عوارض لیپوماتیک شکم و 12 مورد آن ؟! مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم !

عوارض لیپوماتیک شکم و 12 مورد آن ؟! مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم !
چکیده این مطلب : انتشار :سپتامبر 14, 2019بدون دیدگاه

 

عوارض لیپوماتیک شکم و مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم فاکتورهایی اند که دانستن آنها می تواند تا حد زیادی سبب شود تصمیمی که برای انجام این عمل گرفته می شود با کمترین میزان نارضایتی از نتیجه و عوارض احتمالی پیش آمده صورت گیرد . علاوه بر این می توانید با رعایت مراقبت های بعد از لیپوماتیک شکم در کنار ورزش ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

عوارض لیپوماتیک شکم و مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم فاکتورهایی اند که دانستن آنها می تواند تا حد زیادی سبب شود تصمیمی که برای انجام این عمل گرفته می شود با کمترین میزان نارضایتی از نتیجه و عوارض احتمالی پیش آمده صورت گیرد . علاوه بر این می توانید با رعایت مراقبت های بعد از لیپوماتیک شکم در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب کاری کنید که نه تنها از میزان عوارض لیپوماتیک شکم کاسته شود بلکه نتایجی بهتر و با دوام بیشتر حاصل شود .

 

با ما همراه باشید تا درباره عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو نظیر ورم شکم بعد از لیپوماتیک و چگونگی مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم اطلاعات مفیدی به دست آورید .

جراحی زیبایی
جهت تماس شماره شهر خود را لمس کنید
تهران :  8613 075 0912
شیراز : 5393 053 0917

 

عوارض لیپوماتیک شکم

در زیر به مواردی از عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو اشاره شده است :

 1. ممکن است ورم شکم بعد از لیپوماتیک اتفاق بیفتد و در مواردی کبودی نیز دیده شود که هر دوی این علائم طبیعی اند و پس از گذشت زمانی اندک ، به طور کامل برطرف می شوند .
 2. پس از روز عمل ممکن است نفخ شکم اتفاق بیفتد که این به دلیل ورود کانولا درون بافت شکم می باشد .
 3. یکی از عوارض لیپوماتیک شکم که تقریبا شایع است ، تغییر حالت حس پوست بعد از لیپوماتیک می‌باشد . معمولا برگشت این حالت به حس نرمال بین ۳ تا ۶ ماه به زمان نیاز دارد . البته حساس شدن پوست و خارش آن ، امری طبیعی است . در این گونه موارد ، استفاده از آنتی هیستامین و ماساژ دادن پوست به آرامی و با استفاده از برخی کرم‌ها کمک می کند تا پوست سریعتر به حالت طبیعی خود بازگردد .
 4. احتمال دارد که فرد به ماده بی حسی لیدوکائین حساسیت داشته باشد . البته می توان در جلسه مشاوره این امکان را بررسی کرده و از بروز آن پیشگیری کرد .
 5. ممکن است حفره های ایجاد شده عفونت کنند . در اغلب اوقات این مورد از عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو ، به دلیل انجام عمل در مکانی غیر استریلیزه و بهداشتی اتفاق می افتد . بنابر این باید لیپوماتیک را در کلینیکی استریلیزه انجام داده و علاوه بر این بعد از عمل و طی مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم ، به خوبی آن را ضد عفونی کرد .
 6. در صورت بروز عفونت ، پزشک با تجویز داروهای آنتی بیوتیک و کمک به خارج کرن مایعات اضافی از بدن ، می تواند به بهبود وضعیت فرد کمک بسیاری کند . یادتان باشد که یکی از نشانه های عفونت تب بالا می باشد.
 7. این نوع جراحی ، خطر آمبولی ندارد و یا ناچیز است . با این حال پیشنهاد می شود افرادی که  چاق هستند جراحی را طی چندین جلسه انجام دهند. البته این مسئله برای افرادی که دارای وزن ایده‌آل و یا چاقی موضعی هستند در طی یک جلسه ، بدون اینکه خطری داشته باشد ، قابل اجرا خواهد بود .
 8. یکی از عوارض لیپوماتیک شکم احتمال ایجاد لخته خون در شکم و پهلوها می باشد . لازم است بدانید که این عارضه به ندرت در بین افراد بروز می کند .
 9. برخی از افراد تا یک سال پس از لیپوماتیک در ناحیه شکم و پهلو ها ، احساس کرختی و بی حسی دارند که گاهی این حس تا یک سال ادامه پیدا می کند . اما خوشبختانه عوارض ناشی از بیهوشی که بسیار خطرناک است در لیپوماتیک وجود ندارد چون در طول درمان تنها از بی حسی موضعی استفاده می شود .
 10. یکی دیگر از عوارض لیپوماتیک شکم این است که در صورت طولانی شدن دوره ریکاوری ، پوست و بافت های آسیب دیده هم دیرتر بهبود می یابند در نتیجه احتمال ایجاد اسکار قوت می گیرد .
 11. اگر فرد در زمان بهبودی به سیگار کشیدن بپردازد هم ریسک بروز عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو افزایش می یابد و هم اینکه  دوره ریکاوری طولانی تر می شود .
 12. احتمال ناهموار شدن موضع پس از درمان وجود دارد و یا ممکن است به دلیل بی تجربگی پزشک جراح ، بافت های اطراف اندکی آسیب ببینند .

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که تاکنون عوارض لیپوماتیک شکم که جدی باشند گزارش نشده است ، فقط ممکن است در مواردی خاص یکی از موارد بالا اتفاق بیفتد .

میزان عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو را می توان با انتخاب متخصصی کاردان و با تجربه و همینطور انجام اقدامات لازم پیش از عمل و مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم به حداقل ممکن رساند .

 

لیپوماتیک شکم چه مقدار چربی حذف می کند ؟

همانطور که می دانید لیپوماتیک از طریق کاستن سلول های چربی انباشته شده در بین بافت های مختلف شکم ،  فرم شکم را مجدد طراحی کرده و شکمی زیبا و تخت را برای بیمار به ارمغان می آورد .

 

عوارض لیپوماتیک شکم - مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم

جالب است بدانید این فواید با فرایندی بدون درد به دست می آید . معمولا طی هر جلسه لیوماتیک شکم ، حدود 5 تا 6 لیتر چربی از بافت های تحت درمان برداشت می شود .

بیشتر بخوانید
عوارض لیفت باسن بیشتر است یا مزایای آن؟! مراقبت های قبل و بعد از بالا کشیدن باسن !

 

آیا جای زخم ناشی از ایجاد حفره در شکم برای برداشت چربی ها بر روی بدن باقی می ماند ؟

از آنجایی که حفره ها معدود اند و قطر آنها از 2 ـ 1 میلی متر فراتر نمی رود . نه تنها نیازی به بخیه نیست یلکه جای همین زخم های کوچک نیز پس از گذشت چند هفته از درمان ، به کلی محو شده و هیچ اسکاری باقی نمی گذارند . از طرفی این سوراخ‌ها در حاشیه پایین شکم و داخل ناف ایجاد می‌شود و به هیچ وجه به سادگی قابل مشاهده نیست .

 

اقداماتی که انجام آنها پیش از عمل می تواند از میزان عوارض لیپوماتیک شکم بکاهد

 • افرادی که از داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین و آسپرین و یا ویتامین E استفاده می کنند باید جهت پیشگیری از خونریزی و کبودی پس از عمل ،‌ حتما از مدتی قبل مصرف این داروها را متوقف نمایند .
 • حتما جلسه مشاوره ای با جراح خود داشته باشید و آزمایشاتی را که پزشک تجویز کرده به طور کامل انجام داده ، نتایج را در اختیار پزشک قراربگذارید .

عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو - ورم شکم بعد از لیپوماتیک

 • در صورت ابتلا با بیماری خاص حتما پزشک را مطلع سازید.
 • ممکن است مصرف همزمان داروهایی که الان مصرف می کنید با داروهایی که بعد از عمل به شما می دهند سبب بروز مسمومیت دارویی در شما شود بنابر این باید حتما پیش از عمل در صورتی که قرص خاصی مصرف می کنید آن را با پزشک خود مطرح سازید تا با تغییر یا قطع مصرف داروها از بروز این مشکل جلوگیری به عمل آورد .
 • بررسی کنید تا کلینیکی معتبر و بهداشتی بیابید و سپس اقدام نمایید .
 • در شب قبل از عمل لیپوماتیک از نوشیدن آب زیاد اجتناب کنید و در روز عمل حتما ناشتا به کلینیک مراجعه کنید .
 • در صورت جراحی قبلی در ناحیه درمان به پزشک اطلاع دهید .
 • از تمام زوایای ناحیه مد نظر عکس تهیه کنید تا نتایج آینده بهتر به چشمتان آید .
 • 2 هفته پیش از عمل به هیچ وجه الکل و دخانیات مصرف نکنید .
 • 3 تا 6 ماه پیش از لیپوماتیک وزن بیمار دائما بررسی می شود چرا که باید وزن ثابت بماند تا اجازه لیپوماتیک به شخص داده شود .

 

آیا همه افراد می توانند لیپوماتیک شکم و پهلو انجام دهند ؟

 بدیهی است ؛ خیر . به عنوان مثلا افراد مبتلا به مشکل فتق باید ابتدا این مشکل خود را حل کنند بعد برای درمان مراجعه نمایند . یا مثلا آقایانی که چربی زیادی داخل شکم ، پشت عضلات و نه جلوی عضله خود دارند نمی توانند از لیپوماتیک انتظار این نوع چربی را داشته باشند . چرا که اصلا کار لیپوماتیک حذف این مدل چربی ها نیست . با این وجود بی تاثیر هم نیست و می تواند تا حدودی ظاهر را بهبود دهد .

علاوه بر این در صورتی که حجم بالای چربی های آویزان وجود داشته باشد توصیه می شود که کار را به جراحی لاغری شکم یا ابدومینوپلاستی بسپارید .

در حالت کلی تر می توان گفت افرادی که دارای شرایط زیر هستند ، گزینه های خوبی برای لیپوماتیک شککم به حساب نمی آیند .

افرادی که دچار اختلالات به خصوصی اند و یا سوابق بیماری های خاص دارند . از جمله این بیماری ها می توان به این موارد اشاره کرد : بی نظمی در ضربان قلب ، دیابت ،‌خونریزی شدید، فشار خون ، بیماری های عفونی و همینطور اختلالاتی مثل حملات قلبی و ایجاد لخته خون در بدن و به طور ویژه در پاها و و ریه ها ، بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی .

افرادی که در حال حاضر داروهای خاصی مصرف می کنند که احتمالا با داروهای تجویزی پس از جراحی ، تداخل داشته و آنها را دچار اختلال و یا مسمومیت دارویی می کند و یا احتمال خونریزی را در حین لیپوماتیک و بعد از آن افزایش می دهند. از جمله این داروها ؛ آسپرین ، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ، داروهای ضد انعقاد خون کمادین یا وارفارین می باشند .

علاوه بر این افرادی که داروهایی مصرف می کنند که مانع متابولسیم لیدوکائین می گردند و یا با آن تداخل دارند نیز گزینه های  مناسبی به حساب نمی ایند مگر آنگه از 2 هفته قبل از لیپوماتیک ، مصرف این داروها را متوقف کرده باشند .

افرادی که دارای اضافه وزن اند و مرتب وزن اضافه می کنند . این افراد باید به یاد داشته باشند که لیپوماتیک برای بهتر ساختن فرم و طرح بدن است و  نمی تواند جای تغذیه سالم و ورزش را بگیرد بنابر این نباید از آن انتظار کاهش وزن داشته باشند .

معمولا متخصصین ، اجازه انجام لیپوماتیک را تنها به افرادی با وزن نرمال و ثابت می دهند .

افرادی که پوستشان ، انعطاف لازم را ندارد . دلیل آن هم این است که پوست این افراد بعد از لیپوماتیک نمی تواند به حالت اول خود باز نمی گردد . معمولا کیفیت و قابلیت ارتجاعی پوست در همان جلسه مشاوره از طریق معاینه مشخص می شود . در صورتی که فردی بدون داشتن پوست منعطف تن به لیپوماتیک دهد ، بعد از عمل ، پوست شکم و پهلوی آنها بسیار شل و آویزان می شود و قطعا این نتیجه ای رضایت بخش برای فرد نخواهد بود .

افرادی که به دلیل افزایش سن به خصوص برای آنهایی که بالای 40 سال دارند ، قابلیت ارتجاعی پوستشان بسیار پایین آمده باشد نیز گزینه های مناسبی برای انجام این جراحی نمی باشند .

افرادی که سن آنها کمتر از 18 سال می باشد نیز نباید به فکر لیپوماتیک کردن شکم و پهلوهای خود باشند چون لیپوماتیک می تواند سلامتی آنها را به خطر بیندازد . شایان ذکر است که همه افراد بالای 18 سال هم امکان انجام لیپوماتیک را به راحتی ندارند و حتما باید از قبل ، توسط متخصص تحت معاینه قرار گرفته باشند و  آزمایشاتی بدهند که اگر سلامت کامل بدن آنها تایید شود ، آنگاه مانعی برای انجام لیپوماتیک نداشته باشند .

بیشتر بخوانید
جراحی لیفت ابرو با 4 روش نوین !! ماندگاری لیفت ابرو با جراحی چقدر است ؟!

افرادی که به دلیل مشغله کاری نمی توانند مدت زمانی را به استراحت جهت ریکاوری و بهبودی پس از عمل سپری کنند . چرا که استراحت برای ترمیم بافت های آسیب دیده امری بسیار ضروری می باشد .

افرادی که سیگاری هستند و یا الکل مصرف می کنند . سیگار حاوی نیکوتین است و می تواند به بروز اسپاسم های شدید در رگ های کوچک خونی موجود در زیر پوست منجر گردد . این اسپاسم ها تاثیرات منفی در جریان خون فرد خواهد داشت .

عوارض لیپوماتیک شکم - مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم

 لازم به ذکر است که افراد سیگاری حتی اگر لیپوماتیک انجام دهند هم نتایج خوبی نخواهند گرفت و تنها به مشکلات خود اضافه خواهند کرد . از طرفی افراد الکلی هم در صورت انجام این عمل خونریزی زیادی خواهند داشت و نباید لیپوماتیک انجام دهند مگر اینکه از هفته ها قبل از نوشیدن آن خودداری کنند و چند هفته بعد نیز آن را مصرف نکنند .

افرادی که در مورد نتایج بیش از حد وسواس دارند و در رابطه با عوارض لیپوماتیک شکم بی از اندازه نگران اند . این افراد باید بدانند که عوارض لیپوماتیک شکم مانند هر فرآیند جراحی دیگری طبیعی خواهد بود و به علاوه نباید انتظارات خود را با خیالبافی و بزرگنمایی ، غیر واقعی و کمال گرایانه کنند چرا که در صورت حاصل نشدن نتایج مد نظرشان دچار آسیب های روحی خواهند شد .

توقعات واقع بینانه از نتایج نداشته باشند مثلا فکر کنند که می توانن با انجام لیپوماتیک شکم ، سلولیت را برطرف کنند . در حالی که در واقعین این امر واقعیت ندارد لیپوماتیک نمی تواند به رفع سلولیت منجر شود .

 

چه افرادی گزینه های مناسبی برای لیپوماتیک شکم به حساب می آیند ؟

 1. افرادی که وزن نرمالی دارند و تمایل دارند که بخش شکم و پهلو هایشان خوش فرم تر شود .
 2. تورمی در بدن فرد ایجاد شده و یا دچار تجمع مایعات در بدن خود شده است.
 3. تمایل دارند سینه های بزرگ شان را که باعث خجالتشان شده است تا حد طبیعی کوچک سازند .

 

چه زمانی ورم شکم بعد از لیپوماتیک برطرف می شود ؟

ورم شکم بعد از لیپوماتیک شکم بین 6 تا 8 هفته به طول می انجامد .

عوارض لیپوماتیک شکم - مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم

در این صورت بهتر است برای مشاهده نتیجه اصلی که در حقیقت بدون ورم شکم بعد از لیپوماتیک است به مدت 3 تا 6 ماه بعد منتظر بمانید .

 

مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم

 • معمولا چند ساعت بعد از جراحی فرد مرخص می شود و می تواند پس از 24 ساعت بدون هیچ مانعی استحمام نماید .
 • بعد از لیپوماتیک شکم ، محدودیتی برای انجام فعالیت های سبک بدنی وجود ندارد . از فرد می خواهند که تا حد امکان که از خوابیدن مداوم پرهیز کنند و حتی کمی در خانه قدم بزنند و یا عصر روز جراحی لیپوماتیک ، از منزل خارج شده و یک 1یاده روی کوتاه مدت داشته باشند .
 • توصیه می شود که از صبح فردای عمل دست کم روزی یک بار یا دو بار دوش گرفته شود .
 • 3 تا 6 روز پس از عمل لیپوماتیک شکم و پهلو ها باید گن فشرده کننده‌ای از جنس لاکرا بپوشید . معمولا پوشیدن شکم بند بعد از بسته شدن کامل حفره ها توصیه می شود و معمولا باید تا 1 ماه و نیم از این گن مخصوص استفاده شود. البته بهتر است تا مدتی که پزشک تان تعیین می کند به پوشیدن  آن ادامه دهید .
 • معمولا 2 نوع گن بعد از لیپوماتیک استفاده می شود . اولی گن تنگ است که باید تا 3 هفته پوشیده شود . پس از آن می توان از گن spanx که کمی شل‌تر است بین ۴ تا ۶ هفته استفاده کرد. یکی از رموز نتایج درخشان گرفتن از لپوماتیک این است که هر اندازه در زمان پوشیدن شکم بند بیشتر احساس ناراحتی کنید ، نتیجه بهتر و فوق العاده تری به دست خواهید آورد !!

از مهمترین مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم ، تغییر سبک زندگی ، تمرینات ورزشی و تثبیت وزن می باشد .

 • پس از انجام لیپوماتیک شکم از نشستن به طور صاف خودداری نمایید چرا که باعث سفت شدن بیش از حد پوست شکم می گردد . از این رو توصیه می شود فرد دراز کشیده و یا در هنگام نشستن حتما به چیزی تکیه بدهد .
 • به طور جدی استفاده از کمپرس سرد و یا گرم بر روی ناحیه لیپوماتیک شده منع شده است .
 • بهتر است به مدت 2 روز از سر کار خود مرخصی بگیرید چرا که باید پس از عمل مدتی را استراحت کنید . در صورتی که کارتان همراه با فعالیت بدنی است توصیه می شود که روزهای بیشتری را مرخصی بگیرید.

عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو - ورم شکم بعد از لیپوماتیک

 • پس از 3 هفته می توانید دوباره ورزش خود را از سر بگیرید و یا به باشگاه رفته و پیاده روی سریع خود را از نو آغاز نمایید .
 • آنتی بیوتیک های تجویزی را سر ساعت مصرف کنید تا زخم ها عفونت نکند .
 • احساس درد و تورم طی 2 هفته اول طبیعی است پس نگران نباشید و داروها را به وموقع مصرف نمایید .
 • به هیچ وجه بعد از عمل و تا قبل از بهبودی کامل نباید فعالیت های سنگین ورزشی و بدنی انجام داد .
 • دقت داشته باشید که برخی از مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم برای هر کس متفاوت از دیگری است چون شرایط افراد یکسان نیست ، پس جزئیات دقیق این مراقبت ها را از پزشک خود بخواهید .

 

مطالعه بیشتر : جراحی زیبایی تنه و اندام

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید