شوره سر (درماتیت سبورئیک پوست سر) و رفع شوره سر

شوره سر (درماتیت سبورئیک پوست سر) و رفع شوره سر
چکیده این مطلب : انتشار :می 19, 2018بدون دیدگاه

 

شوره سر (درماتیت سبورئیک پوست سر ) درماتیت سبورئیک (seborrheic dermatitis) یا شوره سر ، در پوست سر بسیار شایع است و در سایر نواحی مثل گوش،صورت،قفسه سینه،زیربغل و ناحیه عانه شیوع کمتری دارد. این مشکل به عنوان بخشی از مجموعه «آکنه-سبوره» تظاهر پیدا می کند. ضایعه اولیه به شکل قرمز و پوسته ریزی با درجات مختلف ایجاد می شود و پوست سر ممکن ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

شوره سر (درماتیت سبورئیک پوست سر )

درماتیت سبورئیک (seborrheic dermatitis) یا شوره سر ، در پوست سر بسیار شایع است و در سایر نواحی مثل گوش،صورت،قفسه سینه،زیربغل و ناحیه عانه شیوع کمتری دارد. این مشکل به عنوان بخشی از مجموعه «آکنه-سبوره» تظاهر پیدا می کند.

ضایعه اولیه به شکل قرمز و پوسته ریزی با درجات مختلف ایجاد می شود و پوست سر ممکن است از نوع خشک یا چرب باشد.

ضایعه ثانویه به ندرت به شکل پوسته ریزی ناشی از خارش شدید و عفونت باکتریایی ایجاد می شود.

شوره سر ممکن است بر حسب فصل،درمان،سن و بهداشت عمومی فرد در زمان های مختلف شدت و ضعف پیدا کند.

شوره سر در هوای سرد،احتمالاً به دلیل رطوبت پایین تر داخل اتاق و ضعیف بودن نور خورشید تشدید می یابد. شستشوی سر با شامپوی ضدشوره و استفاده از لوسیون یا محلول استروییدی در افراد مبتلا به شوره سر.

افراد مبتلا به درماتیت سبورئیک صورت باید فقط از صابون های ملایم و کرم های ضعیف استروییدی (مثل هیدروکورتیزون ۱%) استفاده کند.

 

رفع شوره و خارش پوست سر

شوره در اثر ریزش شدید سلول های مرده پوست سر و بازسازی تسریع شده رو پوست (اپیدرم) ایجاد می شود. یعنی مدت این فرآیند که باید به طور متوسط ۲۸ روز باشد به حدود ۱۴ روز می رسد. شوره سر اغلب با خارش و ناراحتی همراه است.

قارچ «مالاسزیا» به طور طبیعی بر روی سر سالم وجود دارد و از چربی ترشح شده از فولیکول مو تغذیه می کند. گاهی رشد این قارچ به دلایل نامشخص غیرقابل کنترل می شود و در نتیجه،بازده سلولی و تولید سلول های جدید افزایش می یابد و سلول های مرده بیشتری ریزش می کنند و شوره تولید می شود.

شامپو کردن روزانه شوره را از سر دور می کند و چربی پوست سر و موها را کاهش می دهد ولی چنان چه شوره با این کار رفع نشده باید از شامپوی ضدشوره استفاده کرد.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید