لیپوساکشن باسن و 4 تکنیک انجام آن! مزایا و معایب هر روش چیست؟

0 114

 

لیپوساکشن باسن یا لیپوپلاستی یکی از کم هزینه ترین و بهترین روش هایی است که همچنان به منظور برداشتن چربی های اضافه باسن و کوچک کردن و متناسب کردن آن انجام می شود.

 

با این که می توان از لیپوساکشن برای برداشت چربی های تمام نواحی بدن استفاده کرد و از آن به جای تحمل رژیم های غذایی سخت و ورزش های سنگین بهره برد اما معمولا بیشترین تاثیر آن برای حذف چربی ها از نواحی ای است که به ورزش و رژیم غذایی پاسخ نمی دهند. در بین نواحی مختلف بدن از لیپوساکشن بیشتر برای رفع چربی های زائد در ناحیه ران های بیرونی و درونی، کمر، باسن، بازو و نواحی بالاتر از آن، شکم و همینطور چانه و گردن به کار می رود.

توجه :

در صورتی که از عریض بودن بیش از اندازه باسن خود ناراضی هستند احتمالا لازم است لیپوساکشن قسمت خارجی ران انجام دهید و نه لیپوساکشن باسن. در این مورد از پزشک خود مشورت بخواهید.

 

چه کسانی گزینه مناسبی برای لیپوساکشن باسن به شمار می روند؟

 • در بیشتر موارد لیپوساکشن باسن به افرادی پیشنهاد می شود که چربی اضافه بدن انها بیش از 20 درصد مقدار  استاندارد می باشد. در این افراد لیپوساکشن باسن نتیجه ای بسیار سریع در رفع چربی ها را برای فرد به ارمغان می آورد.
 • افرادی که قرار است این جراحی را انجام دهند بهتر است واقع بین بوده و از همان اول تکلیف خوشان با نتیجه عمل را مشخص کرده باشند و محدودیت های مشخص خود عمل را که جراح با آنها مطرح کرده است را پذیرفته باشند.
 • به علاوه این افراد بایستی از نظر جسمی و روحی کاملا سالم باشند مثلا بیماری خاصی نداشته باشند تا سبب افزایش عوارض جانبی عمل در بدن خود نشوند.
 • دارای پوستی با کیفیت بالا باشند تا بتوانند بعد از عمل نتیجه ای اثر بخش را مشاهده نمایند. پوست هایی که به لحاظ ارتجاعی باکیفیت اند پس ازعمل سریعتر بهبود می یابند.
 • همینطور کسانی که به رغم تلاش برای برطرف کردن چربی باسن خود تاکنون موفق به آب شدن چربی در این ناحیه و کوچک کردن باسن خود نشده اند.
 • افرادی که تا قبل از این ، عمل جراحی دیگری بر روی ناحیه ای که قرار است در حین لیپوساکشن باسن درمان شود، انجام نداده باشند.
 • کسانی که مرتب دچار تغییر وزن های ناگهانی با تفاوت زیاد نمی شوند .
 • افرادی که بیشتر تمایل دارند با پیکر تراشی و ازبین بردن چربی های اضافه، فرمی مناسب و زیبا به باسن و اندام خود بدهئد و هدفشان تنها کاهش وزن نیست.
 • افرادی که به اندازه کافی درباره این عمل اطلاعات کسب یا دریافت کرده باشند و بدانند که قرار است چه پیش آید.

 

لیپوساکشن باسن

 

مزایای لیپوساکشن باسن

برش چندانی لازم ندارد از این رو جای برشی معمولا باقی نمی ماند یا در شیارهای طبیعی بدن مخفی می گردد

از انواع عمل هایی است که نسبت به عملکردش ، چندان تهاجمی به شمار نمی رود.

طی یک جلسه باسن را خوش شکل و متناسب می کند از این رو سبب افزایش سریع اعتماد به نفس در افرادی می شود که پیش از لیپوساکشن از باسن چاق خود خجالت می کشیدند.

 

به یاد داشته باشید که لیپوساکشن راهی برای کاهش وزن نبوده و قادر نیست چاقی سراسری را درمان کند، با این وجود می تواند برجستگی هایی که نسبت به ورزش و رژیم غذایی مقاوم بوده اند را برطرف سازد.

 

 

عوارض لیپوساکشن باسن

امروزه روش هایی بیشتر طرفدار دارد که در عین داشتن اثرات ماندگار و خوب ، عوارض جانبی کمتری نیز به دنبال دارند. از طرفی در حین لیپوساکشن باسن به منظور دستیابی به نتایج ایده آل اغلب حدود 40 درصد از چربی موجود برداشته  می شود و این مقدار برداشت چربی، چیز کمی نیست چرا که در صورت سهل انگاری پزشک می تواند بد شکلی ها و عوارض جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد از این رو انتخاب جراح متخصص و با تجربه و اهل اطلاعات به روز در این مورد یک امر جدی است. معمولا انجام لیپوساکشن شکم توسط یک پزشک خوب  با تکنیک هایی متفاوت که عوارض کمتری برای فرد داشته باشد و بنا به تشخیص شخص او انجام می شود.

با تمام این ها چون لیپوساکشن یک عمل جراحی تقریبا تهاجمی به حساب می آید قطعا عوارضی هر چند اندک نیز به دنبال خود خواهد داشت. از جمله این عوارض عبارتند از :

 • ممکن است تا چند روز فرد در ناحیه درمان احساس درد داشته باشد.
 • این احتمال وجود دارد که در ناحیه ورود کانولا مقداری کبودی بر روی پوست ایجاد شده باشد که به مرور برطرف می شود.
 • ممکن است تا 2 روز پس از جراحی فرد احساس خستگی کند انگار که فعالیت ورزشی سنگینی را سپری کرده است!!
 • احتمال دارد تا چند روز فرد دچار ورم ، خونریزی و یا بی حسی در ناحیه درمان شود، البته تمام این موارد موقتی است.

 

تفاوت لیپوساکشن با لیپوماتیک چیست ؟

هر دوی این روش ها، تکنیک های لاغری موضعی به شمار می روند که به وسیله دستگاههای لاغری صورت می گیرند با این تفاوت که در لیپوساکشن چربی ها با حرارت، سوزانده شده و با دستگاه مکش به بیرون از بدن رانده می شوند، این چربی های برداشت شده آسیب دیده اند و عملا غیر قابل استفاده و تزریق به جای دیگری از بدن می باشند. اما در لیپوماتیک چربی های به گونه ای از بدن برداشت می شوند که همچنان بافت خود را حفظ کرده باشند و به این دلیل که به آنها آسیبی وارد نشده می توان آنها را برای برجسته سازی، در جاهای دیگری از بدن، تزریق کرد.

 

نحوه عمل لیپوساکشن باسن

قبل از شروع عمل ، ناحیه ای که قرار است چربی از آن تخلیه شود توسط جراح علامت گذاری می شود. پس از آن به یکی از رگ های بازوی بیمار، سرمی متصل می شود تا بتوان در طول جراحی اطمینان حاصل کرد که تعادل میزان مایعات موجود در بدن در طول جراحی حفظ خواهد شد. سپس با تشخیص جراح برای فرد از بیهوشی عمومی و یا بیهوشی موضعی استفاده می شود.

 

لیپوساکشن باسن

 

حال جراح بر روی چین باسن برش کوچکی بین 2 تا 3 میلی مترایجاد می کند و لوله ای باریک و کوچک به نام کانولا که به یک دستگاه مکش قدرتمند نیز متصل است را وارد بافت چربی زیر پوست می کند. با جلو و عقب بردن این لوله در نواحی ای از باسن که از قبل تعیین شده است، توده چربی ها متلاشی شده، از بین می رود و باسن فرم مورد نظر فرد را پیدا می کند.

حال توسط دستگاه مگش چربی اضافی و آسیب دیده تخلیه می‌شود تا باسن فرم زیبا و کوچکی پیدا کند. معمولا این کار بدون وارد کردن کوچکترین آسیبی به عضله، عصب، پوست و رگ‌های خونی انجام می شود.

تمام فرآیند عمل لیپوساکشن باسن بسته به میزان نواحی تحت درمان بین 2 تا 3 ساعت به طول می انجامد .

 

موارد منع انجام لیپوساکشن باسن

 1. افرادی که 6 ماهه آخر پیش از روز عمل، آکوتان مصرف نموده اند.
 2. افراد مبتلا به چاقی مرضی و یا دیابت
 3. افرادی که عادت دارند سیگار مصرف کنند
 4. کسانی که اهل مصرف مشروبات الکلی و یا مواد مخدر می باشند
 5. خانم هایی که دوران بارداری خود را طی می کنند.
 6. افرادی که  در ناحیه آسم دچار مشکل می باشند مانندافراد مبتلا به آسم
 7. اختلالات سیستم گردش خون و یا ایرادات عروقی بدن
 8. افرادی که به اختلالات بافت همبند نظیر کلاژن و زخم دچارند.
 9. افرادی که درگیر مشکلات انعقادی خون (عدم انعقاد) هستند
 10. کسانی که دچار بیماری لوپوس می باشند.
 11. افراد نبتلا به اختلالات موجو در غدد درون ریز
 12. کسانی که فشار خون بالا و یا بیماری قلبی دارند
 13. کسانی که زخم هایشان دیر بهبود پیدا می کند
بیشتر بخوانید
عمل ژنیکوماستی به چند روش انجام می شود؟ هزینه عمل ژنیکوماستی در ایران !

 

مراقبت های بعد از لیپوساکشن باسن

 • تا زمان بهبودی از انجام فعالیت های سنگین جدا اجتناب کنید.
 • در صورت احساس درد در ناحیه درمان می توانید از مسکن تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 • بسته به هر فرد و میزان دردی که احتمالا تحمل می کند می توان 3 روز تا 1 هفته پس از جراحی به سر کار خود برگردید.
 • می توانید1 هفته پس از جراحی ورزش را دوباره شروع کنید اما مراقب باشید تا بهبودی کامل از ورزش سبک بهره ببرید
 • 1 هفته پس از جراحی لازم است جهت ویزیت مجدد به پزشک خود مراجعه کنید که معمولا در همین جلسه بخیه ها نیز کشیده می شوند گاهی نیز لازم است 10 روز بگذرد تا بخیه ها کشیده شوند
 • معمولا یک پماد آنتی بیوتیک تجویز می شود که باید با استعمال آن بر روی محل برش مانع بروز عفونت شوید.
 • گاهی اوقات برای خارج شدن مایع اضافی احتمالی داخل پوست یک لوله تخلیه کوچک تعبیه می کنند.
 • لازم است تا 6 هفته از یک گن مخصوص برای باسن استفاده کنید تا هم درد و ورم کاهش یابد و هم اینکه فرم جدید باسن حفظ شده و تغییر شکل ندهد.
 • رژیم غذایی در نتیجه عمل بسیار موثر است بدین منظور باید برای کاهش ورم ها تا زمان بهبودی از مصرف غذاهای پرنمک و چرب خودداری کنید.
 • به علاوه باید از مواد فیبردار بیشتر استفاده شود تا از ابتلا به یبوست جلوگیری شود.
 • به کسانی که در نواحی شکم و ران نیز دچار چاقی اند توصیه می شود که بعد از عمل فعالیت های منظم داشته باشند تا مانع راهیابی تدریجی چربی های این بخش ها به ناحیه باسن  شوند.
 • کمی حوصله به خرج دهید چرا که تا زمان از بین رفتن تورم شما نمی توانید تفاوت چندانی مشاهده کرده و شاهد کوچک شدن باسن خود باشید.

 

لیپوساکشن باسن

 

چند جلسه برای انجام لیپوساکشن باسن لازم است؟

از آنجاییکه امکان برداشت چربی در هر جلسه بیش از 5 لیتر وجود ندارد چون ممکن است به کارکرد طبیعی بدن آسیب وارد کند، پیشنهاد می شود کسانی که تمایل دارند چربی بیشتری را از ناحیه باسن تخلیه کنند به استانداردهای پزشکی مقید بوده و به جراح اصرار نکنند که طی همان یک جلسه برداشت بیشتری انجام شود بلکه با هماهنگی پزشک چند دوره دیگر برای تکمیل درمان به مطب پزشک خود مراجعه نمایند تا هم به مرور شاهد زیبایی اندام خود باشند و هم اینکه سلامت خود را به دلیل عجله داشتن از دست ندهند.

 

انواع لیپوساکشن باسن

 1. لیپوساکشن با لیزر (اسمارت لیپو)
 2. لیپوساکشن تاموسنت
 3. لیپولیز
 4. واتر جت (بادی جت)

 

1 . لیپوساکشن با لیزر (اسمارت لیپو)

در این روش ازلیپوساکشن باسن ابتدا برشی کوچک در ناحیه مورد نظر باسن ایجاد می شود و پس از آن لیزر به بافت چربی تابانده می شود که درنتیجه آن سلول های چربی گرم شده و ذوب می شوند. در این مرجله چربی های ذوب شده از بدن به بیرون مکش می شوند. البته بیشتر جراحان اعتقاد دارند که در روش Smart Lipo پوست تنها میزان کمی جمع می شود به همین دلیل نمی توان شاهد نتایج چشم گیری در این روش بود. با این وجود به دلیل اینکه لیزر طول موج های متفاوتی دارد قادر است افتادگی پوست را در این ناحیه برطرف کند و همچنین سبب بهبود ظاهر سلولیت ها نیز بشود.

 

2 . لیپوساکشن تاموسنت

از آنجایی که کانولاها آن هم با یکی دو تا برش نمی توانند نتایجی یک دست ایجاد کنند جوری که مدور و گرد باسن به طور کامل حفظ شود و حتی در باسن نتایجی شبیه به یک سطح موجدار با فرورفتگی ها و برجستگی های بدشکل ایجاد می کنند. به همین علت از لیپوساکشن تاموسنت استفاده می شود بدین شکل که پزشک در ابتدای جراحی ترکیبی از سرم و داروهای به خصوص را به ناحیه موردنظر در باسن جهت چربی سوزی یکنواخت تزریق می کنند. پس از آن کانولا به درون بافت چربی وارد می شود و با استفاده از دستگاه مکنده متصل به کانولا چربی هایی که در اثر تزریق تاموسنت ذوب شده اند از بدن بیرون کشیده می شود.

محبوبیت روش لیپوساکشن تاموسنت به این دلیل است که می توان به گونه ای چربی ها را حذف کرد که نتایجی یک دست تر و طبیعی تر حاصل شود. علاوه بر این معمولا جراحان سعی می کنند در این روش بیشترین میزان تقارن را ایجاد کرده و از تخلیه بیش از حد چربی ها نیز دوری می کنند.

 

مزایای مایع تاموسنت

 • سبب سفت تر شدن بافت ها می شود
 • امکان برداشت راحت تر چربی ها فراهم می شود
 • سببب کاهش خونریزی در ناحیه درمان می شود
 • پس از جراحی تا حدودی درد حاصل از جراحی را کنترل می کند

اغلب مایع تاموسنت پس از اتمام جراحی از بین می رود به گونه ای که تنها 20 درصد آن در بدن باقی می ماند که این مقدار نیز معمولا توسط بدن جذب و سپس دفع می شود و یا اینکه به واسطه زخم از بدن خارج می شود.

 

مزیت لیپوساکشن تاموسنت

بی حسی موضعی ای که دراین روش به کار می رود ، به حد کافی ناحیه درمان را بی حس می کند به همین علت دیگر نیازی به استفاده از بی حسی عمومی یا وریدی در این روش نمی باشد. به همین دلیل عارضه ناشی از اپی نفرین موجود در محلول های بی‌حسی شامل انقباض مویرگی وسیع و خونریزی پس از جراحی وجود نداشته و یا به کمترین مقدار خود می رسد. به همین دلیل می توان این روش را نسبت به روش های دیگر، یک پیشرفت قابل توجه در نظر گرفت.

 

3 . لیپولیز

در این روش پیش از هر اقدامی ناحیه مورد نظر تحت شرایط استریل و با استفاده از بی حسی موضعی،  کاملا بی حس می شود. سپس با استفاده از سوراخ های  1 تا 2 میلی لیتری که بر روی پوست ایجاد می کنند یک فیبر نوری ظریف با قطر کمتر از یک میلی متر وارد بافت چربی شده و از طریق تابش و ارسال اشعه لیزر Diode  بصورت پالسی ، چربی ها را گرم کرده به حالت نیمه ذوب در می آورد.

 

لیپوساکشن باسن

 

 پس از این مرحله در صورتی که میزان چربی ها از 500 میلی لیتر کمتر باشد دفع چربی ها به سیستم لنفاوی بدن سپرده می شود اما اگر چربی ها بیش از 500 میلی لیتر باشند با ساکشن کردن چربی های مایع آنها را از ناحیه باسن خارج می نمایند به علاوه این که در مورد دوم لازم است چند جلسه لیپولیز انجام شود. تمام طول این فرآیند به سطح چربی موجود و گستردگی ناحیه درمان بستگی دارد و معمولا بین 1 تا 4 ساعت می باشد.

از عیب های لیپولیز این است که در صورت استفاده ناشیانه از این تکنیک احتمال تولید بیش از اندازه حرارت و در نتیجه سوختگی در ناحیه درمان و همچنین نکروز پوستی برای فرد وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید
لیفت ران مناسب چه افرادی است و چطور انجام می شود؟ هزینه جراحی لیفت ران !

مزایای روش لیپولیز

 • در این روش پوست سفت شده و افتادگی آن برطرف می گردد و در نتیجه تحریک کلاژن سازی خاصیت ارتجاعی پوسا افزایش می یابد.
 • برای چاقی هایی متوسط و یا خفیف نتیجه مورد نظر را حاصل می کند از این رو د ر این مدل چاقی ها نیازی به ساکشن نیست. اما در چاقی های مفرط نیاز است لیزر به تنهایی در لایه های سطحی به کار برده شود، اما در لایه های عمیق تر همراه با لیزر تخلیه چربی های نیز انجام شود.
 • عدم همسانی بین ‌لایه سطحی و زیر پوست و یا ناهمواری های معمول در این روش کمتر اتفاق می افتد.
 • به دلیل ظریف بودن قطر فیبر نوری ، سوراخ های ایجاد شده برای ورود دستگاه بسیار ریز و نامحسوس می باشند.
 • در این روش چربی سوزی بسیار ظریف و با حساسیت بالایی صورت می گیرد.
 • در این روش هم درد کمتر می باشد و هم پس از عمل تورم کمتری رخ می دهد.
 • دوره بهبودی در این روش کوتاهتر می باشد به علاوه اینکه جمع شدگی پوست به دلیل تخلیه چربی نیز با این تکنیک به بهترین شکل اتفاق می افتد.

 

لیپولیز دقیقا چه تفاوتی با لیپوساکشن دارد ؟

معمولا لیپولیز در 2 حالت تهاجمی و غیر تهاجمی انجام می شود. در روش تهاجمی با ایجاد سوراخ هایی در پوست و با استفاده از دستگاه های اولتراسونیک و لیزر لیپولیز قدیمی تر و وارد کردن فیبر نوری ، لیزر به درون سلول های چربی زیر پوست ، راه یافته و چربی ها را می سوزاند. در حالت غیر تهاجمی لیپولیز مانند روش های مزوتراپی تابش امواج صوتی از سطح پوست و بدون ایجاد هر گونه برشی در پوست اتفاق می افتد.

اما در روش لیپوساکشن میله ای به نام کانولا که به مکنده ای قوی متصل است را با استفاده از چندین برش ، به زیر پوست وارد کرده و با فشار منفی زیادی که بر روی بافت چربی تخریب شده وارد می کند آنها را به دورن خود کشیده و از بدن تخلیه می کند.

 

4 . واتر جت (بادی جت)

در این روش پس از انجام بی حسی موضعی ، ترکیبی از آدرنالین و محلول آب نمک (سالین) که حاوی داروی بی‌حسی موضعی نیز می باشد را به ناحیه تحت درمان تزریق کرده؛  با این کار توده های چربی را ساده تر شکسته و تجریه می شوند و از طرفی هم می توان آنها را راحت تر از بدن خارج نمود. ممکن است در طول عمل بیمار سوزش و کششی اندک را جس کند اما درد آنها به قدری نیست که غیر قابل تحمل باشد.

لیپوساکشن باسن

 

عمل بادی جت طی یک زمان 1 ساعته به اتمام می رسد اما لازم است تا فرد 2 ساعت پس از درمان بادی جت تحت نظر باشد تا پزشک مطمئن شود که مشکلی پیش نمی آید.

واتر جت بهترین گزینه برای افرادی است که تمایل دارند حجم زیادی از چربی های باسن شان برطرف شود.

 

مزایای واتر جت

 • در این روش زخم ها بهبودی قابل توجهی دارد به گونه ای که که معمولا اثری از آنها باقی نمی ماند. علاوه بر این معمولا برش ها در مناطقی از باسن انجام می شود که اغلب در زیر لباس مخف هستند.
 • به دلیل خروج همزمان ماده تزریقی و چربی ها از بدن، احتمال بروز ورم به حداقل می رسد.
 • معمولا در این روش نسبت به دیگر تکنیک های لیپوساکشن باسن ، نتایج خوب و مطلوبی حاصل می شود و احتمال تغییر شکل نامطلوب یا نتایجی با انحناهای غیر طبیعی در این روش حداقل است.
 • مزیت دیگر واتر جت این است که مایع ترکیبی تزریق شده در این روش ، احتمال آسیب رساندن به بافت اطراف خود را به حداقل می رساند به همین دلیل فرد پس از بادی جت سریعتر بهبود می یابد.
 • و هم چنین سبب کاهش درد و تورم پس از جراحی می شود. علاوه بر موارد ذکر شده آدنالین تزریقی ، احتمال خونریزی پس طی عمل را به شدت کم می کند و مانع بروز عوارض پس از جراحی می شود.
 • واتر جت در برابر سلولیت موثر عمل می کند؛ معمولا هنگام مکش، چربی های مقاوم و سرسخت، منبسط می شوند تا تراکم کمتری را از دست بدهند! در صورتی که در روش واتر جت چربی ها ی سرسخت قادر به انجام چنین کاری نیستند چرا که در این روش سلولیت و چربی همراه با یکدیگر خارج می‌شود به همین دلیل سلولیت و چربی اضافی قرار گرفته در زیر پوست به طور همزمان درمان می‌شوند.
 • بهبودی پس از واتر جت بسیار سریع اتفاق می افتد به گونه ای که فرد غالبا نیازی به استراحت زیادی ندارد و تنها با 2 ساعت استراحت پس از عمل می تواند به سر کارهای روزمره خود بازگردد.

از مهم ترین مزایای واتر جت امکان پیوند گرافت می باشد بدین معنی که می توان پیوند های چربی برداشت شده از باسن را بدون نیاز به فرایند آماده سازی طولانی به مناطق دیگری از بدن که به چربی اضافی نیاز دارند منتقل و تزریق کرد.

 • در این روش از لیپوساکشن باسن احتمال بروز عوارض در کمترین میزان خود قرار دارد.
 • علاوه بر باسن می توان نواحی زیادی را تحت درمان بادی جت قرار داد ، معمول ترین این مناطق عبارتند از: مفصل ران ، غبغب، شکم، زانو  و  بازو .

 

بهبودی کامل پس از عمل واتر جت چه مدت طول می کشد؟

با اینکه بهبودی بدن هر فرد با دیگری فرق دارد اما معمولا درد ناشی از بادی جت پس از نهایتا چند روز کاملا تسکین پیدا می کند. به علاوه اینکه فرد می تواند با گذشت 2 هفته از جراحی، فعالیت های ورزشی خود البته از نوع سبک آن را از سر آغاز کند. ورم ناشی از عمل بادی جت نیز بین 1 ماه تا 3 ماه به کلی برطرف می شود.

 

هزینه لیپوساکشن باسن

بسته به اینکه فرد از کدام یک از روش های لیپوساکشن باسن استفاده کرده است باید هزینه های متفاوتی را بابت عمل پرداخت نماید. با این وجود لازم است متذکر شویم که تاکنون هیچ بیمه ای هزینه لیپوساکشن باسن را تحت پوشش خود قرار نداده است. با این وجود می توان گفت حتی بدون حمایت بیمه هم باز هزینه لیپوساکشن باسن نسبت به دیگر روش های لاغری مقرون به صرفه تر می باشد.

 

جهت کسب اطلاع از مراکز معتبر لیپوساکشن باسن و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 

مطالعه بیشتر : جراحی زیبایی تنه و اندام

 

چند امتیاز می دهید؟
[تعداد: 2 میانگین: 5]
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =