لیپوساکشن چیست ؟! برای تناسب اندام ، لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن !

لیپوساکشن چیست ؟! برای تناسب اندام ، لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن !
چکیده این مطلب : انتشار :سپتامبر 15, 2019بدون دیدگاه

 

لیپوساکشن چیست ؛ این سوالی است که بیشتر برای افرادی مطرح می شود که به دنبال راهی پزشکی برای حذف چربی های اضافه بدن خود بوده اند و اسم این روش به گوششان رسیده است . در جواب باید گفت که لیپوساکشن موثرترین روش برای برطرف کردن چربی ها و چاقی موضعی بدن می باشد که طی دو دهه اخیر ...

کاربر گرامی ، اعتبار شما برای دانلود مطالب اعضای ویژه کافی نیست لطفا ازینجا اقدام به خرید اعتبار نمایید

لیپوساکشن چیست ؛ این سوالی است که بیشتر برای افرادی مطرح می شود که به دنبال راهی پزشکی برای حذف چربی های اضافه بدن خود بوده اند و اسم این روش به گوششان رسیده است . در جواب باید گفت که لیپوساکشن موثرترین روش برای برطرف کردن چربی ها و چاقی موضعی بدن می باشد که طی دو دهه اخیر طرفداران بسیاری داشته است و دستگاهها و روش های آن در طی این سال ها پیشرفت زیادی داشته است .

با این وجود هنوز پزشکان در مورد لیپوساکشن به یک اصل معتقدند و آن هم این است که لیپوساکشن راهی برای  کاهش وزن نمی باشد .

با همراه باشید تا در مورد اینکه لیپوساکشن چیست ، مراقبت های بعد از لیپوساکشن ، عوارض لیپوساکشن و … بیشتر بدانید.

جراحی زیبایی
جهت تماس شماره شهر خود را لمس کنید
تهران :  8613 075 0912
شیراز : 5393 053 0917

لیپوساکشن چیست ؟

تکنیکی برای چربی زدایی بدن است که با استفاده از برش ، نفوذ به چربی ها و سپس مکش چربی ها با استفاده از لوله ای به نام کانولا ، چربی ها را از بدن تخلیه کرده و سبب ایجاد اندامی متناسب و شکیل می شود . این تکنیک در ابتدا در دهه 80 میلادی پا به عرصه گذاشت و در بین عموم شناخته شد .

بهترین فردی که می تواند لیپوساکشن انجام دهد ، کسی است که اولا به لحاظ جسمانی سالم باشد ، بعد از آن وزن نسبتا مناسبی داشته باشد در عین حال چربی های بدنش سفت شده باشد جوری که دیگر به ورزش و رژیم غذایی پاسخ ندهند و درنهایت ، پوستش انعطاف پذیری خوبی داشته باشد .

 

انواع روش های لیپوساکشن چیست ؟

به چند روش می توان لیپوساکشن کرد .

 

از طریق بی حسی موضعی

این مدل از لیپوساکشن با بیحسی موضعی جهت بی حسی ناحیه مد نظر استفاده می شود . محلول بی حسی معمولا شامل اپی نفرین و لیدوکایین است که به بافت‌های چربی تزریق می‌شود . هملنطور که می دانید بی حسی و یا بیهوشی قبل از شروع فرایند لیپوساکشن انجام می شود . اما در صورتی که قرار باشد نواحی وسیعی از بدن تحت لیپوساکشن قرار بگیرد ، از آرام بخشی عمیق به همراه یک بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی استفاده می شود .

 

لیپوساکشن چیست - عوارض لیپوساکشن

 

از طریق سونوگرافی

در این روش برای ذوب کردن چربی ها از سونوگرافی استفاده می‌ شود . این کار به خارج کردن ساده تر چربی ها از بدن کمک می کند . معمولا از این تکنیک برای نواحی گردن ، قسمت بالایی شکم ، پهلوها و همینطور پشت به کار می رود .

 

از طریق لیزر

در این سبک با استفاده از امواج کم انرژی ، به آب کردن چربی ها می پردازند . دست آخر چربی های ذوب شده را از طریق لوله‌های کانولا از بدن خارج می‌ کنند .

لیپوساکشن روشی سرپایی محسوب می شود که به طور معمول مراکز جراحی ، بیمارستان و یا در مطب پزشک صورت می گیرد . با این حال در اغلب موارد نیازی به بستری شدن بعد از لیپوساکشن نیست مگر اینکه حجم زیادی چربی برداشته شده باشد .

 

جراحی لیپوساکشن چگونه انجام می شود ؟

در ابتدا بعد از بی حسی و یا بیهوشی عمومی فرد ،‌ برشهایی در حد 3 تا 4 میلی متر بر روی ناحیه مد نظر برای برداشت چربی ایجاد می کنند . پس از آن به وسیله لوله های فلزی باریک به نام کانولا و دستگاه مکنده ، چربی ها به صورت عمقی برداشته شده ، تخلیه می شوند . پزشکان با تجربه معمولا در نقلطی برش ایجاد می کنند که اسکار آن نمایان نباشد .

هزینه لیپوساکشن - دوره نقاهت لیپوساکشن

برای بستن زخم ها ، بخیه‌های قابل جذب به کار می رود . پس از آن روی موضع درمان ، لایه‌ای از فوم قرار داده می شود که به وسیله باند فشاری در جای خود  محکم می‌شود.

مدت زمانی که برای انجام فرایند لیپوساکشن لازم است به ناحیه تحت درمان ، گستردگی ان و میزان برداشت چربی بستگی دارد . اما در حالت کلی بین 1 تا 4 ساعت زمان می برد .

 

نواحی بدن برای انجام لیپوساکشن کدام اند ؟

شکم و پهلو ، بازو ها ، رانها، زانوها ، ساق ، سینه ، پشت و کمر ، باسن ،  پشت و جلوی ناحیه زیر بغل و در مواردی حتی ناحیه بالای قسمت تناسلی

قیمت دستگاه لیپوساکشن - ورم بعد از لیپوساکشن

 

عوارض لیپوساکشن

معمولا افراد همانطور که به دنبال این هستند که لیپوساکشن چیست درصدد اطلاع از عوارض لیپوساکشن نیز می باشند و البته که این روش ، بهترین نوع تحقیق است که مزایا و عوارض لیپوساکشن را در کنار هم ببیند و سپس تصمیم لازم را بگیرد . این عارضه ها عبارتند از :

 • شل شدگی پوست و یا چین خوردن آن
 • ایجاد سطحی ناصاف بر روی پوست
 • عفونت زخم های ایجاد شده
 • ورم کردن پاها به مدتی طولانی
 •  ترومبوز( لخته) ورید عمقی
 • امکان بروز عارضه های قلبی و ریوی
 • در مواردی احتمال نیاز به جراحی دوباره
 • ایجاد لخته های خونی و یا لخته های چربی
 • امکان تجمع بیش از حد مایع و یا بالعکس از دست دادن بیش از اندازه مایع
 • اسکار و جای زخم بد شکل
 • سوختگی در مواردی که از اولتراسوند برای شکستن چربی ها استفاده می شود
 • خطراتی که در اثر بیهوشی سلامتی فرد را تهدید می کند
 •  خونریزی یا هماتوم
 • تغییر کردن احساس پوست و یا بروز تورم در پوست
 •  عدم قرینگی اعضای جفت
 • آسیب دیدن پوست و در مواردی هم عصب
 • کبودی پوست و در مواردی هم تغییر رنگ پوست
بیشتر بخوانید
لیپولیز باسن و مزایای آن برای لاغری باسن ! تفاوت لیپولیز باسن با لیپوساکشن !

لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن - مراقبت های بعد از لیپوساکشن

 •  دردی که احتمال دارد تا مدتی زیاد باقی بماند
 • احتمال آسیب رسیدن به اعصاب ، عروق خونی ، عضلات ، احشاء شکمی و ریه ها
 • اختلال در ترمیم آسیب ایجاد شده

 

تصورات اشتباه در مورد لیپوساکشن چیست ؟

افکار اشتباه در مورد این روش بسیارند از جمله :

 

لیپوساکشن به کاهش وزن می انجامد .

 اینطور نیست ! به خاطر داشته باشید ، کار لیپوساکشن فرم دهی و تناسب اندام است نه کاهش وزن . اغلب افرادی که از روش لیپوساکشن استفاده کرده اند، وزنی کم نکرده اند یا نهایتا در حد 1 تا 2 کیلوگرم از وزن آنها کم شده است !!

 

لیپوساکشن جهت درمان چاقی استفاده می شود .

اینگونه نیست ! لیپوماتیک نه تنها درمانی برای چاقی نیست بلکه سلولیت یا ترک روی پوست را نیز نمی تواند از بین ببرد .

 

اگر لیپوساکشن کنم دیگر چاق نمی شوم .

کاملا اشتباه است ! باید در نظر داشت که حذف سلول های چربی نمی تواند بر نوسانات وزنی آینده فرد موثر باشد . بنابراین اگر شخص بعد از لیپوساکشن ، پرخوری کرده و یا بی خیال ورزش شود ، سلول های چربی باقی مانده به راحتی بزرگ تر شده و به وزن بدنش می افزایند. تنها تفاوت این افزایش وزن با مرتبه پیش از عمل این است که در مرتبه دوم چربی در قسمت دیگری نمود پیدا می کند .

 

مزایای لیپوساکشن چیست ؟

یکی از مزیت های این تکنیک این است که می توان به طور انتخابی ناحیه ای از بدن را هدف قرار داد و تنها در آن ناحیه به حذف چربی و تناسب اندام پرداخت .

فرم دهی و تناسب اندام حاصل شده بعد از لیپوساکشن ، هم فرد را جوانتر نشان می دهد و هم باعث افزایش اعتماد به نفس در او  می شود.

 

موارد کاربرد لیپوساکشن چیست ؟

شاید پس از اینکه دانستید لیپوساکشن چیست ، این سوال برایتان پیش آید که این روش دقیقا چه کاربردهایی دارد . در ادامه به اهداف لیپوساکشن اشاره می کنیم :

 

لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن - مراقبت های بعد از لیپوساکشن

از اصلی ترین اهداف لیپوساکشن ، شکل دهی مناطقی از بدن است که به دلیل تجمع چربی بد فرم شده اند و به رژیم و ورزش جواب نمی دهند . معمولا این مناطق کمر و پشت مردان است یا بیرون ران ها و باسن زنان . در حالت کلی ، لیپوساکشن برای حذف چربی در مناطق کمر ، پشت ، باسن ، صورت، گردن ، بالای بازو و پاها به کار می رود .

 1. گاهی لیپوساکشن را همزمان با عمل هایی مثل ابدومینوپلاستی یا کشیدن صورت و یا کوچک کردن سینه انجام می دهند .
 2. علاوه بر این لیپوساکشن را می توان برای درمان یک سری بیماری های نیر استفاده کرد :
 3. رفع تومورهای خوش خیم چربی لیپوماس
 4. برطرف کردن حالت بزرگی غیر طبیعی در سینه آقایان
 5. جراحی پلاستیک ترمیمی
 6. خوش فرمی سینه بانوانی که تحت بازسازی سینه بعد از ماستکتومی قرار گرفته اند .
 7. تعریق بیش از اندازه زیر بغل
 8. اختلالات سوخت و ساز چربی در بدن یا همان لیپواستروفی

 

 

نکاتی مهم در باره لیپوساکشن

این عمل حتما باید توسط پزشکی که در زمینه لیپوساکشن و عمل جراحی پوست دوره دیده است و همینطور آگاه به عوارض زمان عمل و بعد از آن و راههای پیشگیری از بروز این عوارض باشد و راه درمان عوارض را نیز بداند صورت گیرد.

اگر سعی شود لیپوساکشن به صورت مجزا انجام گیرد و با دیگر عمل های جراحی زیبایی صورت نگیرد ، ریسک بروز عوارض کاهش می یابد .

در مواردی به عنوان یک روش جدیدتر از اولتراسوند برای لیپوساکشن استفاده می کنند اما به دلیل عوارض زیاد فقط در مناطقی از بدن که چربی های متراکم هستند و نمی توان با روش های متداول آنها را برداشت ، استفاده می شود .

دوره نقاهت لیپوساکشن

دوره نقاهت لیپوساکشن بسته به اینکه عمل در کدام بخش بدن انجام شده باشد از ناحیه ای به ناحیه دیگر کاملا با هم فرق دارد . علاوه بر این مدت زمان بهبودی به سن افراد ، وضعیت جسمی شان و میزان تعهد به انجام درست مراقبت های بعد از لیپوساکشن بستگی دارد .

 

لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن ؟

عملکرد هر دوی این روشها ، لاغری موضعی است اما این سوال پیش می آید که تفاوت های لیپوماتیک با لیپوساکشن چیست . در پاسخ باید گفت که برخلاف تصور افرادی که لیپوماتیک همان لیپوساکشن است ، این دو روش با هم تفاوت دارند . در لیپوساکشن چربی ها ذوب شده و سوزانده می شود و بعد از آن  توسط دستگاه مکش از بدن تخلیه می شود . این در حالی است که در لیپوماتیک چربی ها را ارتعاشات لوله کانولا تخریب کرده و به بیرون می فرستد .

خب حالا این سوال مطرح می شود که واقعا لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن . در صورتی که قرار باشد از چربی ها استخراج شده ، برای تزریق به دیگر نواحی بدن ، دوباره استفاده شود ، پس بدیهی است که سلول های چربی سالم به دست امده از لیپوماتیک به کار می آیند نه چربی های سوزانده شده و از بین رفته در روش لیپوساکشن .

البته هر یک از این روش ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و نمی توان به طور کامل در این مورد که لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن نظر قطعی داد و باید به مورد کاربردش توجه کرد . مثلا لیپوماتیک عوارض کمتری دارد اما لیپوساکشن ناحیه بیشتری را ساپورت می کند . در حالت کلی اگر انجام این روش ها توسط پزشکی خبره و مجهز صورت گیرد ، تفاوت چندانی در نتیجه و تغییرات حاصل شده از هر دوی این روش ها مشاهده نمی شود .

بیشتر بخوانید
کوچک کردن باسن به چند روش انجام می شود؟ چه کنیم تا مانع برگشت چربی شویم؟

 

مراقبت های قبل از لیپوساکشن چیست ؟

 • بهتر است افرادی که فشار خون بالا دارند این عمل را انجام ندهند .
 • حتما پیش از عمل باید مقدار دیابت و گلوکز فرد چک و بررسی شود .
 • لیپوساکشن برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی – عروقی ، بسیار خطرناک و حتی مرگ آور است .
 • در صورتی که فرد از قبل عمل ابدومینوپلاستی انجام داده است باید حتما پزشک جراح خود را در جریان قرار دهد .
 • از کشیدن سیگار ، نوشیدن الکل ، مصرف داروها و مسکن های ضد انعقاد خون از چند هفته قبل از لیپو باید خودداری کنید .
 • حتما قبل از عمل ، آزمایشاتی برای اطمینان از مناسب بودن شرایط فرد برای لیپوساکشن ، گرفته می شود .
 • بسیار اهمیت دارد که پیش از لیپوساکشن از خانم ها تست بارداری گرفته شود تا در صورت باردار نبودن ، عمل انجام شود .
 • در صورتی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید حتما پزشک را مطلع سازید .
 • جلسه معاینه ای قبل از عمل ترتیب داده می شود که طی آن ، اندازه و شکل دست‌ها ، پاها و همینطور تنه بررسی شده . علاوه بر آن ،  کیفیت پوست و نسبت اندازه اعضای بدن نسبت به یکدیگر مورد ارزیابی قرار می گیرد .

لیپوساکشن چیست - عوارض لیپوساکشن

 • حتما در روز عمل ، برای آوردن شما به منزل ، همراهی با خود داشته باشید.

 

مراقبت های بعد از لیپوساکشن چیست ؟

 • چند ساعت بعد از انجام لیپوساکشن فرد از بیمارستان مرخص می شود و لازم است که در منزل به مدت ۳ روز استراحت نماید .
 • تا دو روز پس از جراحی فرد احساس درد دارد که البته با مصرف قرص های مسکن و بهبودی تدریجی زخم ها به تدریج ازاین درد کاسته می شود .
 • از روز می توان می توانید جهت تسکین درد هر 8 ساعت یکبار از ایبوپروفن ۶۰۰ میلی‌گرم استفاده نمایید .
 • لازم است که فرد در هفته اول 2 بار ، در هفته های دوم و سوم و ششم هر کدام یکبار ، جهت جهت معاینات دوره ای به پزشک مراجعه کنید و همینطور شش ماه و یک سال پس از لیپوساکشن .
 • دو روز بعد از جراحی ، مانعی برای دوش گرفتن وجود ندارد . البته به این شرط که جای برش‌ها را با نوار چسب‌ بپوشانید. ولی استفاده از وان ، استخر و سونا تا بسته شدن زخم ها جدا ممنوع است .
 • توصیه می شود که فوم زیر باند فشاری را بعد از عمل عوض کرده و تا 48 یتعت بعد آن را برندارید . بعد از گذست این 2 روز می توانید فوم را کامل برداشته و فقط از باند فشاری آن هم به مدت 3 هفته استفاده کنید .
 • جهت جلوگیری از بروز عفونت ، آنتی بیوتیک ها را سر موقع مصرف نمایید .
 • برای پیشگیری از خونریزی ، بهتر است گن بپوشید تا با ایجاد فشار جریان خونریزی را قطع نماید .
 • در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی حول بخیه ها حتما پزشک را مطلع سازید.

از مهم ترین نکات بعد از عمل لیپوساکشن چیست ؟

کنترل علائم حیاتی فرد به ویژه فشار خون است . چرا که گاهی دریافت کم مایعات طی عمل عمل ، سبب افت فشار خون می شود که علائم آن سرگیجه و سبک شدن سر می باشد .

 • برای درمان این مشکل و جبران مایعات از دست رفته ORS تجویز می شود که باید با 1 لیتر آب مخلوط کرده و بنوشید . بهتر است در روز اول حدود 10 لیوان از این نوشیدنی مصرف شود . (می توان مزه شوری این محلول را با ترکیب کمی آبمیوه گرفت)
 • برای رفع افت فشار خون هم می توان از دوغ بدون گاز و کمی شور ، استفاده کرد .
 • ورم بعد از لیپوساکشن شکم به خصوص در اندام تناسلی کاملا طبیعی است اما پس از چند روز از بین می رود . توصیه می شود تا رفع مشکل از لباس های تنگ اجتناب کرده و استراحت نمایید .
 • در روز اول استراحت کرده و پانسمان ها را مرتب عوض نمایید .
 • در صورتی که در 24 ساعت اول به کمک یک همراه کمی تحرک داشته و راه بروید از عوارض لیپوساکشن تا حد زیادی کاسته می شود.
 • در صورتی که در ناحیه ایجاد زخم ، ترشح مختصر سفید رنگی مشاهده کردید نگران نباشید چرا که بخشی از روند ترمیم زخم است و نشانه عفونت نمی باشد .
 • در صورت مشاهده علائمی نظیر درد غیر قابل تحمل و کنترل ، تنگی نفس  ، ورم بعد از لیپوساکشن و یا قرمزی و کبودی ای که روز به روز وخیم تر می شود ، تب و بی حالی خیلی سریع پزشک خود را در جریان قرار داده تا در صورت لزوم شما را مورد معاینه و ارزیابی قرار دهد .

 

هزینه لیپوساکشن

میزان تجربه جراح ، دستمزدی که می گیرد و مکان جغرافیایی مطب یا کلینیک از جمله فاکتورهای موثر بر هزینه لیپوساکشن می باشند . این را نیز باید در نظر داشت که بیشتر بیمه های درمانی ، لیپوساکشن و یا عوارضی که به سبب لیپوساکشن پدید آمده است را پوشش نمی دهند .

از مهم ترین فاکتورهای برآورد هزینه لیپوساکشن ، ناحیه درمان و میزان چربی ای است که قرار است تخلیه شود . علاوه بر این موارد را نیز نباید از خاطر برد : هزینه بیهوشی و بیمارستان ، آزمایش هایی که قبل از عمل لازم است ، لباس ها و داروهای بعد از لیپوساکشن

جهت حفظ سلامتی و حتی جان خود سعی کنید در قید و بند هزینه نباشید بلکه جراح با تجربه و متخصصی بیابید که با او احساس راحتی می کنید.

 

برای کسب اطلاع از مراکز معتبر لیپوساکشن و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید .

 

مطالعه بیشتر : جراحی زیبایی تنه و اندام

 

توضیحات تکمیلی

نویسنده :

حجم فایل مورد نظر :900 مگابایت

پسورد فایل مورد نظر :https://teberooz.com/

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

بهمون نظر بدید