جراحی پلاستیک (Plastic surgery)

جراحی پلاستیک (Plastic surgery)
چکیده این مطلب : انتشار :می 21, 2018بدون دیدگاه

 

جراحی پلاستیک (Plastic surgery) جراحی پلاستیک ، نوعی تخصص پزشکی است که به اصلاح یا ترمیم فرم  عملکرد می پردازد. اگر چه جراحی پلاستیک به عنوان جراحی زیبایی (aesthetic surgery) یا (cosmetic surgery) شهرت یافته ولی انواع گروه های دیگر مانند جراحی جمجمه و صورت (craniofacial surgery)، جراحی دست (hand surgery)، جراحی سوختگی (burn surgery) ، جراحی میکروسکوپی (microsurgery) و جراحی ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

جراحی پلاستیک (Plastic surgery)

جراحی پلاستیک ، نوعی تخصص پزشکی است که به اصلاح یا ترمیم فرم  عملکرد می پردازد. اگر چه جراحی پلاستیک به عنوان جراحی زیبایی (aesthetic surgery) یا (cosmetic surgery) شهرت یافته ولی انواع گروه های دیگر مانند جراحی جمجمه و صورت (craniofacial surgery)، جراحی دست (hand surgery)، جراحی سوختگی (burn surgery) ، جراحی میکروسکوپی (microsurgery) و جراحی ترمیمی (reconstructive surgery) را نیز شامل می شود.

در اینجا واژه ی پلاستیک از لغت یونانی plastikos به معنی قالب گیری و شکل دهی گرفته شده و ارتباطی با ماده ی پلیمر صناعی موسوم به پلاستیک ندارد.

 

روش های جراحی پلاستیک

بعضی از روش های مورد استفاده در جراحی پلاستیک عبارتند از:

  • لیپوساکشن (liposuction)

  • تزریق کلاژن (collagen injection)

  • لیزر درمانی (laster therapy)

در جراحی پلاستیک، انتقال بافت پوست (پیوند پوست) یکی از شایع ترین روش های مورد استفاده است. (پیوند) (graft) به قطعه ای از بافت زنده ، عضو و غیره گفته می شود که از یک قسمت بدن به قسمت دیگر آن انتقال می یابد.

سه نوع پیوند مهم پوستی عبارتند از :

اتو گرافت (autograft) :

نوعی پیوند پوستی است که از خود بیمار گرفته می شود. در صورت موجود نبودن یا کم بودن بافت طبیعی می توان از قطعات کشت داده شده ی سلول های اپی تلیال در آزمایشگاه یا از ترکیبات صناعی (مثل Integra که نوعی جایگزین دو لایه ی درم، متشکل از سیلیکون در سطح و کلاژن تاندون گاو همراه با گیلکوزآمینوگلیکان ها در عمق است) استفاده کرد.

آلوگرافت (allograft) :

این نوع پیوند پوستی از اهداکننده ای از گونه ی مشابه بیمار گرفته می شود (مثلاً از یک انسان به انسان دیگر پیوند می شود.)

گزنو گرافت (زنوگرافت؛ xenograft) :

نوعی پیوند پوستی است که از اهداکننده ای متعلق به گونه ی متفاوت با گونه ی بیمار گرفته می شود.

 

جراحی پلاستیک ترمیمی

جراحی پلاستیک ترمیمی برای تصحیح اختلالات عملکردی ناشی از سوختگی، آسیب های حاصل از ضربه (مانند شکستگی استخوان صورت)، ناهنجاری های مادرزادی (مثل لب شکری یا شکاف کام)، ناهنجاری های تکاملی، عفونت یا بیماری، و برداشتن تومورها (مانند ماستکتومی، یعنی برداشتن پستان در سرطان پستان، جراحی سر و گردن در موارد وجود سرطان یا در تهاجم  سرطان کولون به شکم ) به کار می رود.

 

جراحی زیبایی

جراحی زیبایی (comestic surgery)؛ (aesthetic surgery) از انواع جراحی پلاستیک است که به بهبود ظاهر فرد، با استفاده از روش های جراحی و پزشکی می پردازد. در این نوع جراحی،حفظ،ترمیم یا افزایش زیبایی ظاهر طبیعی مورد نظر قرار می گیرد. جراحی شکل دهی شکم، جراحی پلک،جراحی پلاستیک پستان،جراحی تقویت باسن، لابیاپلاستی ، جراحی پلاستیک بینی، جراحی شکل دهی گوش خارجی (اتو پلاستی) جراحی پلاستیک صورت، لیپوساکشن و جراحی پلاستیک چانه ، گونه ، پیشانی و ابرو از انواع جراحی زیبایی به شمار می آیند.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید