلیگو،دیابت شیرین بیماری آدیسونو کم خونی وخیم) در این افراد بیشتر است.

موهای ناحیه مبتلا با کشیدم ملایم،به آسانی کنده می شوند.

ممکن است درحاشیه های ضایعات فعال،موهایی که رشد می کنند به شکل علامت تعجب(!) دیده شوند که به خوبی به تشخیص بیماری کمک می نمایند.

ممکن است ابروها و مژه ها دچار این نوع طاسی و موهای آنها به طور نسبی یا کامل دچار ریزش شوند.

همچنین ممکن است در مناطقی از تنه،اندام ها و قسمت مرکزی قفسه سینه،یا ریش این نوع طاسی ایجاد شود. ممکن است طاسی منطقه ای به سرعت به طاسی کامل (alopecia totalis) تبدیل شود.

اغلب رشد دوباره مو در آلویسی منطقه ای در افراد جوان و مسن به شکل کم رنگ تر از طبیعی صورت می گیرد.

 

درمان

تزریق استرویید (کورتون) به داخل ضایعه: مالیدن لوسیون ماینوکسیدیل؛ استفاده ازترکیبات ضدایمنی موضعی و در موارد شدیدتر مصرف استرویید خوراکی.

بیشتر بخوانید
چطور میخچه و پینه پا را درمان کنیم؟

اغلب، استرس با شروع این نوع طاسی ارتباط دارد ولی نقش استرس در ایجاد آن نامشخص است. تصور می شود بیماری علت «خودایمنی» داشته باشد.

 

طاسی همراه با ایجاد بافت جوشگاهی (cicatricial.a scarring.a):

در اثر تخریب فولیکول های مو ایجاد می شود که ممکن است ناشی از اختلال تکاملی،ضربه (مثل سوختگی) ، تومور یا عفونت باشددر بعضی موارد ، علت طاسی مشخص نیست.

نوعی از طاسی همراه با ایجاد بافت جوشگاهی،فولیکولیت decalvans نام دارد که با ایجاد دلمه و عفونت چرکی پوست سر همراه است و لکه هایی از طاسی دائمی همراه با بافت جوشگاهی  بر جای می گذارد و در اثر استافیلوکوک طلایی ایجاد می شود.

نوع دیگر طاسی همراه با ایجاد بافت جوشگاهی،در اثر بیماری لیکن  پلان( lichen planus) پوست سر ایجاد می شود. و ضایعات آن به صورت لکه های التهای فولیکولی قرمز کدر همراه با نواحی در حال افزایش آلوپسی دیده می شوند.

در بیماری لوپوس که از بیماری های سیستم خود ایمنی است تغییرات پوست سر شایع هستند و طاسی تقریباً در ۵% موارد نوع حاد و سیستمیک بیماری وجود دارد. در دو نوع دیسکویید لوپوس،ضایعات پوست سر  در ۲۰% آقایان و ۵۰% خانم ها ایجاد می شود. در پوست سر،بافت جوشگاهی به صورت واضح به وجود می آید و طاسی روی می دهد.

طاسی بدون ایجاد بافت جوشگاهی:

یکی از انواع طاسی بدون ایجاد بافت جوشگاهی (اسکار)،طاسی آندروژنتیک (طاسی نوع مردانه یا طاسی معمولی) است که به طور بسیار شایع در آقایان و خانم ها دیده می شود. پس از بلوغ،فولیکول های انتهایی موها به تدریج کوچک می شوند و در نتیجه ریزش مو افزایش می یابد.

ریزش مو به صورت دو طرفه (از دو گیجگاه) شروع می شود و همراه با آن نازک شدن موهای فرق سر وجود دارد ولی هنوز فولیکول های موهای جانبی وپشت سر عادی هستند. در زن ها هم ممکن است الگوی ریزش موی «مردانه» موجود باشد ولی خانم ها معمولاً دچار ریزش موی با الگوی «Ludwig» می شوند و موهای فرق سر نیز نازک می شوند.

ریزش مو در سنین بعد از بلوغ معمولاً در جنس مونث آهسته تر از جنس مذکر است ولی سرعت آن در خانم ها بعد از سن یائسگی بیشتر می شود.

طاسی منتشر مزمن:

طاسی منتشر مزمن  از دیگر انواع طاسی بدون ایجاد بافت جوشگاهی است و به طور دائمی یا متناوب موجب ریزش منتشر مو می شود. این اختلال معمولاً از سن ۲۵ سالگی به بعد دیده می شود و در خانم ها شایع تر است. علت زمینه این اختلال معمولاً چند عاملی است. فولیکول های طبیعی مو،پس از سی سالگی شروع به کاهش می کنند.

 

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید