کیست سِباسه

کیست سِباسه
چکیده این مطلب : انتشار :می 14, 2018بدون دیدگاه

 

کیست سِباسه کیست سِباسه (sebaceous cyst)، ساک بسته یا کیستی است که در زیر سطح پوست ایجاد می شود و پوششی شبیه بخش فوقانی فولیکول مو دارد. این کیست به وسیله ماده نیمه جامد سفید و چربی موسوم به سِبوم (sebum) که به وسیله غدد سِباسه اپیدرم تولید می شود پر شده است. نواحی شایع ایجاد کیست سباسه در پوست سر،گوش،پشت،صورت و ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

کیست سِباسه

کیست سِباسه (sebaceous cyst)، ساک بسته یا کیستی است که در زیر سطح پوست ایجاد می شود و پوششی شبیه بخش فوقانی فولیکول مو دارد. این کیست به وسیله ماده نیمه جامد سفید و چربی موسوم به سِبوم (sebum) که به وسیله غدد سِباسه اپیدرم تولید می شود پر شده است.

نواحی شایع ایجاد کیست سباسه در پوست سر،گوش،پشت،صورت و بالای بازو هستند ولی این ضایعه ممکن است در هر نقطه ای از بدن، به جز کف دست و کف پا ایجاد شود. در جنس مذکر،پوست بیضه و قفسه سینه از نقاط شایع بیماری هستند. شیوع این کیست ها در نواحی پرموتر بیشتر است و در دراز مدت می توانند موجب ریزش مو در ناحیه بالای کیست شوند. کیست ها در لمس،صاف و نرم هستند و اغلب شکل گردی دارند و اندازه آن ها متفاوت است.

کیست های سباسه معمولاً متحرک هستند و ممکن است حاوی بافت های فیبری و مایع و ماده چرب (کراتینی ) شبیه به پنیر خامه ای باشند (که در این صورت به آنها «کیست کراتی» گفته می شود.) ممکن است مایع چسبنده خونابه ای (حاوی چرک و خون) در داخل کیست موجود باشد.

این کیست ها در اثر مسدود شدن غدد چربی ( سِباسه) پوست، تورم فولیکولیهای مو و تولید بیش از حد هورمون تستوسترون ایجاد می شوند.

معمولاً کیست های سباسه نیاز به درمان ندارند ولی چنان به رشد خود ادامه دهند ممکن است به ظاهر،دردناک و عفونی شوند.

کیست سباسه به وسیله عمل جراحی برداشته می شود.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید