پروتز باسن چگونه انجام می شود؟ هزینه پروتز باسن زیاد است ؟

0 579

 

پروتز باسن یا ایمپلنت باسن جراحی ای پیچیده، مهم و البته پرخطر است که به منظور بزرگ کردن باسن و خوش فرم شدن آن به طور دائمی انجام می شود.جراح زیبایی باسن متبحر، پروتز باسن را به بهترین نحو و با تکنیک های مختلف بسته به وضعیت باسن فرد جایگذاری می کند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

پس از پروتز باسن در صورتی که عمل به درستی انجام شده باشد و عوارض پروتز باسن حداقل باشد، فرد از نتیجه کار رضایت خواهد داشت و در نتیجه اعتماد به نفس بالاتری پیدا خواهد کرد.

 

پروتز باسن روشی تهاجمی و دائمی است که در ایران حدود 20 سال است که انجام می شود و بیشتر مورد استقبال کشورهایی است که جزء کشورهای پیشرفته و توسعه یافته نیستند، به عنوان مثال ایمپلنت باسن در آمریکایی جنوبی، برزیل و شیلی بیشترین آمار استقبال را دارد.

 

پروتز باسن چیست؟

پروتز باسن (پروتز گلوتنال)، یک پروتز از جنس سیلیکون است که طی عمل جراحی در بافت باسن قرار داده می شود تا باسن را برجسته و بزرگتر کند. پروتز باسن معمولا در شکل های گرد یا بیضی هستند که مشابه پروتز پستان سطحی آنها تار و پودی یا کاملا صاف می باشد. درون پروتز باسن اغلب از سیلیکون جامد که ماده ای مقاوم در برابر جابه جایی، پارگی و یا تورفتگی ناشی از وارد شدن فشار می باشد، پر شده است. این دوام از این نظر پر اهمیت است که به دلیل نشستن و برخاستن های متوالی پروتز باسن بایستی دائما وزن زیادی را تحمل کنند بدون اینکه آسیب دیده و یا پاره شوند.

کاشت باسن - جراحی زیبایی باسن

 

مزایای بزرگ کردن سایز باسن با ایمپلنت

افرادی که چربی کافی در بدن خود ندارند می توانند از داشتن باسنی برجسته و خوش فرم بهره مند شوند.

بر خلاف عمل  تزریق چربی به باسن نتایج پروتز طولانی مدت و دائمی است .

 

معمولا پروتز باسن چه سایزی دارد؟

سایز نرمال پروتز باسن 180 تا 360 سی سی می باشد با این حال می توان از سایزهای بزرگتر مثلا به اندازه 500 سی سی نیز استفاده کرد !!

 

انواع پروتز باسن

پروتزهای باسن برخلاف پروتز سینه قوام سفت تری دارد و از لایه های ضخیم تری تشکیل شده که از سیلیکون جامد هستند. از نظر جنس نیز دو نوع پروتز باسن داریم:

 

1. پروتز از جنس سیلیکون ژلی

این نوع پروتز باسن مناسب افرادی است که عضلاتشان خوب است و نیازی به افزایش تون عصلات باسن ندارند.

 

پروتز باسن - کاشت باسن

 

2. پروتز از جنس سیلیکیون الاستیک

این نوع پروتز برای افرادی که به دلایلی همچون شلی و پتوز ناحیه باسن ، نیاز به افزایش تون باسن و تقویت عضلات آن دارند مناسب است. علاوه بر این افرادی که در ناحیه باسن دچار بدشکلی مادرزادی یا اکتسابی هستند و یا باسن آنها دچار عدم قرینگی است و همینطور کسانی که قرار است عمل دیگری برای بزرگ کردن باسن انجام دهند نیز گزینه های مناسبی برای استفاده از پروتز سیلیکونی با قوام سفت می باشند.

اینکه کدام یک از این 2 پروتز باسن در زمان جراحی استفاده شود، به قوام عضله باسن فرد بستگی دارد. قوام باسن در جلسه معاینه توسط پزشک تشخیص داده می شود.

 

نحوه انجام پروتز باسن

2 هفته پیش از انجام پروتز باسن معمولا پزشک از بیمار می خواهد که مصرف سالیسیلات ها و آسپرین را قطع نماید. در روز عمل، قبل از هر چیز فرد با تزریق داروی بیهوشی، بی هوش می شود.  پس از آن پزشک در ناحیه ای میان دو باسن و بر روی وسط دنبالچه یک برش 5 تا 7 سانتی متری ایجاد می کند (البته گاهی نیز این برش به صورت جداگانه بالای هر یک از لبه های باسن یا داخل درز بین دو لبه باسن زده می شود) پس از آن دسترسی به عضله باسن که بزرگترین عضله سرینی می باشد امکان پذیر می شود و از این طریق  عضله باسن به سمت بالا کشیده می شود.

حال یک برش جیب مانند به اندازه ای که بتوان پروتز را از آن عبور داد و کار گذاشت ایجاد می گردد و از این طریق پروتز کار گذاشته می شود (حالت بدن و نتیجه ای که فرد از انجام پروتز باسن انتظار دارد در انتخاب اندازه و شکل پروتز توسط پزشک تاثیرگذار است)، سپس مکان قرارگیری نهایی پروتز به دقت تنظیم می شود تا مشکلی مثل جابه جایی پروتز یا خارج شدن از عضله باسن پس از عمل پیش نیاید.

پروتز باسن به 3 روش در ناحیه گلوتنال قرار می گیرد 

 

 • زیر عضلات
 • داخل عضلات (این روش کمترین میزان عوارض جانبی را دارد)
 • روی عضلات و در زیر پوشش وتری

 بعد از کار گذاشتن دقیق پروتز محل برش را بخیه می زنند یا به وسیله چسب پوست و نوار جراحی آن را به هم وصل می کنند.

 

هزینه پروتز باسن - قیمت پروتز سیلیکونی

 

 طول مدت این عمل حدود 2 ساعت می باشد و احتمال این وجود دارد که ورم و کبودی جزئی بلافاصله پس از عمل ایمپلنت باسن بروز کند. پس از ایمپلنت باسن لازم است که بیمار به مدت یک شب در بیمارستان بستری شود؛ در طول این مدت از داروهای تسکین دهنده جهت کاهش درد برای فرد تجویز و استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
ماساژ لاغری متد جدید لاغری !! آیا ماساژ شکم باعث لاغری شکم می شود ؟

 

نکته مهم درباره نحوه ایجاد برش در باسن

قرار دادن پروتز باسن با ایجاد برش در قسمت زیرین باسن احتمال عفونت را تا حد زیادی افزایش داده و مدت زمان بهبودی را نیز طولانی تر خواهد کرد و یا حتی ممکن است لازم باشد پروتز هر چه یریعتر خارج شود تا مشکل بیشتری، سلامتی فرد را تهدید نکند.

اما برش بر روی وسط دنبالچه و ناحیه ساکروم بهترین نوع برش می باشد چرا که خطر عفونت را به شدت کاهش می دهد و عارضه کمتری به همراه دارد. به علاوه اینکه در این روش احتمال پارگی پروتز نیز کم می شود چون که در این صورت اغلب پروتز در مکانی قرار می گیرد که فرد هیچ گاه بر روی آن نمی نشیند.

با همه اینها اخیرا گفته می شود بهتر است برش جراحی در 2 سمت خط وسط باسن ایجاد گردد تا از بازشدن زخم جلوگیری شود.

 

پس از پروتز باسن چه مدت طول می کشد تا بهبود یابم ؟

معمولا دوره بهبود پس از عمل ایمپلنت باسن بسته به وضعیت هر فرد و شدت عمل بین 4 تا 6 هفته زمان می برد. به گونه ای که پس از این مدت فرد می تواند به راحتی و بدون ایجاد هیچ مشکلی به فعالیت های روزمره خود بازگردد. البته گفتنی است که ترمیم کامل به زمان 6 تا 8 ماهه نیاز دارد.

 

مراقبت های بعد از عمل پروتز باسن

 • احتمالا 1 روز در بیمارستان بستری خواهید بود.
 • تا 24 ساعت اول باید به صورت کامل استراحت نمایید.
 • احتمال دارد تا چند روز احساس درد و ناراحتی داشته باشید.
 • احتمالا نیاز دارید تا چند روز یک همراه شما را در خارج شدن از رختخواب؛ خورد و خوراک و کارهای روزانه یاری کند.
 • مراقب باشید تا چند روز پانسمان خشک باشد، مرطوب نشود و دست نخورده باقی بماند
 • یک هفته بعد از جراحی پروتز باسن لازم است که برای کنترل زخم و پروتز باسن به پزشک جراح خود مراجعه نمایید.
 • حداقل 6 تا 8 هفته که گذشت می توانید فعالیت بدنی خود را شروع کرده، ورزش کنید و در کل به کارهای روزمره خود بازگردید. پیشنهاد ما این است که تا این زمان به هیچ وجه دوچرخه سواری و اسب سواری نکرده و موتورسیکلت سوار نشوید. در ضمن تا 3 ماه نباید به سراغ ورزش هایی بروید که در آن چرخش و حرکات باسن لازم است.
 • تا 3 الی 12 هفته به شما توصیه می شود که از یک لباس مخصوص که به عنوان محافظی برای ثابت نگه داشتن ایمپلنت است استفاده نمایید.

 

قیمت پروتز سیلیکونی - هزینه پروتز باسن

 

 • معمولا پس از عمل برای تخلیه سروما و ترشحات موجود در بافت باسن در هر یک از باسن ها درن کار گذاشته می شود و پس از اینکه این ترشحات کاهش یابد درن ها را برمی دارند.
 • دست کم به مدت 2 تا 3 هفته نباید بر روی باسن نشست تا از فشار بر روی پروتز ها جلوگیری شود؛ در طول این مدت لازم است تا جهت استراحت بر روی شکم استراحت نمایید.
 • 5 روز پس از جراحی می توانید به حمام بروید اما تمام این مدت را باید از گن فشاری مخصوص استفاده کنید تا حالت پروتز حفظ گردد.مراقب باشید گن چین نخورد و صاف باشد. احتمالا
 • لازم است نیم ساعت قبل از عمل، یک گرم آنتی بیوتیک سفتریاگسون مصرف نمایید و پس از جراحی تا 2 روز هر 12 ساعت یکبار این آنتی بیوتیک را مصرف نمایید. علاوه بر این باید روزی یک گرم سفادروگسیل که معمولا تجویز پزشک است مصرف کنید. در صورت لزوم نیز مسکن های ضد التهاب و هیدروکورتزون برای شما پیشنهاد می گردد.
 • ابتدا با جراح خود مشورت کنید و اگر او نیز تایید کرد بلافاصله پس از عمل مقداری راه بروید البته با احتیاط و آرامی، تا به کاهش تورم باسن کمک کنید(مشورت با پزشک را در این مورد فراوش نکنید)
 • به مدت 6 هفته به هیچ وجه اجسام سنگین تر از 2 کیلو  را بلند نکنید. چرا که ممکن است بر روی محل زخم فشار وارد شده و زخم از هم باز شود.
 • در صورت امکان 4 هفته پس از جراحی فعالیت های جنسی خود را از سر بگیرید، نه زودتر.
 • باشید .
 • رژیم غذایی خود را از غذاهای مایع شروع کنید و البته کم نمک (تا 2 هفته نباید لب به نمک بزنید!)
 • تا جایی که می توانید مایعات میوه و سبزیجات مصرف نمایید تا دچار یبوست و عوارض آن نشوید.
 • سیگار و الکل را تا 4 هفته مصرف نکنید و مراقب باشید تا داروهای تجویز را به موقع میل کنید.
 • 1 هفته پس از عمل می توانید می توانید مصف داروها و مکل های خود را از سر بگیرید به جز داروهایی نظیر آۀسپرین که ضد انعقاد خون هستند. (در این مورد از پزشک خود راهنمایی بخواهید.)
 • کشیدن 10 نفس عمیق در هر روز می تواند شما را زودتر از شر عوارض اروهای بیهوشی خلاص کند.
 • بهتر است گاهی برای غذا خوردن و یا دستشویی رفتن از جای خود برخاسته راه بروید تا از طریق مانع لخته شدن خون در باسن خود شوید.
 • زمانی که منعی برای نشستن نداشتید سعی کنید برای نشستن از یک بالش نرم در زیر باسن خود استفاده نمایید.
 • تا یکسال پس از پروتز باسن از باردار شدن خودداری نمایید.
 • در صورتی که مراقبت های پس از پروتز باسن را جدی نگیرید باید منتظر عوارض این جراحی برای خود باشید!
 • احتمالا حدود 8 ماه طول می کشد تا با پروتز باسن کارگذاشته شده در باسنتان کنار بیایید و با آن احساس راحتی بکنید.
 • 3 ماه پس از جراحی ایمپلنت باسن می توانید به طور واضح شاهد نتایج جراحی باشید چرا پس از این مدت است که ورم باسن می خوابد و سایز واقعی آن نمایان می شود.
 • مدت ماندگاری پروتز باسن دائمی است و افزایش حجم باسن سالهای سال دوام خواهد داشت.
بیشتر بخوانید
راهکارهای لاغری با 4 سبک مختلف!! راز درمان با راه های لاغری و تداوم آن چیست؟!

 

روند بهبود زخم  پس از کاشت باسن

بهبود زخم حدود یک سال به طول می انجامد. شاید بلافاصله پس از عمل زخم از نظر ظاهری مشکلی نداشته باشد اما پس از گذشت 2 ماه زخم قرمز رنگ شده ویا حتی به رنگ ارغوانی متمایل می شود. از نظر سطح نیز ، زخم حالتی برجسته تر از سطح پوست به خود می گیرد. البته بدترین شکل زخم مربوط به 3 تا 5 ماه پس ازجراحی پروتز باسن خواهد بود. بهتر است خبر خوبی به شما بدهیم چرا که پس از این مرحله ، زخم به مرور کمرنگ شده و از برجشتگی آن کاسته می شود تا زمانی که همسطح پوست گردد. بعد از گذشت یک سال می توانید مشاهده کنید که از زخم تنها خط ظریفی به چا مانده است و دیگر خبری از آن علائم ناخوشایند نیست.

 

کاشت باسن چه عوارض و خطراتی به همراه دارد؟

 • در روش کاشت باسن از طریق ایمپلنت بر خلاف تزریق چربی تورم زیادی اتفاق نمی افتد.
 • ممکن است پس از ایمپلنت باسن، آن ناحیه عفونت کرده، خونریزی کند یا در قسمت بخش های عصبی و عضلانی دچار آسیب شود.
 • این خطر نیز وجود دارد که پروتز حرکت کرده و یا به گونه ای نامتقارن در باسن ثابت گردد.
 • گاهی لازم می شود تا با جراحی ترمیمی عیوب جراحی ایمپلنت باسن را برطرف کرد.
 • به دلیل استفاده از داروهای بیهوشی در حین جراحی این امکان وجود دارد که فرد دچار عوارض داروهای بیهوشی گردد. از طرفی این امر مدت بهبودی را نسبت به روش هایی که در آنها از بی حسی موضعی استفاده می شود، بیشتر می کند.
 • گاهی پروتز باسن از طریق تزریق سیلیکون انجام می شود . از آنجاییکه سیلیگون عنصری ناپایدار می باشد امکان جا به جایی در رگ ها را دارد و در صورتی که این جابه جایی به سمت ریه و یا همراه با جریان خون باشد حتی می تواند برای فرد کُشنده باشد. (تزریق سیلیکون مورد تایید سازمان FDA نمی باشد و به هیچ وجه قانونی نیست!)
 • در صورتی که پروتز به خوبی جایگذاری نشود احتمالا فرد تا پایان عمر دچار بدشکلی در ناحیه باسن خواهد شد
 • ممکن است پس از مدتی پروتز دچار افتادگی شود و یا بر اثر فشار و عدم رعایت مراقبت های لازم پاره یا سوراخ شده و یا دچار چرخش گردد.
 • در افرادی دیده شده که پس از جراحی پروتز باسن دچار خونریزی شدید شده اند که در این افراد برای درمان این اتفاق عمل دیگری انجام شده است.
 • گاهی نیز در اطراف پروتز مایع جمع می شود (سروما) که در این حالت لاز م است برای خروج آن ، فرد به عمل جراحی دیگری تن دهد.

 

از مهم ترین ایرادات پروتز باسن می توان به این مورد اشاره کرد که دیگر هیچ وقت نمی توان در این محل تزریقی انجام داد !!!

 

پروتز باسن در چه سنی انجام می شود؟

در اغلب موارد پروتز باسن در سنین زیر 30 سال انجام نمی شود چرا که افراد در این رده سنی جوان هستند و باسن آنها در بهترین حالت خود قرار دارد به استثنای دخترانی که در این سن هستند اما به دلیل افت شدید وزن دچار افتادگی باسن شده باشند.

 

هزینه پروتز باسن

با توجه به روش استفاده شده برای کاشت باسن، هزینه پروتز باسن می تواند متفاوت باشد. اما به صورت کلی هزینه پروتز باسن در اصفهان، شیراز ، تبریز، مشهد و تهران می تواند به مواردی همچون نوع پروتز، هزینه پروتز، هزینه بیمارستان و مراقبت های پس از جراحی، داروها و وسایل تجویز شده و به کار برده شده در حین عمل و مدت زمانی که عمل به طول می انجامد بستگی دارد.

از آنجایی که پروتز گران قیمت است، می توان گفت هزینه پروتز باسن به طور تقریبی بین 9 تا 10 میلیون تومان در می آید.

 

عزیزان انتخاب جراح نقش حیاتی در نتیجه جراحی دارد. پس مراقب باشید نتیجه عمل و کیفیت زندگی خود در آینده را بی خود و بی جهت قربانی ارزان بودن هزینه پروتز باسن آن هم در مراکز نامطمئن نکنید!!!

خبر خوب : این احتمال هست که بتوانید با جراح متبحر خود در مورد هزینه پروتز باسن تا حدودی کنار بیایید!

 

جهت اصلاع از مراکز معتبر پروتز باسن و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 

مطالعه بیشتر : جراحی زیبایی تنه و اندام

 

چند امتیاز می دهید؟
[تعداد: 3 میانگین: 5]
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =