کلوئید (keloid) – اسکار کلوئید

کلوئید (keloid) - اسکار کلوئید
چکیده این مطلب : انتشار :می 14, 2018بدون دیدگاه

 

کلوئید (keloid) به نوعی از بافت جوشگاهی (اسکار) گفته می شود که به رشد بیش از حد بافت در محل یک آسیب دیدگی ترمیم یافته پوستی می انجامد. کلوئیدها ندول های فیبری سفت، لاستیکی یا براق هستند که رنگ آن ها از صورتی تا گوشتی یا قرمز تیره متغییر است. اسکار کلوئید خوش خیم و غیرمسری است و معمولاً با خارش ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

کلوئید (keloid) به نوعی از بافت جوشگاهی (اسکار) گفته می شود که به رشد بیش از حد بافت در محل یک آسیب دیدگی ترمیم یافته پوستی می انجامد. کلوئیدها ندول های فیبری سفت، لاستیکی یا براق هستند که رنگ آن ها از صورتی تا گوشتی یا قرمز تیره متغییر است.

اسکار کلوئید خوش خیم و غیرمسری است و معمولاً با خارش شدید، درد تیز (واضح) و تغییر در بافتار همراه است.

در موارد شدید، کلویید می تواند بر حرکت پوست تاثیر بگذارد.

کلوئید به صورت رشد بیش از حد و پنجه ای شکل بافتی،برروی پوست طبیعی توسعه می یابد.

کلوئید ممکن است در صورت عفونی شدن زخمی شود و تنها درمان در این موارد،برداشتن کامل اسکار است ولی معمولاً احتمال عود کلویید بیش از ۵۰% است.

کلویید در بافت جوشگاهی ایجاد می شود. کلاژن که برای ترمیم زخم به کار می رود در این منطقه بیش از حد رشد می کند و گاهی برآمدگی بسیار بزرگ تر از بافت جوشگاهی اصلی به وجود می آورد. اگرچه کلوییدها معمولاً در محل آسیب دیدگی ایجاد می شوند ولی ممکن است به طور خود به خود هم تظاهر یابند.

کلوئید ممکن است در محل سوراخ کردن پوست (مثل سوراخ کردن گوش) و یا حتی در محل کورک یا خراشیدگی ایجاد شود. همچنین کلویید ممکن است در نتیجه اسکار ناشی از آکنه شدید یا آبله مرغان ، عفونت محل زخم،وارد آمدن ضربه های مکرر به یک ناحیه، کشش شدید پوست در هنگام بستن زخم (مثلاً به وسیله بخیه) یا وجود جسم خارجی در زخم ایجاد شود.

کلویید در هر دو جنس دیده می شود ولی شیوع آن در افراد مونث جوان (احتمالاً به دلیل شیوع بیشتر سوراخ کردن گوش) بیشتر است. احتمال ایجاد کلویید در افرادی که رنگ دانه های پوستی زیادی دارند ۱۵ برابر بیشتر است.

شایع ترین محل ایجاد کلویید،نرمه گوش،شانه، پشت و  نقطه ای است که دچار پوست رفتگی شود. کلویید اغلب به دنبال ایجاد کورک،گزش حشره،خراشیدگی، سوختگی یا سایر آسیب های پوستی به وجود می آید.

احتمال ایجاد کلوئید در زیر ۱۱ سالگی (حتی در صورت سوراخ کردن گوش ) کمتر است. درمان صددرصد موثربرای کلویید وجود ندارد. جراحی،موجب عود و بزرگ تر شدن ضایعه می شود.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید