تقسیم بندی مزاج – مزاج رنگ ها ، صداها ، فصل ها و …

تقسیم بندی مزاج - مزاج رنگ ها ، صداها ، فصل ها و ...
چکیده این مطلب : انتشار :سپتامبر 4, 2018بدون دیدگاه

 

تقسیم بندی مزاج - مزاج رنگ ها ، صداها ، فصل ها و ... : تاکنون راجع به مزاج سرشتی صحبت شد، یعنی مزاجی که از طریق ارث از پدر و مادر به فرد منتقل می شود. هرفردی وقتی متولد می شود، دارای یک مزاج سرشتی است و همین مزاج برای او یک حالت طبیعی است. بنابراین اگر کسی مزاج گرم ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

تقسیم بندی مزاج – مزاج رنگ ها ، صداها ، فصل ها و … :

تاکنون راجع به مزاج سرشتی صحبت شد، یعنی مزاجی که از طریق ارث از پدر و مادر به فرد منتقل می شود. هرفردی وقتی متولد می شود، دارای یک مزاج سرشتی است و همین مزاج برای او یک حالت طبیعی است. بنابراین اگر کسی مزاج گرم و تر،گرم و خشک، سرد و خشک ویا سرد وتر دارد، به این معنی نیست که دچار بیماری ناشی از دم، صفرا، سودا یا بلغم است. آن چه باعث بیماری است،غلبه خلط دم، صفرا، سودا یا بلغم است که آینده به آن اشاره می شود.

شناخت انواع مزاج به ما کمک می کند تا با تقسیم بندی های دیگر آن نیز آشنا شویم و این مبحثی مهم و  کاربردی است که در ذیل به آن اشاره می شود.

 1. مزاج سنی:

 • ـ از تولد تا ۱۵ سالگی: سن دم(خون)
 • ـ از۱۵ تا ۳۵ سالگی: سن صفرا
 • ـ از۳۵تا ۶۰ سالگی: سن سودا
 • ـ و بعد از۶۰ سالگی سن بلغم است.

تقسیم بندی فوق به این معناست که چون گرمی و رطوبت برای رشد لازم است، پس کودک در این سن گرم و مرطوب است و به تدریج که کودک رشد می کند، این رطوبت غریزی مصرف می شود و در سن جوانی گرمی و خشکی غلبه می کند.

سن جوانی، سن هیجان، شور،نشاط،انرژی،فعالیت، کار و تلاش است. اتفاقات مهم زندگی مثل تحصیلات عالی، ازدواج، انتخاب شغل و غیره در این دوره و با شور جوانی همراه است.

با افزایش سن این حرارت غریزی تحلیل رفته و بدن سردتر می شود. سن سودا زمان سردی وخشکی است و این سن زمان تکامل عقل و تدبیر است. انسان، دوراندیش و عاقبت نگر می شود. برای تربیت فرزندان خود و تأثیر در اجتماع،انتخاب های پخته تری انجام می دهد.

بعد از ۶۰ سالگی رطوبت خارجی غالب شده و بدن سردتر می شود. انسان مرتّب چرت می زند و سست و بی حال می گردد. فراموشی به سراغ او می آید و آنچه آموخته، از یاد می برد. این سردی و تری آن قدر زیاد می شود تا مرگ به سراغ انسان می آید و شمع وجود را خاموش می کند.

 1. مزاج فصلی:

هر فصلی مزاج مخصوص به خود را دارد.

 • بهار: گرم وتر.
 • تابستان: گرم وخشک
 • پاییز: سرد و خشک
 • زمستان: سرد و تر.

همانطور که می بینید فصول سال هم مانند عمر انسان هستند. از گرمی و تری شروع و با سردی و تری خاتمه می یابد. گرما و رطوبت بهار باعث رشد گل ها و سبزه ها و شروع زندگی جدید می شود و در تابستان با گرمی و خشکی، میوه ها می رسند. پاییز سرد و خشک است. برگ های درختان، زرد و خشک شده و بر زمین می ریزند و لذا در متون دینی ما دستور داده شد که خود را از باد پاییز بپوشانید که بر شما نیز همان اثری را دارد که بر درختان دارد. و بالعکس باد بهار مفید به فایده می باشد. به قولی: « از باد پاییز بپرهیز، از باد بهار بهره بردار».

بیشتر بخوانید
چند جوشانده ضد خستگی معجزه آور

زمستان فصل سرما و رطوبت است. برف می بارد و درختان و خیلی از حیوانات به خواب می روند. مانند مرگ انسان که البته مرگ انسان هم نوعی خوابیدن است که قرار است مانند درختان بهاری مجدداً از خواب بیدار شود.

 1. مزاج عضوی:

علاوه بر مزاج کلی که بر بدن حاکم است، هر عضوی یک مزاج مخصوص به خود دارد. مثلاً اعضای گوشتی مثل عضلات و قلب گرم و تر هستند. اندام های دارای چربی مثل چربی های زیرپوستی و مغز سرد و تر هستند و استخوان و مو سرد و خشک هستند.

 1. مزاج جنسیتی

جنس مذکر نسبت به جنس مؤنث گرم تر است.

جدول تقسیم بندی مزاج براساس سن و فصل

خلط ارکان مزاج فصل سن
دم-خون هوا گرم و تر بهار ۰-۱۵
صفرا آتش گرم و خشک تابستان ۱۵-۳۵
سودا خاک سرد و خشک پاییز ۳۵-۶۰
بلغم آب سرد و تر زمستان ۶۰«

 

علاوه بر مزاج ۴ مورد ذکر شده در مطالب قبل سایر ممکنات و موجودات عالم ماده نیز دارای مزاج می باشند که در ادامه به صورت تیتروار و به اختصار به آنها اشاره می شود:

 1. مزاج لباس ها و پوشش ها:

گرم: جنس پشمی، نمد (فرش ساخته شده از پشم فشرده).

سرد: جنس کتان، آکرولیک، مواد پلاستیکی و نایلون، فرش ماشینی، تشک خوشخواب، پنبه (تشک پنبه)، حصیر.

 1. مزاج خانه و مسکن:

مصالح ساختمانی و چوب گررم و سیمان، گچ و سنگ سرد هستند.

 1. مزاج عطرها و بوها:

گرم: گل محمدی، گل مریم، گل یاس و تیروز (Tee Rose) گرم و لطیف هستند و مشک  خیلی گرم است.

سرد: بوی سرکه، آب لیمو، ترشی ها، بوهای اسیدی و بوی تعفن، بوی مواد شیمیایی مانند تینر، وایتکس، بنزین، نفت و ضدعفونی کننده ها که بر ما اثر سردبخشی دارند، سرد است.

 1. مزاج رنگ ها:

رنگ آبی آسمانی رنگ اعتدال است و موافق با مزاج همه انسان ها. رنگ سبز هم معتدل می باشد و گرایش به سوی گرمی دارد، منتها گرمی آرام بخش. رنگ سیاه و سفید هر دو سرد هستند، ولی سردی سیاه بیشتر از سفید است و می توان گفت رنگ سیاه سرد و خشک و رنگ سفید سرد و تر است. رنگ قرمز گرم و انرژی بخش و تحریک کنده است. رنگ زرد، زرد روشن و زرد نارنجی، نشاط بخش هستند. «صفراء بیضاء تسرُّالناظرین». رنگ آجری، خاکی، گندم گون، به سوی روشنی و تیرگی، رنگ اعتدال و آرامش است.

 1. مزاج چهره ها:

گرمی: تماشای چهره استاد و پدر و مادر گرمابخش و اعتدال انگیز است و اگر پدر و مادر مؤمن باشند، افزایش دهنده گرمای تن و روان و روشنی بخش چشم فرزندان است. چهره مؤمن گرمی بخش است. صفحات قرآن، مطالعه نامه عشق آفرین و محبت انگیز نیز گرم هستند.

سردی: رؤیت انسان های ناسپاس، ظالم، کینه توز، پلید و چهره زشت سودازا است و باعث عصبانیت می شود. از دیدگاه اسلام است که نباید برای طفل دایه زشت انتخاب کرد. دیدن صحنه ها و فیلم های نفرت انگیز، رظلم، جنایت، دیدن صحنه های جنسی انسانی و حیوانی سودازا است و گرم اول و سرد آخر است. تماشای چهره نامحرم و صحنه های گناه به شدت سرد و خشک و سودازا است.

 1. مزاج صداها (اصوات):

کلاً در صداهای طبیعت، تمام صداهای آرام و مداوم همانند صداهای پرندگان، حشرات، حیوانات و آوای سحری خروس، صدای عناصر طبیعی مثل صدای آب در جویبار، صدای برگ درختان در هنگام وزش نسیم و صدای دریا گرم و انرژی زبخش هستند و صداهای طبیعی نوای سچاس و شکر پروردگار را سر می دهند. ولی صداهای مهیب و ترسناک طبیعت مثل صدای رعد و برق، زلزله، سیل و … سرد هستند. تمامی صداهای صنعتی و مصنوعات شهری سرد و سودازا هستند. در نواهای موسیقی هر نوایی که باعث شور و نشاط و حرکت شده و ضربان نبض را افزایش دهد، گرم تعریف می شود و بالعکس هر نوایی که باعث واکنش سریع شده و انسان را از حالت آرام و شور و نشاط خارج کند، نوای خشک است که اگر با نشاط و امید و انرژی باشد، گرم و خشک و اگر از غم و نومیدی و یأس باشد و دارای حس گریز، از خودبی خود شدن و توأم با رفتارهای غیرعادی باشد، سرد و خشک است. نواهای موسیقی غربی گرم اول و سرد آخر می باشند.

 1. مزاج آوای معنوی:

آوای معنوی گرم هستند و به روح و جسم انسان انرژی و توان می بخشند. همانند آوای دعاها، مناجات شبانگاهی، دعای جمعی، صدای اذان، صدای صوت قرآن و … .

 1. مزاج لحن و طنین صدا:

صدای بم گرم است و صدای زیر سرد است. لحن کلام قاطع، صریح و بی پیرایه گرم است و لحن تردیدآمیز و شک آفرین سرد است.

 1. مزاج دودها:

گرم: دود اسفند، کندر، عود، دود آتش چوب و هیزم، کاه، برگ گیاه ماهور، پشم و ابریشم، دود آتش چوب انار گرم و خشک و دود آتش چوب گز بسیار گرم است.

بیشتر بخوانید
انواع مزاج در طب سنتی - عناصر اربعه در طب سنتی

سرد: دود تنباکو گرم اول و سردآخر است. دود سیگار گرم اول و سرد درجه ۲ است. دود تریاک گرم درجه اول در ابتدا و سرد درجه ۳ و ۴ در انتها است. دود بنزین، نفت، گازوئیل، مواد پلاستیکی، زباله، پنبه و مو همگی سرد است.

 1. مزاج زخم ها:

زخم های قرمز رنگ و زرد رنگ گرم هستند. زخم های سفید، تیره رنگ و طوسی سرد هستند.

 1. مزاج فلزات:

گرم: طلا و مس و فلزات ترکیبی مانند برنج، گوگرد و جیوه گرم و خشک هستند.

سرد: سرب که بسیار عمیق سرد است. نقره، روی، آهن، آلومینیوم و چدن همگی سرد می باشد.

 1. مزاج سایه ها:

گرم: سایه درختان گردو، توت، چنار و نارون گرم است.

سرد: سایه درخت بید، گیلاس، زردآلو، صنوبر، سرو و انگور سرد است.

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید