عوارض لیپوماتیک چیست ؟! ایا عمل لیپوماتیک خطرناک است ؟!

عوارض لیپوماتیک چیست ؟! ایا عمل لیپوماتیک خطرناک است ؟!

عوارض لیپوماتیک شامل مواردی از عمل غیر تهاجمی لیپوماتیک است که در صورت رعایت نکردن مراقبت های قبل و بعد از عمل و یا انجام آن توسط پزشکی آماتور و بی تجربه می تواند افزایش یابد و سلامت فرد را به خطر بیندازد .

 

کار عاقلانه ای است اگر که در مورد عوارض لیپوماتیک بیشتر اطلاعات کسب کنید و سعی کنید پزشکی ماهر و متخصص در این زمینه بیابید و عمل زیبایی خود را به او بسپارید . این خواسته از دو جهت به سود شماست :

اول اینکه فرد با علم به خطرات لیپوماتیک می تواند با رعایت مراقبت های قبل از عمل احتمال ابتلا عوارض لیپوماتیک و مشکلات پس از آن را کمتر کرده و در جستجوی راهی خواهد بود که منجر شود تا حد امکان به این عوارض دچار نگردد ، از سوئی دیگر سبب می شود که نتایج عمل لیپوماتیک مطلوب و موثر تر شده و دوام آن بالا رود .

 

با ما همراه باشید تا در مورد لیپوماتیک و عوارض آن نظیر درد بعد از عمل لیپوماتیک ، امبولی در لیپوماتیک ، ناهمواری بعد از لیپوماتیک و حتی مرگ در اثر لیپوماتیک بیشتر بدانید .

جراحی زیبایی
جهت تماس شماره شهر خود را لمس کنید
تهران :  8613 075 0912
شیراز : 5393 053 0917

یافتن پزشک خوب و رعایت مراقبت های پیش و پس از عمل ، آن هم به شکلی متعهدانه به نتایج خوب با کمترین عوارض بعد از لیپوماتیک منتهی می شود .

 

ایا عمل لیپوماتیک خطرناک است ؟

از دیگر تفکراتی که در کنار عوارض لیپوماتیک ممکن است در ذهن هر کشی که خواهان انجام این کار باشد ، نقش ببندد این است که ایا عمل لیپوماتیک خطرناک است یا خیر .

این دستگاه دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکاست و صحت عملکرد و اطمینان به کارایی آن به خوبی اثبات شده است . در صورتی که هنگام کار با اسن دستگاه تمام اصول و نکات ایمنی رعایت شود ، حجم زیادی از چربی ها در تمام نقاط بدن جدا شده ، استخراج می شود . در این شیوه پیکر تراشی ، اول بافت چربی و سلول های آن شکسته شده که این کار با حرکات ارتعاشی لوله کانولا انجام می شود که می تواند چربی ها را به شکل ذرات بسیار ریزی در آورد . پس از این ذرات چربی با ملایمت از بدن خارج می شوند .

ممکن بود در روش هایی سنتی مثل لیپوساکشن شاهد خطراتی باشیم ، اما به شما اطمینان می دهیم که در این متد دیگر اثری از این خطرات نیست چرا که سیستم ایمنی فعال آن به خوبی از بافت های مختلف بدن محافظت می کنند . نتایج لیپوماتیک بسیار مطلوب بوده و می تواند به خوبی رضایت بیمار را جلب سازد به شرطی که توسط فردی متبحر انجام شود و در زمان بهبودی نکات لازم و ضروری رعایت شود . علاوه بر حذف چربی ها در این تکنیک ، پوست نیز نرم تر شده و کبودی چندانی در بدن فرد ایجاد نمی شود و حتی باعث انقباضات منظم پوستی می شود .

از دیگر دلایلی که باعث می شود پاسخمان به این سوال که ایا عمل لیپوماتیک خطرناک است ، خیر باشد این است که پیکرتراشی در مقایسه با لیپوساکشن لیزری، لیپوساکشن اولتراسونیک و لیپوساکشن سنتی مزیت های بهتری دارد و عوارض کمتر دارد از جمله اینکه  باعث سوختگی و یا تخریب بافت های پوست نمی شود .

 

عوارض لیپوماتیک ( مضرات عمل لیپوماتیک )

باید پذیرفت که لیپوماتیک با اینکه ریسک کمی دارد اما باز هم شبیه به هر جراحی دیگری ، هر چقدر که تخصصی انجام شود بالاخره با اندکی عارضه مواجه خواهد بود . از طرفی اگر لیپوماتیک به خوبی انجام نشود باز هم احتمال ابتلا به عوارض لیپوماتیک افزایش می یابد . خطرات لیپوماتیک و عوارض آن عبارتند از :

 • ممکن است پوست پس از این عمل دچار افتادگی شود و در اندام هایی نظیر ران ، نامتناسب شده و حتی به شکلی غیر طبیعی دچار فرورفتگی شود و به اصطلاح ناهمواری بعد از لیپوماتیک اتفاق بیفتد .
 • در مواردی نیز فرد به درد بعد از عمل لیپوماتیک دچار می شود و در مواردی نیز خونریزی بروز کرده است ، هر چند مقدار آن کم است .
 • یکی دیگر از عوارض لیپوماتیک احتمال بروز کبودی و یا احساس کوفتگی در بدن فرد می باشد که ممکن است تا چند هفته ادامه یابد . در برخی از اشخاص مقدار این کبودی قابل توجه است .
 • دستگاه پیکر تراشی مقدار کم و خفیفی امواج اولتراسوند ایجاد می کند که به هیچ وجه به خودی خود برای سلامتی فرد خطر افرین نخواهد بود . اما یکی از مضرات عمل لیپوماتیک و عوارض آن این است که به دلیل ارتعاشاتی که دارد می تواند باعث عوارضی مثل تکان‌های دست به ‌مدت زیاد و در نهایت خستگی پزشک شود . هر اندازه زمان عمل بیشتر شود احتمال خستگی پزشک به دلیل این ارتعاشات نیز زیادتر خواهد شد .
 • یکی دیگر از عوارض عمل لیپوماتیک این است که در صورت کنترل نشدن ارتعاشات در این تکنیک ، می تواند ضرباتی هم به جراح و هم به بیمار وارد شود .
 • امبولی در لیپوماتیک نیز از دیگر عوارض عمل لیپوماتیک است که نسبت به روش لیپوساکشن با شدت بیشتری اتفاق می افتد .
 • درد بعد از عمل لیپوماتیک بسیار جزئی است به این دلیل که میزان برشی که برای تخریب سلول های چربی ایجاد می شود ، بسیار کوچک و در حد چند میلی است . البته برای دامن نزدن به درد بعد از عمل لیپوماتیک توصیه می شود تا 2 هفته قبل از انجام لیپوماتیک از مصرف داروهایی همچون اسپرین و وارفارین خودداری کنید . چرا که می توان سبب افزایش خونریزی و احتمالا به دنبال آن افزایش درد بعد از عمل لیپوماتیک شوند .
 • ممکن است در چند روز اول از زخم های ایجاد شده خونابه خارج شود که جای نگرانی نیست و حتی بهتر است با ماساژهای ملایم به خروج سریعتر این مایعات کمک کنید تا بهبودی سریعتر حاصل گردد .
 • در صورتی که فرد پس از درمان  ، شیوه غذایی و ورزش روزانه و درستی در پیش نگرفته باشد احتمال رشد مجدد چربی ها و بازگشت چربی های اضافه و در نتیجه بروز چاقی دور از انتظار نیست .
بیشتر بخوانید
عمل درشت کردن چشم چیست؟ چرا در جستجوی بهترین دکتر برای درشت کردن چشم باشیم؟!

عوارض لیپوماتیک - ایا عمل لیپوماتیک خطرناک است

 • از انجایی که زخم هایی که در اثر لیپوماتیک در بدن ایجاد می شوند بسیار ریز و جزئی اند ، با رعایت مراقبت های توصیه شده ، خیلی سریع و به خوبی بهبود می یابند . اما اگر فردی در رسیدگی به همین زخم های کوچک کوتاهی کند ، احتمال بروز عفونت در زخم و تهدید شدن سلامتی فرد وجود دارد . اگر محل عمل نیز استریل نباشد ، ممکن است خطرات و مشکلاتی به بار آید .
 • در برخی مواقع حرکت کانولا می تواند منجر به اصطکاک با پوست و یا اعصاب گردد .
 • در صورتی که پوست به لحاظ الاستیته ضعیف باشد یا زخم روندی غیر عادی را برای بهوبدی طی کند و یا اگر به شکلی ناهموار چربی ها خذف شده باشند احتمال دارد پوست حالتی موج دار و گاهی حتی چروکیده به خود بگیرد.
 • ممک است ناحیه تحت درمان تا مدتی موقت بی حس باقی بماند . این حالت باید عرض 6 تا 8 هفته بهبود پیدا نماید .
 • ممکن است طی انجام پیکر تراشی ، چربی ها از طریق خون وارد ریه ها شده و گردش خون را در ریه ها مسدود کند . این اتفاق می تواند خطر مرگ در اثر لیپوماتیک را به دنبال داشته باشد .
 • متاسفانه در مواردی که پزشک انجام لیپوماتیک فردی غیر ماهر و یا غیر متخصص بوده است عوارضی نظیر جمع شدن مایعات زیرپوست و یا  خطر بروز عفونت و یا غیر قرینه شدن ران ها ، به وقوع پیوسته است .
 • تورم بعد از عمل لیپوماتیک یکی دیگر از مشکلات این تکنیک می باشد . معمولا 6 ماه طول می کشد تا تورم بعد از عمل لیپوماتیک برطرف شده بهبود یابد .
 • عارضه ترومبوفلبیت که در واقع همان لخته شدن خون در ورید است نیز از دیگر عوارض است که می تواند سبب التهاب شود .
 • طول درمان در روش لیپوماتیک بسیار زمان بر است و این باعث خستگی پزشک می شود . این در حالی است که برای برداشت چربی باید دقت بالایی به کار برد و بدیهی است زمانی که جراح خسته شود احتمال بروز خطا بالا می رود و این امر خطراتی به دنبال خواهد داشت . بهترین راه برای مقابله با این خطر انجام لیپوماتیک طی چند جلسه به جای انجام آن تنها در یک جلسه می باشد . در جلسات متعدد طول درمان کوتاهتر شده و دقت جراح افت پیدا نخواهد کرد . البته راهکار دیگر این است که پزشک پس از برداشت چربی در چند ناحیه اندکی استراحت کرده و دوباره به کار خود ادامه دهد .

لازم است بدانید که بیشتر عوارض بعد از لیپوماتیک ، موقتی اند و بسته به وضعیت جسمانی فرد ممکن است  خیلی زود و یا کمی دیرتر برطرف شوند . اما در کل بهبودی پس از لیپوماتیک از دیگر روش های حذف چربی سریعتر اتفاق می افتد .

 

در میان عوارض عمل لیپوماتیک ، احتمال بازگشت مجدد چربی هم وجود دارد ؟

در صورتی که پس از حذف چربی های اضافه ، فردی که درمان شده است سعی کند رژیم غذایی مناسب و البته متعادلی را در کنار انجام فعالیت های ورزشی روزانه ، برای ادامه خود در نظر بگیرد ، این نوید را می توان به وی داد که برود و از تناسب اندام مادام العمر خود لذت ببرد .

 

عوارض لیپوماتیک - لیپوماتیک و عوارض آن

چرا که در این صورت ، احتمال بازگشت مجدد چربی ها به صفر خواهید رسید .

 

نقاط قوت لیپوماتیک

یکی از نقاط قوت این روش این است که بر خلاف لیپولیزر که از لیزر و حرارت برای رفع چربی ها استفاده می کند و گاهی همین حرارت در بافت پوست فیبروز ایجاد می کند . اما در تکنیک لیپوماتیک هیچ گونه فیبروزی در پوست به وجود نمی آید .

کانولای لیپوماتیک دارای سنسوری است که کمک می کند تنها چربی های اضافه حذف شود ؛ این بدان معنی است که اگر پزشک به اشتباه از ناحیه درمان خارج شده و بخواهد به بافت مجاور چربی وارد شود ، کانولا کار را متوقف می کند تا اسیبی به آن بافت غیر چربی وارد نشود .  

بیشتر بخوانید
آیا لیپوساکشن صورت ، برای استخوانی کردن صورت مردان و زنان روشی موثر است؟!

 

رفع افتادگی و جمع شدن پوست پس از لیپوماتیک به چه شرطی بستگی دارد ؟

پس از انجام این تکنیک در مواقعی که افتادگی پوست ناشی از زایمان های مکرر و کاهش وزن زیاد  نباشد و تنها دلیلش تراکم زیاد چربی و فشار ناشی از وزن چربی بر روی پوست باشد ، پوست تا حد زیادی جمع خواهد شد . در حقیقت فیبرهایی که ما بین پوست و عضلات موجود است و کلاژن سازی که پس از انجام لیپوماتیک بر روی پوست اتفاق می افتد در کنار بستن اصولی و به اندازه گن می تواند تا حد زیادی ، پوست اضافه را جمع کرده و در واقع در عرض چند هفته و گاهی چند ماه به لیفت پوست بیانجامد .

این در حالی است که در لاغری های شدید یا در اثر زایمان های مکرر که باعث نازک شدن پوست و به نوعی شکستن آن می شود ، فرد تنها می تواند از طریق روش های جراحی ابدومینوپلاستی و یا جراحی زیبایی شکم ، پوست اضافه شکم را بردارد .

 

نکاتی مهم در رابطه با لیپوماتیک

 1. توصیه می شود این روش برای نواحی بزرگ بدن انجام شود . برای مثال انجام لیپوماتیک صورت به ویژه در ناحیه غبغب به سختی انجام می شود .
 2. کوفتگی به وجود آمده با این روش در افراد مسن بیشتر اتفاق می افتد .
 3. بر خلاف تصور عامه مردم ، لیپوماتیک سبب کلاژن سازی نمی شود و حتی حرکت دورانی کانولا هم نمی تواند به تحریک کلاژن منجر شود ، از این رو چون مکانیسمی وجود ندارد که فیبرولاست‌ها را تحریک کند ، پس احتمال افتادگی پوست نیز وجود دارد .
 4. از جمله خطرات لیپوماتیک و عوارض آن ، حساسیت برخی از افراد به لیدوکائینی است که در ماده بیهوش و بی حس کننده وجود دارد .
 5. توصیه می شود افراد مبتلا به دیابت یا مبتلا به فشارخون بالا و همینطور بیماران قلبی و عروقی قبل از انجام لیپوماتیک حتما با پزشک معالج‌شان مشورت نمایند .
 6. بهتر است ابتدا توسط پزشک متخصص و متبحر ، کاندیدای خوبی برای این عمل شناخته شوید بعد برای انجام آن اقدام کنید تا کمتر دچار مضرات لیپوماتیک شود .
 7. ممکن است فردی فقط تحت بیهوشی موضعی قرار بگیرد که در این صورت می تواند پس از عمل به منزل خود باز گردد . با این وجود برخی از افراد نیز به دلیل شرایط خاص جسمانی شان نیاز به بی هوشی دارند در مورد این بیماران ، معمولا نیاز است یک شب بعد از عمل در بیمارستان بستری باشند .
جراحی زیبایی
جهت تماس شماره شهر خود را لمس کنید
تهران :  8613 075 0912
شیراز : 5393 053 0917

آیا به هم ریختن نظم پریودی بعد از جراحی لیپوماتیک طبیعی نرمال است ؟   

جلو و عقب افتادن و در کل اختلال در عادت ماهیانه پس از برداشت چربی با این روش ،‌ و همینطور کمی تب امری طبیعی است و پس از گذشت مدتی حل شده و روال پویودی به شکل اولیه خود باز می گردد .  این عارضه به دلیل رفلکس بدن به ترومای لیپوماتیک بروز می کند .

 

درمان ناهمواری پوست پس از لیپوماتیک

ناهمواری بعد از لیپوماتیک یکی از عوارضی است که با انجام این روش ممکن است بروز کند . در واقع می توان ناهمواری بعد از لیپوماتیک را از شایعترین عوارض لیپوماتیک دانست . برای درمان درمان ناهمواری پوست پس از لیپوماتیک بهتر است به پزشک متخصص مراجعه شود تا ضمن معاینات دقیق با استفاده از دستگاهی دیگر به درمان شکل شدگی و افتادگی پوست بپردازد. یکی از این دستگاه ها که در در درمان ناهمواری پوست پس از لیپوماتیک به کار می رود EXILIS می باشد که نتایج بسیار خوبی به دنبال دارد .

 

امبولی در لیپوماتیک

با بروز علایم امبولی بعد از عمل احتمال اینکه فرد به سکته دچار شود زیاد است . امبولی در لیپوماتیک مسئله ای است که گاهی اوقات پس از برداشت چربی با این روش ، اتفاق می افتد . معمولا امبولی در لیپوماتیک زمانی رخ می دهد که پس از تبدیل چربی ها به مایع ، مقداری از این چربی به اشتباه وارد بدن شده و رگ های خونی را مسدود کند . در نتیجه این امر ممکن است نقص عضو صورت بگیرد و یا رگ های قلبی مسدود شود . این اتفاق بسیار خطر ساز است چرا که می تواند سبب بروز سکته در فرد شده و نهایتا به مرگ در اثر لیپوماتیک منتهی شود .

اگر چه بروز علایم امبولی بعد از عمل لیپوماتیک چندان شایع نیست با این وجود می توان آن را با اختلاف زیادی در روش لیپوساکشن مشاهده کرد .

قابل توجه این که علایم امبولی بعد از عمل در بیمارانی که دارای فشارخون هستند بیشتر نمایان می شود . در این صورت یک پزشک خوب برای حفظ سلامت بیشتر ، اجازه جراحی به وی را نخواهد داد .

اینکه چقدر امکان بروز امبولی در لیپوماتیک وجود دارد به عوامل مختلفی از جمله میزان مهارت و میزان تخصص پزشک بستگی دارد . هر اندازه پزشک بتواند با سرعت عمل بالاتری چربی های مایع را از بدن خارج سازد ، از ورود چربی ها به رگ ها بیشتر جلوگیری می شود .

 

 

مطالعه بیشتر : جراحی زیبایی تنه و اندام

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

هجده + شش =